Główny Szlak Beskidzki

Główny Szlak Beskidzki  

18 czerwca – 10 lipca 2021
Beskidy  
18 – 26 czerwca 2021
Beskid Śląski   Beskid Żywiecki   Gorce 

27 czerwca – 4 lipca 2021
Beskid Sądecki   Beskid Niski 

5 – 10 lipca 2021
Bieszczady 

Przed nami

 • wędrówka „na lekko” Głównym Szlakiem Beskidzkim
 • 500 kilometrów wyjątkowej przygody
 • najdłuższy szlak w Polsce
 • przejście „na raz” lub udział w dowolnych etapach
 • pełna logistyka – plan przejścia, zakwaterowanie B&B i samochód wspierający
 • opieka i towarzystwo licencjonowanego przewodnika beskidzkiego
 • wspaniałe krajobrazy i zabytki Beskidów
 • parki narodowe i dzika górska przyroda
 • szczyty Korony Gór Polskich

O wyjeździe

Dzika Polska z Offtravel to cykl wyjazdów, w których zabieramy Was w zachwycające miejsca w Polsce i dzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym! To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i poznania takich samych pasjonatów turystyki aktywnej jak Wy!

W tym roku przygotowaliśmy coś wyjątkowego dla wszystkich pasjonatów wędrówek po górach. Latem ruszamy na Główny Szlak Beskidzki i zapraszamy Was do przeżycia z nami wyjątkowej przygody. Wyznaczamy ambitny cel. Przed nami 500 kilometrów wspaniałego trekkingu przez całe Beskidy, z Ustronia do Wołosatego i moc górskich wrażeń! W 3 tygodnie wejdziemy na wiele szczytów, z których roztaczają się piękne widoki, będziemy podziwiać beskidzkie krajobrazy i dziką przyrodę. Zajrzymy też do ciekawych zabytków leżących przy Szlaku, poczujemy klimat schronisk i spędzimy razem dobry czas w gronie ludzi zakręconych na punkcie gór.

Cały trzytygodniowy projekt przejścia Głównego Szlaku Beskidzkiego podzieliliśmy na 3 etapy i starannie zaplanowaliśmy dzienne odcinki całej trasy. Możecie wybrać się z nami na cały Szlak i przejść go za jednym razem lub uczestniczyć w dowolnych etapach, w miarę swojego czasu i możliwości (dla tych którzy wybiorą taką opcję, przewidujemy kontynuację projektu i możliwość dokończenia GSB w przyszłym roku).

Zapewnimy Wam całą logistykę podczas wyprawy – zorganizujemy transport na miejsce startu i mety, wygodne noclegi i odpowiednie wyżywienie, dzięki którym zregenerujecie siły po całym dniu na szlaku. Stworzymy kameralną, niedużą grupę. Podczas wędrówki będzie Wam towarzyszył licencjonowany przewodnik beskidzki, a wsparciem będzie też służyć dodatkowa osoba i samochód, wiozący również Wasze rzeczy między noclegami. Dzięki temu w określonych miejscach w ciągu dnia na trasie będzie też dostęp do bagaży, a także możliwość zjedzenia ciepłego lunchu, napicia się kawy lub herbaty. Możecie przejść Główny Szlak Beskidzki na lekko, ciesząc się byciem w górach i koncentrując tylko na wędrówce i podziwianiu widoków.

Myśleliście już o przejściu Szlaku, ale nie chcecie iść sami lub nie macie czasu na przygotowanie wyprawy? A może czujecie potrzebę, aby towarzyszył Wam ktoś z dużym górskim doświadczeniem? Stwórzmy zespół i pozwólcie nam zająć się kwestiami organizacyjnymi. Wiemy, że wzięcie 3 tygodni urlopu dla części z Was może być trudne, a przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego w takim czasie to nie lada wyczyn. Jednak jest to ogromna satysfakcja i przygoda, którą zapamiętuje się do końca życia, a właśnie 21 dni jest potrzebne, aby za przejście Szlaku otrzymać diamentową odznakę Głównego Szlaku Beskidzkiego PTTK.

Przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego w 3 tygodnie jest przedsięwzięciem ambitnym i wymaga przygotowania kondycyjnego. Musicie je zrobić sami przed wyruszeniem na tą wyprawę, ale pomożemy Wam i doradzimy jak się za to zabrać. Resztą zajmiemy się my! Mamy przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego już za sobą, a także wieloletnie doświadczenie w organizacji trekkingów w górach całego świata.

Wierzymy, że zrobienie Szlaku w formule „na raz” jest marzeniem wielu z Was i w tym roku jest dobry czas na jego realizację. Pomyśleliśmy też o tych z Was, którzy wolą jednak zrobić tylko część Szlaku. Przez pierwsze 8 dni powędrujemy przez Beskid Śląski, Żywiecki, Pogórze Orawsko-Jordanowskie i Gorce, w ciągu kolejnych 8 dni pokonamy Beskid Sądecki, Beskid Niski i Pogórze Bukowskie, zaś ostatnie 4 dni spędzimy w Bieszczadach. Na koniec zrobimy jeszcze jeden dzień odpoczynku w górach oraz imprezę wieńczącą przejście Szlaku.

Więcej informacji o Głównym Szlaku Beskidzkim znajdziecie w Programie wyjazdu.

Plan wyjazdu

ETAP I

Spotkanie integracyjne z uczestnikami w Ustroniu

Późnym popołudniem spotykamy się w Ustroniu, kwaterujemy w pokojach i robimy odprawę oraz sprawdzenie sprzętu przez wyprawą. Nocleg w pensjonacie.

1 dzień: Pierwszy dzień na szlaku – Beskid Śląski

Rozpoczynamy wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Przed nami podejście na Równicę, a potem na Czantorię Wielką (995 m n.p.m.). Tego dnia czeka nas dużo rozległych widoków na położone w dolinach Ustroń i Wisłę, a także czeski Beskid Śląsko-Morawski. Przechodzimy też przez rezerwat przyrody „Czantoria”. Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schronisku na Soszowie. Nocleg w schronisku.

Dystans 20,7 km, suma podejść 1496 m, 35 GOT, czas wędrówki ok. 8 godzin.

2 dzień: Beskid Śląski

Tego dnia, oprócz podziwiania wspaniałych beskidzkich widoków, mamy okazję zanurzyć się i schłodzić w Czarnej Wisełce. To z tego potoku, po jego połączeniu się całkiem niedaleko szlaku z Białą Wisełką, tworzy się najdłuższa rzeka Polski. Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schronisku na Przysłopie. Po południu czeka nas znów piękna panorama z Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Nocleg w pensjonacie.

Dystans 32,6 km, suma podejść 1148 m, 37 GOT, czas wędrówki ok. 10 godzin.

3 dzień: Beskid Żywiecki

Wkraczamy do Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Po drodze możemy zobaczyć ciekawe schrony bojowe z 1939 roku oraz rezerwaty przyrody „Romanka” i „Pod Rysianką”. Tego dnia trasa przebiega też przez jedno z dwóch miejsc w Beskidach, gdzie na szlakach turystycznych znajdują się łańcuchy… Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schronisku na Rysiance. Po południu czeka nas malowniczy fragment szlaku z pięknymi widokami na charakterystyczne skaliste szczyty słowackiej Małej Fatry. Najwyższy punkt na trasie 1344 m n.p.m. Nocleg w schronisku.

Dystans 23,1 km, suma podejść 1429 m, 32 GOT, czas wędrówki ok. 8 godzin.

4 dzień: Beskid Żywiecki

Zaczynamy dzień wędrówką przez dostojne lasy rezerwatu przyrody „Pilsko”, a kończymy w Babiogórskim Parku Narodowym! Najwyższy punkt na trasie 1271 m n.p.m. Nocleg w schronisku.

Dystans 25,2 km, suma podejść 1265 m, 32 GOT, czas wędrówki ok. 8,5 godzin. 

5 dzień: Beskid Żywiecki / Pogórze Orawsko-Jordanowskie

Wchodzimy na Królową Beskidów – Babią Górę (1725 m n.p.m.) i jednocześnie najwyższy szczyt naszej wyprawy i Głównego Szlaku Beskidzkiego. Babia Góra słynie ze wspaniałych widoków, unikatowej przyrody i rzeźby terenu – niespotykanych nigdzie indziej w Beskidach oraz nieprzewidywalnej pogody. Jest po prostu wyjątkowa! Po południu czeka nas wędrówka długim i zalesionym grzbietem Policy, wśród pachnących górnoreglowych lasów. Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schronisku na Hali Krupowej. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 28,8 km, suma podejść 1225 m, 43 GOT, czas wędrówki ok. 9 godzin. 

6 dzień: Pogórze Orawsko-Jordanowskie / Gorce

To specyficzny odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Idziemy niższymi partiami gór, przez kilka miejscowości. Po południu wtapiamy się w uzdrowiskowy klimat Rabki-Zdrój i przechodzimy obok zabytkowego drewnianego kościoła z początku XVII wieku, w którym obecnie mieści się Muzeum im. Władysława Orkana. Najwyższy punkt na trasie 853 m n.p.m. Nocleg w schronisku.

Dystans 25,1 km, suma podejść 936 m, 28 GOT, czas wędrówki ok. 8 godzin. 

7 dzień: Gorce

Tego dnia zdobywamy najwyższy szczyt Gorców – Turbacz (1310 m n.p.m.). Mamy też okazję podziwiać wspaniałe widoki na Tatry i Podhale oraz dziką przyrodę Gorczańskiego Parku Narodowego. Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schronisku pod Turbaczem. Wieczorem ognisko i nocleg w schronisku.

Dystans 22,3 km, suma podejść 973 m, 33 GOT, czas wędrówki ok. 7 godzin. 

8 dzień: Gorce

Czeka nas wybitnie leśna, gorczańska trasa. Nie zabraknie jednak rozległych panoram na Spisz, Pieniny, Tatry i Beskid Sądecki… Późnym popołudniem dochodzimy do Krościenka nad Dunajcem. Najwyższy punkt na trasie 1211 m n.p.m. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 20,2 km, suma podejść 639 m, 27 GOT, czas wędrówki ok. 6 godzin. 

ETAP II

9 dzień: Beskid Sądecki

Wkraczamy do Popradzkiego Parku Krajobrazowego i ruszamy ku najwyższemu szczytowi Beskidu Sądeckiego – Radziejowej (1262 m n.p.m.). Ze zbudowanej na niej wieży widokowej roztacza się wyjątkowa górska panorama we wszystkich kierunkach świata. Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schronisku na Przehybie. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 28,5 km, suma podejść 1438 m, 35 GOT, czas wędrówki ok. 9,5 godzin. 

10 dzień: Beskid Sądecki

Wchodzimy we wschodnią część Beskidu Sądeckiego, w Pasmo Jaworzyny (1114 m n.p.m.). Po drodze dalekie widoki na słowackie Góry Lewockie oraz Beskid Niski. Podczas wędrówki robimy przerwę regeneracyjną w schroniskach na Hali Łabowskiej i Jaworzynie. Na wieczór docieramy do Krynicy-Zdrój. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 31,6 km, suma podejść 1549 m, 42 GOT, czas wędrówki ok. 10 godzin. 

11 dzień: Beskid Sądecki / Beskid Niski

Przed nami najdzikszy etap Głównego Szlaku Beskidzkiego – Beskid Niski. Choć nie ma tu tak  wysokich szczytów jak w innych beskidzkich pasmach, to region ten jest wyjątkowo urokliwy. Wchodzimy w krainę Łemków. W rozległe lasy, malownicze doliny, orzeźwiające potoki… Możemy zobaczyć wystające zza potężnych lip kopuły zabytkowych drewnianych cerkwi (tego dnia na naszej trasie piękna XIX wieczna świątynia w Hańczowej) oraz dawne cmentarze wojenne, rozsiane po lasach i łąkach… Prawdopodobnie częściej niż turystów, na Szlaku spotykamy dzikie zwięrzęta… Najwyższy punkt na trasie 864 m n.p.m. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 28,8 km, suma podejść 1228 m, 40 GOT, czas wędrówki ok. 9 godzin.

12 dzień: Beskid Niski

Przed południem mamy okazję zobaczyć jeden z najbardziej reprezentacyjnych cmentarzy wojennych z I Wojny Światowej – nr 51 na Rotundzie. Na terenie Beskidu Niskiego rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew tej wojny – do tej pory w lasach można spotkać wiele śladów po tym wydarzeniu. Po południu przechodzimy obok zabytkowej XVIII wiecznej cerkwi greckokatolickiej w Wołowcu. Najwyższy punkt na trasie 771 m n.p.m. Wieczorem ognisko i nocleg w schronisku.

Dystans 19,6 km, suma podejść 783 m, 27 GOT, czas wędrówki ok. 6 godzin. 

13 dzień: Beskid Niski

Wędrując leśnym grzbietem Magury Wątkowskiej, zanurzamy się w dzikiej przyrodzie Magurskiego Parku Narodowego. Został on powołany m.in. po to, aby chronić część wyjątkowego obszaru przejściowego między Karpatami wschodnimi a zachodnimi, jakim jest Beskid Niski. Zobaczyć tu można prawdziwą karpacką puszczę i jej tajemnicznych mieszkańców, w tym duże drapieżniki – niedźwiedzie i wilki. Najwyższy punkt na trasie 829 m n.p.m. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 22,7 km, suma podejść 858 m, 28 GOT, czas wędrówki ok. 7 godzin. 

14 dzień: Beskid Niski / Pogórze Bukowskie

Podczas wędrówki z widokowch miejsc możemy oglądać kolejne „plany” grzbietów Beskidu Niskiego. Po drodze dwa rezerwaty przyrody „Łysa Góra” oraz „Cergowa”, a także Pustelnia św. Jana z Dukli. Najwyższy punkt na trasie 716 m n.p.m. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 31,2 km, suma podejść 1313 m, 44 GOT, czas wędrówki ok. 10 godzin. 

15 dzień: Pogórze Bukowskie

Czeka nas krótsza wędrówka niż w poprzednich dniach, a w międzyczasie regeneracyjna przerwa w kameralnym uzdrowiskowym klimacie… Po południu czeka nas kilka osobliwości geologicznych, charakterystycznych dla fliszowej budowy Beskidów. Najwyższy punkt na trasie 625 m n.p.m. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 15,9 km, suma podejść 658 m, 22 GOT, czas wędrówki ok. 5 godzin. 

16 dzień: Pogórze Bukowskie / Beskid Niski

Przed nami malownicze Pasmo Bukowicy, słynące z dalekich widoków na Góry Sanocko-Turczańskie, Bieszczady, a nawet Tatry. Na naszej trasie znajdują się również dwa rezerwaty przyrody „Bukowica” oraz „Kamień nad Rzepedzią”. Późnym popołudniem dochodzimy do Komańczy. Najwyższy punkt na trasie 775 m n.p.m. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 29,7 km, suma podejść 964 m, 37 GOT, czas wędrówki ok. 9 godzin. 

ETAP III

17 dzień: Beskid Niski / Bieszczady

Wkraczamy w Bieszczady! Przed nami malownicza dolina Osławy oraz rezerwaty i przyroda Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Zanurzamy się dzikich lasach Wysokiego Działu, pełnych śladów burzliwej historii tych ziem. Najwyższy punkt na trasie 1071 m n.p.m. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 30,5 km, suma podejść 1381 m, 39 GOT, czas wędrówki ok. 10 godzin. 

18 dzień: Bieszczady

Przed nami krótszy dzień na szlaku. Przechodzimy przez fragment pasma granicznego, zrobimy też dłuższą przerwę na podziwianie imponującej bieszczadzkiej panoramy. Najwyższy punkt na trasie 1146 m n.p.m. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 16,4 km, suma podejść 881 m, 23 GOT, czas wędrówki ok. 5,5 godzin. 

19 dzień: Bieszczady

Rozpoczynamy wędrówkę przez Bieszczadzki Park Narodowy. Dla wielu osób to wyjątkowy i najpiękniejszy park w Polsce. Przed nami dwie połoniny – charakterystyczne dla Karpat Wschodnich górskie łąki, wizytówka Bieszczad. Tego dnia mamy mieli wiele okazji do podziwiania wspaniałych i dalekich widoków, a także wyjątkowej przyrody bieszczadzkich połonin. Najwyższy punkt na trasie 1281 m n.p.m. Nocleg w pensjonacie.

Dystans 24,4 km, suma podejść 1533 m, 42 GOT, czas wędrówki ok. 9 godzin. 

20 dzień: Zakończenie wędrówki Głównym Szlakiem Beskidzkim

Ostatni dzień na GSB spędzamy przemierzając połoniny najwyższej część Bieszczad. To również możliwość zboczenia dosłownie na chwilę ze Szlaku i zdobycia najwyższego szczytu polskich Bieszczad – Tarnicy (1346 m n.p.m.). Nie zabraknie również okazji do wspaniałych panoram na ukraińskie pasma górskie – Bieszczady, Gorgany, Połoninę Równą i Borżawską. Późnym popołudniem dochodzimy do Wołosatego. Nocleg w schronisku.

Dystans 22,5 km, suma podejść 992 m, 32 GOT, czas wędrówki ok. 7,5 godzin. 

21 dzień: Odpoczynek w Bieszczadach

Tego dnia wysypiamy się porządnie i odpoczywamy po wędrówce, wciąż mając góry na wyciągnięcie ręki. Popołudnie to doskonała okazja do podsumowania wyprawy i snucia planów na kolejną. Wieczorem robimy ognisko i świętujemy przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego! Nocleg w schronisku.

Zakończenie wyprawy i powrót

Po śniadaniu żegnamy się z uczestnikami i rozjeżdżamy do domów.

Ważne informacje

 • Istnieje możliwość zorganizowanego transportu uczestników z Warszawy do Ustronia i z Wołosatego do Warszawy samochodami osobowymi.
 • Wyżywienie uczestników we własnym zakresie (oprócz śniadań podawanych w schroniskach lub przygotowywanych wspólnie z zakupionych przez organizatora produktów oraz ognisk).
 • Warunkiem koniecznym otrzymania diamentowej odznaki Głównego Szlaku Beskidzkiego PTTK jest członkostwo w PTTK i posiadanie książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej.

Wyposażenie uczestnika

 • plecak (ok. 30 litrów) z ochraniaczem przeciwdeszczowym
 • torba turystyczna na rzeczy przewożone w samochodzie
 • wygodne, rozchodzone buty trekkingowe, stuptuty, sandały lub klapki
 • kijki trekkingowe
 • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem lub peleryna
 • lekka bluza polarowa i wygodne długie spodnie turystyczne
 • druga zapasowa bluza polarowa lub kurtka typu softshell
 • koszulki termiczne z krótkim rękawem, wygodne krótkie spodenki
 • skarpetki trekkingowe i bielizna
 • chusta typu buff i drugie nakrycie głowy chroniące przed słońcem
 • ręcznik, przybory higieniczne
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV
 • latarka, telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
 • dokument tożsamości i pieniądze
 • butelki na napoje (2 x 1l) lub camelbak
 • nóż turystyczny, łyżka / spork
 • prowiant indywidualny (batoniki, bakalie i inne wysokoenergetyczne)
 • napoje izotoniczne i elektrolity w tabletkach musujących
 • podstawowa apteczka indywidualna: folia nrc, bandaż elastyczny, plastry z opatrunkiem, opatrunek żelowy na otarcia, gaziki nasączane spirytusem, aspiryna, leki przeciwbólowe, coś na dolegliwości żołądkowe)

Mapa wyjazdu

Ustroń

Ustroń, Polska

Barania Góra

Barania Góra, Wisła, Polska

Diablak

Diablak, Polska

Polica

Polica, Polska

Turbacz

Turbacz, Polska

Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem, Polska

Radziejowa

Radziejowa, Polska

Hala Łabowska

HALA ŁABOWSKA Schronisko PTTK, W. Stendery, Łabowa, Polska

Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój, Polska

Regietów

Regietów, Polska

Bacówka w Bartnem

Bartne PTTK Bacówka, Bartne, Polska

Cergowa

Cergowa, Polska

Komańcza

Komańcza, Polska

Chryszczata

Chryszczata (997 m), Rabe, Polska

Jasło

Małe Jasło, Polska

Smerek

Smerek, Polska

Wołosate

Wołosate, Polska

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska, Polska

Grzywacka Góra

Grzywacka Góra, Polska

Trzy Kopce

Trzy Kopce, Sopotnia Wielka, Polska


 • Wędrówka

 • Dzika przyroda

 • Poznawanie kultury
18 czerwca – 10 lipca 2021
23 dni
500 km
10 osób

ETAP I

Beskid Śląski   Beskid Żywiecki   Gorce
198 km
18 – 26 czerwca 2021
9 dni

ETAP II

Beskid Sądecki   Beskid Niski
208 km
27 czerwca – 4 lipca 2021
8 dni

ETAP III

Bieszczady
94 km
5 – 10 lipca 2021
6 dni
Przewodnik: Jakub Czajkowski

Koszt wyjazdu

Etap I: 2550 pln
Etap II: 2500 pln
Etap III: 1500 pln
Etap I + II + III:
5900 pln (zniżka 10%)
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację Wyjazdu i opiekę Przewodnika (licencjonowanego przewodnika beskidzkiego)
 • wsparcie dodatkowej osoby i samochodu wiozącego bagaże na trasie między kolejnymi miejscami noclegowymi
 • noclegi w schroniskach (pokoje wieloosobowe) i pensjonatach zgodnie z Planem wyjazdu
 • śniadania i prowiant na ogniska
 • bilety wstępu do parków narodowych, przez które przebiega szlak
 • okolicznościową koszulkę, chustę wielofunkcyjną i książeczkę Górskiej Odznaki Turystycznej
 • udostępnienie sprzętu zespołowego (apteczka zespołowa, naczynia do gotowania, naczynia, kuchenki turystyczne, gaz, itp.)
 • ubezpieczenie NNW (10000 PLN)
 • podatek VAT

Mapa wyjazdu

Ustroń

Ustroń, Polska

Barania Góra

Barania Góra, Wisła, Polska

Diablak

Diablak, Polska

Polica

Polica, Polska

Turbacz

Turbacz, Polska

Krościenko nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem, Polska

Radziejowa

Radziejowa, Polska

Hala Łabowska

HALA ŁABOWSKA Schronisko PTTK, W. Stendery, Łabowa, Polska

Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój, Polska

Regietów

Regietów, Polska

Bacówka w Bartnem

Bartne PTTK Bacówka, Bartne, Polska

Cergowa

Cergowa, Polska

Komańcza

Komańcza, Polska

Chryszczata

Chryszczata (997 m), Rabe, Polska

Jasło

Małe Jasło, Polska

Smerek

Smerek, Polska

Wołosate

Wołosate, Polska

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska, Polska

Grzywacka Góra

Grzywacka Góra, Polska

Trzy Kopce

Trzy Kopce, Sopotnia Wielka, Polska