BRAK MIEJSC zobacz
inną
wyprawę
Niebiańskie Przełęcze

Niebiańskie Przełęcze

13 – 28 lipca 2024
Kirgistan 

Przed nami

 • trekkingi nad wysokogórskie jeziora Kol Ukok i Ala-kol
 • niesamowite krajobrazy Tien-szanu i dzika górska przyroda
 • biwaki pod rozgwieżdżonym niebem
 • noclegi w tradycyjnych kirgiskich jurtach
 • baśniowy kanion „Skazka”
 • kąpiele w jeziorze Issyk-kul – drugim co do wielkości górskim jeziorze świata
 • wspaniała kultura i kuchnia Azji Środkowej

O wyprawie

Kirgistan to niewielkie państwo położone pośród niedostępnych gór Azji Środkowej na styku wielkich systemów górskich Tien-Szanu i Pamiru, przez co znaczna część kraju leży powyżej 2500 m n.p.m. Niedostępne położenie mimo intensywnej rusyfikacji trwającej tutaj ponad dwa wieki pozwoliło Kirgizom zachować swoją odrębność, która wyraża się niepowtarzalnymi tradycjami i sposobem życia. Wbrew temu, co pisał Ryszard Kapuściński, nie każdy Kirgiz „schodzi z konia” – wielu wciąż prowadzi koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia.

Trekking w Kirgistanie to niesamowita przygoda! Większość terytorium tego kraju stanowią malownicze góry Tien-szan (najwyższy szczyt Szczyt Zwycięstwa, kirg. Dżengisz czokusu, ros. Pik Pobiedy, 7439 m n.p.m.). Króluje w nich wspaniała i surowa przyroda. Ośnieżone szczyty kontrastują z błękitem nieba i soczystą zielenią wysokogórskich pastwisk. Z wysoko położonych przełęczy roztaczają się oszałamiające widoki na potężne lodowce i turkusowe górskie jeziora, wśród nich słynne Ala-kol. Na zboczach gór i w dolinach spotkać zaś można rzadkie gatunki dzikich zwierząt m.in. panter śnieżnych i owiec argali.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Kirgistanu

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Kirgistanu.

2 dzień: Przejazd w góry

Lądujemy w Biszkeku – stolicy Kirgistanu. Następnie ruszamy wynajętym samochodem do miasteczka Koczkor, położonego w rozległej dolinie z widokami na ośnieżone szczyty Tien-szanu. Załatwiamy niezbędne formalności, robimy ostatnie zakupy prowiantu i odwiedzamy stoiska z tradycyjnym kirgiskim rękodziełem i szyrdakami (dywanami). Nocleg w guesthousie.

3-5 dzień: Trekking nad jezioro Kol Ukok

Zaczynamy trekking nad jezioro Kol Ukok (3000 m n.p.m.). Widokowa trasa wiedzie rozległymi dolinami i wysokogórskimi łąkami wykorzystywanymi latem przez Kirgizów jako pastwiska, zatem na pewno spotkamy pasterzy i ich stada. W kulminacyjnym momencie dojdziemy nad jezioro Kol Tor, otoczone pokrytymi śniegiem i lodem szczytami. Noclegi w namiotach. Dystans łącznie ok. 45 km.

6 dzień: Jezioro Issyk-kul

Około południa schodzimy z gór i przedostaniemy się wynajętym samochodem do miasteczka Bokonbajewo, leżącego nad jeziorem Issyk-kul. Nocleg w guesthousie – w tradycyjnych kirgiskich jurtach przy plaży nad jeziorem.

7 dzień: Odpoczynek na plaży

Czeka nas dzień relaksu. Udamy się do baśniowego kanionu „Skazka”, słynącego z ciekawych formacji skalnych, a potem odpoczniemy na plaży nad jeziorem. Issyk-kul jest zwany „Perłą Kirgistanu” lub „Morzem Azji Środkowej”. To drugie pod względem wielkości górskie jezioro świata leży na wysokości 1606 m n.p.m. Przyciąga ciepłą wodą, piaszczystymi plażami i obłędnymi widokami na otaczające szczyty Tien-szanu. Nocleg w guesthousie – w tradycyjnych kirgiskich jurtach przy plaży nad jeziorem.

8-11 dzień: Trekking przez Niebiańskie Góry

Kolejną trasę trekkingową rozpoczynamy w dolinie rzeki Jeti-Oguz. Zobaczymy tu ciekawe formacje skalne oraz malownicze krajobrazy kirgiskiej Doliny Kwiatów. Dalej przez przełęcz Teleti (3800 m n.p.m.) ruszymy do Parku Narodowego Karakol. Będziemy wędrować wzdłuż krystalicznie czystych potoków oraz wspaniałych lasów świerkowych. Stąd czeka nas podejście do wyjątkowego miejsca, które każdemu zostanie w pamięci na długo. To górskie jezioro Ala-kol (3532 m n.p.m.), słynące z turkusowej tafli wody. Z przełęczy nad jeziorem będziemy mieli okazję podziwiać widoki na majestatyczne pięciotysięczniki – Dżygit i Karakol. Noclegi w namiotach. Dystans łącznie ok. 45 km.

12 dzień: Gorące źródła Altyn Araszan

Piątego dnia trekkingu schodzimy do doliny Altyn Araszan słynącej ze źródeł termalnych. Odpoczniemy tu po wędrówce i zregenerujemy się zanurzeni w gorącej wodzie. Nocleg w guesthousie w tradycyjnych kirgiskich jurtach. Dystans ok. 13 km.

13 dzień: Zejście do Karakol

Po południu schodzimy z gór do miasta Karakol. Wieczorem przespacerujemy się po mieście m.in. do zabytkowej drewnianej cerkwi i dungańskiego meczetu. Nocleg w guesthousie. Dystans ok. 15 km.

14 dzień: Powrót do Biszkeku

Około południa wyjeżdżamy wynajętym samochodem z powrotem Biszkeku malowniczą trasą wzdłuż brzegu jeziora Issyk-kul. Po drodze posmakujemy specjałów środkowoazjatyckiej kuchni, a wieczorem udamy się na spacer po głównej ulicy stolicy Kirgistanu. Nocleg w hostelu w centrum miasta.

15 dzień: Atrakcje kirgiskiej stolicy

Cały dzień spędzamy i odpoczywamy w Biszkeku. Wybierzemy się na spacer po centum miasta, podczas którego zobaczymy m.in. Biały Dom, plac Ała-Too oraz słynny Osz bazar, gdzie będziemy mogli zakupić azjatyckie przyprawy i ciekawe pamiątki z Kirgistanu. Wieczorem spotkamy się na pożegnalnej kolacji w tradycyjnej kirgiskiej restauracji. Nocleg w hostelu w centrum miasta.

16 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Kirgistanu. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Mapa wyprawy

Dodatkowe informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać ważny paszport.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kirgistan.

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

 • Trekking

 • Góry wysokie

 • Noclegi w namiotach

 • Poznawanie kultury
Kirgistan
13 – 28 lipca 2024
16 dni
7 - 12 osób
Przewodnik: Alicja Kuchar

Koszty wyprawy

8900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa – Biszkek – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • zapewnienie ekwipunku biwakowego (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz, apteczka)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
 • ubezpieczenie KL 60000 EUR, NNW 30000 PLN, BP 5000 PLN
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 900 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne wynajętymi samochodami
 • wynajęcie porterów niosących namioty i prowiant podczas trekkingów
 • wyżywienie od 2 do 15 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych podczas trekkingu zgodnie z Planem wyprawy)
 • 14 noclegów w namiotach (2 osobowe), jurtach (wieloosobowe), guesthousach i hostelu (pokoje 2 – 4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Mapa wyprawy