Konno w Sercu Bałkanów

Konno w Sercu Bałkanów  

3 – 11 września 2022
Macedonia 

Przed nami

 • emocjonujący 6-dniowy rajd konny w górach Bistra
 • dzika przyroda i krajobrazy Parku Narodowego Mawrowo
 • spotkania z lokalną kulturą i tradycjami Mijaków
 • folklor i wyśmienita kuchnia Macedonii
 • odpoczynek nad Jeziorem Ochrydzkim
 • atrakcje zabytkowej Ochrydy i macedońskiej stolicy Skopje

O wyprawie

Macedonia Północna to leżący na styku kultur kraj o niezwykle bogatej historii. Choć dawne imperium Aleksandra Mecedońskiego sięgało połowy Azji, aż po szczyty Hindukuszu,
dziś teren tego kraju zajmuje powierzchnię niecałych 26 tys. km2. Mimo to Macedonia oferuje mnóstwo atrakcji i do tego nie jest jeszcze tak popularna wśród turystów jak jej sąsiedzi.
Dzięki temu wciąż możemy chłonąć jej prawdziwy bałkański klimat, poznać nietuzinkowy folklor i piękną przyrodę. Oczywiście z końskiego grzbietu!

Sporą część tego kraju pokrywają góry. Na rajd konny w Macedonii wybieramy się do Parku Narodowego Mawrowo, obejmującego swymi granicami części pasm Szar Płanina, Korab, Deszat i Bistra. Park ten jest największym obszarem chronionym w Macedonii. Obcować w nim można ze wspaniałą górską przyrodą – z trawiastych wzgórz, krasowych płaskowyżów i skalistych szczytów podziwiać przepastne buczynowe lasy i głębokie doliny rzek, zamieszkałe przez dzikie zwierzęta. Wciąż żywa jest też tutaj gospodarka pasterska. Na naszej trasie przez górskie hale wielokrotnie spotkamy pasterzy i będziemy mieli okazję spróbować ich świeżych wyrobów. W malowniczych niewielkich wioskach poznamy zaś kulturę Mijaków – ciekawej grupy etnicznej zamieszkującej te tereny od kilku stuleci.

Nasza wyprawa Konno w Sercu Bałkanów to rajd w stylu western. Dosiadamy koni bałkańskich. Są one dobrze ułożone, bardzo wytrzymałe i doskonale radzą sobie w górskim terenie, w jakim przebiega trasa naszego rajdu. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji. Każdego dnia spędzamy w siodle ok. 5-7 godzin z przerwami, w tym dłuższą przerwą na lunch. Używamy siodeł westernowych.

Podczas rajdu poruszamy się różnymi chodami, w zależności od terenu – najczęściej szybkim stępem, ale wielokrotnie galopujemy też drogami prowadzącymi przez lasy, malownicze polja, górskie pastwiska oraz po połoninach. Ze względu na spore przewyższenia, w kilku miejscach konieczne jest prowadzenie koni.

W rajdzie mogą uczestniczyć jeźdźcy o różnym poziomie zaawansowania, jednak wskazany jest brak lęku wysokości i przestrzeni. Jeździmy na lekko, a cały ekwipunek transportuje samochód techniczny.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Skopje i spacer po stolicy Macedonii Północnej

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do stolicy Macedonii Północnej. Po przybyciu do Skopje udajemy się na lunch do tradycyjnej restauracji, a potem na spacer po centrum miasta – na kamienny most, bulwary nad rzeką Vardar, Stary Bazar i twierdzę Kale. Potem ruszamy busem do miejscowości Galicznik, z której następnego dnia zaczynamy rajd konny. Po południu wizyta stajni i dobranie koni. Wieczorem pakujemy rzeczy i robimy odprawę, podczas której omawiamy dokładnie trasę i plan rajdu oraz kwestie bezpieczeństwa. Kolacja i nocleg w hotelu.

2 dzień: Przez góry Bistra

Po śniadaniu udajemy się do regionalnego muzeum poświęconego Mijakom. Słyną oni ze swojego bogatego folkloru i oryginalnej kultury – co roku odbywa się tu m.in. wielkie wesele zwane galiczka swadba. Potem rozpoczynamy rajd przez górskie pasmo Bistra, leżące na terenie Parku Narodowego Mawrowo. W górach tych, na łąkach pokrywających rozległe płaskowyże, wypasa się zwierzęta tak jak wieki temu, a najwyższe szczyty przekraczają 2000 m. Spotkać tu można także wiele gatunków dzikiej flory i fauny – m.in. orły przednie, kozice, jelenie, rysie i niedźwiedzie brunatne. Pierwszego dnia podążamy głównie leśnymi drogami i ścieżkami, mijając rozsiane w górach wioski Mijaków. Późnym popołudniem dojeżdżamy do miejscowości Lazaropole. Kolacja i nocleg w hotelu. Tego dnia pokonujemy 25 km (ok. 5 godzin jazdy).

3 dzień: Golem Korab na horyzoncie

Wcześnie rano, po śniadaniu, wyruszamy z Lazaropola. Początkowo zjeżdżamy i sprowadzamy konie w głęboką dolinę rzeki Garska. Naszym następnym celem jest masyw Stogovo, skąd roztacza się wspaniały widok na góry Bistra, a także na najwyższy szczyt Macedonii Północnej i Albanii – Golem Korab (2764 m). Wspinając się na połoniny docieramy do osady pasterzy, w której zatrzymujemy się na lunch – będziemy mieli możliwość spróbowania wspaniałych serów i jogurtów. Dalsza część trasy przebiega przez rozległe łąki i pastwiska, a potem przez lasy w dół doliny. Pod wieczór zjeżdżamy do wioski Gari, gdzie czeka nas kolacja i nocleg w pensjonacie. Tego dnia pokonujemy 30 km (ok. 7 godzin jazdy).

4 dzień: Ognisko i nocleg w górach

Przed nami długi dzień. Rano, po śniadaniu, ruszamy leśnymi szlakami Mijaków we wschodnią część gór Bistra. Po wjechaniu na otwarte przestrzenie połonin, towarzyszą nam znów widoki na najwyższe szczyty regionu i czeka nas wiele okazji do galopów. Po południu zatrzymujemy się na lunch u pasterzy, a pod wieczór dojeżdżamy do malowniczego miejsca w górach, gdzie spędzamy wieczór przy ognisku i zostajemy na noc. Kolacja i nocleg w namiotach. Tego dnia pokonujemy 40 km (ok. 7,5 godziny jazdy).

5 dzień: W kierunku jeziora

Witamy dzień wysoko w górach i po wspólnie przyrządzonym śniadaniu ruszamy dalej na szlak. Jedziemy głównie odkrytym terenem ponad granicą lasu, z pięknymi widokami i przerwą na lunch na farmie u pasterzy. Końcowy fragment trasy prowadzi nas brzegiem jeziora Mawrowo. Mimo że jest to sztuczny zbiornik wodny, jego okolica jest bardzo malownicza. Kolacja i nocleg w miejscowości Mawrowo w pensjonacie. Tego dnia pokonujemy 35 km (ok. 7 godzin jazdy).

6 dzień: Galopem u stóp Medenicy

Po śniadaniu wyruszamy w teren. Tego dnia czeka nas wiele okazji do galopów po połoninach oraz przez trawiaste polja – rozległe i malownicze krasowe kotliny, z których słyną góry Bistra. W ciągu dnia robimy przerwę na lunch w największym z polji. Późnym popołudniem, w otoczeniu dzikiej górskiej przyrody i wspaniałych widoków, docieramy do obozu niedaleko najwyższego szczytu gór Bistra i przygotowujemy kolację. Nocleg w namiotach. Tego dnia pokonujemy 30 km (ok. 6 godzin jazdy).

7 dzień: Wchód słońca nad Macedonią

Wstajemy bardzo wcześnie, pijemy rozgrzewającą kawę, siodłamy konie i jedziemy najwyższy szczyt gór Bistra – Medenicę (2163 m), aby podziwiać wschód słońca nad górami. Następnie wracamy do obozu, jemy śniadanie i zjeżdżamy w dół do miejscowości Galicznik. Po południu w rytmach lokalnej muzyki uroczyście kończymy rajd i wspólnie biesiadujemy. Późnym popołudniem wyjeżdżamy busem nad Jezioro Ochrydzkie. Kolacja i nocleg w hotelu niedaleko Ochrydy. Tego dnia pokonujemy konno 30 km (ok. 7 godzin jazdy).

8 dzień: Odpoczynek nad jeziorem i atrakcje Ochrydy

Po śniadaniu czas na odpoczynek na plaży nad Jeziorem Ochrydzkim. To jedno z najstarszych jezioro świata, z unikatowym ekosystemem, bogatą fauną i florą. Wraz z otaczającym je regionem wpisane zostało na listę dziedzictwa światowego UNESCO.  Następnie udajemy się łodzią do Ochrydy i ruszamy na spacer po Starym Mieście. Wędrując klimatycznymi brukowanymi uliczkami dotrzemy do najciekawszych zabytków m.in. Cerkwi św. Zofii, Cerkwi św. Jana w Kenao, starożytnego teatru i twierdzy Samuela. Po spacerze lunch w tradycyjnej restauracji, czas wolny i powrót do hotelu. Wieczorem kolacja w rytmach macedońskiej muzyki. Nocleg w hotelu.

9 dzień: Kanion Matka i powrót do Warszawy

Po wczesnym śniadaniu wyjeżdżamy do Skopje. Po drodze zatrzymujemy się, aby zjeść lunch przy słynnym Kanionie Matka. Po południu udajemy się na lotnisko i wylatujemy do Warszawy, gdzie lądujemy tego samego dnia.

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać ważny paszport.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/macedoniapolnocna
 • Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz umiejętność jazdy stępem, kłusem i galopem.

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak lub torba podróżna (60-80 l) (jako bagaż główny)
 • mały plecak (30-40 l) (jako bagaż podręczny do samolotu, wykorzystywany podczas zwiedzania)
 • buty jeździeckie i dodatkowe lekkie trekkingowe buty na zmianę (przydatne podczas sprowadzania koni)
 • opcjonalnie własny kask jeździecki
 • rękawiczki jeździeckie, opcjonalnie kamizelka ochronna do jazdy konnej
 • kurtka trekkingowa z membraną przeciwdeszczową i przeciwwiatrową z kapturem
  (np. goretex, softshell)
 • ciepły polar/sweter wełniany/bezrękawnik lub sweter puchowy/primaloft
 • wygodne długie spodnie/spodnie jeździeckie
 • lżejsza zapasowa bluza/koszula i zapasowe lżejsze długie spodnie na zmianę
 • ciepłe rękawiczki i czapka
 • bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem) i dodatkowe ciepłe skarpetki
 • cienkie nakrycie głowy, opcjonalnie lekkie krótkie spodenki
 • sandały lub klapki, strój kąpielowy, ręcznik szybkoschnący
 • latarka (czołówka) i zapasowe baterie
 • telefon komórkowy
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30), środek na komary i kleszcze, pomadka do ust
 • paszport i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa

Mapa wyprawy

Skopje

Skopje, Macedonia (BJRM)

Stolica Macedonii Północnej.

Park Narodowy Mawrowo

Galičnik, Macedonia (BJRM)

Park ten jest największym obszarem chronionym w Macedonii.

Ochryda

Ochryda, Macedonia (BJRM)

Ochryda


 • Rajd konny

 • Dzika przyroda

 • Poznawanie kultury
Macedonia
3 – 11 września 2022
9 dni
5 - 10 osób

Koszty wyprawy

2900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • przelot na trasie Warszawa – Skopje – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego do 23 kg + bagaż podręczny)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 1300 eur
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację rajdu i opiekę miejscowych przewodników
 • wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim (western)
 • przejazdy lokalne i wynajęcie samochodu do przewozu bagaży uczestników
 • wyżywienie od 1 do 9 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane przez kucharza w warunkach turystycznych)
 • 8 noclegów w namiotach (2-osobowe), hotelach i pensjonatach (pokoje dwuosobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • udostępnienie sprzętu rajdowego i biwakowego (kaski na rajd konny, sakwy jeździeckie, śpiwory, maty do spania, namioty)
 • rejs katamaranem po Jeziorze Ochrydzkim
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Mapa wyprawy

Skopje

Skopje, Macedonia (BJRM)

Stolica Macedonii Północnej.

Park Narodowy Mawrowo

Galičnik, Macedonia (BJRM)

Park ten jest największym obszarem chronionym w Macedonii.

Ochryda

Ochryda, Macedonia (BJRM)

Ochryda