Mongolia na Dwóch Kółkach

Mongolia na Dwóch Kółkach

4 – 19 sierpnia 2018
Mongolia

Przed nami

 • emocjonująca 11-dniowa podróż rowerowa „na lekko” przez centralną Mongolię
 • ponad 600 km przygody na dwóch kółkach
 • eksploracja wielkiego stepu i gór Changaj
 • wspaniałe krajobrazy, gorące źródła i dzika przyroda Mongolii
 • kultura nomadów i buddyjskie zabytki
 • Ułan Bator – atrakcje mongolskiej stolicy

O wyprawie

Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąca lat. Najcenniejszym skarbem tego kraju jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Dopełnieniem krajobrazu są kryształowo czyste jeziora i bystre strumienie.

Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-chana. Dawne tradycje i zwyczaje wciąż obecne są podczas świąt jak i w codziennym życiu, a Mongołowie bardzo chętnie witają i zapraszają gości do swoich jurt. Nieodłącznym elementem krajobrazu są jurty i pasące się swobodnie ogromne stada zwierząt – owiec, kóz, koni, jaków i wielbłądów.

Ten niezwykle ciekawy kraj można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z najlepszych jest przemierzanie olbrzymich mongolskich przestrzeni rowerem. W ten sposób będziemy mogli podziwiać i fotografować przepiękne krajobrazy tamtejszych gór, rzek i jezior. Poczujemy prawdziwy zapach stepu i zobaczymy bogactwo jego przyrody. Doświadczymy na własnym ciele mongolskiej aury, w której w ciągu dnia potrafią wystąpić cztery pory roku. Odwiedzimy jurty pasterzy, gdzie zmęczeni jazdą odpoczniemy przy solonej herbacie i lokalnych przysmakach. Zajrzymy też do buddyjskich klasztorów i małych miasteczek, chłonąc folklor i egzotykę Mongolii.

Podróż rowerem przez Mongolię to też olbrzymia satysfakcja dzięki możliwości zobaczenia tego wyjątkowego i w dużym stopniu wciąż dziewiczego miejsca na ziemi w bardzo naturalny sposób, bez ingerencji w tamtejszą przyrodę i w pełni wtapiając się w naturę.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Mongolii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Mongolii.

2 dzień: Pierwsze kroki w Mongolii

Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Pakujemy bagaż i rowery na samochody, załatwiamy niezbędne formalności i jemy śniadanie. Przed południem opuszczamy miasto i ruszamy samochodami do miejsca startu etapu rowerowego. Po drodze stajemy na typowo mongolski posiłek w przydrożnej restauracji. Nocleg w namiotach w stepie.

3 – 13 dzień: Etap rowerowy

Przesiadamy się na rowery i ruszamy na eksplorację centralnej Mongolii na dwóch kółkach! Nasza trasa wiedzie przez ajmaki (województwa): Bulgan, Archangaj i Ovorchangaj. Nie raz przeprawimy się przez meandrujące w stepie rzeki i podjedziemy na przełęcze, z których roztaczać się będą widoki zapierające dech w piersiach. Nie zabraknie też pachnących żywicą modrzewiowych lasów, gdzie odpoczniemy w cieniu drzew i przy wieczornych ogniskach.

 

Będziemy jechać przez najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu. Po drodze spotkamy tysiące pasących się swobodnie zwierząt. Odwiedzimy pasterskie jurty, gdzie skosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Będzie też wiele okazji do zakupu unikatowego rękodzieła mieszkańców stepu – wyrobów z wełny, skór i kości.

 

Zapuścimy się do Parku Narodowego Terchijn Cagaan, gdzie będziemy mieli okazję wykąpać się w wodach Wielkiego Jeziora Białego. Zobaczymy też krater wygasłego wulkanu Horgo i okoliczne jaskinie. Po trudach jazdy nie zabraknie też relaksu w gorących źródłach…

 

Następnie przez góry Changaj dotrzemy do doliny rzeki Orchon. Region ten, z uwagi na swoje olbrzymie wartości kulturowe i przyrodnicze, wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nad najdłuższą rzeką w Mongolii będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. 24-m wysokości wodospad. Dotrzemy też do malowniczo położonego w górach buddyjskiego klasztoru Towkhun oraz miasta Harhorin, gdzie zwiedzimy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum.

 

Trasa wiedzie w zróżnicowanym terenie, przeważnie lokalnymi nieutwardzonymi drogami, przejezdnymi dla samochodu terenowego. Planowany dystans to ok. 650 kilometrów. Dzienne dystanse, w zależności od aktualnie panujących warunków, wynoszą 60-80 kilometrów. Przewyższenia mogą dochodzić do 1000 m, z nachyleniami ok. 20% (średnio ok. 2-3%).

 

Podczas jazdy towarzyszy nam samochód techniczny. Transportowane są w nim nasze bagaże, sprzęt wyprawowy i prowiant. Biwakujemy w malowniczych miejscach w pobliżu strumieni lub jezior dogodnych do kąpieli. Zatrzymujemy się też niedaleko jurt pasterzy, a także w turystycznych ger-campach.

 

Posiłki przyrządzamy wspólnie z prowiantu zakupionego w Mongolii, a w miarę możliwości jadamy w lokalnych jadłodajniach. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia na trasie jemy lunch w jurcie lub przygotowywany samodzielnie, a wieczorem przyrządzamy sytą kolację.

14 dzień: Powrót do Ułan Bator

Po spakowaniu całego sprzętu na samochody udajemy się w drogę powrotną do Ułan Bator. Docieramy tam późnym wieczorem i zatrzymujemy się w hostelu w centrum miasta.

15 dzień: Atrakcje stolicy Mongolii

Rano wybierzemy się do Muzeum Narodowego Mongolii. Prezentuje ono kulturę, sztukę i życie ludzi wielkiego stepu na przestrzeni setek lat. Zobaczymy bogate kolekcje tradycyjnych ubrań, broni, przedmiotów religijnego i codziennego użytku. Przespacerujemy się po Placu Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Po południu zwiedzimy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Nie zabraknie też czasu na zakupy pamiątek. Wieczorem udamy się na pożegnalną kolację w restauracji.

16 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i opuszczamy Mongolię. Wieczorem przylatujemy do Warszawy.

Ważne informacje

 • Uczestnik powinien posiadać sprawny rower turystyczny (mtb, cross lub trekkingowy) z oponami przeznaczonymi do jazdy po różnej nawierzchni, a także pokrowiec/karton do transportu roweru samolotem. Przed wyprawą rower powinien przejść przegląd serwisowy, a przed nadaniem roweru musi być on odpowiednio zabezpieczony; zalecamy jazdę w kasku rowerowym.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać wizę uprawniającą do wjazdu na teren Mongolii
  w celach turystycznych. Organizator pośredniczy w ubieganiu się o wizę (do wizy wymagane są dwa zdjęcia; czas rozpatrzenia wniosku o wydanie wizy to od 3-5 dni roboczych), jednak nie ponosi odpowiedzialności za odmowę jej wydania przez Ambasadę Mongolii.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z zalecanymi szczepieniami ochronnymi dostępnymi
  na stronie https://polakzagranica.msz.gov.pl/Mongolia,MNG.html.

Wyposażenie uczestnika

 • torba podróżna/worek transportowy spełniający kryteria wymiarów bagażu podręcznego i mieszcząca rzeczy osobiste
 • rower, oświetlenie, zapasowa opona, zapasowe dętki (3 szt.), łatki do dętek, podstawowe narzędzia (typu scyzoryk z kluczami, pompka), pokrowiec transportowy, kask rowerowy
 • wygodny plecak rowerowy lub sakwy (i bagażnik)
 • ciepły śpiwór (optimum od około zera do minus 5)
 • karimata lub mata do spania + folia NRC
 • wygodne buty do jazdy
 • wygodna odzież rowerowa, w tym długie legginsy
 • polar/softshell i drugie długie spodnie
 • lżejsza bluza/koszula i krótkie spodenki
 • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 • ciepły polar/sweter puchowy/primaloft
 • ciepłe rękawiczki i czapka
 • bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem)
 • cienkie nakrycie głowy (chustka/buff)
 • ręcznik szybkoschnący, sandały lub klapki
 • latarka ze sprawnymi bateriami, zapałki/zapalniczka
 • menażka, kubek, sztućce (w tym nóż turystyczny), dodatkowo termos
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, dodatkowo suchy szampon
 • filtr przeciwsłoneczny i okulary, dodatkowo środek na komary i kleszcze
 • tabletki musujące do rozpuszczania w wodzie (typu Isostar)
 • paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
  (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe,
  na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe)

Mapa wyprawy

Ułan Bator

Ułan Bator, Mongolia

Muzeum Narodowe Mongoli, klasztor Gandan, Plac Czyngis-chana

Harhorin

Karakorum, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii.

Cecerleg

Cecerleg, Ajmak północnochangajski, Mongolia

Będziemy jechać przez chyba najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu...

Wielkie Jezioro Białe

Terchijn Cagaan nuur, Tariat, Ajmak północnochangajski, Mongolia

Zapuścimy się do Parku Narodowego Terchijn Cagaan, gdzie rozbijemy namioty nad brzegiem Wielkiego Jeziora Białego.

Wodospad Orchon

Orkhon Waterfall, Bat-Ulzii, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Nad najdłuższą rzeką w Mongolii będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. 24 metrowej wysokości wodospad.

Bulgan

Bulgan, Ajmak bulgański, Mongolia

Nasza trasa wiedzie przez ajmaki (województwa): Bulgan, Archangaj i Ovorchangaj.


 • Wyprawa rowerowa

 • Dzika przyroda

 • Noclegi w namiotach
Mongolia
4 – 19 sierpnia 2018
16 dni
5 - 7 osób
Przewodnik: Jakub Czajkowski

Koszty wyprawy

7900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Ułan-Bator – Warszawa (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • sprzęt zespołowy (namioty, sprzęt biwakowy, kuchenki, gaz, narzędzia rowerowe)
 • pośrednictwo wizowe i opłatę konsularną
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 900 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • wynajęcie lokalnego przewodnika i samochodu technicznego towarzyszącego na całej trasie wyprawy
 • wynajęcie drugiego samochodu do przewozu rowerów (2, 9, 14 dzień)
 • wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • noclegi w namiotach, jurtach i hostelu
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.
Kolejna sztuka bagażu lotniczego jest dodatkowo płatna.

Mapa wyprawy

Ułan Bator

Ułan Bator, Mongolia

Muzeum Narodowe Mongoli, klasztor Gandan, Plac Czyngis-chana

Harhorin

Karakorum, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii.

Cecerleg

Cecerleg, Ajmak północnochangajski, Mongolia

Będziemy jechać przez chyba najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu...

Wielkie Jezioro Białe

Terchijn Cagaan nuur, Tariat, Ajmak północnochangajski, Mongolia

Zapuścimy się do Parku Narodowego Terchijn Cagaan, gdzie rozbijemy namioty nad brzegiem Wielkiego Jeziora Białego.

Wodospad Orchon

Orkhon Waterfall, Bat-Ulzii, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Nad najdłuższą rzeką w Mongolii będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. 24 metrowej wysokości wodospad.

Bulgan

Bulgan, Ajmak bulgański, Mongolia

Nasza trasa wiedzie przez ajmaki (województwa): Bulgan, Archangaj i Ovorchangaj.