Z Łukiem w Gruzińskie Stepy

Z Łukiem w Gruzińskie Stepy  

23 - 31 października 2021
Gruzja 

Przed nami

 • 4-dniowy gwiaździsty rajd konny w Parku Narodowym Waszlowani
 • 5-dniowe warsztaty łucznictwa konnego z AMM Archery
 • wspaniałe krajobrazy gruzińskich stepów i formacji skalnych
 • uczta przy ognisku z pasterzami
 • zwiedzanie winnic i degustacje wyśmienitych gruzińskich win
 • spacer po stolicy Gruzji – Tbilisi
 • uroczysta supra (biesiada) z pokazem tańców ludowych

O wyprawie

Gruzja to kraj z historią sięgającą kilku tysięcy lat, położony na geograficznej i kulturowej granicy między Europą i Azją. Przepiękne górskie krajobrazy, przywiązanie do tradycji, nadzwyczajna gościnność mieszkańców, wspaniała i długa historia winiarstwa, to tylko niektóre powody, dla jakich warto odwiedzić ten kraj.

Nasza wyprawa konna skupi się na Wyżynie Szirackiej i Parku Narodowym Waszlowani. Kiedy tuszeckie góry pokryte są grubą warstwą śniegu, to właśnie na tutejsze stepy sprowadzają swoje stada owiec, krów i koni tuszeccy pasterze. Unikatowy krajobraz tego miejsca tworzą koryta okresowych rzek, fantazyjne ostańce skalne i wysokie skały, które dzięki rzadkim, lecz obfitym deszczom dodają temu miejscu monumentalizmu.

Oprócz rajdu konnego, głównym punktem wyprawy będą warsztaty łucznictwa konnego pod okiem wielokrotnie nagradzanych na arenie międzynarodowej instruktorów łucznictwa konnego z AMM Archery. Uczestnicy podzieleni będą na dwie grupy (3, 4, 6 dzień) zmieniające się w połowie dnia – jedna uczestniczyć będzie w warsztatach pod okiem instruktorów, a druga eksplorować konno Park Narodowy Waszlowani z przewodnikiem.

Łuk jest jedną z najstarszych broni wynalezionych przez człowieka. Znał go już neolityczny łowca uwieczniony na naskalnych rysunkach. Używany był powszechnie w Azji, Europie, Afryce, także w Ameryce. Dzisiejszą formę łuku tradycyjnego, używanego w odradzającym się łucznictwie konnym, zawdzięczamy azjatyckim wojownikom z XII/XIII wieku. Łucznictwo konne, jako tradycja, przetrwało tylko w nielicznych krajach azjatyckich (Korea Południowa, Japonia, Mongolia). Jeszcze kilka wieków temu powszechne było również na Kaukazie. Na terenie Europy zanikło zupełnie, ale zaczęło odradzać się w latach 90. minionego wieku. Dziś wracamy do dawnych tradycji, za sprawą polskich łuczników i pierwszych międzynarodowych warsztatów łucznictwa konnego. Nasze tuszeckie konie, szkolone wcześniej przez AMM Archery, pozwolą Wam na rozwinięcie i doskonalenie umiejętności łuczniczych, a po treningach zapewnią swietną zabawę w galopach po stepach i kanionach Parku Narodowego Waszlowani.

Łucznictwo konne łączy w sobie barwne wyobrażenia niezapomnianych przeżyć dawnej Rzeczpospolitej na bezkresnych Dzikich Polach i widowiskowej dyscypliny sportu. Uczestników naszej wyprawy poprowadzą najlepsi z najlepszych. Ania Sokólska – nasza najlepsza łuczniczka konna na świecie wśród kobiet. Do tego z powodzeniem rywalizuje z mężczyznami w każdym zakątku świata, zdobywając złote, srebrne i brązowe medale indywidualnie i reprezentując drużynę Polski na mistrzostwach i zawodach w Iranie, Korei Południowej, Turcji i wielu krajach Europy. Z powodzeniem od wielu lat prowadzi warsztaty łucznictwa konnego dla nowych i zaawansowanych łuczników pieszych i konnych w najlepszym ośrodku łucznictwa konnego w Polsce w Białymstoku, w AMM Archery team.

Na wyprawie dosiadamy naszych sprawdzonych koni tuszeckich, które są niezwykle wytrzymałe, silne i mądre oraz doskonale radzą sobie w górskim terenie, a także chętnie galopują na łąkach. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji. Używamy miejscowych siodeł turystycznych, przystosowanych do długodystansowych rajdów.

Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują siodłaniem i rozsiodływaniem (pomoc uczestników mile widziana).

Rajd urozmaicony jest terenowo i wymaga umiejętności swobodnej jazdy w trzech podstawowych chodach. Trasa biegnie korytami okresowych rzek, pofalowanymi łąkami, płaskim stepem, pagórkami wśród fantazyjnych skał, ale też szutrowymi drogami. Daje możliwość dobrego poznania konia, jak również sprawdzenia swoich umiejętności jeździeckich. Na otwartych przestrzeniach i niekamienistych drogach będzie sporo okazji do galopów.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Gruzji

Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylot do Gruzji.

2 dzień: Przejazd na stepy

Przylot do Tbilisi we wczesnych godzinach porannych. Zakwaterowanie w pensjonacie i krótki odpoczynek po podróży. Po późnym śniadaniu wyjazd do Dedoplis Tskaro, rejestracja przy wjeździe do Parku Narodowego Waszlowani i na posterunku granicznym. Wizyta na bazarze i dalszy przejazd na step, do niewielkiego pensjonatu przy farmie pasterskiej. To nasza baza na najliższe kilka dni. Oprócz dogodnej lokalizacji dla wycieczek w teren oraz warsztatów łuczniczych, lokalizacja da możliwość poznana tuszeckich pasterzy i skosztowania ich wyrobów – świeżych krowich i owczych serów, a także znakomitej baraniny.

Po południu odprawa, podczas której omawiamy dokładnie plan wycieczek konnych oraz warsztatów łuczniczych i kwestie bezpieczeństwa. Po odprawie warsztaty łucznictwa pieszego dla całej grupy, wprowadzające w postawy łucznictwa, ćwiczenie strzelania z łuku oraz celności. Wieczorem uroczysta powitalna kolacja u pasterzy. Kolacja i nocleg w pensjonacie.

3 dzień: Warsztaty łucznicze / wycieczka terenowa w Parku Narodowym Waszlowani

Po wczesnym śniadaniu przygotowanie koni i podział na dwie grupy, które wymienią się w porze lunchowej, tak by swobodnie trenować oraz zwiedzać okoliczne kaniony i galopować w stepie. Podczas warsztatów pierwsze konne przejazdy z łukiem w każdym chodzie
i doskonalenie strzelania do tarcz. Na wycieczce drugiej grupy wyjazd w okolice brzegu rzeki Alazani, gdzie zachwycają pozostałości po naturalnych lasach namorzynowych. Kolacja i nocleg w pensjonacie.

4 dzień: Warsztaty łucznicze / wycieczka terenowa na Czarną Górę

Po wczesnym śniadaniu przygotowanie koni podział na dwie grupy, które wymienią się w porze lunchowej. Podczas warsztatów doskonalenie techniki w strzelaniu do tarcz, a także do celów ruchomych, również w galopie. Dla drugiej grupy kilkugodzinna wycieczka na Czarną Górę, z której roztaczają się jedne z najpiękniejszych widoków na okolicę. To też czas na swobodne galopy po rozległych łąkach. Kolacja i nocleg w pensjonacie.

5 dzień: Gruzińnskie stepy i kaniony

Dzień odpoczynku od łucznictwa i całodniowa wycieczka konna dla wszystkich uczestników w dalsze zakątki Parku Narodowego Waszlowani, z popasem i lunchem na trasie w korycie rzeki Mlaszeckali. Jest to wspaniała okazja, do zobaczenia najpiękniejszych miejsc w Parku, jak również poznania życia pasterskiego, które toczy się tutaj jedynie w sezonie zimowym. Dzień na podziwianie widoków, galopy po stepie i „gubienie” się w kanionach. Wieczorem powrót do naszego pensjonatu na kolację oraz ognisko. Nocleg w pensjonacie.

6 dzień: Warsztaty łucznicze / wycieczka terenowa ponad kanionami

Po wczesnym śniadaniu podział na grupy. Podczas warsztatów doskonalenie techniki w strzelaniu do tarcz, a także do celów ruchomych w galopie. Będziemy zwracać uwagę na doskonalenie techniki, ale też podwyższymy nieco poprzeczkę trudności. Dla drugiej grupy wycieczka na płaskowyż i punkt widokowy, z którego roztacza się panorama na zachodnią część Parku Narodowego Waszlowani. Kolacja i nocleg w pensjonacie.

7 dzień: Zawody łucznicze

Przed południem wspólne strzelanie do sprytnie ukrytych celów, a potem zawody łucznicze na przygotowanym przez nas torze konnym, z nagrodami od AMM Archery i OFFTRAVEL. Po południu wyjazd samochodem do przepięknie położonego na skraju Doliny Alazańskiej miasteczka Sighnaghi. Odpoczynek i kulinarna uczta przy pięknych widokach u zaprzyjaźnionych gospodarzy. Nocleg w pensjonacie.

8 dzień: Powrót do cywilizacji

Po śniadaniu wyjazd samochodem w stronę Tbilisi. Po drodze zwiedzanie winnicy wraz z degustacją. Po dotarciu do stolicy spacer po starej części Tbilisi, wjazd kolejką na twierdzę Narikala, zwiedzanie „katedry” Sioni, będącej niegdyś najważniejszą cerkwią stolicy, a dziś idealnym miejscem, by poznać historię Tbilisi. Czas na odpoczynek i zakupy pamiątek. Wieczorem pożegnalna supra (uczta) z pokazem gruzińskich tańców ludowych. Nocleg w pensjonacie.

9 dzień: Powrót do Warszawy

W nocy lub wcześnie rano wyjazd na lotnisko i wylot z Gruzji. Tego samego dnia przylot do Warszawy.

 

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać przez cały rajd przy sobie dowód osobisty lub paszport (ze względu na poruszanie się w strefie przygranicznej).
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/gruzja.
 • Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz umiejętność jazdy stępem i kłusem i galopem.

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak lub torba podróżna (60-80 l) (jako bagaż główny)
 • mały plecak (30-40 l) (jako bagaż podręczny do samolotu, wykorzystywany podczas zwiedzania)
 • ciepły śpiwór (optimum ok. –5 stopni C)
 • mata piankowa do spania lub mata samopompująca, opcjonalnie poduszka
 • obowiązkowo kask jeździecki, buty i spodnie jeździeckie, płaszcz przeciwdeszczowy
 • małe sakwy jeździeckie
 • sztylpy, rękawiczki jeździeckie, opcjonalnie kamizelka ochronna do jazdy konnej
 • kurtka trekkingowa z membraną przeciwdeszczową
 • kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell)
 • ciepły polar (300) lub sweter puchowy (np. Primaloft)
 • długie spodnie trekkingowe, bielizna trekkingowa (koszulki i skarpety)
 • lekki polar (100 lub 200), bluza lub koszula, lekkie długie spodnie
 • krótkie spodenki, koszulki z krótkim rękawem
 • bielizna, ciepłe skarpety, strój kąpielowy, ręcznik szybkoschnący (2 sztuki)
 • ciepła czapka i rękawiczki, nakrycie głowy od słońca (kapelusz lub chustka)
 • duże worki foliowe 3 sztuki (wszystkie ubrania i śpiwór na rajd pakujemy najpierw w worki)
 • sandały lub klapki, lekkie buty trekkingowe poniżej kostki
 • menażka, kubek, sztućce, nóż turystyczny, bidon, opcjonalnie termos
 • latarka (najlepiej czołówka), zapasowe baterie
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank, aparat fotograficzny
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, opcjonalnie suchy szampon
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30), środek na komary i kleszcze, pomadka do ust
 • notatnik, długopis, igła i nitka
 • paszport i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu (strony ze zdjęciem i z danymi), podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, leki przeciwbólowe i na dolegliwości żołądkowe, środek do odkażania ran, gaziki jałowe, plastry, bandaż elastyczny), koc ratunkowy (folia NRC), elektrolity (np. Isostar, Litorsal)

Mapa wyprawy

Tbilisi

Tbilisi, Gruzja

Stolica Gruzji

Dedoplis Tskaro

Dedoplis Tskaro, Gruzja

Park Narodowy Waszlowani

Park Narodowy Waszlowani, Gruzja

Park Narodowy Waszlowani


 • Rajd konny

 • Dzika przyroda

 • Poznawanie kultury
Gruzja
23 - 31 października 2021
9 dni
8 - 12 osób
Przewodnik: Magdalena Konik

Koszty wyprawy

4900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • udostępnienie ekwipunku osobistego (sakwy jeździeckie)
 • przygotowanie warsztatów łuczniczych i opiekę 2 instruktorów AMM Archery
 • udostępnienie łuków, strzał, tarcz (dla każdego Uczestnika)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny w wysokości 13 PLN
+ 650 eur
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne wynajętym samochodem
 • wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim
 • wynajęcie lokalnych przewodników i samochodu do przewozu bagaży
 • wyżywienie od 2 do 8 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • 7 noclegów w pensjonatach (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.

Mapa wyprawy

Tbilisi

Tbilisi, Gruzja

Stolica Gruzji

Dedoplis Tskaro

Dedoplis Tskaro, Gruzja

Park Narodowy Waszlowani

Park Narodowy Waszlowani, Gruzja

Park Narodowy Waszlowani