Jak przygotować się do rajdu konnego za granicą?
5 lipca 2022

Jak przygotować się do rajdu konnego za granicą?

Daleki rajd konny to przygoda, którą zapamiętamy na całe życie. Nie miejmy jednak złudzeń – wyprawa jeździecka w niczym nie przypomina typowych wakacji na plaży. Zdecydowanie różni się też od wyjazdu w teren niedaleko stajni. Aby wrócić do domu w pełni zadowolonymi, powinniśmy odpowiednio się przygotować. Z naszego punktu widzenia w trakcie takiej wyprawy najważniejsze jest bezpieczeństwo – zarówno jeźdźca, jak i konia. W tym celu stworzyliśmy poradnik, który pomoże Wam przygotować się do zagranicznego rajdu konnego.

Przygotowanie jeździecko – sprawnościowe

Aby jechać na rajd konny musisz być dobrym jeźdźcem, czyli poruszać się w pełnej równowadze w trzech chodach – stępie, kłusie i galopie. Ważne jest także, abyś miał/a doświadczenie w terenie i odpowiednie przygotowanie kondycyjne. W trakcie rajdu przemierzamy od kilkunastu do 30 km dzienie w różnorodnym terenie, w zależności od destynacji. Na przykład w Maroku są to głównie piaszczyste plaże i lokalne utwardzone drogi, natomiast w Kanadzie, Kirgistanie, Mongolii, Macedonii i Gruzji pokonujemy trasy w terenach górzystych i czasami skalistych. Aby taka wyprawa była bezpieczna zarówno dla jeźdźca, jak i konia, zapraszamy na nią wyłącznie osoby z odpowiednim doświadczeniem jeździeckim.

Przygotowując się do wyprawy z nami warto wybrać się na kilkugodzinne jazdy w teren oraz wzmocnić kondycyjnie. Powinieneś być przygotowany/przygotowana również na to, że mogą zdarzyć się odcinki trasy, podczas których będzie trzeba prowadzić konia „w ręku” przez kilkaset metrów. W górach mogę to być np. stromsze fragmenty szlaku, gdzie jazda jest po prostu niebezpieczna i lepiej zsiąść.

W zależności od destynacji rajdu i związanej z nią budową konia, którego będziesz dosiadać, Twoja waga nie powinna przekraczać 15% masy konia. Bądź gotowy/gotowa na to, że zapytamy Cię o Twoją wagę i wzrost, ze względu dobrostan koni biorących udział w rajdzie. Koń będzie Cię niósł przez kilka dni, w zróżnicowanym terenie, na długim dystansie. Jego komfort i zdrowie są dla nas szczególnie ważne.

Strój jeździecki

Jadąc na rajd konny nie możemy zapomnieć o odpowiednim stroju. Powinien on być sprawdzony, wygodny i dobrze dopasowany. Na wyprawę konną powinniśmy zabrać:

 • kask – bezpieczeństwo na rajdzie konnym jest najważniejsze. Pamiętaj, że dosiadasz konia którego nie znasz, w nowym dla Ciebie terenie. Kask powinien być dopasowany do głowy, zostawiając równocześnie miejsce na chustkę lub buff’a , które ochronią nas w wypadku niskiej temperatury. Musi to być kask jeździecki, z zapięciem trzypunktowym, wentylacją i atestem. Odradzamy zakup używanych kasków – mogą być pęknięte w środku.
 • bryczesy / spodnie jeździeckie – spodnie na rajd konny powinny być elastyczne i wygodne. Materiał nie powinien ślizgać się na siodle. Powinniśmy unikać spodni ze szwem od wewnętrznej strony ud. Najlepiej sprawdzą się bryczesy jeździeckie z pełnymi lejami.
 • obuwie jeździeckie – odpowiednie obuwie jest kwestią kluczową ze względu na naszą wygodę i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Muszą to być koniecznie buty jeździeckie. Ich budowa zapobiega zaklinowaniu nogi w strzemieniu w razie upadku. Najlepiej sprawdzają się skórzane sztyblety. Zostawmy sobie w nich również trochę wolnego miejsca, dzięki temu nie obetrą nas, a w razie niskiej temperatury włożymy do nich dodatkową skarpetkę.
 • czapsy lub sztylpy – dzięki nim nasze kostki nie obetrą się o strzemię lub puślisko, a woda nie naleje nam się do butów.
 • jeździecka kamizelka ochronna – dla tych, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie. Chroni korpus oraz kręgosłup.
 • rękawiczki jeździeckie – chronią dłonie przed otarciami. Pamiętajmy aby spód rękawiczek wyłożony był materiałem, który nie będzie ślizgał się na wodzach.
Odpowiedni ubiór i wyposażenie

W trakcie rajdu, większość dnia spędzisz na zewnątrz. Szczególnie podczas rajdów w górach warunki pogodowe bywają zmienne. Może zdarzyć się, że będziemy jechać podczas padającego deszczu lub przy silnym wietrze. W niektórych krajach nawet latem potrafią nastać iście zimowe warunki. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do różnych warunków atmosferycznych. Aby być gotowym na każdą pogodę weź ze sobą:

 • bieliznę termoaktywną – dobrze zatrzymuje ciepło i odprowadza wilgoć od ciała. Sprawdza się w przy intensywnym wysiłku w chłodniejsze dni oraz jako piżama, jeśli nocujesz w namiocie. Polecamy bieliznę z wełny merino – ma najlepsze właściwości termoizolacyjne i długo nie chłonie zapachów.
 • komplet ubrań „na cebulkę’” w chłodniejszym klimacie – jeśli zdecydujesz się na rajd konny w Kirgistanie lub Mongolii, możesz spodziewać się znacznych różnic temperatur, rano przymrozku, a w dzień upału. W takich warunkach najlepiej sprawdzi się kilka warstw ubrań, z które można zdjąć lub założyć w miarę potrzeb. W takie miejsca warto też zabrać lekką kurtkę lub kamizelkę puchową oraz ciepłe wełniane skarpetki.
 • kurtka typu softshell / windstop / goretex – ochroni przed wiatrem i lekkim deszczem.
 • płaszcz przeciwdeszczowy – ochroni przed intensywnym deszczem. Najlepiej sprawdzi się specjalny olejowany płaszcz jeździecki – zapobiega on zamoczeniu korpusu, nóg oraz siodła.
 • ciepła czapka i rękawiczki – zawsze warto mieć takie w podręcznych sakwach. Mogą przydać się podczas jazdy, gdy nagle spadnie temperatura. W chłodniejsze dni przydają się postojach oraz rano i wieczorem przy namiocie.
 • druga para wygodnych butów turystycznych – przyda się po zejściu z konia do chodzenia przy obozie albo do zwiedzania po rajdzie. Drugie buty to też awaryjny zamiennik butów jeździeckich.
 • okulary przeciwsłoneczne – chronią nie tylko przed słońcem, ale również przed pyłem i błotem lecącym spod końskich kopyt w galopie
 • środek na otarcia i odparzenia – jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do kilku dni pod rząd w siodle, warto zabrać ze sobą preparaty typu talk, sudekrem lub alantan
 • sakwy jeździeckie – niezbędne na większości rajdów. To w nich trzymać będziemy wodę, ubranie na każdą temperaturę, apteczkę lub przekąski. Jeżeli nie chcesz kupować własnych sakw, otrzymasz je od nas na czas rajdu.
Zasady bezpieczeństwa

Rajd konny za granicą nie jest typowym wyjazdem w teren. Nasze trasy przebiegają w pięknych, ale zwykle odludnych miejscach. Na rajdzie obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa, o które dbamy jako organizatorzy. Najważniejsze z nich to:

 • odpowiedni szyk zastępu – ustalamy, które konie za sobą nie przepadają, sprawdzamy ich płeć i pod tym kątem ustawiamy szyk zastępu. Dzięki temu utrzymamy dystans i unikniemy konfliktów pomiędzy wierzchowcami. Bardzo ważne jest również, aby w trakcie jazdy utrzymywać ten sam dystans od konia, który jest przed nami – powiniem wynosić on ok. 3 metrów. Niedopuszczalne jest wyprzedzanie i zbaczanie z toru jazdy.
 • bezpieczeństwo przy koniu – nie zachodzimy koni od tyłu, nie czyścimy/siodłamy bez uprzedniego uzgodnienia tego z lokalnym przewodnikiem, nie karmimy zwierząt. W obecności konia zawsze zachowujemy się spokojnie, nie wykonujemy gwałtownych ruchów.
 • bezpieczeństwo na koniu – unikamy ubrań w jaskrawym kolorze oraz szeleszczących/ łopoczących na wietrze. Mogą one spłoszyć konia. Przed założeniem płaszcza przeciwdeszczowego najlepiej jest zatrzymać konia i zrobić to możliwie jak najspokojniej.
 • jazda galopem – jest ona dopuszczalna tylko na hasło od przewodnika, który doskonale zna teren i możliwości kondycyjne koni. W galopie nie zajeżdżamy sobie drogi i nie wjeżdżamy w inne konie. Przechodzimy do niższych chodów na znak dany przez przewodnika.
Wyprawy konne na wyciągnięcie ręki

Jeżeli marzy Ci się daleki rajd konny do Maroka, Kanady, Kirgistanu, Mongolii, Macedonii lub Gruzji, sprawdź naszą ofertę wypraw konnych. Mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji takich wypraw. Jeździmy w kameralnych grupach pod opieką sprawdzonych przewodników i na znanych nam koniach. Opracowaliśmy kilkudniowe trasy przebiegające przez wyjątkowe tereny w pięknych miejscach na świecie. Od kilkunastu lat co roku galopujemy po plażach nad oceanem i przez bezkresne stepy. Wspinamy się na wysokie przełęcze, podziwiając majestatyczne szczyty i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Po pełnych emocji dniach w siodle biwakujemy w dzikiej tajdze, nocujemy w tradycyjnych jurtach, ale i zatrzymujemy się w klimatycznych hotelach. Na każdej z wypraw stwarzamy też wiele okazji do poznania lokalnej kultury.

Opracował zespół OFFTRAVEL

Polecane wyprawy