Rowerem przez Tien-szan

Rowerem przez Tien-szan  

13 – 28 sierpnia 2022
Kirgistan 

Przed nami

 • emocjonująca 10-dniowa podróż rowerowa „na lekko” przez góry Tien-szan
 • poznawanie kultury Kirgistanu
 • niesamowite wysokogórskie krajobrazy i dzika przyroda
 • biwaki pod rozgwieżdżonym niebem
 • kąpiele w jeziorach Song-kol oraz Issyk-kul – drugim co do wielkości górskim jeziorze świata
 • wspaniała kuchnia Azji Środkowej

O wyprawie

Kirgistan to niewielkie państwo położone pośród niedostępnych gór Azji Środkowej na styku wielkich systemów górskich Tien-Szanu i Pamiru, przez co znaczna część kraju leży powyżej 2500 m n.p.m. Niedostępne położenie mimo intensywnej rusyfikacji trwającej tutaj ponad dwa wieki pozwoliło Kirgizom zachować swoją odrębność, która wyraża się niepowtarzalnymi tradycjami i sposobem życia. Wbrew temu, co pisał Ryszard Kapuściński, nie każdy Kirgiz „schodzi z konia” – wielu wciąż prowadzi koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia.

Większość terytorium Kirgistanu stanowią malownicze góry Tien-szan (najwyższy szczyt
Pik Pobiedy, 7439 m n.p.m.). Króluje w nich wspaniała i surowa przyroda. Ośnieżone szczyty kontrastują z błękitem nieba i soczystą zielenią wysokogórskich pastwisk. Z wysoko położonych przełęczy roztaczają się oszałamiające widoki na potężne lodowce i turkusowe górskie jeziora, wśród nich najsłynniejsze Ala-kol. Na zboczach gór i w dolinach spotkać zaś można rzadkie gatunki dzikich zwierząt m.in. panter śnieżnych i owiec argali.

Podróżować po Kirgistanie można na wiele sposobów, ale przejechanie rowerem przez Tien-szan
to coś naprawdę wyjątkowego. To przygoda w najlepszym wydaniu i imponujące wysokości dla wszystkich pasjonatów górskiej jazdy… Śladami dawnych karawan Jedwabnego Szlaku mamy szansę zdobyć wysokogórskie przełęcze, z których roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki. A potem zjechać z nich wprost nad krystalicznie czyste, ogromne jeziora, zejść z roweru i zanurzyć się w orzeźwiających wodach Niebiańskich Gór…

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Kirgistanu

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Kirgistanu, z przesiadką w Moskwie lub Stambule.

2 dzień: Przejazd w góry Terskej Ałatoo

Lądujemy w Biszkeku – stolicy Kirgistanu. Załatwiamy niezbędne formalności, robimy zakupy i ruszamy wynajętym samochodem do miasteczka Koczkor. Po odpoczynku składamy rowery i przygotowujemy się do startu następnego dnia. Nocleg w guesthousie.

3 dzień: Rowerem przez Tien-szan

Rano startujemy z miasteczka Koczkor (1760 m n.p.m.). Przez pierwsze kilometry nasza trasa wiedzie asfaltową drogą wybudowaną wzdłuż rzeki, często wijącej się w stromej dolinie. To idealna rozgrzewka. Zatrzymujemy się na lunch w lokalnej restauracji i krótki odpoczynek w połowie trasy, po czym zjeżdżamy z asfaltu na drogę szutrową prowadzącą w kierunku jeziora Song-kol. Nocleg w namiotach przy rzece. Dystans 60 km, podjazd ok. 870 m.

4 dzień: Przełęcz Kalmak-Ashu

Rano czeka nas kilkunastokilometrowy podjazd pod przełęcz Kalmak-Ashu (3446 m n.p.m.), obok której nawet latem zalegają płaty śniegu. Roztaczają się z niej dalekie widoki na okoliczne pasma górskie oraz jezioro Song-kol. Wczesnym popołudniem, po emocjonującym zjeździe z przełęczy, docieramy nad jezioro. Zatrzymujemy się w tradycyjnych kirgiskich jurtach i odpoczywamy nad jeziorem. Dystans 40 km, podjazd ok. 960 m, zjazd ok. 430 m.

5 dzień: Jezioro Song-kol

Okrążamy akwen drogą biegnącą wzdłuż jego brzegu. Mamy dużo czasu na podziwianie widoków, fotografowanie i kąpiele. Malownicze jezioro Song-kol położone jest na wysokości 3016 m n.p.m. na rozległej śródgórskiej równinie. To jedno z „obowiązkowych” miejsc do zobaczenia wśród podróżników przemierzających Kirgistan. Na okolicznych stepach pasą się setki zwierząt: krów, koni, kóz i owiec, zaś na horyzoncie bieleją pasterskie jurty, a w oddali wysokie góry. Po południu zatrzymujemy się w jurtach i odpoczywamy nad brzegiem jeziora. Dystans 40 km, podjazd ok. 300 m.

6 dzień: Przełęcz Moldo-Ashu i zjazd do doliny Narynu

Przed południem wjeżdżamy na przełęcz Moldo-Ashu (3243 m n.p.m.), z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na dalszą trasę, a w oddali na horyzoncie widać już chińskie pasma Tien-szanu. Z przełęczy czeka nas długi i bardzo emocjonujący zjazd serpentynami w dół doliny. Tam zaskoczy nas zupełnie inny, niemalże pustynny, krajobraz. Nocleg w namiotach nad rzeką. Dystans 72 km, podjazd ok. 200 m, zjazd ok. 1500 m.

7 dzień: Przez „pustynię” do Naryn

Tego dnia czeka nas długi asfaltowy odcinek z pięknymi widokami na okoliczne góry oraz szeroką dolinę rzeki Naryn (w dolnym biegu po połączeniu się z rzeką Kara-darią tworzą Syr-darię – jedną z dwóch głównych rzek Azji Środkowej). Zatrzymując się w niewielkich wioskach przy drodze będziemy mogli przyjrzeć się życiu Kirgizów. Po południu docieramy do miasta Naryn. Nocleg w guesthousie. Dystans 74 km, podjazd ok. 500 m.

8 dzień: W górę Narynu

Rano wyruszamy dalej w górę rzeki Naryn. Po drodze mijamy niewielkie kirgiskie wioski, towarzyszą nam rolnicze krajobrazy i widoki na góry. Po południu docieramy do malowniczo położonego obozu nad rzeką Mały Naryn. Nocleg w jurtach. Dystans 56 km, podjazd ok. 590 m.

9 dzień: Kanion Małego Narynu

Tego dnia pierwsze kilometry trasy wiodą nas malowniczym kanionem rzeki. Droga biegnie często nad urwiskami, w dole huczy rwąca rzeka, a nad nami wysokie skały rzucają cienie… Dalej krajobraz zmienia się i jedziemy dnem szerokiej doliny pokrytej stepem, z której roztaczają się wspaniałe widoki na okoliczne szczyty. Tutaj na pewno spotkamy pasterzy i stada zwierząt. Nocleg w namiotach nad rzeką. Dystans 50 km, podjazd ok. 800 m.

10 dzień: Gorące źródła

Podążamy dalej malowniczą doliną, aż do gorących źródeł Jii-Suu. W niewielkiej chatce u stóp gór, tuż obok rwącej rzeki, mieści się tu zbiornik z gorącą siarkową wodą. Odpoczynek i nocleg w namiotach niedaleko źródeł. Dla chętnych możliwość pieszej wycieczki nad górskie jezioro powyżej źródeł (ok. 3h). Dystans 33 km, podjazd ok. 300 m.

11 dzień: Ku przełęczy Tosor

Jedziemy dalej w górę doliny, podziwiając wysokogórski krajobraz Tien-szanu. Po drodze mijamy stada zwierząt – tutaj pojawia się już coraz więcej jaków. Kilkakrotnie przeprawiamy się przez górskie strumienie. Zatrzymujemy się na biwak w widokowym miejscu przed przełęczą. Nocleg w namiotach nad strumieniem. Dystans 30 km, podjazd ok. 600 m.

12 dzień: Przełęcz Tosor i zjazd nad Issyk-kul

Rano przed nami ostatnie kilometry do góry przed przełęczą Tosor (3893 m n.p.m.). To najwyższe miejsce na naszej trasie. Robimy pamiątkowe zdjęcie przy lodowcu, a potem czeka nas ponad 30 km emocjonującego zjazdu nad jezioro Issyk-kul (1606 m n.p.m.). Po południu zjeżdżamy z gór nad brzeg jeziora. Kwaterujemy się w guesthousie w jurtach przy samej plaży i odpoczywamy nad jeziorem. Issyk-kul jest zwany „Perłą Kirgistanu” lub „Morzem Azji Środkowej”. To drugie pod względem wielkości górskie jezioro świata. Przyciąga ciepłą wodą, piaszczystymi plażami i obłędnymi widokami na otaczające je szczyty Tien-szanu. Nocleg w jurtach. Dystans 40 km, podjazd ok. 500 m, zjazd ok. 2280 m.

13 dzień: Odpoczynek na jeziorem

Rano przygotowujemy i pakujemy rowery do podróży powrotnej, a potem odpoczywamy na plaży. Po południu udajemy się na wycieczkę samochodem nad wodospady w dolinie Barskoon (najwyższa kaskada ma ponad ponad 20 m wysokości), a wieczorem zobaczymy zachód słońca nad Issyk-kulem z malowniczych formacji skalnych w „baśniowym kanionie”. Nocleg w jurtach.

14 dzień: Powrót do Biszkeku

Około południa wyjeżdżamy wynajętym samochodem z powrotem do Biszkeku malowniczą trasą wzdłuż brzegu jeziora Issyk-kul. Po drodze posmakujemy specjałów środkowoazjatyckiej kuchni, a wieczorem udamy się na spacer po głównej ulicy stolicy Kirgistanu. Nocleg w hostelu w centrum miasta.

15 dzień: Atrakcje kirgiskiej stolicy

Cały dzień spędzamy i odpoczywamy w Biszkeku. Wybierzemy się na spacer po centum miasta, podczas którego zobaczymy m.in. Biały Dom, plac Ała-Too oraz słynny Osz bazar, gdzie będziemy mogli zakupić azjatyckie przyprawy i ciekawe pamiątki z Kirgistanu. Wieczorem spotkamy się na pożegnalnej kolacji w tradycyjnej kirgiskiej restauracji. Nocleg w hostelu w centrum miasta.

16 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy wynajętym samochodem na lotnisko. Wylatujemy z Kirgistanu, z przesiadką w Moskwie lub Stambule. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Ważne informacje

 • Trasa wyprawy wiedzie w terenie górskim drogami szutrowo-kamienisto-gruntowymi (75 %) i asfaltowymi o różnym stanie nawierzchni (25 %).
  Przebieg trasy może ulec zmianie w zależności od aktualnie panujących warunków pogodowych i kondycji uczestników.
 • Podczas jazdy towarzyszy nam samochód techniczny. Transportowane są w nim bagaże, woda, prowiant, namioty i pozostały sprzęt wyprawowy dla uczestników.
 • Biwakujemy w malowniczych miejscach w pobliżu strumieni dogodnych do kąpieli lub śpimy w tradycyjnych kirgiskich jurtach i guesthousach. Posiłki na trasie przyrządzamy wspólnie, a w mijanych miejscowościach (lub w jurtach i guesthousach, w których śpimy) jadamy tradycyjne dania kuchni kirgiskiej i ujgurskiej. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia na trasie jemy lunch, a wieczorem przyrządzamy lub zatrzymujemy się na kolację.
 • Uczestnik powinien posiadać sprawny rower typu mtb, ewentualnie cross lub trekkingowy, z oponami przeznaczonymi do jazdy po różnej nawierzchni, a także pokrowiec/karton do transportu roweru samolotem. Przed wyprawą rower powinien przejść przegląd serwisowy, a przed nadaniem roweru musi być on odpowiednio zabezpieczony.
 • Istnieje możliwość wypożyczenia roweru w Kirgistanie (dodatkowy koszt ustalany indywidualnie w zależności od modelu).
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać ważny paszport.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kirgistan.

Wyposażenie uczestnika

 • plecak/torba podróżna/worek transportowy
 • rower, oświetlenie, zapasowe dętki (2 szt.), łatki do opon i dętek, podstawowe narzędzia (multitool rowerowy, łyżki do opon, zapasowy hak przerzutki, pompka), karton/pokrowiec transportowy
 • obowiązkowo kask rowerowy
 • wygodny mały plecak rowerowy lub bagażnik i sakwy
 • ciepły śpiwór (optimum ok. –5 stopni C)
 • karimata lub mata do spania + folia NRC
 • wygodne buty do jazdy
 • wygodna odzież rowerowa, w tym długie spodnie
 • polar/softshell i drugie długie spodnie
 • lżejsza bluza/koszula i krótkie spodenki
 • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 • ciepły polar/sweter puchowy/primaloft
 • ciepłe rękawiczki i czapka
 • bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem)
 • cienkie nakrycie głowy
 • ręcznik szybkoschnący, sandały lub klapki
 • latarka ze sprawnymi bateriami, zapałki/zapalniczka
 • menażka, kubek, sztućce (w tym nóż turystyczny), opcjonalnie termos
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, opcjonalnie suchy szampon
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30), opcjonalnie środek na komary i kleszcze
 • paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
  (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe), elektrolity (np. Isostar, Litorsal)

Mapa wyprawy

Biszkek

Bishkek, Kyrgyzstan

Stolica Kirgistanu

Koczkor

Kochkor, Naryn Region, Kyrgyzstan

Trekking nad jezioro Kol Ukok

Tosor

Tosor, Kirgistan

Odpoczynek nad jeziorem Issyk-kul

Naryn

Naryn, Kirgistan

Przez „pustynię” do Naryn

Song-kol

Songköl, Kirgistan

To jedno z „obowiązkowych” miejsc do zobaczenia wśród podróżników przemierzających Kirgistan.


 • Wyprawa rowerowa

 • Góry wysokie

 • Noclegi w namiotach

 • Poznawanie kultury
Kirgistan
13 – 28 sierpnia 2022
16 dni
6 - 10 osób
Przewodnik: Jakub Czajkowski

Koszty wyprawy

5900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa – Biszkek – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację wyprawy i opiekę Przewodnika
 • udostępnienie ekwipunku zespołowego (dwuosobowe namioty, sprzęt biwakowy, podstawowe narzędzia rowerowe)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 1000 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • wynajęcie samochodu technicznego i kierowcy towarzyszącego na całej trasie wyprawy
 • wynajęcie samochodu do przewozu rowerów (2, 14 i 16 dnia)
 • wyżywienie od 2 do 15 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych podczas etapu rowerowego zgodnie z Planem wyprawy)
 • 14 noclegów w namiotach (2 osobowe), jurtach (wieloosobowe), guesthousach i hostelu (pokoje wieloosobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Kolejna sztuka bagażu lotniczego jest dodatkowo płatna (przewóz roweru na trasie Warszawa – Biszkek – Warszawa to koszt ok. 180-200 EUR).

Mapa wyprawy

Biszkek

Bishkek, Kyrgyzstan

Stolica Kirgistanu

Koczkor

Kochkor, Naryn Region, Kyrgyzstan

Trekking nad jezioro Kol Ukok

Tosor

Tosor, Kirgistan

Odpoczynek nad jeziorem Issyk-kul

Naryn

Naryn, Kirgistan

Przez „pustynię” do Naryn

Song-kol

Songköl, Kirgistan

To jedno z „obowiązkowych” miejsc do zobaczenia wśród podróżników przemierzających Kirgistan.