Huculskim Szlakiem

Huculskim Szlakiem

10 – 20 sierpnia 2024
Ukraina 

Przed nami

 • wędrówka rumowiskami skalnymi Gorganów
 • trekking rozległymi połoninami Świdowca
 • wejście na najwyższe szczyty Czarnohory
 • dzika górska przyroda i namiotowe biwaki
 • kultura i historia karpackich miasteczek i wiosek
 • wyjątkowa atmosfera Huculszczyzny
 • spacer po wpisanym na listę UNESCO Starym Mieście we Lwowie

O wyprawie

Karpaty Wschodnie to góry wciąż dzikie, tajemnicze i niezwykłe. Kuszą bujnością lasów, przestrzenią połonin i oszałamiającymi panorami ze szczytów. Przesiąknięte wspólną polsko-ukraińską historią i barwną kulturą Huculszczyzny senne miasteczka, czy rozciągające się w górskich dolinach wioski sprawiają wrażenie, że czas cofnął się tu kilkadziesiąt lat wstecz i panuje w nich wyjątkowa atmosfera.

Gorgany, Świdowiec i Czarnohora to najwyższe pasma Ukrainy. Każde z nich wyraźnie różni się od pozostałych. W rozległych i dzikich Gorganach króluje karpacka puszcza. Wprost z gęstwiny lasu wychodzimy na pokryte rumowiskami skalnymi i kosodrzewiną szczyty, z których roztaczają się piękne widoki. Świdowiec z kolei, to obszar niekończących się hal górskich. Po wejściu na główny grzbiet, zobaczymy ciągnące się aż po horyzont morze traw, a wśród niego galopujące konie. Czarnohora, odróżniająca się od poprzednich zauważalną rzeźbą polodowcową i najwyższym pasmem w kraju. Zobaczymy w niej malownicze górskie jeziorka i osobliwe formacje skalne, a także wejdziemy na Howerlę (2061 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Ukrainy.

Trekking Huculskim Szlakiem dostarczy wielu emocji wszystkim chcącym poczuć klimat i folklor panujący u naszych wschodnich sąsiadów, a przy tym przeżyć wspaniałą górską przygodę. Trasa miejscami jest dość wymagająca z uwagi na kosodrzewinę, rumowiska skalne w Gorganach i przewyższenia, ale na pewno da mnóstwo satysfakcji wszystkim miłośnikom karpackich wędrówek. Podczas trekkingu biwakujemy w namiotach w górach w bardzo widokowych miejscach. Posiłki w górach przygotowujemy wspólnie na ogniskach lub kuchenkach gazowych, a w dolinach poznajemy regionalną kuchnię. W środku wyprawy robimy całodniową przerwę regeneracyjną.

Plan wyprawy

1 dzień: Spotkanie w Przemyślu i przejazd na Ukrainę

Spotykamy się rano przy dworcu autobusowym w Przemyślu. Przekraczamy granicę i jedziemy lokalnymi środkami transportu do Lwowa, a następnie dalej do miejscowości Rafajłowa. Stamtąd wędrujemy około godziny do miejsca biwakowego. Nocleg w namiotach.

2 dzień: Wędrówka w Gorganach

Wchodzimy na Przełęcz Legionów, która jest ważnym miejscem w naszej historii. W październiku 1914 roku, w ciągu zaledwie 53 godzin, żołnierze III Pułku Piechoty Legionów Polskich wybudowali przez przełęcz drogę na potrzeby przekroczenia przez wojsko głównego grzbietu karpackiego. Szybkość tej budowy była ogromnym wyczynem i znaczącym osiągnięciem na froncie I Wojny Światowej. Wędrując dalej dochodzimy do polany pod szczytem Pantyr. Przed II Wojną Światową istniało tutaj jedno z licznych w Karpatach Wschodnich polskich schronisk. Nocleg w namiotach. Dystans 12 km, podejście ok. 550 m.

3 dzień: Dawną granicą na Połoninę Czarną

Wędrujemy dalej głównym grzbietem karpackim, a jednocześnie dawną granicą Rzeczpospolitej, przed 1939 rokiem liczącą 327 km i przebiegającą od Przełęczy Użockiej do okolic szczytu Hnitessa w Górach Czywczyńskich. Poznajemy też kwitesencję gorgańskiej przyrody – przez połacie gęstej kosodrzewiny i głazowiska wchodzimy na szczyt Wielkiej Bratkowskiej (1788 m n.p.m.), będący najwyższym w pasmie Połoniny Czarnej. Stąd schodzimy na Przełęcz Okole, gdzie swoje źródła ma rzeka Czarna Cisa. Nocleg w namiotach. Dystans 14 km, podejście ok. 900 m.

4 dzień: Malownicze krajobrazy Świdowca

Z Przełęczy Okole ruszamy na Świdowiec i wkraczamy na olbrzymie trawiaste połoniny, z których słynie to pasmo górskie. Roztaczają się z nich fantastyczne widoki na długie schodzące na południe ramiona tzw. Płaje Świdowieckie oraz na okoliczne pasma górskie. Na nocleg schodzimy w okolice malowniczo położonego pod głównym grzbietem jeziorka. Nocleg w namiotach. Dystans 11 km, podejście ok. 750 m.

5 dzień: Przez Bliźnicę w doliny

Wędrujemy głównym grzbietem Świdowca, podziwiamy widoki i zdobywamy najwyższy szczyt tego pasma – Bliźnicę (1883 m n.p.m.). Z niego schodzimy do bazy turystycznej Dragobrat, skąd zjeżdżamy wynajętym autem w doliny, do miejscowości Worochta. Nocleg w prywatnej kwaterze. Dystans 14 km, podejście ok. 580 m.

6 dzień: Odpoczynek w sercu Huculszczyzny

Przed nami cały dzień przeznaczony na odpoczynek i regenerację sił przed dalszą wędrówką. Spędzimy go jednak aktywnie, wczuwając się w klimat Worochty – słynnego międzywojennego uzdrowiska, zwanego niegdyś „drugim Zakopanem” i uznawanego za stolicę Huculszczyzny. Ten ciekawy region zamieszkany jest od wieków przez Hucułów – jedną z trzech, obok Łemków i Bojków, grup górali rusińskich. Zajmowali się oni hodowlą bydła i pasterstwem na okolicznych górskich halach. Wciąż wyróżniają się swoją barwną kulturą i tradycjami. Nocleg w prywatnej kwaterze.

7 dzień: Na Czarną Górę!

Rano ruszamy wynajętym autem do wioski Dzembronia. Stąd idziemy w góry wprost na grzbiet Czarnohory i jeden z jego najwyższych szczytów Pop Iwan (2022 m n.p.m.). W latach 30-tych XX wieku zbudowano tu Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, potocznie zwane „Białym Słoniem”. Do dziś zachowały się mury tego obiektu, a obecnie służy on jako baza ratowników górskich. Z Popa Iwana roztacza się zachwycająca panorama! Nocleg w namiotach nieopodal szczytu. Dystans 13 km, podejście ok. 1350 m.

8 dzień: Czarnohorskim grzbietem

Ruszamy na zachód głównym grzbietem Czarnohory. Ponownie mijamy kamienne słupki po dawnej granicy między Rzeczpospolitą a Czechosłowacją. Mamy też okazję obcować z wysokogórską przyrodą i zobaczyć ślady rzeźby lodowcowej – kotły, jeziorka, żebra skalne. Nocleg w namiotach w okolicy jednego z jeziorek. Dystans 13 km, podejście ok. 520 m.

9 dzień: Na dach Ukrainy

Tego dnia wędrówki czeka nas dalsza widokowa wędrówka karpackim grzbietem. Będziemy podziwiać rozległe panoramy na okoliczne pasma górskie i wejdziemy na najwyższy szczyt Ukrainy – Howerlę (2061 m n.p.m.), a następnie Pietros (2020 m n.p.m.). Nocleg w namiotach. Dystans 16 km, podejście ok. 1150 m.

10 dzień: Zejście do Jasini

Schodzimy z gór do miejscowości Worochta, gdzie wzniesiemy toast za naszą wędrówkę i odpoczniemy po wędrówce. Nocleg w prywatnej kwaterze. Dystans 15 km.

11 dzień: Spacer po Lwowie

Wczesnym rankiem wyjeżdżamy do Lwowa i wybieramy się na spacer po uliczkach w centrum miasta. Około południa opuszczamy Lwów i udajemy się do Przemyśla.

Dodatkowe informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać ważny paszport.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych ,dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/ukraina.

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

 • Trekking

 • Noclegi w namiotach

 • Gotowanie na ognisku
Ukraina
10 – 20 sierpnia 2024
11 dni
7 - 12 osób
Przewodnik: Jakub Czajkowski

Koszty wyprawy

2900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • zapewnienie ekwipunku biwakowego (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz, apteczka)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
 • ubezpieczenie KL 30000 EUR, NNW 15000 PLN i BP 5000 PLN
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 400 eur
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalnymi środkami transportu publicznego
 • wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki podczas trekkingu przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • 9 noclegów w namiotach (2 osobowe) i w kwaterze prywatnej w Worochcie (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Mapa wyprawy

Lwów

Lviv, Lviv Oblast, Ukraine

Spacer po Starym Mieście

Rafajłowa

Rafajłowa, Obwód iwanofrankowski, Ukraina

 wędrówka rumowiskami skalnymi Gorganów

Przełęcz Legionów

Przełęcz Legionów, Obwód zakarpacki, Ukraina

Bliźnica

Bliźnica, Obwód zakarpacki, Ukraina

 trekking rozległymi połoninami Świdowca

Worochta

Worochta, Obwód iwanofrankowski, Ukraina, 78595

Odpoczynek w sercu Huculszczyzny

Pop Iwan

Obwód iwanofrankowski, Ukraina

W latach 30-tych XX wieku zbudowano tu Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Jasinia

Jasina, Obwód zakarpacki, Ukraina, 90630

Późnym wieczorem wsiadamy w nocny pociąg do Lwowa