Przed nami
- aktywny przedłużony weekend poza miastem
- wędrówka bieszczadzkimi szlakami w warunkach zimowych
- nauka poruszania się w rakietach śnieżnych
- zimowe krajobrazy i wspaniałe panoramy Beskidów Wschodnich
- szkolenie – orientacja w terenie i nawigacja w górach
- szkolenie – jak przygotować się do wycieczki w góry?
- szkolenie – co i dlaczego warto mieć w górskim plecaku?
- pokaz slajdów w klimatycznej Bacówce Pod Małą Rawką
O wyjeździe
Dzika Polska z Offtravel to cykl wyjazdów, w których zabieramy Was w zachwycające miejsca w Polsce i dzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym! To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i poznania takich samych pasjonatów turystyki aktywnej jak Ty!
Kolejny raz zabieramy Was w Bieszczady – góry, których nikomu przedstawiać nie trzeba. Przez wielu uznawane są za najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne góry w Polsce. I choć znajdują się w odległym zakątku naszego kraju sentyment do nich sprawia, że odległość często przestaje mieć znaczenie. Liczy się chęć obcowania z ich wyjątkowymi krajobrazami, z dala od zgiełku cywilizacji i wśród podobnych sobie, pozytywnych wariatów.
Bieszczady są wyjątkowe. To tu dzikie buczynowe lasy przechodzą w łagodne połoninne grzbiety. To tu, najczęściej spośród wszystkich polskich gór, natrafimy na tropy wilka, rysia czy niedźwiedzia, a niekiedy na nich samych. To tu leśne polany i wysokie połoniny ścielą się wiosną dywanem kolorowych kwiatów, a jesienią morzem słodkich jagód. To tu w końcu trudna, lecz ciekawa historia splata ze sobą losy Polaków i Ukraińców.
Bieszczady na Rakietach to przedłużony weekend w wyjątkowych górach Polski w czasie zimowej aury. W tym okresie podczas śnieżnej zimy bieszczadzkie lasy spowite są ponad metrową warstwą śniegu. Na połoninach tworzą się zjawiskowe nawisy i oszronienia. A przy mroźnej i słonecznej pogodzie z najwyższych szczytów widać nawet Tatry 🙂
Podczas wyjazdu zrealizujemy praktyczne szkolenie outdoorowe dotyczące orientacji w terenie. Podzielimy się z Wami doświadczeniami z trekkingów w najwyższych górach świata. Pokażemy Wam jak czytać mapę i używać kompasu. Pod naszym okiem przetestujecie też różne inne sprawdzone metody nawigacji na szlaku. Wieczory spędzimy w klimatycznej Bacówce pod Małą Rawką, przy opowieściach i slajdach podróżniczych.
Plan wyjazdu
Przejazd w Bieszczady
Spotykamy się w czwartek, 18 lutego, o godzinie 18:00 w Warszawie przed kawiarnią Południk Zero (ul. Wilcza 25) i ruszamy w Bieszczady (z osobami dojeżdżającymi samodzielnie spotykamy się następnego dnia o 9:00 w Bacówce Pod Małą Rawką koło Ustrzyk Górnych). Po północy dojeżdżamy do Bacówki Pod Małą Rawką w Bieszczadach.
Nocleg w schronisku w pokojach wieloosobowych.
1 dzień: Bacówka Pod Małą Rawką – Wyżniański Wierch – Mała Rawka – Bacówka Pod Małą Rawką
Po śniadaniu zostawiamy nasz ekwipunek w Bacówce i „na lekko” ruszamy w teren. Zakładamy rakiety, dopasowujemy wiązania do butów i rozpoczynamy naukę poruszania się w rakietach śnieżnych. Pierwsze kroki kierujemy w stronę Wyżniańskiego Wierchu (913 m n.p.m.) znajdującego się tuż nieopodal Bacówki. Po krótkim odpoczynku powoli ruszamy szlakiem na Małą Rawkę (1267 m n.p.m.). Po dotarciu na szczyt podziwiamy przy dobrej pogodzie panoramy Beskidów Wschodnich zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej i słowackiej. Po krótkim odpoczynku schodzimy do Bacówki. Łączny czas wędrówki to 5-6 godzin.
Wieczorem rozpoczynamy szkolenie teoretyczne. Podczas godzinnej pogawędki omówimy co i dlaczego powinno się znaleźć w plecaku na wycieczkę w góry. Zajmiemy się też kwestią dobrania odpowiedniej odzieży do warunków górskich oraz tematem sprzętu jaki zawsze powinniśmy mieć ze sobą – zarówno na krótkich wycieczkach, jak i na dłuższych wyprawach trekkingowych. Spotkanie zakończymy podsumowaniem – jak przygotować się do zimowej wycieczki w góry?
Nocleg w schronisku w pokojach wieloosobowych.
2 dzień: Bacówka Pod Małą Rawką – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne – Bacówka Pod Małą Rawką
Po śniadaniu wyruszamy w góry. Idziemy szlakiem przez Przełęcz Wyżniańską na Połoninę Caryńską (1297 m n.p.m.), a stamtąd schodzimy do Ustrzyk Górnych. Podczas wędrówki doskonalimy umiejętności chodzenia w rakietach śnieżnych oraz realizujemy program szkoleniowy dotyczący podstaw orientacji w terenie i nawigacji w górach. Ćwiczymy również posługiwanie się mapą i kompasem, robimy tzw. panoramki na cztery strony świata. Z grzbietu Połoniny Caryńskiej przy dobrej pogodzie rozpościerają się wspaniałe widoki na Beskidy Wschodnie. Z Ustrzyk Górnych jedziemy na Przełęcz Wyżniańską i wracamy do Bacówki. Czas wędrówki tego dnia to 6-7 godzin.
Wieczór spędzamy przy opowieściach i pokazie slajdów z wypraw w najdalsze zakątki ziemi. Nocleg w schronisku w pokojach wieloosobowych.
3 dzień: Bacówka Pod Małą Rawką – Wołosate – Tarnica – Ustrzyki Górne
Po śniadaniu schodzimy na Przełęcz Wyżniańską i jedziemy busem do Wołosatego. Stamtąd ruszamy szlakiem w kierunku Tarnicy (1346 m n.p.m.). Po zdobyciu najwyższego szczytu Bieszczadów schodzimy do Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch, gdzie kończymy wędrówkę około godziny 15:00. Czas wędrówki tego dnia to 6-7 godzin.
Po krótkim odpoczynku rozpoczynamy przejazd powrotny do Warszawy. Powrót do Warszawy około 22:00.
Ważne informacje
- Istnieje możliwość dojazdu na własną rękę. Wówczas Wyjazd rozpoczyna się spotkaniem w piątek, 19 lutego o godzinie 9:00 w Bacówce Pod Małą Rawką w Bieszczadach koło Ustrzyk Górnych, a kończy się w niedzielę, 21 lutego o godzinie 15:00 w Ustrzykach Górnych.
- Wyżywienie uczestników we własnym zakresie.
- Plan wyprawy może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych i śniegowych (np. zagrożenia lawinowego).
Wyposażenie uczestnika
- plecak (30-40 litrów) z ochraniaczem przeciwdeszczowym (rzeczy w plecaku najlepiej dodatkowo zabezpieczyć pakując w worki foliowe)
- śpiwór, kijki trekkingowe
- buty trekkingowe powyżej kostki (skórzane zaimpregnowane lub z membraną), ochraniacze na buty (tzw. stuptuty)
- kurtka i spodnie z membraną przeciwdeszczową
- ciepły polar i sweter puchowy (np. PrimaLoft)
- bielizna termoaktywna z długim rękawem (2 komplety)
- grube i cieńsze skarpety (po 3 pary)
- ciepła czapka i rękawiczki (2 pary), chusta typu buff i kominiarka
- okulary przeciwsłoneczne (przyciemnienie w skali przyciemnienia min. 3 lub lodowcowe) i gogle
- krem z filtrem UV, tłusty krem ochronny
- obuwie na zmianę do schroniska
- ręcznik, przybory higieniczne
- latarka ze sprawnymi bateriami
- termos (minimum 0,7 l)
- telefon komórkowy z naładowaną baterią, ładowarka, powerbank
- dokument tożsamości i pieniądze
- mapa Bieszczadów, kompas
- prowiant indywidualny w góry (owoce, bakalie, batony energetyczne), nóż turystyczny
- podstawowa apteczka – indywidualne środki opatrunkowe i lekarstwa (koc termiczny, plaster z opatrunkiem, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe, aspiryna, przeciwbólowe, coś na dolegliwości żołądkowe)
Mapa wyjazdu
Bacówka PTTK Pod Małą Rawką
Pod Małą Rawką. Bacówka PTTK, Poland
Wielka Rawka (1307 m n.p.m.)
Wielka Rawka, Poland
Połomina Caryńska (1297 m n.p.m.)
Połonina Caryńska, Poland
Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.)
Połonina Wetlińska, Poland
Ustrzyki Górne
Ustrzyki Górne, Poland
Wetlina
Wetlina, Poland
Trekking
Szkolenie turystyczne
Dzika przyroda
Koszt wyjazdu
Obejmuje:
- organizację wyjazdu
- obecność licencjonowanego przewodnika beskidzkiego
- bilet wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego
- program szkoleniowy
- pokaz slajdów
- 2 noclegi w schronisku górskim (pokoje wieloosobowe)
- wypożyczenie rakiet śnieżnych
- ubezpieczenie NNW (10 000 PLN)
Obejmuje:
- transport z i do Warszawy
- 1 nocleg w schronisku górskim (pokoje wieloosobowe)
Uwagi dodatkowe
Wyżywienie uczestników we własnym zakresie.
Mapa wyjazdu
Bacówka PTTK Pod Małą Rawką
Pod Małą Rawką. Bacówka PTTK, Poland
Wielka Rawka (1307 m n.p.m.)
Wielka Rawka, Poland
Połomina Caryńska (1297 m n.p.m.)
Połonina Caryńska, Poland
Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.)
Połonina Wetlińska, Poland
Ustrzyki Górne
Ustrzyki Górne, Poland
Wetlina
Wetlina, Poland