Slajdy, opowieści, inspiracje…

Slajdy, opowieści, inspiracje…

7 listopada 2017

Opadł już kurz po II Festiwalu Offtravel w Bieszczadach. Choć w tym wypadku bardziej pasuje stwierdzenie, że stopniał już śnieg, który w ostatni weekend towarzyszył wędrówkom po bieszczadzkich szlakach…

Tegoroczna edycja była bardzo udana, ze względu na atmosferę, którą tworzyli uczestnicy, inspirujące prezentacje oraz pogodę. Ta ostatnia zmieniła się na plus w ostatnim momencie! W Bacówce witali nas gościnni gospodarze i przeurocze, puchate zwierzęta.

Piątkowy wieczór, będący początkiem pokazów, rozpoczęła Joanna Mostowska – zimowy horyzont z pokazem slajdów ze swoich wypraw polarnych. Mieliśmy okazję podziwiać bezkres śnieżnych krajobrazów i trud przygotowań do takich wyjazdów. Nie zabrakło wielu opowieści o mniej i bardziej niebezpiecznych przygodach, m.in. gdy Asi pulki wpadły do szczeliny, zachorowała na ślepotę śnieżną lub gdy odmroziła sobie stopy. Wszyscy słuchacze byli zdumieni odwagą i pasją niepozornej i skromnej Asi.

Drugim prelegentem wieczoru był Bartosz Malinowski opowiadający o przejściu Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Nepalu oraz Indiach (pokaz sobotni). Bartosz oraz jego żona przeszli szlak jako pierwsi Polacy. 1700 km wędrówki pieszej zostało pokazane słuchaczom z wielkim poczuciem humoru. Nie zabrakło ciekawostek o wszystkich mijanych terytoriach, ich sytuacji społecznej i politycznej, a także sytuacji pojedynczych mieszkańców. Bartosz, jako wielki znawca i pasjonat Himalajów potrafił przenieść słuchaczy w odległe rejony pokazując zdjęcia i filmiki krajobrazów, scenki z życia codziennego czy opowiadając o wszelkich sprzecznościach zastanych na miejscu i tarapatach w jakie wpadali z żoną.

W sobotę Ania Kwitowska pokazała wszystkim magiczne krajobrazy Pirenejów. Razem ze znajomymi przemierzyła szlaki tych wysokich gór i nic by nie było w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że grupa podróżowała z maleńkimi dziećmi! Wszyscy byli zdumieni, że możliwe jest podjęcie trudu wyjazdu w góry z całą rodziną. Dowiedzieliśmy się wiele o specyfice tych gór, noclegach w Hiszpańskich schroniskach czy organizacji wyjazdów z dziećmi.

Kolejną prezentacją wieczoru był mój pokaz slajdów z wyprawy konnej po Mongolii, organizowanej przez Offtravel. Każdy mógł zobaczyć stepowe przestrzenie, piękną przyrodę terenów nad jeziorem Hubsuguł oraz posłuchać mongolskich śpiewów przy ognisku.

Na zakończenie uczestnicy mieli możliwość wygrania gadżetów z logiem Offtravel, odpowiadając na pytania dotyczące obejrzanych prezentacji.

Wszyscy wyjechaliśmy z bacówki zmotywowani i pełni planów na przyszłe sezony.

Zapraszam na Festiwal za rok i oczywiście na wyprawy zarówno z Bartoszem, Asią jak i ze mną

Sylwia Kubiak

Zdjęcia możecie zobaczyć TUTAJ