Australijski Outback

Australijski Outback

1 – 14 października 2018
Australia

Przed nami

 • ponad 3,5 tys. km w siodle motocykla przez 3 australijskie stany
 • przejazd widokową Great Ocean Road wzdłuż klifowego wybrzeża Oceanu Indyjskiego
 • przejazd słynnym szlakiem Oodnadatta Track przez pustynię Simpsona
 • zapierające dech w piersiach widoki na Uluru, Kata Tjuta i Królewski Kanion
 • wspaniałe krajobrazy oceanicznego wybrzeża i kontynentalnego buszu
 • niespotykany nigdzie indziej świat roślin i zwierząt
 • przyjaźni Aborygeni i wyluzowani Aussie

O wyprawie

Australia, można by rzec bezludny kontynent. Choć powierzchniowo niewiele mniejsza od Europy, zamieszkana jest przez niespełna 23 miliony ludzi. Nazwa pochodzi od łacińskiego określenia „Terra Australis” oznaczającego „Ziemię Południową”, używanego przez dawnych Europejczyków do nazwania nowo odkrytego ówcześnie lądu. A ląd to wyjątkowy. Australia to kraina o mocno zróżnicowanym  krajobrazie oraz bogatym, niespotykanym nigdzie indziej świecie roślinnym i zwierzęcym. Bajkowe plaże z rafami koralowymi, bezludne pustynie, ośnieżone góry i tropikalne lasy. Do tego kangury, misie koala, jadowite pająki i rekiny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie 🙂

W Australii życie koncentruje się na wybrzeżu. To tu znajdują się największe miasta, to tu klimat jest najłagodniejszy, umożliwiający uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Im bardziej w głąb kontynentu tym warunki przyrodnicze trudniejsze. Wnętrze Australii to tzw. „outback”, inaczej busz, niedostępne pustynie i półpustynie, z temperaturami latem dochodzącymi do 50 stopni. Tu częściej spotka się aborygeńską wieś niż osadę „białych”.

Życie Australijczyków to ciągła walka z żywiołami, wpadanie ze skrajności w skrajność. Od totalnych upałów powodujących susze i pożary, po wielodniowe ulewy powodujące powodzie, zalane drogi i miasta. Z uwagi na różnorodność i bogactwo przyrodnicze żaden inny kraj na ziemi nie posiada takiej ilości parków narodowych co Australia.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Australii

Spotykamy się na lotnisku Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Australii.

2 dzień: Przylot do Melbourne

W godzinach popołudniowych przylatujemy do Melbourne, stolicy stanu Wiktoria. Kwaterujemy się w hotelu i idziemy na powitalną kolację w restauracji. Nocleg w hotelu.

3 dzień: Odbiór motocykli i rozpoczęcie podróży przez Australię (210 km)

Rano odbieramy motocykle i ruszamy na zakupy prowiantu na wyprawę. Ekwipunek i zakupy pakujemy do samochodu serwisowego, który będzie nam towarzyszył na trasie wyprawy. Po południu wyjeżdżamy w kierunku południowo-zachodnim autostradą M1. Po minięciu miasta Geelong wjeżdżamy na widokową Great Ocean Road, która prowadzi brzegiem Oceanu Indyjskiego, w tej części zwanym również Południowym. Wieczorem wjeżdżamy do Parku Narodowego „Great Otway” i docieramy na przylądek Cape Otway zamieszkany przez misie koala. Nocleg w namiotach na campingu.

4 dzień: Przejazd Great Ocean Road w widokiem na 12 Apostołów i London Brige (350 km)

Od rana kontynuujemy przejazd Great Ocean Road w kierunku zachodnim. Tym razem pokonujemy najbardziej malowniczy fragment tej trasy. Towarzyszą nam fantastyczne widoki na skaliste klify i uderzające o nie fale. Robimy postoje w widokowych miejscach m.in. wśród wystających z oceanu „12 Apostołów” (skał będących wizytówką tej części Australii), przy wąwozie Loch Ard i zarwanym raptem kilkanaście lat temu skalnym moście London Bridge. Następnie odbijamy nieco od wybrzeża i wjeżdżamy w typowo rolniczą część Wiktorii. Wieczorem dojeżdżamy do miejscowości Nelson. Nocleg w namiotach na campingu.

5 dzień: Wjazd do Australii Południowej i przejazd widokową Princes Highway do Adelajdy (450 km)

Zaraz za miejscowością Nelson opuszczamy Wiktorię i wjeżdżamy do Australii Południowej. Całodniowy przejazd prowadzi nas widokową Princes Highway aż do Adelajdy, stolicy stanu. Po drodze zatrzymujemy się na krótkie postoje w sympatycznych miasteczkach nadmorskich Beachport i Kingston. Tuż przed Adelajdą przecinamy rzekę Murray w miejscowości Murray Bridge, a ostatni odcinek trasy jedziemy prawdziwą dwupasmową autostradą. Wieczorem kolacja w restauracji i degustacja wina lokalnych winnic. Nocleg w hotelu.

6 dzień: Zwiedzanie Adelajdy i przejazd do Port Augusta (310 km)

Od rana zwiedzamy Adelajdę, piątego co do wielkości miasta Australii malowniczo położonego nad Zatoką Świętego Wincentego. Wizytujemy lokalny market, China Town, spacerujemy po Placu Zwycięstwa i wzdłuż ulicy Króla Williama. Uzupełniamy zapasy żywności przed dalszą trasą. Następnie wyjeżdżamy na północ w kierunku Port Augusta. Nocleg w namiotach na campingu.

7 dzień: Przejazd wzdłuż imponujących gór Flinders Ranges do Marree na skraju pustyni Simpsona (380 km)

W Port Augusta za stałe żegnamy się z oceanem i malowniczym australijskim wybrzeżem. Rozpoczynamy wjazd w środek kontynentu, który zaprowadzi nas aż do Uluru i Alice Springs. Droga powoli się wznosi, a krajobrazy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Pierwszy odcinek to łagodne serpentyny wijące się wzdłuż niewysokich pagórków Pichi Richi. Za Quorn przecinmy rozległą dolinę, a od Hawker przez kolejne dziesiątki kilometrów towarzyszą nam wspaniałe widoki na ciągnące się w nieskończoność łańcuchy górskie Flinders Ranges z prawej strony i bezkresną równinę jeziora Torrens z lewej. W Lyndhurst wjeżdżamy na szuter, który będzie nam towarzyszył przez kilka najbliższych dni. Wieczorem dojeżdżamy do miejscowości Marree na skraju pustyni Simpsona, gdzie zaczyna się słynny Oodnadatta Track. Nocleg w namiotach na campingu.

8 dzień: Wjazd na Oodnadatta Track i przejazd wzdłuż jeziora Eyre do Oodnadatta (410 km)

W Marree kończy się cywilizacja a zaczyna niesamowity „outback”. Rozpoczynamy przejazd Oodnadatta Track, drogi ciągnącej się wzdłuż historycznej, niedziałającej już linii kolejowej Old Ghan. Linia ta jako pierwsza pod koniec XIX wieku połączyła południe Australii z środkiem kontynentu. Obok rozsianych na pustyni kolejkowych pozostałości mijamy klimatyczne miejscowości i historyczne osady, które czasy świetności mają już dawno za sobą. Zatrzymujemy się przy punkcie widokowym na słone jezioro Eyre. Choć Oodnadatta Track przebiega przez pustynię po drodze znajdują się liczne źródła zasilane wodami Wielkiego Basenu Artezyjskiego. Wieczorem dojeżdżamy do miejscowości Oodnadatta. Nocleg w namiotach na campingu.

9 dzień: Przejazd do Marla i wjazd po Stuart Highway na Terytorium Północne (390 km)

Kontynuujemy przejazd Oodnadatta Track. Po około 200 km dojeżdżamy do miejscowości Marla gdzie wjeżdżamy na Stuart Highway, ciągnącą się z północy na południe drogę przebiegającą przez sam środek Australii. Stuart Highway jest jedną z głównych dróg tranzytowych w Australii, a w pełni wyasfaltowana została dopiero w połowie lat 80-tych XX wieku. Tuż przed Roadhouse’m Kulgera wjeżdżamy do stanu Terytorium Północne. Nocleg w namiotach na campingu w Kulgerze.

10 dzień: Przejazd do Yulary i niesamowite widoki na Uluru o zachodzie słońca (320 km)

Ruszamy dalej na północ a naszym dzisiejszym celem jest Uluru, magiczna święta góra Aborygenów będąca symbolem Australii. Przed Roadhouse’m Erldunda, gdzie znajduje się geometryczny środek Australii, zjeżdżamy z głównej Stuart Highway i kierujemy się na zachód wzdłuż Lasseter Highway. Po dotarciu do Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta zatrzymujemy się za odpoczynek w punkcie widokowym, z którego można obserwować niesamowity monolit Uluru podczas zachodu słońca. Już po zmroku dojeżdżamy do campingu w miejscowości Yulara. Nocleg w namiotach.

11 dzień: Wizyta w Parku Narodowym Uluru-Kata Tjuta i przejazd do Kings Canyon, najgłębszego kanionu w Australii (310 km)

Przed południem robimy krótki objazd wokół Uluru i do skalistych wzgórz Kata Tjuta. Następnie wyruszamy w kierunku Królewskiego Kanionu. Nocleg w namiotach na campingu na skraju kanionu.

12 dzień: Przejazd przez malowniczy MacDonnell Ranges do Alice Springs (260 km)

Nad ranem udajemy się na krótki spacer na punkt widokowy z którego można obserwować imponujący kanion. Następnie ruszamy szutrową drogą przez tereny zamieszkane przez Aborygenów w kierunku malowniczych gór MacDonnell Ranges. Wieczorem dojeżdżamy do sympatycznego miasta Alice Springs. Zdajemy motocykle i udajemy się na pożegnalną kolację. Nocleg w hotelu.

13 dzień: Wylot z Australii

Rano idziemy na krótki spacer po centrum Alice Springs połączony z zakupem prezentów. Następnie wylatujemy z Australii.

14 dzień: Powrót do Warszawy

Przylatujemy do Warszawy i kończymy wyprawę.

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać wizę uprawniającą do wjazdu na teren Australii w celach turystycznych.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z zalecanymi szczepieniami ochronnymi dostępnymi na stronie https://polakzagranica.msz.gov.pl/Zwiazek,Australijski,AUS.html.

Wyposażenie uczestnika

 • torba podróżna lub worek transportowy (60-litrowy)
 • mały plecak na bagaż podręczny (20-litrowy)
 • ciepły śpiwór (puchowy), mata do spania
 • obuwie i ubranie motocyklowe, kask
 • buty trekkingowe, lekkie buty na zmianę, sandały
 • kurtka z membraną przeciwdeszczową
 • ciepły sweter lub polar, ciepłe spodnie
 • krótkie spodnie, podkoszulki, strój kąpielowy
 • grube i cieńsze skarpety, bielizna
 • rękawiczki, czapka
 • nakrycie głowy chroniące przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne
 • ręcznik, przybory toaletowe, chusteczki odświeżające
 • latarka (komplet zapasowych baterii), zapałki, przybory do szycia, notatnik
 • menażka i sztućce, kubek, nóż lub scyzoryk
 • krem z filtrem UV, tłusty krem ochronny, pomadka do ust
 • leki indywidualne, spis telefonów i adresów kontaktowych z rodziną
 • paszport, „bezpieczny portfel” na dokumenty

Mapa wyprawy

Melbourne

Melbourne, Victoria, Australia

Great Ocean Road

12 Apostles Visitor Centre, Princetown, Victoria, Australia

Adelaida

Adelaide, South Australia, Australia

Oodnadatta Track

Oodnadatta, South Australia, Australia

Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta

Uluru-Kata Tjuta National Park, Petermann, Northern Territory, Australia

Alice Springs

Alice Springs, Northern Territory, Australia

Flinders Ranges

Flinders Ranges, South Australia, Australia


 • Wyprawa motocyklowa

 • Dzika przyroda

 • Biwak
Australia
1 – 14 października 2018
14 dni
4 - 6 osób

Koszty wyprawy

16000 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Melbourne i Alice Springs – Warszawa
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • asystę samochodu serwisowego i mechanika
 • sprzęt biwakowy (jednoosobowe namioty)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 3200 aud
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • wynajem motocykla: 2000 AUD (BMW G 650 GS Sertao, F 650 GS lub F 700 GS)
 • paliwo: 300 AUD
 • noclegi: 400 AUD (hotele –> pokoje 2-osobowe z łazienką; campingi –> namioty jednoosobowe)
 • wyżywienie: 450 AUD (śniadania, lunche i kolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • bilety wstępu: 50 AUD (parki narodowe)

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 2000 PLN płatna przy zgłoszeniu.
Pasażer motocykla nie ponosi kosztów wynajmu motocykla i paliwa.

Mapa wyprawy

Melbourne

Melbourne, Victoria, Australia

Great Ocean Road

12 Apostles Visitor Centre, Princetown, Victoria, Australia

Adelaida

Adelaide, South Australia, Australia

Oodnadatta Track

Oodnadatta, South Australia, Australia

Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta

Uluru-Kata Tjuta National Park, Petermann, Northern Territory, Australia

Alice Springs

Alice Springs, Northern Territory, Australia

Flinders Ranges

Flinders Ranges, South Australia, Australia