WYPRAWA POTWIER- DZONA
Kirgistan Galopem

Kirgistan Galopem

20 – 28 lipca 2024
Kirgistan 

Przed nami

 • emocjonująca 5-dniowa przygoda w siodle nad jeziorem Song-kol
 • niesamowite krajobrazy Tien-szanu i dzika górska przyroda
 • noclegi w tradycyjnych kirgiskich jurtach pod rozgwieżdżonym niebem
 • kąpiele w jeziorze Song-kol
 • pławienie koni, gra w kok boru i inne rozrywki Kirgizów
 • wspaniała kultura i kuchnia Azji Środkowej

O wyprawie

Kirgistan to niewielkie państwo położone pośród niedostępnych gór Azji Środkowej na styku wielkich systemów górskich Tien-Szanu i Pamiru. Taka lokalizacja sprawia, że znaczna część kraju leży powyżej 2500 m n.p.m. Niedostępne położenie, mimo intensywnej rusyfikacji trwającej tutaj ponad dwa wieki, pozwoliło Kirgizom zachować swoją odrębność, która wyraża się niepowtarzalnymi tradycjami i sposobem życia. Wbrew temu, co pisał Ryszard Kapuściński, nie każdy Kirgiz „schodzi z konia” – wielu wciąż prowadzi koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia.

Konie od tysięcy lat stanowiły podstawę transportu mieszkańców Azji. Jak mawiają sami Kirgizi: „koń to skrzydła człowieka”. To najlepszy sposób na dotarcie w dalekie, dzikie i niedostępne miejsca w Tien-szanie, czyli Niebiańskich Górach. To ogromna pomoc, bez której w dzikich, odludnych górach Azji nie sposób przetrwać. To w końcu prawdziwy i oddany przyjaciel, nierozerwalnie związany ze swoim opiekunem.

Podczas naszej wyprawy konnej przez Niebiańskie Góry doświadczymy autentycznego Kirgistanu. Podążymy konno górskimi ścieżkami prowadzeni przez miejscowych pasterzy-przewodników. Zobaczymy tabuny galopujących koni i liczne stada wypasanych owiec, kóz i jaków. Wejdziemy do tradycyjnej kirgiskiej jurty, gdzie zostaniemy serdecznie ugoszczeni. Skosztujemy typowych kirgiskich potraw takich jak szorpo, kurduk i beszparmak. Spróbujemy kumysu i wyśmienitego kirgiskiego koniaku. W końcu rozpłyniemy się w scenerii otaczających nas krajobrazów, wysokich gór, szmaragdowych jezior i rozległych pastwisk. Powrót do cywilizacji nie będzie łatwy.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Kirgistanu

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Kirgistanu.

2 dzień: Przejazd na miejsce rozpoczęcia rajdu konnego

Rano lądujemy w Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Jemy śniadanie, załatwiamy niezbędne formalności i ruszamy busem do miejscowości Koczkor ukrytej wśród wysokich gór Tien-szanu. Po południu udajemy się na spacer po miasteczku, odwiedzamy stoiska z tradycyjnymi kirgiskimi szyrdakami (dywanami), z których Koczkor i okolica słynie. Wieczorem kolacja i nocleg w guesthousie.

3-7 dzień: Niezapomniany rajd konny nad jeziorem Song-kol (około 160 km)

Po śniadaniu jedziemy busem w okolice przełęczy Kyzart. Po spotkaniu z kirgiskimi przewodnikami robimy odprawę, podczas której dokładnie omawiamy trasę i przebieg rajdu oraz kwestie bezpieczeństwa. Pakujemy ekwipunek, dosiadamy koni i ruszamy!

Przed nami pięciodniowy rajd konny w kierunku, a następnie wokół jeziora Song-kol, podczas którego pokonamy około 160 km. Trasa wiedzie zróżnicowanym terenem górskim – szerokimi łąkami wysokogórskimi (tzw. Jailoo), wykorzystywanymi latem przez Kirgizów jako pastwiska, a także górskimi ścieżkami, miejscami wąskimi i eksponowanymi. Choć w przeważającej części teren jest twardy i suchy mogą zdarzyć się miejsca kamieniste lub podmokłe, których pokonanie będzie wymagało większej ostrożności. Drugiego dnia pokonujemy przełęcz wysoką na ponad 3400 m n.p.m. i zjeżdżamy nad jezioro Song-kol, położonego na wysokości 3016 m n.p.m., na rozległej śródgórskiej równinie. W ciągu kolejnych 3 dni podążamy jego trawiastymi brzegami idealnie nadającymi się do szybkich galopów.

Mijamy pasterskie jurty i stada wypasanych zwierząt. Zatrzymujemy się w miejscach, z których roztaczają się obłędne widoki na jezioro i otaczające góry. Przy dobrej pogodzie zażywamy orzeźwiającej kąpieli, a chętni mogą oddać się pławieniu koni. W wolnym czasie w miejscach noclegów rządni prawdziwej rywalizacji mogą spróbować swoich sił w kok boru, narodowej grze konnej Kirgizów, oraz w konnych wyścigach.

Dosiadamy sprawdzonych koni rasy kirgiskiej, które dobrze chodzą w zastępie oraz świetnie radzą sobie w górskim terenie. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji. Każdego dnia spędzamy w siodle od 4 do 6 godzin, a w połowie trasy zatrzymujemy się przy pasterskich jurtach na dłuższą przerwę na lunch. Używamy miejscowych siodeł turystycznych, bardzo wygodnych i przystosowanych do długodystansowych rajdów. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują się siodłaniem i rozsiodływaniem. Pomoc uczestników zawsze jest mile widziana. Jedziemy „na lekko”, wyposażeni w sakwy jeździeckie do których pakujemy napoje, drobne przekąski, płaszcz przeciwdeszczowy czy aparat fotograficzny. Cały nasz ekwipunek między noclegami transportuje samochód terenowy.

Poruszamy się różnymi chodami dostosowanymi do zróżnicowanego terenu. Cały rajd spędzamy w siodle bez konieczności prowadzenia koni. W rajdzie mogą uczestniczyć jeźdźcy o różnym poziomie zaawansowania. Jeśli umiejętności uczestników są zróżnicowane, to w miarę potrzeby dzielimy zastęp na dwie grupy – chcących jechać szybciej, w bezpiecznym terenie galopując, i chcących jechać wolniejszym tempem. Każda z grup podąża pod opieką co najmniej jednego przewodnika. Niezależnie od podziału na grupy wszyscy jeźdźcy znajdują się zawsze w zasięgu wzroku, a w zachowaniu bezpieczeństwa pomaga nam kontakt radiowy między przewodnikami i apteczka ratunkowa.

Podczas rajdu nocujemy w jurtach turystycznych, w których przygotowywane będą dla nas również posiłki. Będzie to doskonała okazja do posmakowania typowej kirgiskiej kuchni, opartej głównie na potrawach mięsnych. Mimo że Kirgizi słyną ze spożywania dużej ilości mięsa, nie ma problemu z przygotowaniem posiłków wegetariańskich. Higienę zapewniają nam górskie strumienie, jezioro lub ciepła woda podgrzana w jurcie na piecyku.

8 dzień: Powrót do Biszkeku i atrakcje kirgiskiej stolicy

Wczesnym rankiem rozpoczynamy przejazd powrotny busem do Biszkeku. Po dotarciu do stolicy Kirgistanu kwaterujemy się w hostelu w centrum miasta. Następnie udajemy się na zakupy pamiątek na słynnym Osz Bazar, spacer główną ulicą Biszkeku Chui Avenue, a wieczorem na pożegnalną kolację. Nocleg w hostelu.

9 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i opuszczamy Kirgistan. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Mapa wyprawy

Dodatkowe informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/kazachstan/kirgistan-idp.
 • Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz mieć opanowaną płynną umiejętność jazdy stępem, kłusem i galopem.

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

 • Rajd konny

 • Góry wysokie

 • Dzika przyroda
Kirgistan
20 – 28 lipca 2024
9 dni
5 - 10 osób
Przewodnik: Maciej Musil

Koszty wyprawy

8400 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • przelot na trasie Warszawa – Biszkek – Warszawa (samolot rejsowy, klasa ekonomiczna, bagaż główny do 23 kg + bagaż podręczny do 8 kg)
 • udostępnienie ekwipunku osobistego (worki transportowe, sakwy jeździeckie)
 • zapewnienie ekwipunku zespołowego (sprzęt biwakowy, apteczka ratunkowa)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
 • ubezpieczenie KL 60 000 EUR, NNW 30 000 PLN, BP 5 000 PLN
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 900 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne wynajętym busem
 • wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim
 • wynajęcie lokalnych przewodników i samochodu terenowego do przewozu bagaży
 • wyżywienie od 2 do 8 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane w jurtach)
 • 7 noclegów w jurtach (wieloosobowe), guesthousie i hostelu (pokoje wieloosobowe) zgodnie z Planem wyprawy

Mapa wyprawy