Królestwo Miliona Słoni

Królestwo Miliona Słoni

20 listopada – 7 grudnia 2020
Tajlandia   Laos   Kambodża

Przed nami

 • niesamowita atmosfera Indochin
 • zabytki dawnej stolicy Laosu Luang Prabang
 • jaskinia Konglor – przyrodniczy cud Azji
 • spływ kajakowy po rzece Nam Song
 • trekking w laotańskiej dżungli
 • Angkor – ekploracja zabytkowego kompleksu na rowerach
 • rejsy łodziami po Mekongu i jeziorze Tonle Sap
 • Bangkok – wieczór w najgorętszej stolicy świata
 • egzotyczna tropikalna przyroda i orientalna kuchnia

O wyprawie

Laos, dawniej zwany Królestwem Miliona Słoni, to egzotyczny kraj pokryty tropikalną dżunglą
i nieprzebytymi górami. Jego osią jest największa rzeka Azji Południowo-Wschodniej – Mekong. Zachowało się tu wiele zabytków kultury buddyjskiej, a większych miastach towarzyszyć nam będzie postkolonialna architektura i atmosfera Indochin. Domeną laotańczyków jest uśmiech i serdeczność. Wprost z krajobrazów laotańskich gór przeniesiemy się na kambodżańskie równiny. Cofniemy się w czasie zwiedzając starożytny kompleks Angkor, dawną stolicę Imperium Khmerów, obejmującego niegdyś znaczne części dzisiejszej Tajlandii, Laosu, Birmy i Wietnamu. Wybierzemy się też w rejs po jeziorze Tonle Sap – największym zbiorniku słodkowodnym Azji Południowo-Wschodniej, słynącym z awifauny oraz pływających wiosek rybackich. Wyprawę zakończymy w Bangkoku – najgorętszej stolicy świata. Dopełnieniem podróży będzie wspaniała orientalna południowoazjatycka kuchnia.

 

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Tajlandii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Tajlandii (czas lotu ok. 15 godzin, z przesiadką).

2 dzień: Pierwsze kroki w Laosie

Lądujemy w Bangkoku po czym lecimy do stolicy Laosu – Wientian (czas lotu ok. 1 godzina). Późnym popołudniem lub wieczorem udajemy się na spacer po mieście i kolację. Nocleg w hotelu.

3 dzień: Przejazd do Konglor

Ruszamy autobusem na laotańską prowincję do wioski Konglor (czas przejazdu ok. 8 godzin). Wieczorem odpoczynek w sielskiej okolicy, wśród pól ryżowych i wapiennych klifów. Nocleg w guesthousie.

4 dzień: Wycieczka po Jaskini Konglor

Wybieramy się na rejs drewnianą łodzią po rzece płynącej wewnątrz siedmiokilometrowej jaskini Konglor. To największa jaskinia w Laosie i miejsce, które zachwyca wszystkich odwiedzających. Jaskinia Konglor została uznana za jeden z przyrodniczych cudów Azji ze względu na swoje ogromne podziemne hale, pełne fantastycznych form skalnych i naciekowych – kolumn, stalaktytów, draperii. Nocleg w guesthousie.

5 dzień: Powrót do Wientian

Wcześnie rano wyruszamy w drogę powrotną do Wientian. Po południu wybieramy się na przejażdżkę tuk-tukiem po stolicy Laosu. Dotrzemy do Złotej Stupy (Pha That Luang) i Łuku Triumfalnego (Patuxai). Wieczorem spacer bulwarami nad Mekongiem i wizyta na lokalnym targowisku. Nocleg w hotelu.

6 dzień: Podróż do Vang Vieng

Wyjeżdżamy autobusem do miasteczka Vang Vieng (czas przejazdu ok. 4 godziny). Po dotarciu do celu i krótkim odpoczynku, wybieramy się na spływ kajakowy rzeką Nam Song (dystans ok. 14 km), płynącą wzdłuż wysokich gór porośniętych tropikalnym lasem. Nocleg w hotelu.

7 dzień: Wycieczka w głąb wapiennych gór

Dzień znów spędzamy aktywnie. Ruszamy rowerami (dystans ok. 15 km) w widokową górską dolinę, drogą przez pola ryżowe i laotańskie wioski. Dotrzemy do jaskini leżącego Buddy (Tham Phu Kham) i Błękitnej Laguny. Dla chętnych strome wejście na punkt widokowy Nam Xay, z którego roztacza się imponująca panorama na okolicę. W drodze powrotnej przystanek przy rzadko odwiedzanej jaskini Tham Pha Phueng i orzeźwiająca kąpiel w niewielkiej rzece, płynącej o podnóża wapiennego klifu. Nocleg w hotelu.

8 dzień: Luang Prabang

Rano ruszamy górską drogą busem do Luang Prabang – dawnej stolicy Laosu (czas przejazdu ok. 5 godzin). Po południu udajemy się do zabytkowych unikatowych świątyń Wat Mai i Wat Xieng Thong oraz na wzgórze Phu Si, z którego roztacza się wspaniała panorama na miasto, okoliczne góry i płynącą w dole rzekę Mekong. Nocleg w hotelu.

9-10 dzień: Trekking do górskich wiosek

Idziemy na dwudniowy lekki trekking (dystans ok. 20 km) scieżkami używanymi przez mieszkańców wiosek położonych w górach otaczających Luang Prabang. Po drodze czekają nas widoki na porośnięte dżunglą góry, kontakt z dziewiczą tropikalną przyrodą i położone na uboczu świata klimatyczne wioski zamieszkałe przez laotańskich górali z grup Khmu i Hmong. Pierwszy nocleg w „homestay” u mieszkańców jednej z wiosek, a drugi w hotelu w Luang Pranbang.

11 dzień: Wodospad Kuang Si i rejs Mekongiem

Rano wyruszamy tuk-tukiem nad położony w dżungli wodospad Kuang Si. Po drodze mijamy wioski, w których życie toczy się swoim niespiesznym rytmem, a także ośrodek ratunkowy dla czarnych niedźwiedzi azjatyckich, uratowanych z rąk kłusowników. Po orzeźwiającej kąpieli w błękitnych kaskadach Kuang Si wracamy do Luang Prabang i udajemy się na kilkugodzinną wycieczkę Mekongiem. Mekong to czwarta co do długości rzekę Azji i najważniejsza rzekę Indochin, stanowi główną oś komunikacyjną Laosu. Jej dorzecze jest jednym z najbogatszych pod względem bioróżnorodności regionów na świecie. Łodzią motorową płyniemy do jaskiń Pak Ou, wewnątrz których znajduje się kilkaset posągów Buddy. Obserwujemy nadrzeczne lasy tropikalne, ulokowane wzdłuż rzeki wioski i pracę rybaków. O zachodzie słońca wracamy do Luang Prabang. Nocleg w hotelu.

12 dzień: Przelot do Kambodży

Rano udajemy się do Haw Kham – pałacu królewskiego ostatnich władców Królestwa Laosu, a potem wylatujemy do miasta Siem Reap (czas lotu ok. 2 godziny), leżącego tuż obok zabytkowego kompleksu Angkor. Po południu wizyta na lokalnym bazarze, gdzie spróbujemy khmerskiej kuchni. Nocleg w hotelu.

13-14 dzień: Angkor – zwiedzanie zabytkowych budowli

W ciągu dwóch dni zwiedzamy rowerami (dystans ok. 40 km dziennie) legendarny Angkor –  dawną stolicę Imperium Khmerów, jeden z największych skarbów kulturowych Azji i całego świata. Rowerowa wycieczka to najlepszy sposób, aby we własnym tempie, w ciszy i z dala od dziesiątek turystów eksplorować Angkor. Potęga Angkoru przypadła na XII-XIII wiek. Było to wówczas największe miasto ówczesnego świata, zajmujące powierzchnię 400 km2
i zamieszkałe przez milion osób. Później stolica została przeniesiona na południe, a miasto zostało porzucone przez ludzi wchłonięte przez dżunglę. Najciekawsze świątynie tego ogromnego kompleksu zabytków to: Angkor Wat, Ta Phrom, Bajon, Baphuon, Tarasy Słoni i Trędowatego Króla, Preah Khan, Takeo i Thommanon. Noclegi w hotelu w Siem Reap.

15 dzień: Jezioro Tonle Sap

Wcześnie rano ruszamy tuk-tukiem na ostatni wschód słońca w Angkorze, a po śniadaniu wybieramy się na fotograficzną podróż po wodach jeziora Tonle Sap – wsiadamy na łódź motorową i ruszamy w kilkugodzinny rejs. Jest to największe jezioro Azji Południowo-Wschodniej. Jego powierzchnia 2500 km2 w porze deszczowej potrafi wzrosnąć aż 5-krotnie! Jezioro słynie z ogromnej ilości ryb, ptactwa wodnego, oraz licznych wiosek rybackich zbudowanych na palach, a także „pływających”. Wieczorem powrót do Siem Reap i nocleg w hotelu.

16 dzień: Przelot do Bangkoku

Wylot do Bangkoku (czas lotu ok. 1 godzina). Przejazd do hotelu, a po południu spacer i ostatnie zakupy na słynnej Khaosan Road. Wieczorem wizyta na Yaowarat – głównej ulicy Chinatown oraz pożegnalna kolacja. Nocleg w hotelu.

17 dzień: Świątynia leżęcego Buddy

Rano spacer po historycznej dzielnicy Phra Nakhon i wizyta w Wat Pho – wyjątkowym kompleksie świątynnym, w którym znajduje się 46-cio metrowej długości posąg leżącego Buddy. Po południu przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy (czas lotu ok. 15 godzin, z przesiadką).

18 dzień: Przylot do Warszawy

Przylot do Warszawy i zakończenie wyprawy.

Ważne informacje

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak ok. 50l
 • mały lekki plecak podręczny
 • wygodne buty i sandały
 • cienki polar/bluza
 • lekka kurtka przeciwdeszczowa/wiatrówka
 • cienka przewiewna koszula z długim rękawem
 • cienkie długie spodnie
 • krótkie spodenki/sukienka itp. x2
 • bielizna, cienkie nakrycie głowy (chustka, czapka)
 • strój kąpielowy
 • ręcznik szybkoschnący
 • przybory higieniczne
 • środek na komary
 • filtr przeciwsłoneczny (mocny) i okulary przeciwsłoneczne
 • telefon komórkowy
 • paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
  (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe,
  na dolegliwości żołądkowe, plaster z opatrunkiem, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe)

Mapa wyprawy

Bangkok

Bangkok Thailand

Stolica Tajlandii

Luang Prabang

Luang Prabang, Luang Prabang Province, Laos

Dawna stolica Laosu

Vang Vieng

Vang Vieng, Vientiane Province, Laos

Spływ rzeką

Vientiane

Vientiane Center, Vientiane, Laos

Stolica Laosu

Jaskinia Konglor

Kong Lor Cave, Khammouane Province, Laos

Eksploracja jaskini

Angkor

Angkor Wat, Krong Siem Reap, Siem Reap Province, Cambodia

Stolica dawnego Imperium Khmerów

Tonle Sap

Tonle Sap, Kambodża

Największe jezioro Indochin


 • Tramping

 • Dzika przyroda

 • Poznawanie kultury
Tajlandia, Laos, Kambodża
20 listopada – 7 grudnia 2020
18 dni
5 - 7 osób
Przewodnik: Jakub Czajkowski

Koszty wyprawy

7900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa – Bangkok – Warszawa, Bangkok – Wientian, Luang Prabang – Siem Reap, Siem Reap – Bangkok w samolotach rejsowych w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 1100 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalnymi środkami transportu publicznego
 • rejsy łodziami po jaskini Konglor, Mekongu i jeziorze Tonle Sap
 • organizację spływu kajakowego i trekkingu, wynajęcie rowerów
 • 15 noclegów w guesthousach i hotelach (w pokojach dwuosobowych z łazienkami)
  wg Planu wyprawy
 • koszt wiz do Laosu i Kambodży
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Angkor, pałace królewskie, świątynie)

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.

Wyżywienie w trakcie wyprawy (ok. 15 USD/dzień) jest dodatkowo indywidualnie płatne przez Uczestników.

Mapa wyprawy

Bangkok

Bangkok Thailand

Stolica Tajlandii

Luang Prabang

Luang Prabang, Luang Prabang Province, Laos

Dawna stolica Laosu

Vang Vieng

Vang Vieng, Vientiane Province, Laos

Spływ rzeką

Vientiane

Vientiane Center, Vientiane, Laos

Stolica Laosu

Jaskinia Konglor

Kong Lor Cave, Khammouane Province, Laos

Eksploracja jaskini

Angkor

Angkor Wat, Krong Siem Reap, Siem Reap Province, Cambodia

Stolica dawnego Imperium Khmerów

Tonle Sap

Tonle Sap, Kambodża

Największe jezioro Indochin