W Poszukiwaniu Grizzly

W Poszukiwaniu Grizzly

28 maja – 19 czerwca 2018
Alaska   Kanada

Przed nami

 • zapierające dech widoki na wysokie góry, wulkany, fiordy, lodowce i górskie jeziora
 • przejazd przez alaskańskie bezdroża nad Morze Arktyczne
 • rejs po wodach Zatoki Księcia Willima i Parku Narodowego „Kenai Fjords”
 • trekking na lodowce w wysokich górach Wrangla i Kenai
 • przelot awionetką nad górami i lodowcami półwyspu Kenai
 • rafting po bystrzach rzeki Kenai
 • podglądanie dzikiej przyrody, łosi, niedźwiedzi czarnych i grizzly
 • wizyta w klimatycznych wioskach i miasteczkach, ślady rosyjskiej obecności i „gorączki złota” 

O wyprawie

Jedni mówią o niej Last Frontier – Ostatnia Rubież, inni kojarzą ją z Gorączką Złota – Gold Rush Country. Dawniej dla niektórych była tylko „lodową pustynią”. Żadne określenie i żadna opowieść nie oddadzą atmosfery i magii tego zakątka na końcu świata. To jedno z ostatnich miejsc na świecie gdzie dzika przyroda jest w pełnej, nienaruszonej okazałości. To kraina nieskazitelnych krajobrazów – od zamarzniętego przez dziesięć miesięcy w roku Morza Arktycznego po najwyższą górę całego kontynentu, przez rwące rzeki, miliony jezior, nieprzebytą tajgę i podmokłą tundrę. To kraina Indian Athabaska i eskimoskich łowców wielorybów. To kraina kilkuset tysięcy niedźwiedzi grizzly. Tutaj biały człowiek, mimo że obecny od ponad trzystu lat, jest wciąż tylko gościem. A jeśli chce przetrwać, musi o to przetrwanie walczyć.

Alaska, chociaż formalnie stanowi część Stanów Zjednoczonych, jest zupełnie inna. To największy stan pod względem powierzchni, najmniejszy pod względem liczby ludności. Nieprzebyte lasy zamiast autostrad, tłumy niedźwiedzi zamiast tłumów ludzi, walka człowieka z przyrodą o przetrwanie zamiast codziennego dojeżdżania do pracy. Prawie sześciokrotnie większa od Polski posiada jedynie cztery drogi. Ogromna większość terytorium Alaski to tak zwany „busz” – prawie nie zamieszkały, z niewielkimi osadami Indian Athabaska i Eskimosów dostępnymi jedynie z powietrza.

Tutaj przebiega granica dwóch kontynentów, dwóch państw-mocarstw, różnych filozofii i sposobów myślenia, a nawet różnych dat. Historia na Alasce jak nigdzie zataczała przedziwne koła. Sąsiednie miasteczka noszą nazwy amerykańskie, indiańskie i rosyjskie. W małej wiosce stoi cerkiew, gdzie mszę po rosyjsku odprawia pop-Eskimos. A niecałe dwa wieki temu gubernatorami rosyjskiej jeszcze Alaski bywali nawet Polacy: Szymon Janowicz i Stefan Wojewódzki.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot na Alaskę

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy na Alaskę. Jeszcze tego samego dnia przylatujemy do Anchorage – największego miasta Alaski. Odbieramy samochody terenowe, które będą towarzyszyły nam podczas całej wyprawy i jedziemy do hostelu w centrum Anchorage. Zakwaterowanie i nocleg.

2 dzień: Pierwsze kroki po Anchorage i wyjazd w interior

Od rana robimy krótki spacer po centrum Anchorage. Jemy śniadanie w klimatycznej knajpce Snow City Café. Następnie robimy zakupy żywności na wyprawę. Po południu ruszamy w nieznane. Kierujemy się wzdłuż George Park Highway w kierunku północnym do miejscowości Talkeetna u podnóży Mount McKinley. To właśnie skąd startują wyprawy wspinaczkowe na najwyższą górę Ameryki Północnej. Po przyjeździe do Talkeetna kosztujemy prawdziwego amerykańskiego burgera w słynnej wśród wspinaczy knajpce West Rib Pub. Nocleg w namiotach na campingu.

3 dzień: Wspaniałe widoki na Mount McKinley i zwiedzanie Fairbanks

Wyjeżdżamy z Talkeetna i dalej wzdłuż George Park Highway kierujemy się do Fairbanks, największego miasta centralnej Alaski. Po drodze przy dobrej pogodzie delektujemy się wspaniałymi widokami na południowe i wschodnie zbocza Mount McKinley. Po dotarciu do Fairbanks zwiedzamy miasteczko, odwiedzamy Park Pionierów i robimy krótki spacer po urokliwym centrum. Nocleg w hostelu.

4-5 dzień: Przejazd szutrową Dalton Highway nad Morze Arktyczne

Ten dzień to prawdziwa gratka dla miłośników przygód i off-road’u: całodniowy przejazd samochodami szutrową drogą Dalton Highway na samą północ Alaski, do miejscowości Deadhorse nad zatoką Prudhoe Bay Morza Arktycznego. Przemierzając blisko 500 mil pokonamy rzekę Jukon, przekroczymy koło podbiegunowe północne i przetniemy łańcuch Gór Brooks’a. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy czarne i brązowe niedźwiedzie grizzly, jelenie, łosie, karibu (alaskańskie renifery) i śnieżne owce. Trasa przejazdu poprowadzi wzdłuż rurociągu Alaska Pipeline, którym wydobywana z szelfów Morza Arktycznego ropa transportowana jest do portu Valdez na południu Alaski. Nocleg w hotelu w Deadhorse.

6 dzień: Wycieczka po polach naftowych zatoki Prudhoe Bay

Od rana robimy godzinną wycieczkę po polach naftowych zlokalizowanych nad zatoką Prudhoe Bay. Dla odważnych kąpiel w Morzu Arktycznym. Po wycieczce rozpoczynamy przejazd powrotny Dalton Highway, tym razem w kierunku południowym. Nocleg w namiotach w Górach Brooks’a w połowie drogi.

7 dzień: Łowienie ryb i kąpiele w Clearwater River

Od rana kontynujemy przejazd powrotny Dalton Highway. Po minięciu Fairbanks wjeżdżamy na asfaltową Richardson Highway i kierujemy się do Delta Junction. Po drodze mijamy dom św. Mikołaja w North Pole (odpowiednik lapońskiego Rovaniemi) i bazę wojskową amerykańskich sił powietrznych w Eielson. Tuż przed Delta Junction odbijamy na północ do fantastycznej rzeki Clearwater. Dla chętnych kąpiel w rzece i łowienie ryb. Nocleg w namiotach na campingu.

8 dzień: Przejazd Alaska Highway

Ruszamy w dalszą drogę. Zatrzymujemy się w Delta Junction, gdzie znajduje się końcowa, 1422 mila kultowej drogi Alaska Highway. Wjeżdżamy na Alaska Highway i jedziemy do miejscowości Tok. Tuż za Tok znajduje się restauracji Fast Eddy’s – prawdopodobnie najsłynniejsza restauracja wzdłuż całej Alaska Highway. Oczywiście zatrzymujemy się na obiad. W Tetlin Junction wjeżdżamy na Taylor Highway i jedziemy do klimatycznej miejscowości Chicken. To dawna osada poszukiwaczy złota, która obecnie spełnia tylko cele turystyczne. Po krótkim postoju i zwiedzaniu jedziemy do miasteczka Eagel (dawnego fortu) nad rzeką Jukon. Nocleg w namiotach na campingu.

9 dzień: Wjazd do kanadyjskiego Jukonu i wizyta w kasynie w Dawson City

Wyjeżdżamy z Eagel i jedziemy w kierunku kanadyjskiego stanu Jukon. Przekraczamy granicę w pobliżu miejscowości Boundary i wjeżdżamy na słynną drogę „Top of the World Highway” (Droga na Szczycie Świata). Prowadzi nas ona do legendarnego miasteczka Dawson City, założonego na początku XX wieku przez poszukiwaczy złota. Na przełomie XIX i XX wieku Dawson City było dużym miastem wokół którego wydobywano wielkie ilości złota. Ślady tej bogatej historii widać w zabudowie miasteczka. Wieczorem udajemy się na show do kasyna Diamond Tooth Gerties, zwiedzamy klimatyczne saloon’y, degustujemy wyroby lokalnego browarnictwa. Nocleg w hostelu.

10 dzień: Śladami poszukiwaczy złota

Od rana kontynuujemy zwiedzanie Dawson City za dnia. Spacerujemy urokliwymi uliczkami, zatrzymujemy się przy budynkach po licznych teatrach, hotelach, kasynach, saloon’ach i domach publicznych, świadczących o dawnej wielkości miasta. Kupujemy pamiątki i ruszamy w drogę przez malowniczy, kanadyjski Jukon w kierunku miasta Whitehorse. Nocleg w namiotach na campingu.

11 dzień: Wizyta w Whitehorse

Wjeżdżamy do Whitehorse. Zwiedzamy miasteczko powstałe w czasach „gorączki złota” i jego okolice. Jemy obiad w klimatycznej restauracji. Następnie wjeżdżamy na Alaska Highway i jedziemy w kierunku Stanów Zjednoczonych. Nocleg w namiotach na campingu nad jeziorem Kloane.

12 dzień: Wspaniałe widoki na "Himalaje Północy"

Kontynuujemy przejazd Alaska Highway. Wjeżdżamy do Stanów Zjednoczonych. Za miasteczkiem Tok wjeżdżamy na Tok Cut-off Highway i dojeżdżamy do górniczej osady Copper Center. Krótki postój na kawę. Tuż za Copper Center wjeżdżamy na malowniczą Edgerton Highway, wzdłuż której rozpościerają się wspaniałe widoki na góry Mt Wrangell i Mt Sanford zwane „Himalajami Północy”. Nocleg w namiotach na campingu nad strumieniem.

13-14 dzień: Trekking wzdłuż lodowców Gór Wrangla

Dojeżdżamy do wioski McCarthy. Następnie lokalnym busem przejeżdżamy do wioski Kennecott, osady górniczej z początków XX wieku, położonej nad czołem lodowca Kennicott. Zwiedzamy opuszczoną kopalnię miedzi wiszącą wprost nad lodowcem. Następnie ruszamy na kilkugodzinną wędrówkę wzdłuż lodowca do punku widokowego na lodospad. Noc spędzamy w namiotach tuż przy lodowcu Kennicott. Następnego dnia wczesnym rankiem ruszamy na kilkugodzinny trekking do opuszczonej kopalni Bonanza, z której przy dobrej pogodzie rozpościerają się wspaniałe widoki na góry Wrangla. Wracamy do samochodów i ruszamy w dalszą drogę. Nocleg w namiotach na campingu nad strumieniem.

15 dzień: Lodowce Gór Chugach i zwiedzanie portu Valdez

Wracamy do Richardson Highway i odbijamy na południe w kierunku portu Valdez. Malownicza droga prowadzi wśród wysokich szczytów gór Chugach. Zatrzymujemy się kilkukrotnie w widokowych miejscach, gdzie można obserwować lodowce spływające aż do samej drogi. Po dojeździe do Valdez zwiedzamy port i udajemy się na kolację. Nocleg w hostelu.

16 dzień: Rejs promem przez Zatokę Księcia Williama

Podróż kontynuujemy po wodach Zatoki Księcia Williama. Podczas przeprawy promowej lawirujemy wśród licznych wysepek i podziwiamy ośnieżone szczyty gór Chugach i lodowców spływających wprost do oceanu. Po kilku godzinach docieramy do portu Whittier na Półwyspie Kenai. Z Whittier już na kołach jedziemy Seward Highway do miasteczka Seward nad Zatoką Alaskańską. Nocleg w namiotach na campingu.

17 dzień: Rejs statkiem po Parku Narodowym "Kenai Fjords"

Wypływamy na całodniowy rejs statkiem po wodach Parku Narodowego „Kenai Fjords”. Podczas zapierających dech w piersiach widoków podziwiać będziemy liczne fiordy i lodowce, oraz bogaty świat zwierzęcy. Zobaczymy foki, lwy morskie, kormorany, orły, a nawet wieloryby. Wieczorem wracamy do Seward. Nocleg w namiotach na campingu.

18 dzień: Trekking do lodowca Harding Icefield

Rankiem ruszamy na trekking do lodowca Harding Icefield – potężnego pola lodowego w górach Kenai. Trasa trekkingu rozpoczyna się przy parkingu, w miejscu w którym jeszcze kilkadziesiąt lat temu płynął jęzor lodowca. Po kilkugodzinnej wędrówce docieramy na pole lodowe, podziwiamy ciągnące się po horyzont lodowe plateau. Po powrocie na parkingu jedziemy nad malownicze jezioro Kenai. Nocleg w namiotach na campingu.

19 dzień: Przejazd śladami rosyjskich wiosek

Jedziemy Sterling Highway przez półwysep Kenai do miasteczka Homer. Po drodze zatrzymujemy przy malowniczych cerkwiach w wioskach założonych przez rosyjskich osadników w XIX wieku: Kenai, Ninilczyk i Nikołajewsk. Przy dobrej pogodzie ujrzymy odległe wulkany Redoubt i Iliamna znajdujące się po drugiej stronie zatoki Cook’a. Wieczorem udajemy się na spacer po mierzei Homer Spit i kolację z ryby i owoców morza. Nocleg w hostelu w Homer.

20 dzień: Eksploracja półwyspu Kenai

Przed południem robimy wycieczkę awionetką nad zatoką Kachemak oraz górami i lodowcami półwyspu Kenai. Podczas godzinnego przelotu przy dobrej pogodzie ujrzymy wspaniałe i niezapomniane widoki na liczne zatoki, wyspy, góry i lodowce. Po południu jedziemy do Cooper Landing, gdzie ruszamy na dwugodzinny rafting po bystrych wodach rzeki Kenai. Wieczorem docieramy do wioski Hope nad zatoką Cook’a. Nocleg w namiotach na campingu.

21 dzień: Odpoczynek i poznawanie Anchorage

Wracamy do Anchorage. Po zakwaterowaniu w hostelu udajemy się na zwiedzanie miasta malowniczo położonego nad zatoką Cook’a. Wizytujemy Muzeum Anchorage i zabytkową stację kolejową, zatrzymujemy się na moment przy pomniku Kapitana Cook’a i wypatrujemy płynące w górę potoku Ship Creek łososie. Wieczorem zakupy pamiątek i pożegnalna kolacja, a przy dobrej pogodzie ostatnie widoki na oddalony o ponad 600 kilometrów Mount McKinley. Nocleg w hostelu.

22-23 dzień: Wylot z Alaski i powrót do Warszawy

Rankiem wylatujemy z Alaski. Następnego dnia przylatujemy do Warszawy i kończymy wyprawę.

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać wizę uprawniającą do wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych.

Wyposażenie uczestnika

 • plecak (60-litrowy) z ochraniaczem przeciwdeszczowym
 • mały plecak na bagaż podręczny (20-litrowy)
 • ciepły śpiwór (puchowy), mata do spania
 • buty trekkingowe powyżej kostki, lekkie buty na zmianę, sandały
 • kurtka z membraną przeciwdeszczową
 • ciepły sweter lub polar, ciepłe spodnie
 • krótkie spodnie, podkoszulki, strój kąpielowy
 • grube i cieńsze skarpety, bielizna
 • rękawiczki, czapka
 • nakrycie głowy chroniące przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne
 • ręcznik, przybory toaletowe, chusteczki odświeżające
 • latarka (zapasowe baterie), kompas, zapałki, przybory do szycia, notatnik
 • menażka i sztućce, kubek, nóż lub scyzoryk
 • krem z filtrem UV, tłusty krem ochronny
 • leki indywidualne, spis telefonów i adresów kontaktowych z rodziną
 • paszport, „bezpieczny portfel” na dokumenty

Mapa wyprawy

Anchorage

Anchorage, AK, United States

Zwiedzanie największego miasta Alaski

Firebanks

Fairbanks, AK, United States

Wspaniałe widoki na Mount McKinley, najwyższą górę Ameryki Północnej

Deadhorse

Deadhorse, Prudhoe Bay, AK, United States

Przejazd szutrową drogą Dalton Highway nad Morze Arktyczne

Dawson City

Dawson City, YT, Canada

Wizyta w kasynie oraz zwiedzanie stolicy "gorączki złota"

Góry Wrangla

McCarthy, Alaska, United States

Trekking wzdłuż lodowca Kennicott

Valdez

Valdez, AK, United States

Rejs promem przez Zatokę Księcia Williama

Seward

Seward, AK, United States

Rejs statkiem po wodach Parku Narodowego "Kenai Fjords"

Homer

Homer, Alaska, United States

Przelot awionetką nad półwyspem Kenai


 • Samochody terenowe

 • Trekking

 • Rafting

 • Dzika przyroda
Alaska, Kanada
28 maja – 19 czerwca 2018
23 dni
4 - 8 osób
Przewodnik: Wojciech Marzec

Koszty wyprawy

7900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Anchorage – Warszawa
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • sprzęt biwakowy (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 2900 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy wynajętymi samochodami terenowymi przez Alaskę
 • rejs promem z Valdez do Whittier
 • rejs statkiem po wodach Parku Narodowego „Kenai Fjords”
 • przelot awionetką nad półwyspem Kenai
 • rafting na rzece Kenai
 • wyżywienie (śniadania, lunche i kolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • noclegi w namiotach na campingach i w hostelach (pokoje dwuosobowe z łazienką)
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.

Mapa wyprawy

Anchorage

Anchorage, AK, United States

Zwiedzanie największego miasta Alaski

Firebanks

Fairbanks, AK, United States

Wspaniałe widoki na Mount McKinley, najwyższą górę Ameryki Północnej

Deadhorse

Deadhorse, Prudhoe Bay, AK, United States

Przejazd szutrową drogą Dalton Highway nad Morze Arktyczne

Dawson City

Dawson City, YT, Canada

Wizyta w kasynie oraz zwiedzanie stolicy "gorączki złota"

Góry Wrangla

McCarthy, Alaska, United States

Trekking wzdłuż lodowca Kennicott

Valdez

Valdez, AK, United States

Rejs promem przez Zatokę Księcia Williama

Seward

Seward, AK, United States

Rejs statkiem po wodach Parku Narodowego "Kenai Fjords"

Homer

Homer, Alaska, United States

Przelot awionetką nad półwyspem Kenai