Mongolia na Dwóch Kółkach

Mongolia na Dwóch Kółkach

19 maja – 3 czerwca 2018
Mongolia

Przed nami

 • wyprawa rowerowa
 • emocjonująca 11-dniowa podróż  „na lekko” przez centralną Mongolię
 • ponad 600 km przygody na dwóch kółkach
 • eksploracja wielkiego stepu i gór Changaj
 • wspaniałe krajobrazy, gorące źródła i dzika przyroda Mongolii
 • kultura nomadów i buddyjskie zabytki
 • Ułan Bator – atrakcje mongolskiej stolicy

O wyprawie

Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąca lat. Najcenniejszym skarbem tego kraju jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Dopełnieniem krajobrazu są kryształowo czyste jeziora i bystre strumienie.

Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-chana. Dawne tradycje i zwyczaje wciąż obecne są podczas świąt jak i w codziennym życiu, a Mongołowie bardzo chętnie witają i zapraszają gości do swoich jurt. Nieodłącznym elementem krajobrazu są jurty i pasące się swobodnie ogromne stada zwierząt – owiec, kóz, koni, jaków i wielbłądów.

Ten niezwykle ciekawy kraj można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z najlepszych jest wyprawa rowerowa przez olbrzymie mongolskie przestrzenie. W ten sposób będziemy mogli podziwiać i fotografować przepiękne krajobrazy tamtejszych gór, rzek i jezior. Poczujemy prawdziwy zapach stepu i zobaczymy bogactwo jego przyrody. Doświadczymy na własnym ciele mongolskiej aury, w której w ciągu dnia potrafią wystąpić cztery pory roku. Odwiedzimy jurty pasterzy, gdzie zmęczeni jazdą odpoczniemy przy solonej herbacie i lokalnych przysmakach. Zajrzymy też do buddyjskich klasztorów i małych miasteczek, chłonąc folklor i egzotykę Mongolii.

Wyprawa rowerowa przez Mongolię to olbrzymia satysfakcja dzięki możliwości zobaczenia tego wyjątkowego i w dużym stopniu wciąż dziewiczego miejsca na ziemi w bardzo naturalny sposób, bez ingerencji w tamtejszą przyrodę i w pełni wtapiając się w naturę.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Mongolii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Mongolii.

2 dzień: Pierwsze kroki w Mongolii

Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Pakujemy bagaż i rowery na samochody, załatwiamy niezbędne formalności i jemy śniadanie. Przed południem opuszczamy miasto i ruszamy samochodami do miejsca startu etapu rowerowego. Po drodze stajemy na typowo mongolski posiłek w przydrożnej restauracji. Nocleg w namiotach w stepie.

3 – 13 dzień: Etap rowerowy

Przesiadamy się na rowery i ruszamy na eksplorację centralnej Mongolii na dwóch kółkach! Nasza trasa wiedzie przez ajmaki (województwa): Bulgan, Archangaj i Ovorchangaj. Nie raz przeprawimy się przez meandrujące w stepie rzeki i podjedziemy na przełęcze, z których roztaczać się będą widoki zapierające dech w piersiach. Nie zabraknie też pachnących żywicą modrzewiowych lasów, gdzie odpoczniemy w cieniu drzew i przy wieczornych ogniskach.

 

Będziemy jechać przez najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu. Po drodze spotkamy tysiące pasących się swobodnie zwierząt. Odwiedzimy pasterskie jurty, gdzie skosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Będzie też wiele okazji do zakupu unikatowego rękodzieła mieszkańców stepu – wyrobów z wełny, skór i kości.

 

Zapuścimy się do Parku Narodowego Terchijn Cagaan, gdzie będziemy mieli okazję wykąpać się w wodach Wielkiego Jeziora Białego. Zobaczymy też krater wygasłego wulkanu Horgo i okoliczne jaskinie. Po trudach jazdy nie zabraknie też relaksu w gorących źródłach…

 

Następnie przez góry Changaj dotrzemy do doliny rzeki Orchon. Region ten, z uwagi na swoje olbrzymie wartości kulturowe i przyrodnicze, wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nad najdłuższą rzeką w Mongolii będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. 24-m wysokości wodospad. Dotrzemy też do malowniczo położonego w górach buddyjskiego klasztoru Towkhun oraz miasta Harhorin, gdzie zwiedzimy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum.

 

Trasa wiedzie w zróżnicowanym terenie, przeważnie lokalnymi nieutwardzonymi drogami, przejezdnymi dla samochodu terenowego. Planowany dystans to ok. 650 kilometrów. Dzienne dystanse, w zależności od aktualnie panujących warunków, wynoszą 60-80 kilometrów. Przewyższenia mogą dochodzić do 1000 m, z nachyleniami ok. 20% (średnio ok. 2-3%).

 

Podczas jazdy towarzyszy nam samochód techniczny. Transportowane są w nim nasze bagaże, sprzęt wyprawowy i prowiant. Biwakujemy w malowniczych miejscach w pobliżu strumieni lub jezior dogodnych do kąpieli. Zatrzymujemy się też niedaleko jurt pasterzy, a także w turystycznych ger-campach.

 

Posiłki przyrządzamy wspólnie z prowiantu zakupionego w Mongolii, a w miarę możliwości jadamy w lokalnych jadłodajniach. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia na trasie jemy lunch w jurcie lub przygotowywany samodzielnie, a wieczorem przyrządzamy sytą kolację.

14 dzień: Powrót do Ułan Bator

Po spakowaniu całego sprzętu na samochody udajemy się w drogę powrotną do Ułan Bator. Docieramy tam późnym wieczorem i zatrzymujemy się w hostelu w centrum miasta.

15 dzień: Atrakcje stolicy Mongolii

Rano wybierzemy się do Muzeum Narodowego Mongolii. Prezentuje ono kulturę, sztukę i życie ludzi wielkiego stepu na przestrzeni setek lat. Zobaczymy bogate kolekcje tradycyjnych ubrań, broni, przedmiotów religijnego i codziennego użytku. Przespacerujemy się po Placu Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Po południu zwiedzimy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Nie zabraknie też czasu na zakupy pamiątek. Wieczorem udamy się na pożegnalną kolację w restauracji.

16 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i opuszczamy Mongolię. Wieczorem przylatujemy do Warszawy.

Ważne informacje

 • Uczestnik powinien posiadać sprawny rower turystyczny (mtb, cross lub trekkingowy) z oponami przeznaczonymi do jazdy po różnej nawierzchni, a także pokrowiec/karton do transportu roweru samolotem. Przed wyprawą rower powinien przejść przegląd serwisowy, a przed nadaniem roweru musi być on odpowiednio zabezpieczony; zalecamy jazdę w kasku rowerowym.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać wizę uprawniającą do wjazdu na teren Mongolii
  w celach turystycznych. Organizator pośredniczy w ubieganiu się o wizę (do wizy wymagane są dwa zdjęcia; czas rozpatrzenia wniosku o wydanie wizy to od 3-5 dni roboczych), jednak nie ponosi odpowiedzialności za odmowę jej wydania przez Ambasadę Mongolii.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z zalecanymi szczepieniami ochronnymi dostępnymi
  na stronie https://polakzagranica.msz.gov.pl/Mongolia,MNG.html.

Wyposażenie uczestnika

 • torba podróżna/worek transportowy spełniający kryteria wymiarów bagażu podręcznego i mieszcząca rzeczy osobiste
 • rower, oświetlenie, zapasowa opona, zapasowe dętki (3 szt.), łatki do dętek, podstawowe narzędzia (typu scyzoryk z kluczami, pompka), pokrowiec transportowy, kask rowerowy
 • wygodny plecak rowerowy lub sakwy (i bagażnik)
 • ciepły śpiwór (optimum od około zera do minus 5)
 • karimata lub mata do spania + folia NRC
 • wygodne buty do jazdy
 • wygodna odzież rowerowa, w tym długie legginsy
 • polar/softshell i drugie długie spodnie
 • lżejsza bluza/koszula i krótkie spodenki
 • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 • ciepły polar/sweter puchowy/primaloft
 • ciepłe rękawiczki i czapka
 • bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem)
 • cienkie nakrycie głowy (chustka/buff)
 • ręcznik szybkoschnący, sandały lub klapki
 • latarka ze sprawnymi bateriami, zapałki/zapalniczka
 • menażka, kubek, sztućce (w tym nóż turystyczny), dodatkowo termos
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, dodatkowo suchy szampon
 • filtr przeciwsłoneczny i okulary, dodatkowo środek na komary i kleszcze
 • tabletki musujące do rozpuszczania w wodzie (typu Isostar)
 • paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
  (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe,
  na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe)

Mapa wyprawy

Ułan Bator

Ułan Bator, Mongolia

Muzeum Narodowe Mongoli, klasztor Gandan, Plac Czyngis-chana

Harhorin

Karakorum, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii.

Cecerleg

Cecerleg, Ajmak północnochangajski, Mongolia

Będziemy jechać przez chyba najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu...

Wielkie Jezioro Białe

Tariat, Ajmak północnochangajski, Mongolia

Zapuścimy się do Parku Narodowego Terchijn Cagaan, gdzie rozbijemy namioty nad brzegiem Wielkiego Jeziora Białego.

Wodospad Orchon

Orkhon Waterfall, Bat-Ulzii, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Nad najdłuższą rzeką w Mongolii będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. 24 metrowej wysokości wodospad.

Bulgan

Bulgan, Ajmak bulgański, Mongolia

Nasza trasa wiedzie przez ajmaki (województwa): Bulgan, Archangaj i Ovorchangaj.


 • Wyprawa rowerowa

 • Dzika przyroda

 • Noclegi w namiotach
Mongolia
19 maja – 3 czerwca 2018
16 dni
5 osób
Przewodnik: Jakub Czajkowski

Koszty wyprawy

7500 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Ułan-Bator – Warszawa (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • sprzęt zespołowy (namioty, sprzęt biwakowy, kuchenki, gaz, narzędzia rowerowe)
 • pośrednictwo wizowe i opłatę konsularną
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 

+ 900 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • wynajęcie lokalnego przewodnika i samochodu technicznego towarzyszącego na całej trasie wyprawy
 • wynajęcie drugiego samochodu do przewozu rowerów (2, 9, 14 dzień)
 • wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • noclegi w namiotach, jurtach i hostelu
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.
Kolejna sztuka bagażu lotniczego jest dodatkowo płatna.

Mapa wyprawy

Ułan Bator

Ułan Bator, Mongolia

Muzeum Narodowe Mongoli, klasztor Gandan, Plac Czyngis-chana

Harhorin

Karakorum, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii.

Cecerleg

Cecerleg, Ajmak północnochangajski, Mongolia

Będziemy jechać przez chyba najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu...

Wielkie Jezioro Białe

Tariat, Ajmak północnochangajski, Mongolia

Zapuścimy się do Parku Narodowego Terchijn Cagaan, gdzie rozbijemy namioty nad brzegiem Wielkiego Jeziora Białego.

Wodospad Orchon

Orkhon Waterfall, Bat-Ulzii, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Nad najdłuższą rzeką w Mongolii będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. 24 metrowej wysokości wodospad.

Bulgan

Bulgan, Ajmak bulgański, Mongolia

Nasza trasa wiedzie przez ajmaki (województwa): Bulgan, Archangaj i Ovorchangaj.