Przed nami
- górska wędrówka przez malowniczy Beskid Sądecki
- wejście na Radziejową – jeden ze szczytów Korony Gór Polskich
- rozległe beskidzkie widoki i wspaniałe panoramy na Tatry
- szkolenie outdoorowe – orientacja w terenie
O wyjeździe
Dzika Polska z Offtravel to cykl wyjazdów, w których zabieramy Was w zachwycające miejsca w Polsce i dzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym! To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i poznania takich samych pasjonatów turystyki aktywnej jak Ty!
Wybierzemy się w Beskid Sądecki szukać pierwszych oznak wiosny. Spędzimy aktywny weekend na jednej z najładniejszych tras w Beskidach i wejdziemy na Radziejową – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, zaliczany do Korony Gór Polskich. Na śródleśnych polanach poszukamy fioletowych łanów krokusów, a jednocześnie będziemy otoczeni wciąż jeszcze zimową górską scenerią. Podczas wędrówki będziemy mieli dużo okazji to podziwiania wspaniałych widoków, a także obcowania z dziką karpacką przyrodą. Nie zabraknie rozległych panoram na Tatry i inne beskidzkie pasma. Po drodze posłuchamy też szumu buczynowych lasów i zobaczymy kilka osobliwości geologicznych, z których słyną tutejsze okolice…
Podczas wyjazdu zrealizujemy praktyczne szkolenie outdoorowe dotyczące orientacji w terenie. Podzielimy się z Wami doświadczeniami z ultramaratonów na orientację oraz wypraw trekkingowych w Karpaty Wschodnie i inne dzikie góry świata. Pokażemy Wam jak czytać mapę i używać kompasu. Pod naszym okiem przetestujecie też różne inne sprawdzone metody nawigacji na szlaku.
Plan wyjazdu
1 dzień: Jaworki – Radziejowa - Przehyba
Spotykamy się o godzinie 1:00 w Warszawie przed kawiarnią Południk Zero (ul. Wilcza 25) i ruszamy do Jaworek (z osobami chcącymi dojechać samodzielnie spotykamy się o godzinie 9:00 w Jaworkach). Po szybkich zakupach i śniadaniu ruszamy na szlak. W Jaworkach, wsi zamieszkałej niegdyś przez Łemków, zobaczymy zabytkową murowaną cerkiew. Idąc dalej miniemy rezerwat Biała Woda i imponujące wapienne skały, a potem wejdziemy w Pasmo Radziejowej (1266 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego. Szlak przebiega w dużej części przez lasy, ale nie brakuje na nim polan idealnych na krótkie odpoczynki, zaś z wieży widokowej na Radziejowej roztacza się wspaniała i rozległa panorama na wszystkie strony świata. Po południu dojdziemy do schroniska na Przehybie, gdzie zostaniemy na noc. Dystans ok. 15 km, podejście 950 m, czas wędrówki ok. 8 godzin.
2 dzień: Przehyba – Szczawnica
Po śniadaniu ruszymy w dół w stronę Szczawnicy. To znane polskie uzdrowisko leżące w dolinie potoku Grajcarek, słynącej od wieków z wyjątkowego mikroklimatu. Nazwa miejscowości wzięła się od występujących w okolicy szczaw – kwaśnych wód mineralnych o właściwościach leczniczych. Nasza trasa częściowo przebiega Głównym Szlakiem Beskidzkim – najdłuższym szlakiem pieszym w polskich górach. Po zejściu do Szczawnicy (ok. godziny 14.00) przespacerujemy się wśród zabytkowej uzdrowiskowej architektury miasteczka, a potem ruszymy w drogę powrotną do Warszawy. Dystans ok. 9 km, czas wędrówki ok. 3,5 godziny. Powrót do Warszawy około godziny 22:00.
Ważne informacje
- Transport uczestników z i do Warszawy autami osobowymi lub busem, w zależności od liczby chętnych.
- Wyżywienie uczestników we własnym zakresie.
Wyposażenie uczestnika
- plecak (ok. 30-50 litrów) z ochraniaczem przeciwdeszczowym (rzeczy w plecaku najlepiej dodatkowo zabezpieczyć pakując w worki foliowe)
- buty trekkingowe powyżej kostki, ochraniacze na buty tzw. stuptuty, sandały lub klapki
- kurtka typu softshell lub przeciwdeszczowa z kapturem
- ciepła bluza polarowa i długie spodnie turystyczne
- sweter puchowy, kamizelka lub dodatkowa bluza
- oddychające koszulki z długim i krótkim rękawem
- grube i cieńsze skarpety, bielizna
- czapka i rękawiczki, chusta typu buff
- nakrycie głowy chroniące przed słońcem
- kijki trekkingowe
- ręcznik, przybory higieniczne
- okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV
- latarka ze sprawnymi bateriami, scyzoryk
- telefon komórkowy z naładowaną baterią, ładowarka, powerbank
- dokument tożsamości i pieniądze
- prowiant na trasę, woda lub inny napój (min. 1,5l/ dzień)
- podstawowa apteczka – indywidualne środki opatrunkowe i lekarstwa (koc termiczny, plaster z opatrunkiem, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe, aspiryna, przeciwbólowe, coś na dolegliwości żołądkowe)
Mapa wyjazdu
Szczawnica
Szczawnica, Polska
Jaworki
Jaworki, Polska
Jaworki
Przehyba
Schronisko PTTK Przehyba, Szczawnica, Polska
Wędrówka
Szkolenie turystyczne
Dzika przyroda
Koszt wyjazdu
Obejmuje:
- organizację Wyjazdu i opiekę Przewodnika (licencjonowanego przewodnika beskidzkiego)
- szkolenie outdoorowe zgodnie z Planem wyjazdu
- udostępnienie sprzętu zespołowego (apteczka zespołowa, materiały szkoleniowe)
- nocleg w schronisku w pokojach 4-5 osobowych zgodnie z Planem wyjazdu
- Ubezpieczenie NNW
Obejmuje:
- transport uczestników z i do Warszawy
Mapa wyjazdu
Szczawnica
Szczawnica, Polska
Jaworki
Jaworki, Polska
Jaworki
Przehyba
Schronisko PTTK Przehyba, Szczawnica, Polska