Terra Austral

Terra Austral

29 listopada – 13 grudnia 2024
Argentyna   Chile   Urugwaj 

Przed nami

  • eksploracja wspaniałych parków narodowych Ameryki Południowej: Los Glaciares, Torres del Paine, Bernardo O’Higgins, Iguazú
  • widoki na największe przyrodnicze cuda Argentyny – lodowiec Perito Moreno i wodospady Iguazú
  • trekkingi do podnóży kultowych masywów Fitz Roy, Cerro Torre i Torres del Paine
  • przejazd samochodami terenowymi słynną drogą „Ruta 40” i „Ruta del Fin del Mundo”
  • rejs katamaranem po wodach Zatoki Ostatniej Nadziei z widokami na lodowce Balmaceda i Serrano
  • przeprawa promem przez Cieśninę Magellana na Ziemię Ognistą
  • nocleg na typowym argentyńskim rancho (estancja)
  • spacer wśród pingwinów na Przylądku Dziewic
  • rejs promem przez deltę La Plata i wizyta w Colonia del Sacramento w Urugwaju
  • wyśmienite steki i wyborne wino
  • odkrywanie Buenos Aires, Puerto Iguazú i klimatycznych miasteczek Patagonii:
    El Calafate, El Chaltén, Puerto Natales i Punta Arenas

O wyprawie

Patagonia to jedna z najpiękniejszych krain geograficznych na Ziemi. Położona na terenie Argentyny i Chile stanowi esencję surowych i dziewiczych obszarów Ameryki Południowej. Niegdyś zamieszkiwana przez tubylcze ludy Mapuchów, Tehuelches i Selk’nam, dziś stała się ważnym rejonem turystycznej mapy świata. Jednak ci, którzy tu przybywają szukają nie tylko pięknych krajobrazów czy rzadkich okazów flory i fauny. Szukają przygody, niecodziennych wyzwań, mocnych doznań i odrobiny szaleństwa. To wszystko co po dziś dzień daje ognista patagońska ziemia.

Patagonia rozciąga się na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów. Jej północną, umowną granicę stanowi rzeka Colorado mająca swe źródła w wysokich Andach i płynąca po kamienistej pustyni do Atlantyku. Na południu Patagonia sięga aż po Ziemię Ognistą. Ten archipelag składający się z kilku tysięcy w większości niezamieszkanych wysp traktowany jest jako część Patagonii, choć od stałego lądu oddziela go Cieśnina Magellana. Niegdyś obszary te stanowiły jedność, o czym świadczą liczne podobieństwa w świecie roślinnym i zwierzęcym. Do Patagonii należy również łańcuch Andów Patagońskich, ciągnący się wzdłuż zachodniego wybrzeża, ze wspaniałymi szczytami i Lądolodem Patagońskim, będącym największym kontynentalnym polem lodowym poza Antarktydą i Grenlandią.

Uzupełnieniem wyprawy będzie spacer wśród wodospadów Iguazú, które znajdują się na liście wybranych w 2011 roku Nowych Cudów Natury, oraz zwiedzanie kolonialnego miasteczka Colonia del Sacramento w Urugwaju.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Argentyny

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Argentyny.

2 dzień: Krótki spacer po Buenos Aires i przelot do Patagonii

Wczesnym rankiem przylatujemy do Buenos Aires i od razu kierujemy się na zwiedzanie centrum argentyńskiej stolicy. Spacerujemy handlową ulicą Florida, zatrzymujemy się na centralnym placu Plaza de Mayo, gdzie znajduje się Casa Rosada – siedziba argentyńskiego prezydenta, zaglądamy do imponującego architektonicznie dworca kolejowego Retiro i nowocześnie wyremontowanych doków portu Puerto Madero.

Po południu jedziemy na lotnisko i przelatujemy do miejscowości El Calafate położonej nad ogromnym jeziorem Lago Argentino w patagońskiej prowincji Santa Cruz. Jeszcze na lotnisku odbieramy samochody terenowe, które będą towarzyszyły nam podczas przejazdu przez Patagonię i Ziemię Ognistą. Kwaterujemy się w hotelu w centrum, a następnie udajemy się na zwiedzanie miasteczka. Wieczorem kosztujemy pierwszej, tradycyjnej, argentyńskiej kolacji, czyli wyśmienity wołowy stek, bagietka z chumichurri – mieszanką ziół i oliwy, sałatka z pomidorów, sałaty i cebuli, wszystko zakrapiane butelką argentyńskiego czerwonego wina Malbec. Nocleg w hotelu.

3 dzień: Niezapomniane widoki na lodowiec Perito Moreno i przejazd do El Chaltén

Odkrywanie Patagonii rozpoczynamy od jednej z największych atrakcji przyrodniczych Argentyny. Po wczesnym śniadaniu ruszamy zobaczyć lodowiec Perito Moreno, znajdujący się godzinę drogi od El Calafate w południowej części Parku Narodowego „Los Glaciares”. Lodowiec podziwiamy z wody pływając katamaranem i z lądu spacerując licznymi kładkami. Największe wrażenie robi jego ponad 60-metrowej wysokości czoło, od którego z dużą regularnością odrywają się gigantyczne bloki lodu i wpadają do jeziora Argentino.

Następnie przez El Calafate jedziemy do ukrytej wśród wysokich gór turystycznej miejscowości El Chaltén. El Chaltén to argentyńska stolica trekkingu. Miejscowość jest dużo mniejsza, ale posiada dużo więcej klimatu od turystycznego El Calafate. Wieczorem udajemy się na spacer po głównej ulicy El Chaltén, kolację i degustację lokalnego piwa. Nocleg w hostelu.

4 dzień: Trekking do podnóży Fitz Roy i Cerro Torre

Po wczesnym śniadaniu ruszamy na wędrówkę do podnóży Fitz Roy i Cerro Torre – skalnych iglic znajdujących się w północnej części Parku Narodowego „Los Glaciares”. Trasa trekkingu prowadzi leśnymi ścieżkami wśród karłowatych, patagońskich buków nazywanych lenga, z widokiem na urokliwą Lagunę Capri i potrzaskany lodowiec Piedras Blancas. Po 5-godzinnej wędrówce, pokonaniu 10 km i 800 metrów przewyższenia oraz kulminacyjnym ostrym podejściu docieramy nad Lagunę de los Tres. Ze wzgórza powyżej zamarzniętego o tej porze roku polodowcowego jeziorka przy dobrej pogodzie rozpościera się wspaniały widok na wschodnią ścianę Fitz Roy’a (3405 m n.p.m.) oraz inne szczyty w tym Poincenot i Saint-Exupery. Robimy godzinny odpoczynek podczas którego chętni mogą wyskoczyć jeszcze na pobliski punkt widokowy na Lagunę Sucia.

Do El Chaltén wracamy tą samą drogą. Chętni mogą odbić ze znanej już ścieżki i zaraz po minięciu campingu Poincenot skręcić w prawo, by wzdłuż lagun Madre i Hija dojść nad Lagunę Torre z widokiem na Cerro Torre (3102 m n.p.m.) i lodowiec Grande. Wydłuży to powrót o około 12 km i 3 godziny. Kolacja i nocleg w hostelu.

5 dzień: Przejazd kultową „Ruta 40” i wjazd do Chile

Po śniadaniu udajemy się na krótki, 2-godzinny spacer na punkty widokowe Los Cóndores i Las Áquilas, skąd przy dobrej pogodzie rozpościerają się panoramiczne widoki na masywy Fitz Roy’a i Cerro Torre oraz potężne jezioro Lago Viedma.

Ostatnie chwile w El Chaltén poświęcamy na zakupy pamiątek i po lunchu ruszamy w kierunku Chile. Trasa przejazdu prowadzi m.in. kultową drogą Ruta 40 przecinającą Argentynę z północy na południe od granicy z Boliwią do Ziemi Ognistej. Wjeżdżamy do Chile i jedziemy zobaczyć tym razem największą atrakcję przyrodniczą chilijskiej części Patagonii, Park Narodowy „Torres del Paine”. Nocleg w namiotach na campingu Central.

6 dzień: Trekking na punkt widokowy Base de las Torres

Po wczesnym śniadaniu ruszamy na kolejną wędrówkę, tym razem do podnóży słynnych wież Las Torres. Trasa trekkingu prowadzi odkrytym, trawiastym grzbietem, a po odpoczynku w schronisku Chileno gęsto zalesioną doliną. Po 5-godzinnej wędrówce, pokonaniu 9 km i 800 metrów przewyższenia oraz kulminacyjnym ostrym podejściu docieramy nad Lagunę Torres.  Robimy godzinny odpoczynek nad polodowcowym jeziorkiem. Przy dobrej pogodzie rozpościerają się stąd wspaniałe widoki na lodowce, wysokie góry i skalne iglice Torres, których wysokość najwyższej dochodzi do 2850 m n.p.m.

Po odpoczynku ruszamy w drogę powrotną. Schodzimy znanym już szlakiem i jedziemy na camping znajdujący się nad jeziorem Pehoé. Nocleg w namiotach na campingu.

7 dzień: Objazd po Parku Narodowym „Torres del Paine”

Dzień rozpoczynamy od godzinnej wędrówki na punkt widokowy Mirador Condor, z którego przy dobrej pogodzie rozpościerają się fenomenalne widoki na masywy Paine Grande, Cuernos del Paine i jezioro Pehoé. Można stąd dostrzec również zarys Lądolodu Patagońskiego. Następnie kontynuujemy zwiedzanie Parku Narodowego „Torres del Paine”, tym razem przemieszczając się samochodami. Zatrzymujemy się nad jeziorami Sarmiento, Nordenskjöld, Grey i Del Toro, czy przy wodospadach Salto Grande i Chico.

Wieczorem docieramy do urokliwej miejscowości Puerto Natales położonej nad Zatoką Ostatniej Nadziei i udajemy się na spacer wzdłuż zatoki. Kolacja i nocleg w hostelu.

8 dzień: Wycieczka statkiem po Zatoce Ostatniej Nadziei i przejazd do Punta Arenas

Ten dzień przeznaczamy na eksplorację niesamowitych fiordów chilijskiej Patagonii. Ruszamy w rejs katamaranem po Zatoce Ostatniej Nadziei, a naszym celem jest dotarcie do spływających z Lądolodu Patagońskiego wprost do oceanicznej zatoki lodowców Serrano i Balmaceda znajdujących się w Parku Narodowym „Bernardo O’Higgins”. Rejs umilą nam widoki na wyrastające z wody dziewicze góry, wpadające wprost do zatoki wodospady, kieliszek Whisky z lodem z lodowca oraz wyborny lunch w postaci argentyńskiego asado.

Po powrocie z rejsu kontynuujemy przejazd na południe wzdłuż „Ruta del Fin del Mundo”, a naszym celem jest miasto Punta Arenas. Kolacja i nocleg w hostelu.

9 dzień: Przeprawa przez Cieśninę Magellana na Ziemię Ognistą i nocleg na estancja

Wczesnym rankiem udajemy się na prom, którym przedostaniemy się na samą Ziemię Ognistą. Przeprawa przez Cieśninę Magellana trwa ponad 2 godziny, podczas których pokonujemy 20 mil dzielących Punta Arenas z miasteczkiem Porvenir. Po dotarciu na mityczną Ziemię Ognistą udajemy się na spacer po Porvenir i zakupy pamiątek. Następnie ruszamy szutrowymi drogami wzdłuż Cieśniny Magellana.

Ponownie przeprawiamy się promem przez Cieśninę Magellana, tym razem w maksymalnym jej zwężeniu (3 mile), wyjeżdżamy z Chile, wjeżdżamy do Argentyny i jedziemy na estancja Monte Dinero położoną tuż przed Przylądkiem Dziewic, miejscem w którym Cieśnina Magellana uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. Kolacja i nocleg na estancja.

10 dzień: Spacer wśród pingwinów na Przylądku Dziewic i przejazd powrotny do El Calafate

Po śniadaniu udajemy się na zwiedzanie zabudowań estancja – wielkopowierzchniowego rancha, które na co dzień zajmuje się hodowlą owiec. Następnie ruszamy na nieodległy Przylądek Dziewic zobaczyć kolonię pingwinów Magellana, które surowe wybrzeże Oceanu Atlantyckiego obrały sobie jako jedno z głównych miejsc lęgowych w Patagonii. W niektórych sezonach można tu spotkać kilka tysięcy par ptaków, wiosną dodatkowo gniazda pełne są młodych. Po spacerze wśród pingwinów zatrzymujemy się przy latarni morskiej na samym przylądku, gdzie można odnaleźć również drogomierz wyznaczający symboliczny kilometr 0 „Ruta 40”.

Następnie ruszamy w długą drogę powrotną do El Calafate. Kolacja i nocleg w hotelu.

11 dzień: Przelot do Puerto Iguazú

Po śniadaniu ruszamy na ostatni spacer po El Calafate i zakupy patagońskich pamiątek. Następnie jedziemy na lotnisko i lecimy z przesiadką do miasteczka Puerto Iguazú w prowincji Misiones, w północno-wschodniej Argentynie. Kolacja i nocleg w hotelu.

12 dzień: Zwiedzanie wodospadów Iguazú i przelot do Buenos Aires

Po wczesnym śniadaniu jedziemy na kilkugodzinną wycieczkę do Parku Narodowego „Iguazú” położonego 20 km od miasteczka, na granicy Argentyny i Brazylii. Znajdują się tam słynne wodospady na rzece o tej samej nazwie. Spacerujemy ścieżkami i kładkami wśród 275 katarakt ciągnących się na długości 4 kilometrów. Podziwiamy bajeczne widoki na opadającą wśród wiecznie zielonych, tropikalnych lasów wodę, podchodzimy do krawędzi Gardzieli Diabła – najwyższego spośród wszystkich wodospadów (72 metry). Wieczorem lecimy do Buenos Aires. Po dotarciu do stolicy Argentyny udajemy się do urokliwej dzielnicy Palermo. Nocleg w hotelu.

13 dzień: Wycieczka do Colonia del Sacramento w Urugwaju

Wczesnym rankiem kierujemy się do portu, by promem przeprawić się na drugi brzeg delty rzeki La Plata do Colonia del Sacramento w Urugwaju. Ta dawna portugalska nadmorska twierdza przez lata przechodziła z rąk do rąk, by ostatecznie stać się częścią niepodległego Urugwaju.

Dziś wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, charakteryzuje się piękną, kolonialną architekturą, zapoczątkowaną przez Portugalczyków a rozbudowaną przez Hiszpanów. Przechadzamy się licznymi brukowanymi uliczkami, zaglądamy w zaułki starego miasta, jemy lunch w jednej z portowych restauracji. Wieczorem wracamy do Buenos Aires i udajemy się na ostatnią pożegnalną kolację w Argentynie. Nocleg w hotelu.

14 dzień: Zwiedzanie Buenos Aires i wylot z Argentyny

Po śniadaniu ruszamy na ostatni spacer do Buenos. Odwiedzamy zabytkowy cmentarz Recoleta, przechadzamy się po San Telmo – najstarszej dzielnicy Buenos Aires, na zakup ostatnich pamiątek zatrzymujemy się w La Boca – klimatycznej dzielnicy portowej. Po południu jedziemy na lotnisko i wylatujemy z Argentyny.

15 dzień: Powrót do Warszawy

W godzinach popołudniowych przylatujemy do Warszawy i kończymy wyprawę.

Dodatkowe informacje

  • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
  • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronach https://www.gov.pl/web/argentyna/idp, https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chile i https://www.gov.pl/web/argentyna/urugwaj-idp.
  • Wyprawa nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
  • Wyprawa jest dostępna dla osób z przynajmniej podstawową znajomością języka angielskiego lub hiszpańskiego.

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

  • Wyprawa samochodowa

  • Trekking

  • Góry wysokie

  • Dzika przyroda

  • Poznawanie kultury
Argentyna, Chile, Urugwaj
29 listopada – 13 grudnia 2024
15 dni
4 - 10 osób
Przewodnik: Renata Wrocławska

Koszty wyprawy

11900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

  • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
  • przelot na trasie Warszawa – Buenos Aires – Warszawa (bagaż główny do 23 kg + bagaż podręczny), Buenos Aires – El Calafate – Puerto Iguazú – Buenos Aires (bagaż główny do 15 kg + bagaż podręczny), w samolotach rejsowych w klasie ekonomicznej
  • udostępnienie sprzętu turystycznego (2-osobowe namioty, worki transportowe)
  • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
  • ubezpieczenie KL, NNW i BP
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 2900 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

  • wynajęcie samochodów terenowych z ubezpieczeniem + zakup paliwa
  • przejazdy taksówkami i komunikacją publiczną w Buenos Aires i Puerto Iguazú
  • wycieczkę łodzią do czoła lodowca Perito Moreno
  • trekkingi do podnóży Fitz Roy, Cerro Torre i Torres del Paine
  • rejs statkiem po Zatoce Ostatniej Nadziei
  • przeprawa promem przez Cieśninę Magellana
  • rejs promem przez deltę rzeki La Plata do Colonia del Sacramento
  • wyżywienie od 2 do 14 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i kolacje w oparciu o lokalną gastronomię lub posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
  • 13 noclegów w namiotach (2-osobowe), na estancja, w hotelach i hostelach (pokoje 2-osobowe lub 3-osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
  • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów