Przed nami
- wędrówka rumowiskami skalnymi Gorganów
- trekking rozległymi połoninami Świdowca
- wejście na najwyższe szczyty Czarnohory
- dzika górska przyroda i namiotowe biwaki
- kultura i historia karpackich miasteczek i wiosek
- wyjątkowa atmosfera Huculszczyzny
- spacer po wpisanym na listę UNESCO Starym Mieście we Lwowie
O wyprawie
Karpaty Wschodnie to góry wciąż dzikie, tajemnicze i niezwykłe. Kuszą bujnością lasów, przestrzenią połonin i oszałamiającymi panorami ze szczytów. Przesiąknięte wspólną polsko-ukraińską historią i barwną kulturą Huculszczyzny senne miasteczka, czy rozciągające się w górskich dolinach wioski sprawiają wrażenie, że czas cofnął się tu kilkadziesiąt lat wstecz i panuje w nich wyjątkowa atmosfera.
Gorgany, Świdowiec i Czarnohora to najwyższe pasma Ukrainy. Każde z nich wyraźnie różni się od pozostałych. W rozległych i dzikich Gorganach króluje karpacka puszcza. Wprost z gęstwiny lasu wychodzimy na pokryte rumowiskami skalnymi i kosodrzewiną szczyty, z których roztaczają się piękne widoki. Świdowiec z kolei, to obszar niekończących się hal górskich. Po wejściu na główny grzbiet, zobaczymy ciągnące się aż po horyzont morze traw, a wśród niego galopujące konie. Czarnohora, odróżniająca się od poprzednich zauważalną rzeźbą polodowcową i najwyższym pasmem w kraju. Zobaczymy w niej malownicze górskie jeziorka i osobliwe formacje skalne, a także wejdziemy na Howerlę (2061 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Ukrainy.
Trekking Huculskim Szlakiem dostarczy wielu emocji wszystkim chcącym poczuć klimat i folklor panujący u naszych wschodnich sąsiadów, a przy tym przeżyć wspaniałą górską przygodę. Trasa miejscami jest dość wymagająca z uwagi na kosodrzewinę, rumowiska skalne w Gorganach i przewyższenia, ale na pewno da mnóstwo satysfakcji wszystkim miłośnikom karpackich wędrówek. Podczas trekkingu biwakujemy w namiotach w górach w bardzo widokowych miejscach. Posiłki w górach przygotowujemy wspólnie na ogniskach lub kuchenkach gazowych, a w dolinach poznajemy regionalną kuchnię. W środku wyprawy robimy całodniową przerwę regeneracyjną.
Plan wyprawy
1 dzień: Spotkanie w Przemyślu i przejazd na Ukrainę
Spotykamy się rano przy dworcu autobusowym w Przemyślu. Przekraczamy granicę i jedziemy lokalnymi środkami transportu do Lwowa, a następnie dalej do miejscowości Rafajłowa. Stamtąd wędrujemy około godziny do miejsca biwakowego. Nocleg w namiotach.
2 dzień: Wędrówka w Gorganach
Wchodzimy na Przełęcz Legionów, która jest ważnym miejscem w naszej historii. W październiku 1914 roku, w ciągu zaledwie 53 godzin, żołnierze III Pułku Piechoty Legionów Polskich wybudowali przez przełęcz drogę na potrzeby przekroczenia przez wojsko głównego grzbietu karpackiego. Szybkość tej budowy była ogromnym wyczynem i znaczącym osiągnięciem na froncie I Wojny Światowej. Wędrując dalej dochodzimy do polany pod szczytem Pantyr. Przed II Wojną Światową istniało tutaj jedno z licznych w Karpatach Wschodnich polskich schronisk. Nocleg w namiotach. Dystans 12 km, podejście ok. 550 m.
3 dzień: Dawną granicą na Połoninę Czarną
Wędrujemy dalej głównym grzbietem karpackim, a jednocześnie dawną granicą Rzeczpospolitej, przed 1939 rokiem liczącą 327 km i przebiegającą od Przełęczy Użockiej do okolic szczytu Hnitessa w Górach Czywczyńskich. Poznajemy też kwitesencję gorgańskiej przyrody – przez połacie gęstej kosodrzewiny i głazowiska wchodzimy na szczyt Wielkiej Bratkowskiej (1788 m n.p.m.), będący najwyższym w pasmie Połoniny Czarnej. Stąd schodzimy na Przełęcz Okole, gdzie swoje źródła ma rzeka Czarna Cisa. Nocleg w namiotach. Dystans 14 km, podejście ok. 900 m.
4 dzień: Malownicze krajobrazy Świdowca
Z Przełęczy Okole ruszamy na Świdowiec i wkraczamy na olbrzymie trawiaste połoniny, z których słynie to pasmo górskie. Roztaczają się z nich fantastyczne widoki na długie schodzące na południe ramiona tzw. Płaje Świdowieckie oraz na okoliczne pasma górskie. Na nocleg schodzimy w okolice malowniczo położonego pod głównym grzbietem jeziorka. Nocleg w namiotach. Dystans 11 km, podejście ok. 750 m.
5 dzień: Przez Bliźnicę w doliny
Wędrujemy głównym grzbietem Świdowca, podziwiamy widoki i zdobywamy najwyższy szczyt tego pasma – Bliźnicę (1883 m n.p.m.). Z niego schodzimy do bazy turystycznej Dragobrat, skąd zjeżdżamy wynajętym autem w doliny, do miejscowości Worochta. Nocleg w prywatnej kwaterze. Dystans 14 km, podejście ok. 580 m.
6 dzień: Odpoczynek w sercu Huculszczyzny
Przed nami cały dzień przeznaczony na odpoczynek i regenerację sił przed dalszą wędrówką. Spędzimy go jednak aktywnie, wczuwając się w klimat Worochty – słynnego międzywojennego uzdrowiska, zwanego niegdyś „drugim Zakopanem” i uznawanego za stolicę Huculszczyzny. Ten ciekawy region zamieszkany jest od wieków przez Hucułów – jedną z trzech, obok Łemków i Bojków, grup górali rusińskich. Zajmowali się oni hodowlą bydła i pasterstwem na okolicznych górskich halach. Wciąż wyróżniają się swoją barwną kulturą i tradycjami. Nocleg w prywatnej kwaterze.
7 dzień: Na Czarną Górę!
Rano ruszamy wynajętym autem do wioski Dzembronia. Stąd idziemy w góry wprost na grzbiet Czarnohory i jeden z jego najwyższych szczytów Pop Iwan (2022 m n.p.m.). W latach 30-tych XX wieku zbudowano tu Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, potocznie zwane „Białym Słoniem”. Do dziś zachowały się mury tego obiektu, a obecnie służy on jako baza ratowników górskich. Z Popa Iwana roztacza się zachwycająca panorama! Nocleg w namiotach nieopodal szczytu. Dystans 13 km, podejście ok. 1350 m.
8 dzień: Czarnohorskim grzbietem
Ruszamy na zachód głównym grzbietem Czarnohory. Ponownie mijamy kamienne słupki po dawnej granicy między Rzeczpospolitą a Czechosłowacją. Mamy też okazję obcować z wysokogórską przyrodą i zobaczyć ślady rzeźby lodowcowej – kotły, jeziorka, żebra skalne. Nocleg w namiotach w okolicy jednego z jeziorek. Dystans 13 km, podejście ok. 520 m.
9 dzień: Na dach Ukrainy
Tego dnia wędrówki czeka nas dalsza widokowa wędrówka karpackim grzbietem. Będziemy podziwiać rozległe panoramy na okoliczne pasma górskie i wejdziemy na najwyższy szczyt Ukrainy – Howerlę (2061 m n.p.m.), a następnie Pietros (2020 m n.p.m.). Nocleg w namiotach. Dystans 16 km, podejście ok. 1150 m.
10 dzień: Zejście do Jasini
Schodzimy z gór do miejscowości Worochta, gdzie wzniesiemy toast za naszą wędrówkę i odpoczniemy po wędrówce. Nocleg w prywatnej kwaterze. Dystans 15 km.
11 dzień: Spacer po Lwowie
Wczesnym rankiem wyjeżdżamy do Lwowa i wybieramy się na spacer po uliczkach w centrum miasta. Około południa opuszczamy Lwów i udajemy się do Przemyśla.
Dodatkowe informacje
- Uczestnik zobowiązany jest posiadać ważny paszport.
- Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych ,dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/ukraina.
Trekking
Noclegi w namiotach
Gotowanie na ognisku
Koszty wyprawy
Obejmuje:
- organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
- zapewnienie ekwipunku biwakowego (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz, apteczka)
- pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
- ubezpieczenie KL 30000 EUR, NNW 15000 PLN i BP 5000 PLN
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Obejmuje:
- przejazdy lokalnymi środkami transportu publicznego
- wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki podczas trekkingu przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
- 9 noclegów w namiotach (2 osobowe) i w kwaterze prywatnej w Worochcie (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
- bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
Mapa wyprawy
Lwów
Lviv, Lviv Oblast, Ukraine
Spacer po Starym Mieście
Rafajłowa
Rafajłowa, Obwód iwanofrankowski, Ukraina
wędrówka rumowiskami skalnymi Gorganów
Przełęcz Legionów
Przełęcz Legionów, Obwód zakarpacki, Ukraina
Bliźnica
Bliźnica, Obwód zakarpacki, Ukraina
trekking rozległymi połoninami Świdowca
Worochta
Worochta, Obwód iwanofrankowski, Ukraina, 78595
Odpoczynek w sercu Huculszczyzny
Pop Iwan
Obwód iwanofrankowski, Ukraina
W latach 30-tych XX wieku zbudowano tu Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Jasinia
Jasina, Obwód zakarpacki, Ukraina, 90630
Późnym wieczorem wsiadamy w nocny pociąg do Lwowa