Gdzie pojechać na rajd konny w Kirgistanie?<br>– 3 najlepsze trasy
10 listopada 2022

Gdzie pojechać na rajd konny w Kirgistanie?
– 3 najlepsze trasy

Kirgistan jest w absolutnej czołówce jeśli chodzi o wakacje w siodle. Majestatyczne góry, dzielne konie i egzotyczna kultura nomadów działają na żądnych przygód jeźdźców niczym magnes. Zanim tam pojedziemy, powinniśmy jednak zadać sobie pytanie – gdzie na konie w Kirgistanie? Jakie są najlepsze trasy jeździeckie w górach Tien szan? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Trasa 1: Eki Naryn – Bokonbajevo

Najdziksza i najbardziej niedostępna z tras. Wiedzie przez przełomy rzeczne, szerokie doliny i wysokogórskie przełęcze. Ostatni punktem szlaku jest drugie największe jezioro górskie świata – Issyk-kul. Podróżujący po drodze natkną się również na mniejsze jeziora polodowcowe oraz gorące źródła. Na szlaku sezonowo mieszkają pasterze wypasający jaki, konie, bydło oraz owce co sprawia, że jest to jedno z niewielu miejsc gdzie wciąż natkniemy się na autentyczne jurty.

Informacje ogólne:
Długość trasy – około 200 km
Czas rajdu – 7 dni
Najwyższy punkt – przełęcz Tosor 3896 m n.p.m.
Nocleg – namioty
Zasięg – brak
Zalety trasy – dzika, autentyczna, jurty, gorące źródła, lodowce, wysokie góry

W jakim terminie?
Ze względu na wysokogórski charakter trasy, najlepiej jest wybrać się tam między początkiem lipca, a końcówką sierpnia. W pozostałą część roku szlak może być zbyt ośnieżony i nieprzejezdny.

Poziom trudności
Trasa ta nadaje się dla osób dorosłych o dobrej sprawności fizycznej. Szlak wiedzie przez wysokie góry, ale sam w sobie nie jest wymagający. Musimy jednak przygotować się na spanie w namiotach, spędzanie w siodle około 5 godzin dziennie oraz brak zasięgu. Podczas nocy oraz w okolicy przełęczy Tosor temperatura może spaść poniżej zera.

Jakie konie?
Aby przejechać tę trasę bezproblemowo potrzebujemy odpowiednich wierzchowców. Muszą one być silne i wytrzymałe, a przede wszystkim pochodzić z zaufanego źródła. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że koń wytrzyma trudy szlaku, pozostając jednocześnie chętnym do współpracy z jeźdźcem. Wybór odpowiedniego wierzchowca oraz uważność podczas jazdy są kluczowe na tej trasie, gdyż z uwagi na odległość od cywilizacji, nie będziemy mogli wymienić konia po drodze.

Trasa 2: Kara Talaa – Bokonbajevo

Trasa ta wiedzie przez góry i wioski na południowym brzegu jeziora Issyk-kul. Jest łatwiejsza od poprzedniej, przez co nadaje się dla mniej doświadczonych w terenie jeźdźców oraz na przykład dla rodzin z dziećmi. Na szlaku natkniemy się zarówno na lokalne osady jak i dzikie, wysokogórskie doliny.

Informacje ogólne:
Długość trasy – około 200 km
Czas – 7 dni
Najwyższy punkt – ok. 3400 m n.p.m.
Nocleg – namioty i jurty turystyczne
Zasięg – częściowo dostępny
Zalety trasy – wygodna, dostępna dla osób z mniejszym doświadczeniem terenowym, malownicza, przejezdna wiosną i jesienią

W jakim terminie?
Trasa ta jest w pełni przejezdna między czerwcem a wrześniem. Najlepszym terminem pozostaje jednak przełom lipca i sierpnia – unikniemy dzięki temu przymrozków w wysokogórskim etapie szlaku. Wtedy też najlepiej wynająć konie – będą one dobrze wypoczęte i odżywione po surowej kirgiskiej zimie.

Poziom trudności
Szlak ten nadaje się dla mniej doświadczonych w terenie jeźdźców Na trasie nie powinniśmy napotkać trudności terenowych, musimy jednak przygotować się na surowy klimat wysokogórskiej części rajdu. Osiedla ludzkie znajdują się relatywnie blisko, więc mamy do nich łatwy i szybki dostęp w razie jakichkolwiek komplikacji.

Jakie konie?
Stawiać powinniśmy na zrównoważone i sprawdzone konie, które pochodzą ze znanego nam i zaufanego źródła. Powinny one być podkute i pozbawione narowów.

Trasa 3: Wokół jeziora Song-Kol

Najbardziej turystyczna z wszystkich tras, wiedzie wokół jeziora Song-kol – „obowiązkowego” puntu każdej wyprawy do Kirgistanu. Miejsce to określane jest często przez podróżnych jako „Kirgistan w pigułce”. Znajdziemy tam szeroki step, szczyty górskie, jurty i stada zwierząt. Teren idealnie nadaje się do długich galopów.

Informacje ogólne:
Długość trasy – około 100 km
Czas – 3 dni
Najwyższy punkt – płaskowyż jeziora Song-kol (3016 m n.p.m.)
Nocleg – jurty turystyczne
Zasięg – brak
Zalety trasy – płaskie tereny pod galop, pławienie koni, infrastruktura turystyczna, jezioro Song-kol, wysokie góry, wodospady

W jakim terminie?
Jezioro znajduje się wysoko w górach więc wybrać się tam powinniśmy między czerwcem a sierpniem. W pozostałe miesiące droga nad Song Kol może być zasypana śniegiem. Najlepszym terminem pozostaje jednak lipiec – to wtedy znajduje się tam najwięcej jurt turystycznych, zapewniających podróżnym nocleg i wyżywienie.

Poziom trudności
Szlak jest łatwy i płaski, poradzą sobie na nim o mniejszym doświadczeniu w jeździe w terenie. Nocą możemy spodziewać się przymrozków, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o ciepłej odzieży i śpiworze.

Jakie konie?
Rajdy konne nad jeziorem Song-kol są bardzo popularne, więc ze znalezieniem koni nie będzie tam problemu. Powinniśmy jednak brać wierzchowce z zaufanego źródła. W przeciwnym wypadku możemy niestety natrafić na stare lub nawet nadmiernie wyeksploatowane zwierzęta. Jest to szczególnie ważne w przypadku doświadczonych jeźdźców, którzy dzięki szybkim i wytrzymałym koniom będą mogli w pełni docenić galopowe stepy nad Song-kol.

Którą trasę wybrać?

Wybór trasy powinniśmy podjąć w oparciu o nasze preferencje, umiejętności oraz planowany termin wyjazdu. Pamiętajmy, że najważniejszym aspektem jest jednak bezpieczeństwo nasze i koni. Wyprawa konna do Kirgistanu na własną rękę wiąże się ze sporym ryzykiem. Najlepiej zaufać profesjonalistom. W OFFTRAVEL oferujemy nasze wieloletnie doświadczenie na każdej z wyżej wymienionych tras. Dosiadamy sprawdzonych koni pochodzących ze sprawdzonego źródła, dostosowanych do umiejętności naszych klientów. Sprawdź naszą ofertę, aby dowiedzieć się więcej!

Opracował Maciej Musil – od lat przemierza w siodle różne zakątki świata. W OFFTRAVEL prowadzi m.in. wyprawy konne w Kirgistanie, Maroku i Macedonii.

Polecane wyprawy