Mongolia na Dwóch Kółkach

Mongolia na Dwóch Kółkach  

11 - 26 czerwca 2022
Mongolia 

Przed nami

 • emocjonująca 10-dniowa podróż rowerowa „na lekko” przez centralną Mongolię
 • pół tysiąca kilometrów przygody na dwóch kółkach
 • eksploracja wielkiego stepu i gór Changaj
 • wspaniałe krajobrazy, gorące źródła i dzika przyroda Mongolii
 • kultura nomadów i buddyjskie zabytki
 • Ułan Bator – atrakcje mongolskiej stolicy

O wyprawie

Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąca lat. Najcenniejszym skarbem tego kraju jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Dopełnieniem krajobrazu są kryształowo czyste jeziora i bystre strumienie.

Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-chana. Dawne tradycje i zwyczaje wciąż obecne są podczas świąt jak i w codziennym życiu, a Mongołowie bardzo chętnie witają i zapraszają gości do swoich domów. Nieodłącznym elementem krajobrazu są jurty i pasące się swobodnie ogromne stada zwierząt – owiec, kóz, krów, koni, jaków i wielbłądów.

Ten niezwykle ciekawy kraj można zwiedzać na wiele sposobów. Jednym z najlepszych jest przemierzanie olbrzymich mongolskich przestrzeni rowerem. W ten sposób będziemy mogli spokojnie podziwiać przepiękne krajobrazy tamtejszych gór, rzek i jezior. Poczujemy prawdziwy zapach stepu i zobaczymy bogactwo jego przyrody. Doświadczymy na własnym ciele mongolskiej aury, w której w ciągu dnia potrafią wystąpić cztery pory roku. Odwiedzimy jurty pasterzy, gdzie zmęczeni jazdą odpoczniemy przy solonej herbacie i lokalnych przysmakach. Zajrzymy też do buddyjskich klasztorów i małych miasteczek, chłonąc folklor i egzotykę Mongolii.

Wyprawa rowerowa w Mongolii to możliwość zobaczenia tego wyjątkowego i wciąż dziewiczego miejsca na ziemi w bardzo naturalny sposób, bez ingerencji w tamtejszą przyrodę i w pełni wtapiając się w naturę.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Mongolii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach przedpołudniowych i wylatujemy do Mongolii, z przesiadką w Moskwie.

2 dzień: Pierwsze kroki w Mongolii

Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Pakujemy bagaże i rowery do samochodów, załatwiamy niezbędne formalności i jemy śniadanie. Przed południem opuszczamy miasto i ruszamy do miejsca startu etapu rowerowego. Po drodze stajemy na typowo mongolski posiłek w przydrożnej restauracji. Nocleg w namiotach w stepie.

3–7 dzień: Mongolia na Dwóch Kółkach!

Rano składamy rowery i ruszamy na eksplorację centralnej Mongolii na dwóch kółkach! Nasza trasa wiedzie przez ajmaki bulgański i północnochangajski. Wielokrotnie podjedziemy na przełęcze, z których roztaczać się będą widoki zapierające dech w piersiach, a zjazdy z nich dostarczą niezapomnianych wrażeń. Zdarzy nam się też przeprawiać przez meandrujące w stepie rzeki. Będziemy jechać przez najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu. W dolinie rzeki Hanui zobaczymy starożytne kurhany i kamienne posągi.

 

Po drodze spotkamy tysiące pasących się swobodnie zwierząt – owiec, kóz, krów, jaków i koni. Odwiedzimy pasterskie jurty, gdzie będzie okazja do skosztowania słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Zatrzymamy się na posiłki i uzupełnienie zapasów w klimatycznych niewielkich miasteczkach Chairchan, Erdenmandal oraz Cecerleg. Noce spędzimy w namiotach. Siódmego dnia wieczorem dojedziemy do gorących źródeł Tsenger – tutaj będziemy spać w jurtach.

8 dzień: Odpoczynek przy gorących źródłach

Ten dzień wykorzystamy na regenerację sił. Klimatyczne odkryte baseny termalne, unosząca się nad nimi wieczorem para wodna oraz widok na rozgwieżdżone niebo na pewno na długo pozostaną wszystkim w pamięci. Chętni mogą tego dnia wybrać się też na wycieczkę w okoliczne doliny i na wzgórza porośnięte pachnącymi żywicą modrzewiowymi lasami. Nocleg w jurtach.

9–13 dzień: Przez Changaj!

Przez góry Changaj dotrzemy do doliny rzeki Orchon, w ajmaku południowochangajskim. Obszar ten, z uwagi na swoje olbrzymie wartości kulturowe i przyrodnicze, wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W zależności od tempa i kondycji grupy dojedziemy nad największy mongolski wodospad, gdzie woda spada z kilkunastu metrów w skalisty kanion rzeki Orchon, lub dotrzemy do malowniczo położonego w górach buddyjskiego klasztoru Towkhun.

 

Niezwykle widokową doliną Orchonu dojedziemy do miejsca zakończenia etapu rowerowego – miasta Harhorin, gdzie zwiedzimy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje przy nim też muzeum. Będzie też okazja do zakupu unikatowego rękodzieła mieszkańców stepu – wyrobów z wełny, skór i kości. Noclegi w namiotach, a w Harhorin w jurtach.

14 dzień: Harhorin i powrót do Ułan Bator

Rano, po przygotowaniu rowerów do podróży powrotnej i spakowaniu całego sprzętu do samochodów, udajemy się w drogę powrotną do Ułan Bator. Docieramy tam wieczorem i zatrzymujemy się w hostelu w centrum miasta.

15 dzień: Atrakcje stolicy Mongolii

Cały dzień spędzimy w Ułan-Bator. Wybierzemy się do Muzeum Narodowego Mongolii. Prezentuje ono kulturę, sztukę i życie ludzi wielkiego stepu na przestrzeni setek lat. Zobaczymy bogate kolekcje tradycyjnych ubrań, broni, przedmiotów religijnego i codziennego użytku. Przespacerujemy się po Placu Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Po południu zwiedzimy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Nie zabraknie też czasu na zakupy pamiątek. Wieczorem udamy się na pożegnalną kolację w restauracji. Nocleg w hostelu.

16 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Mongolii, z przesiadką w Moskwie. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Ważne informacje

 • Trasa wyprawy wiedzie w terenie górzystym lokalnymi szutrowo-kamienisto-gruntowymi drogami. Planowany dystans to ok. 550 kilometrów. Dzienne dystanse wynoszą ok. 55 kilometrów, a podjazdy mogą dochodzić do 500 m.
  Przebieg trasy może ulec zmianie w zależności od aktualnie panujących warunków pogodowych i kondycji uczestników.
 • Podczas jazdy towarzyszy nam samochód techniczny. Transportowane są w nim nasze bagaże, woda, prowiant, namioty i pozostały sprzęt wyprawowy.
 • Biwakujemy w malowniczych miejscach w pobliżu strumieni dogodnych do kąpieli lub śpimy w jurtach. Posiłki przyrządzamy wspólnie z prowiantu zakupionego w Mongolii, a w miejscowościach na trasie (lub jurtach, w których się zatrzymujemy) jadamy w lokalnych restauracjach tradycyjne mongolskie dania. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia na trasie jemy lunch, a wieczorem przyrządzamy lub zatrzymujemy się na kolację.
 • Uczestnik powinien posiadać sprawny rower turystyczny (mtb, cross lub trekkingowy) z oponami przeznaczonymi do jazdy po różnej nawierzchni, a także pokrowiec/karton do transportu roweru samolotem. Przed wyprawą rower powinien przejść przegląd serwisowy, a przed nadaniem roweru musi być on odpowiednio zabezpieczony.
 • Istnieje możliwość wypożyczenia roweru w Mongolii (dodatkowy koszt ustalany indywidualnie w zależności od modelu).
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać wizę uprawniającą do wjazdu na teren Mongolii
  w celach turystycznych. Na prośbę Uczestnika Organizator składa w jego imieniu wniosek wizowy (do wizy wymagane są dwa zdjęcia; czas rozpatrzenia wniosku o wydanie wizy to 3-5 dni roboczych), jednak nie ponosi odpowiedzialności za odmowę wydania wizy przez Ambasadę Mongolii.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/mongolia

Wyposażenie uczestnika

 • plecak/torba podróżna/worek transportowy
 • rower, oświetlenie, zapasowe dętki (2 szt.), łatki do opon i dętek, podstawowe narzędzia (multitool rowerowy, łyżki do opon, zapasowy hak przerzutki, pompka), karton/pokrowiec transportowy
 • obowiązkowo kask rowerowy
 • wygodny mały plecak rowerowy lub bagażnik i sakwy
 • ciepły śpiwór (optimum ok. –5 stopni C)
 • karimata lub mata do spania + folia NRC
 • wygodne buty do jazdy
 • wygodna odzież rowerowa, w tym długie spodnie
 • polar/softshell i drugie długie spodnie
 • lżejsza bluza/koszula i krótkie spodenki
 • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 • ciepły polar/sweter puchowy/primaloft
 • ciepłe rękawiczki i czapka
 • bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem)
 • cienkie nakrycie głowy
 • ręcznik szybkoschnący, sandały lub klapki
 • latarka ze sprawnymi bateriami, zapałki/zapalniczka
 • menażka, kubek, sztućce (w tym nóż turystyczny), opcjonalnie termos
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, opcjonalnie suchy szampon
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30), opcjonalnie środek na komary i kleszcze
 • paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
  (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe,
  na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe), elektrolity (np. Isostar, Litorsal)

Mapa wyprawy

Ułan Bator

Ułan Bator, Mongolia

Muzeum Narodowe Mongoli, klasztor Gandan, Plac Czyngis-chana

Harhorin

Karakorum, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii.

Cecerleg

Cecerleg, Ajmak północnochangajski, Mongolia

Będziemy jechać przez chyba najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu...

Wodospad Orchon

Orkhon Waterfall, Bat-Ulzii, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Nad najdłuższą rzeką w Mongolii będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. 24 metrowej wysokości wodospad.

Bulgan

Bulgan, Ajmak bulgański, Mongolia

Nasza trasa wiedzie przez ajmaki (województwa): Bulgan, Archangaj i Ovorchangaj.

Erdenmandal

Erdenmandal, Mongolia

Nasza trasa wiedzie przez ajmaki bulgański i północnochangajski.

Chajrchan

Saikhan, Mongolia

Zatrzymamy się na posiłki i uzupełnienie zapasów w klimatycznych niewielkich miasteczkach Chairchan, Erdenmandal oraz Cecerleg.


 • Wyprawa rowerowa

 • Dzika przyroda

 • Noclegi w namiotach

 • Poznawanie kultury

Koszty wyprawy

6900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa – Ułan Bator – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • udostępnienie ekwipunku zespołowego (dwuosobowe namioty, sprzęt biwakowy, podstawowe narzędzia rowerowe)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
 • koszt wizy
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 800 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • wynajęcie lokalnego przewodnika i samochodu technicznego towarzyszącego na całej trasie wyprawy
 • wynajęcie drugiego samochodu do przewozu rowerów (2, 7, 14,16 dnia)
 • wyżywienie od 2 do 15 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • 14 noclegów w namiotach (2 osobowe), jurtach (wieloosobowe), hostelu (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Kolejna sztuka bagażu lotniczego jest dodatkowo płatna (przewóz roweru na trasie Warszawa – Ułan Bator – Warszawa to koszt ok. 200 EUR).

Mapa wyprawy

Ułan Bator

Ułan Bator, Mongolia

Muzeum Narodowe Mongoli, klasztor Gandan, Plac Czyngis-chana

Harhorin

Karakorum, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii.

Cecerleg

Cecerleg, Ajmak północnochangajski, Mongolia

Będziemy jechać przez chyba najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu...

Wodospad Orchon

Orkhon Waterfall, Bat-Ulzii, Ajmak południowochangajski, Mongolia

Nad najdłuższą rzeką w Mongolii będziemy mieli okazję zobaczyć m.in. 24 metrowej wysokości wodospad.

Bulgan

Bulgan, Ajmak bulgański, Mongolia

Nasza trasa wiedzie przez ajmaki (województwa): Bulgan, Archangaj i Ovorchangaj.

Erdenmandal

Erdenmandal, Mongolia

Nasza trasa wiedzie przez ajmaki bulgański i północnochangajski.

Chajrchan

Saikhan, Mongolia

Zatrzymamy się na posiłki i uzupełnienie zapasów w klimatycznych niewielkich miasteczkach Chairchan, Erdenmandal oraz Cecerleg.