Wyprawy  polarne

Wyprawy  polarne

Jak przygotować się do wyprawy polarnej?
10 porad - jak zacząć przygodę z Arktyką. Arktyka czyli obszary na dalekiej północy to zwykle tereny przez większą część roku skute lodem lub pokryte śniegiem. Króluje tam mróz i wiatr.
Jeśli wybierasz się na daleką północ, pamiętaj aby:

1. Dobierz odpowiedni sprzęt. Po śniegu najłatwiej poruszać się na nartach, ciągnąc potrzebne na wyjeździe rzeczy w saniach (pulce). A więc pożycz lub kup narty biegowe, lub najlepiej - backcountry. Do tego dobierz ciepłe, ale wygodne buty.

2. Przygotuj ciepły zestaw ubrań: bieliznę termiczną jako pierwszą warstwę. Następnie warstwa polarów lub innej ciepłej odzieży. Na wierch niezbędna będzie kurtka i spodnie z goretexu (lub innego materiału wiatro- i wodoodpornego).

3. Przypomnij sobie lub naucz się podstaw nawigacji - korzystania z mapy, kompasu i GPS.

4. Zadbaj o zdrowie i kondycję.

5. Poczytaj o odmrożeniach i hipotermii. Nawet na krótki wypad zabierz podstawową apteczkę.

6. Na śniegu łatwo o ślepotę śnieżną - miej zawsze gogle lub dobre okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj również o kremie z filtrem w słoneczny dzień.

7. Zapoznaj się ze specyfiką terenu, w który się wybierasz. Sprawdź czy są tam jakieś zagrożenia (dzikie zwierzęta, lodowce itp.). Koniecznie sprawdź prognozę pogody.

8. Wszelkie wyjazdy łatwiej, raźniej i bezpieczniej realizować w towarzystwie. Znajdź partnera, na którym możesz polegać.

9. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Opracuj "plan B" - ewentualne skrócenie trasy. Przed wyjściem w góry upewnij się, że masz naładowany telefon. Dowiedz się o numer telefonu służb ratunkowych.

10. Jeśli nie czujesz się na siłach na samodzielny wyjazd - skorzystaj z pomocy przewodnika, który wprowadzi Cię w tajniki poruszania się po rejonach polarnych i zarazi Cię pasją do Dalekiej Północy.

Opracowała Joanna Mostowska – ma na swoim koncie zimowy trawers Islandii oraz wyprawy na Spitsbergen oraz płaskowyż Hardengervidda. W OFFTRAVEL prowadzi wyprawy do Norwegii.