BRAK MIEJSC zobacz
inną
wyprawę
Przez Riłę i Piryn

Przez Riłę i Piryn

1 – 12 września 2024
Bułgaria 

Przed nami

 • trekking w jednym z najpiękniejszych pasm górskich Bałkanów
 • wejście na najwyższy szczyt Bułgarii i Półwyspu Bałkańskiego
 • puste zielone przestrzenie i wędrówka mało uczęszczanymi szlakami Riły i Pirynu
 • biwaki nad górskimi jeziorami pod rozgwieżdżonym niebem
 • malownicza Dolina Siedmiu Jezior
 • Monastyr Rylski – najstarszy i jeden z najważniejszych zabytków Bułgarii

O wyprawie

Bułgaria to jeden z najstarszych krajów w Europie. Jej wyjątkowe położenie na styku czterech wielkich kultur znacząco wpłynęło na burzliwą historię oraz ukształtowało tradycję i tożsamość mieszkańców. Choć zwykle kojarzy się z piaszczystymi plażami i nadmorskimi wczasami, jest krajem w dużej mierze górzystym. Znajdujące się na jej terenie pasma należą do najpiękniejszych w Europie.

W Bułgarskiej Rile znajduje się najwyższy szczyt Bałkanów – licząca 2936 m n. p. m. Musała, a całe pasmo – zielone i cenne przyrodniczo – pełne jest wspaniale położonych jezior polodowcowych. Ich największe nagromadzenie występuje w malowniczej Dolinie Siedmiu Jezior Rylskich. Interesująca jest też bułgarska historia i kultura. Na uwagę zasługują zwłaszcza średniowieczne monastyry, położone w głębokich górskich dolinach, w tym najstarszy z nich – Monastyr Rylski. Wpisany on został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Piryn to góry o bardziej surowym charakterze, przypominającym nasze Tatry Wysokie. Ich nazwa pochodzi od boga piorunów – Peruna. Najwyższy szczyt Pirynu, Wichren, pod względem wysokości niewiele ustępuje Musale, licząc sobie 2914 m n.p.m. Rozciągają się z niego wspaniałe widoki na wiele sąsiednich pasm górskich. Podobnie jak w Rile, krajobraz obfituje w polodowcowe jeziora i majestatyczne granie. Niższe partie pokrywają wspaniałe lasy iglaste będące siedliskiem dla dużych ssaków, takich jak wilki i niedźwiedzie.

Plan wyprawy

1 dzień: Przelot do Bułgarii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Bułgarii (czas lotu ok. 2 godziny). Następnie przejeżdżamy busem do miejscowości Borowiec, skąd następnego dnia rano wyruszamy na szlak. Nocleg w hostelu.

2 dzień: Wyjście w góry

Podchodzimy do miejsca biwakowego przy schronisku pod najwyższym szczytem Bułgarii – Musałą. Szlak niemal od samego początku będzie prowadził przez bujne lasy, miejscami o pierwotnych charakterze, będące siedliskiem wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.  Tego dnia zdobędziemy wystarczająco dużo wysokości, aby rano po niedługim już podejściu wejść na szczyt Musały. Nocleg w namiotach.

Czas wędrówki ok. 5 godzin, dystans 10 km, podejście ok. 1000 m.

3-5 dzień: Zdobycie Musały i dalszy trekking najwyższymi partiami gór Riła

Wchodzimy na Musałę i wędrujemy dalej przez wielkie trawiaste przestrzenie wysokogórskich łąk a czasem skalistą grań. Mijamy pastwiska na których w wielu miejscach można spotkać stada krów i koni, oraz liczne malownicze jeziora polodowcowe, będące prawdziwymi klejnotami w wysokogórskim krajobrazie Riły – jak prastara, tracka nazwa podpowiada, gór pełnych wody. W takich właśnie miejscach będziemy też nocować. Biwaki pod gwiazdami w oddalonych od cywilizacji i wolnych od zanieczyszczenia świetlnego miejscach pozostaną w naszej pamięci równie długo, jak całodzienna wędrówka przez otaczające góry.

Czas wędrówki ok. 7 godzin dziennie, dystans 40 km, suma podejść ok. 2300 m, suma zejść ok. 2400 m.

6 dzień: Dolina Siedmiu Jezior Rylskich

Tego dnia zobaczymy jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w paśmie Riły, gdzie w obrębie jednej doliny znajduje się na różnych poziomach siedem polodowcowych jezior. Zobaczymy je wszystkie z wielu perspektyw a ostatnią noc przed zejściem z gór spędzimy nad jednym z nich. Nocleg w namiotach.

Czas wędrówki ok. 7 godzin, dystans 15 km, podejście ok. 1100 m, zejście ok. 1400 m.

7 dzień: Monastyr Rylski

Tego dnia zejdziemy do głęboko wciętej między grzbiety gór doliny, gdzie zobaczymy jeden z najbardziej podziwianych i znaczących dla kultury kraju bułgarskich zabytków – Monastyr Rylski, którego historia sięga X wieku, a na jej kartach zapisane są ważne i niejednokrotnie dramatyczne wydarzenia z historii kraju. Tej nocy zanocujemy w murach klasztoru doświadczając wyjątkowego średniowiecznego klimatu.

Czas wędrówki ok. 6 godzin, dystans 19 km, podejście ok. 500 m, zejście ok. 1500 m.

8 dzień: Przejazd do Banska

Busem lub lokalną komunikacją jedziemy do miejscowości Bansko, która będzie bazą wypadową do wyjścia na kolejny trekking. W miasteczku odwiedzimy lokalne knajpki i bazary, gdzie będziemy mieli okazję spróbować bułgarskiej kuchni i świeżych owoców. Tego dnia będzie wystarczająco dużo czasu, żeby skorzystać ze sklepów, przejść się po mieście i zregenerować siły przed kolejną częścią przygody. Nocleg w hostelu.

9 dzień: Wyjście na camping pod Wichrenem

Rano ponownie opuszczamy miasteczko i wychodzimy w góry zmierzając na pole namiotowe pod najwyższym szczytem pasma Piryn. Rozbijamy namioty i resztę wieczoru spędzamy na campingu, odpoczywając przed kolejnym intensywnym dniem.

Czas wędrówki ok. 5 godzin, dystans 10 km, podejście ok. 850 m.

10 dzień: Wejście na Wichren i grań Konczeto

Namioty i większość wyposażenia zostawiamy na campingu i ruszamy na najwyższy szczyt Pirynu – Wichren (2914 m n.p.m.) oraz przejdziemy słynną grań Konczeto. Ten ostry i skalisty fragment szlaku dostarcza nieco mocniejszych wrażeń, jednak zamontowane tam ułatwienia i duży zapas czasu pomogą nam czuć się bezpiecznie. Krajobraz Pirynu znacznie różni się od tego, który wcześniej poznaliśmy wędrując przez zieloną Riłę. Jest zdecydowanie bardziej surowo, a miejscami czekają nas prawdziwie alpejskie widoki. Wieczorem powrót na camping. Nocleg w namiotach.

Czas wędrówki ok. 8 godzin, dystans 16 km, podejście ok. 1250 m, zejście ok. 1250 m.

11 dzień: Przejazd do Sofii

Schodzimy do Bańska i jedziemy do stolicy Bułgarii – Sofii. Wieczorem udajemy się na spacer po mieście i pożegnalną kolację. Nocleg w hostelu.

12 dzień: Powrót do Polski

Późnym popołudniem jedziemy na lotnisko i wylatujemy do Polski. Czas lotu ok. 2 godziny.

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

 • Trekking

 • Dzika przyroda

 • Noclegi w namiotach
Bułgaria
1 – 12 września 2024
12 dni
8 - 12 osób
Przewodnik: Alicja Kuchar

Koszty wyprawy

4200 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • przelot na trasie Warszawa – Sofia – Warszawa w samolotach rejsowych w klasie ekonomicznej (bagaż główny do 20 kg + bagaż podręczny)
 • udostępnienie ekwipunku biwakowego (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz, apteczka)
 • wyżywienie na trekking w postaci dań liofilizowanych na 8 śniadań i 7 obiadokolacji
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
 • ubezpieczenie KL, NNW i BP
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 300 eur
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne
 • 4 noclegi w hostelach i klasztorze (pokoje wieloosobowe), 7 noclegów w namiotach (2 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • opłaty i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Cena nie obejmuje pozostałego wyżywienia przed i po trekkingu oraz wydatków indywidualnych (ok. 150 EUR/os).

Mapa wyprawy

Sofia

Sofia, Bułgaria

Sofia

Góry Riła

Rilski manastir, Bułgaria

Góry Riła

Góry Piryn

Piryn, Bułgaria

Góry Piryn