Przed nami
- emocjonujący 4-dniowy rajd konny
- wspaniała przygoda w długi weekend czerwcowy
- wspaniałe krajobrazy Tuszetii i spotkania z lokalną tradycją
- kompleks monastyrów Davit Garedżi
- degustacje wyśmienitych gruzińskich win
- uroczysta supra z pokazem tańców ludowych
O wyprawie
Gruzja to kraj z historią sięgającą kilku tysięcy lat, położony na geograficznej i kulturowej granicy między Europą i Azją. Przepiękne górskie krajobrazy, przywiązanie do tradycji, nadzwyczajna gościnność mieszkańców, wspaniała kuchnia i długa historia winiarstwa, to tylko niektóre powody, dla jakich warto odwiedzić ten kraj.
Na naszej wyprawie poznamy konno jeden z trzech najpiękniejszych zakątków Gruzji.
To Tuszetia – najbardziej oddalony od miejskiej cywilizacji i jednocześnie najbardziej dziki region kraju. Nadal żyje się tu tradycyjnie, życie człowieka od najmłodszych lat związane jest
z końmi, a pogańskie wierzenia mieszają się z chrześcijaństwem. To tutaj przetrwała prawdziwa kaukaska kultura. Po rajdzie konnym przeniesiemy się do Kachetii, gdzie poznamy smak i historię najlepszych gruzińskich win oraz zobaczymy jedną z najważniejszych i najpiękniejszych pamiątek chrześcijaństwa – Monastyr Davit Garedżi.
Nasz rajd konny w Gruzji nie jest bardzo wymagający technicznie. Mimo przewyższeń, przepraw przez rzekę i górskich ścieżek przeznaczony jest dla jeźdźców średnio zaawansowanych. Dosiadamy koni tuszeckich, które są niezwykle wytrzymałe, silne i mądre. Są one spokojne i dobrze chodzą w zastępie. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, a trasa nie wymaga brania ekwipunku na konie juczne. Każdego dnia nocujemy w pensjonatach, jeździmy na lekko, a nasze większe bagaże przewożone są autami na kolejne miejsca noclegowe.
Plan wyprawy
1 dzień: Wylot do Gruzji
Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach wieczornych i wylatujemy do Gruzji. Czas lotu ok 3,5 godziny.
2 dzień: Pierwsze kroki w stolicy Gruzji
Przylatujemy do Tbilisi, stolicy Gruzji, we wczesnych godzinach porannych i ruszymy od razu do Telavi, głównego miasta Kachetii. Po sytym śniadaniu udamy się na duży bazar, gdzie zaopatrzymy się na dalszą górską drogę. Następnie wyruszymy autami terenowymi piękną i wymagającą drogą górską do Tuszetii. Przejedziemy najwyższą przejezdną przełęcz na Kaukazie, a nasze oczy cieszyć będą spektakularne widoki. Pod wieczór dotrzemy do Dolnego Omalo, gdzie zatrzymamy się w gościnie w rodzinnym pensjonacie. Tam też spróbujemy tradycyjnej tuszeckiej kuchni. Nocleg w pensjonacie.
3 - 6 dzień: Rajd konny w Tuszeckim Parku Narodowym
Nasz rajd zaczniemy od podziwiania jednego z najbardziej spektakularnych widoków w Tuszetii, który rozpościera się z położonego na 2760 m n.p.m. jeziora Oreti. Początkowa łatwa trasa świetnie daje możliwość poznania konia, jak również sprawdzenia swoich umiejętności jeździeckich. Powyżej granicy lasu przechodzi połoninami coraz wyżej, aż do samego turkusowego, polodowcowego jeziora. Na nocleg wrócimy do naszego pensjonatu w Omalo, gdzie będzie na nas czekała tuszecka supra (uczta).
Kolejny dzień to nie tylko rajd konny. Udamy się do wsi Shenako, a nastepnie Diklo, by poznać historię regionu tuż pod granicą dagestańską. Udamy się również do ruin twierdzy starego Diklo, gdzie tradycyjnie oddamy hołd przodkom. W Diklo przyjmie nas na noc lokalna gospodyni.
Następny dzień to przeprawa przez głębokie doliny do wsi Chigho, która jeszcze do niedawna była całkowicie odcięta od świata. Mieszkali w niej głównie pasterze, a domy nadal wyglądają jak sprzed dziesiątek lat. Stamtąd udamy się do najważniejszej niegdyś w dolinie wsi Dartlo, gdzie znajduje się sąd, którego historia sięga XI wieku, ruiny cerkwi i grobowce oraz święte miejsca, gdzie podczas lokalnych świąt poświęcane są owce i wznoszone toasty za przodków. Zanocujemy tam w tradycyjnych domach obronnych.
Kolejnego dnia udamy się do ruin twierdzy obronnej oraz Dano, gdzie zobaczymy stary tuszecki cmentarz. Po powrocie do Dartlo ruszymy w drogę powrotną do Omalo. Po południu udamy się na twierdzę Keselo, górującą nad Omalo, aby stamtąd podziwiać zachód słońca. Na noc zatrzymamy się w pensjonacie u znajomej już gospodyni, gdzie odbędzie się też supra z naszymi przewodnikami konnymi.
Każdego dnia w siodle spędzać będziemy 5-7 godzin z przerwami. Rajd nie jest bardzo wymagający technicznie. Mimo przewyższeń, przepraw przez rzekę i górskich ścieżek przeznaczony jest dla jeźdźców średnio zaawansowanych. Dosiadamy koni tuszeckich, które są niezwykle wytrzymałe, silne i mądre. Są one spokojne i dobrze chodzą w zastępie. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, a trasa nie wymaga brania ekwipunku na konie juczne. Każdego dnia nocujemy w pensjonatach, jeździmy na lekko, a nasze większe bagaże przewożone są autami na kolejne miejsca noclegowe.
7 dzień: Kachetia wszystkimi zmysłami
Rano wyjeżdżamy z Omalo tuszecką drogą do Doliny Alazańskiej – kolebki tradycji winiarskich i „spichlerza Gruzji”. Odkryjemy tam tajemnice produkcji wina metodą tradycyjną, jak również europejską. Nauczymy się jak prawidłowo degustować wino i z czym je łączyć. Wieczorem udamy się do Sighnaghi – „miasta miłości”, które zachwyca swym pięknem i położeniem nad Doliną Alazańską oraz wspaniałym widokiem na Kaukaz. Tutaj ugoszczą nas gospodarze pielęgnujący kachetyjskie tradycje, którzy produkują również własne wino. Po sytej suprze nocleg w pensjonacie.
8 dzień: Gruzińskie stepy i supra
Po śniadaniu i wizycie na lokalnym bazarze udajemy się samochodami na step. Tam zobaczymy monastyr Davit Garedżi, którego historia sięga VII wieku. W okolicy, między skałami, odkryjemy też jaskinie, w których niegdyś mieszkali i modlili się mnisi. Następnie udamy się do Tbilisi, gdzie będzie na nas czekała pożegnalna uczta z pokazem gruzińskich tańców ludowych. Nocleg w pensjonacie.
9 dzień: Powrót do Warszawy
W nocy udajemy się na lotnisko i wylatujemy z Gruzji. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy. Czas lotu ok. 3,5 godziny.
Ważne informacje
- Uczestnik zobowiązany jest posiadać dowód osobisty lub paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
- Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://polakzagranica.msz.gov.pl/Gruzja,GEO.html
- Uczestnik powinien posiadać umiejętność jazdy konnej w stopniu co najmniej podstawowym (jazda stępem i kłusem, odbyte rekreacyjne wyjazdy w teren).
- Wyprawa nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
- Wyprawa jest dostępna dla osób z przynajmniej podstawową znajomością języka angielskiego.
Wyposażenie uczestnika
- duży plecak/torba podróżna 60-80l
- plecak na bagaż podręczny (do samolotu, podczas zwiedzania na miejscu itp.)
- obowiązkowo kask jeździecki, buty jeździeckie i dodatkowe lekkie buty na zmianę
- sztylpy, rękawiczki, dodatkowo kamizelka ochronna do jazdy konnej
- małe sakwy jeździeckie na rzeczy podręczne w trakcie rajdu (woda, przekąski, peleryna, aparat fotograficzny)
- ciepły polar/sweter wełniany/bezrękawnik lub sweter puchowy/primaloft
- wygodne długie spodnie/spodnie jeździeckie
- lżejsza zapasowa bluza/koszula i zapasowe lżejsze długie spodnie na zmianę
- kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell), peleryna/ponczo
- ciepłe rękawiczki i czapka
- bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem) i dodatkowe ciepłe skarpetki
- cienkie nakrycie głowy (chustka/buff), opcjonalnie lekkie krótkie spodenki
- sandały lub klapki, strój kąpielowy, ręcznik szybkoschnący
- duże worki foliowe ok. 3 szt.
- latarka (czołówka) i zapasowe baterie
- opcjonalnie termos
- telefon komórkowy
- przybory higieniczne, chusteczki nawilżane
- filtr przeciwsłoneczny i okulary, opcjonalnie środek na komary i kleszcze
- dokument tożsamości i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero dokumentu tożsamości (strony ze zdjęciem i z danymi)
- podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe, coś na dolegliwości żołądkowe, plaster z opatrunkiem, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe, folia NRC)
Mapa wyprawy
Tbilisi
Tbilisi, Gruzja
Stolica Gruzji
Omalo
Omalo, Gruzja
Nasz rajd zaczniemy od podziwiania jednego z najbardziej spektakularnych widoków w Tuszetii, który rozpościera się z położonego na 2760 m n.p.m. jeziora Oreti.
Dartlo
Dartlo, Gruzja
Dartlo
Sighnaghi
Sighnaghi, Gruzja
Wieczorem udamy się do Sighnaghi – „miasta miłości”, które zachwyca swym pięknem i położeniem nad Doliną Alazańską oraz wspaniałym widokiem na Kaukaz.
Rajd konny
Góry wysokie
Dzika przyroda
Koszty wyprawy
Obejmuje:
- przelot na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
- organizację wyprawy i opiekę przewodnika
- udostępnienie sprzętu zespołowego (worki transportowe na rajd konny, sprzęt biwakowy)
- ubezpieczenie KL i NNW
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Obejmuje:
- przejazdy lokalne wynajętym samochodem
- wynajęcie samochodu do transportu bagaży
- wynajęcie koni i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem
- wynajęcie lokalnych przewodników
- wyżywienie od 2 do 8 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych zgodnie z Planem wyprawy)
- 7 noclegów w pensjonatach (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
- bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
Uwagi dodatkowe
Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.
Mapa wyprawy
Tbilisi
Tbilisi, Gruzja
Stolica Gruzji
Omalo
Omalo, Gruzja
Nasz rajd zaczniemy od podziwiania jednego z najbardziej spektakularnych widoków w Tuszetii, który rozpościera się z położonego na 2760 m n.p.m. jeziora Oreti.
Dartlo
Dartlo, Gruzja
Dartlo
Sighnaghi
Sighnaghi, Gruzja
Wieczorem udamy się do Sighnaghi – „miasta miłości”, które zachwyca swym pięknem i położeniem nad Doliną Alazańską oraz wspaniałym widokiem na Kaukaz.