Przed nami
- 8-dniowa wyprawa samochodowa do północnej Rumunii
- zabytki z listy UNESCO – marmaroskie cerkwie i klasztory Bukowiny
- „żywy skansen Europy”
- wycieczka do wodospadu Cascada Cailor w Górach Rodniańskich
- polskie ślady na Bukowinie
- Wesoły Cmentarz w Sapancie
- malownicze górskie krajobrazy
- tradycyjne potrawy rumuńskiej kuchni
- wieczór w Tokaju
O wyprawie
W trakcie wyprawy odwiedzimy dwa położone na północy Rumunii regiony: Maramuresz i Bukowinę. Spotkamy się z ich barwną lokalną kulturą, a także zobaczymy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytkowe drewniane marmaroskie cerkwie oraz „malowane monastery” Bukowiny.
Maramuresz nazywany jest często żywym skansenem Europy. Trochę tajemniczy, odcięty od świata wysokimi górami i gęstymi lasami przez wieki obierał się zewnętrznym wpływom. Dzięki temu przetrwała tu ciekawy lokalny folklor, który widać dużo bardziej niż w innych regionach Rumunii. Do dzisiejszego dnia zachowało się tutaj wiele obrzędów i zwyczajów. W zabytkowych drewnianych budowlach – cerkwiach i zwykłych chatach – podziwiać można snycerski kunszt tutejszych rzemieślników. Przed domami nie raz spotkamy zaś mieszkańców w tradycyjnych strojach ludowych. Niemalże sielski, malowniczy krajobraz tutejszych wiosek dopełniony jest panoramą gór i pachnących świerkowych lasów, a wypasające się na łąkach i halach owce dostarczają tej krainie niesamowitego kolorytu.
Bukowina to również niezwykle barwny region tego różnorodnego kraju. Efektem mozaiki wielu kultur i tradycji, jakie kształtowały się na Bukowinie od setek lat, jest mnogość i różnorodność zabytków, grup etnicznych i ich folkloru na tym obszarze. Na ziemiach Bukowiny w XIV wieku rozwinęło się wielkie Hospodarstwo Mołdawskie, będące jednym z wielu zaczątków rumuńskiej tożsamości narodowej. To właśnie jemu Bukowina zawdzięcza słynne na cały świat „malowane monastery”. O wyjątkowości tego regionu świadczy również duża liczba zamieszkujących go Polaków, których potomkowie przybyli tu z Galicji w czasach zaborów.
Wyprawę zakończymy toastem wzniesionym wyśmienitym tokajskim winem.
Plan wyprawy
1 dzień: Wyjazd do Rumunii
Spotykamy się na południu Polski (miejsce zbiórki zostanie ustalone przez wyprawą) wcześnie rano i jedziemy samochodem przez Słowację i Węgry do miejscowości Barsana w Rumunii. Po drodze wizyta w zabytkowej drewnianej cerkwi w Budesti. Przyjazd do Barsany i nocleg w pensjonacie.
2 dzień: Dolina Izy i drewniane cerkwie Maramureszu
Całodniowa wycieczka w malowniczej dolinie Izy. Zobaczymy XVIII wieczne zabytki sakralne wpisane na listę UNESCO – drewniane cerkwie w Barsanie, Poienile Izei oraz Ieud. To unikatowe przykłady tutejszego budownictwa drewnianego, wyróżniające się charakterystycznymi wysokimi i strzelistymi wieżami. Towarzyszyć nam będzie wszechobecny marmaroski folklor. Nocleg w pensjonacie w Barsanie.
3 dzień: Cascada Cailor w Górach Rodniańskich
„Najwyższe to pasmo Karpat, od Tatr aż po Alpy Transylwańskie w południowym Siedmiogrodzie, a zarazem jeden z najbardziej pustych, dzikich i samotnych ich zakątków” – tak rumuńskich Karpatach pisał Mieczysław Orłowicz. Wybieramy się na kilkugodzinną łatwą wycieczkę do stóp największego (90 m wysokości) wodospadu w tych górach – Cascada Cailor. Nocleg w pensjonacie w Borszy.
4 dzień: Malowane klasztory i polskie ślady
Wjeżdżamy do Bukowiny. Najpierw udajemy się do Monasteru Voronet. Ufundowany on został przez Hospodara Wołoskiego Stefana Wielkiego w 1488 roku i jest to jeden z najcenniejszych monasterów Bukowiny. Cerkiew zdobiona jest bogatymi freskami, wśród których wyróżnia się słynny błękit z Voronet. Obecnie jest to jeden z najważniejszych żeńskich klasztorów Rumunii. Naszym następnym celem jest klasztor Humor pochodzący z przełomu XIV i XV wieku i równie bogato zdobiony malowidłami. Po południu odwiedzamy wsie założone przez Polaków przybyłych na Bukowinę w XIX wieku. Wciąż kultywowane są tutaj Polskie tradycje, a obok funkcjonują tzw. Domy Polskie – ośrodki kultury. Nocleg w pensjonacie w Pleszy.
5 dzień: Krajobrazy Bukowiny
W spokojnym tempie przemierzamy bukowińskie miejscowości. Na naszej drodze nie zabraknie przystanków na podziwianie widoków i fotografowanie. Zobaczymy cerkiew w Arbore zbudowaną w 1503 roku. Następnie udajemy się do Monasteru Sucevita – perły architektury staromołdawskiej. Zbudowany on został pod koniec XVI wieku staraniem metropolity mołdawskiego Jerzego Mohyły, a wyróżniają go najlepiej spośród wszystkich klasztorów zachowane fortyfikacje zewnętrzne. Po południu odwiedzimy Monaster Moldovita z początku XV wieku, gdzie w przyklasztornym muzeum znajduje się jedyny zachowany do obecnych czasów drewniany tron hospodarzy wołoskich. Nocleg w pensjonacie w Vatra Moldovitei.
6 dzień: Wzdłuż gór Suhard
Wracamy do Maramureszu. Na lunch zatrzymujemy się w kurorcie Vatra Dornei – to pełne uroku miasteczko, na którego ulicach wciąż odnaleźć jeszcze można klimat wprost z czasów C.K. Monarchii. Podczas przystanku na Przełęczy Prisłop podziwiamy wspaniałą panoramę na szczyty Gór Rodniańskich i Karpat Marmaroskich. Nocleg w pensjonacie w Salistea de Sus.
7 dzień: Wesoły Cmentarz i Tokaj
Rano wyruszamy do miejscowości Sapanţa, gdzie znajduje się słynny Wesoły Cmentarz. Drewniane nagrobki, które zaczął tworzyć w 1935 roku Ioan Patras, humorystycznie przedstawiają postać zmarłego – jego cechy charakteru, profesję lub okoliczności śmierci. Cmentarz został w 1991 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy też kolejną drewnianą cerkiew marmaroską – ta w Sapancie jest najwyższą drewnianą budowlą w Europie. Późnym popołudniem przyjeżdżamy do węgierskiego Tokaju. Udajemy się do lokalnych piwnic na degustację win i kolację. Nocleg w pensjonacie.
8 dzień: Powrót to Polski
Rano wybieramy się na spacer po zaułkach malowniczego miasteczka, a wczesnym popołudniem szykujemy się do drogi powrotnej. Powrót do Polski w godzinach popołudniowych.
Ważne informacje
- Uczestnik zobowiązany jest posiadać dowód osobisty lub ważny paszport.
- Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rumunia.
Wyposażenie uczestnika
- duży plecak/torba podróżna
- mały plecak na rzeczy podręczne podczas zwiedzania
- wygodne buty trekkingowe, długie spodnie, krótkie spodenki
- ciepły polar/sweter wełniany/bezrękawnik lub sweter puchowy/primaloft
- lżejsza zapasowa bluza/koszula i zapasowe lżejsze długie spodnie na zmianę
- kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell)
- ciepłe rękawiczki i czapka
- bielizna, cienkie nakrycie głowy i krótkie spodenki
- klapki, ręcznik szybkoschnący
- telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
- przybory higieniczne
- filtr przeciwsłoneczny i okulary
- paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
(strony ze zdjęciem i z danymi) - podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe,
na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe)
Mapa wyprawy
Borsza
Borșa, Okręg Marmarosz, Rumunia
Barsana
Bârsana, Rumunia
Ieud
Ieud, Rumunia
Wesoły Cmentarz
Săpânța, Okręg Marmarosz, Rumunia
Cascada Cailor
Cascada Cailor, Borșa, Rumunia
Monastr Voronet
Monastyr Voroneț, Strada Voroneț, Voroneț, Rumunia
Monaster Humor
Monastère de Humor, Mănăstirea Humorului, Rumunia
Plesza
Plesza, Rumunia
Arbore
Arbore, Rumunia
Monaster Moldovita
Vatra Moldoviței, Rumunia
Monaster Sucevita
Sucevita Monastery, DN17A, Sucevița, Rumunia
Tokaj
Tokaj, Węgry
Wyprawa samochodowa
Poznawanie kultury
Koszty wyprawy
Obejmuje:
- organizację wyprawy i opiekę Przewodnika
- przejazd samochodem
- pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
- ubezpieczenie KL i NNW
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Obejmuje:
- 7 noclegów w pensjonatach (pokoje 2-3 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
- wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię)
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
Uwagi dodatkowe
Zaliczka w wysokości 300 PLN płatna przy zgłoszeniu.
Wydatki prywatne uczestników, w tym napoje alkoholowe zamawiane indywidualnie, są dodatkowo płatne.
Mapa wyprawy
Borsza
Borșa, Okręg Marmarosz, Rumunia
Barsana
Bârsana, Rumunia
Ieud
Ieud, Rumunia
Wesoły Cmentarz
Săpânța, Okręg Marmarosz, Rumunia
Cascada Cailor
Cascada Cailor, Borșa, Rumunia
Monastr Voronet
Monastyr Voroneț, Strada Voroneț, Voroneț, Rumunia
Monaster Humor
Monastère de Humor, Mănăstirea Humorului, Rumunia
Plesza
Plesza, Rumunia
Arbore
Arbore, Rumunia
Monaster Moldovita
Vatra Moldoviței, Rumunia
Monaster Sucevita
Sucevita Monastery, DN17A, Sucevița, Rumunia
Tokaj
Tokaj, Węgry