Jak przygotować się do wyprawy trekkingowej? (część II)
16 sierpnia 2024

Jak przygotować się do wyprawy trekkingowej? (część II)

Od ponad 20 lat organizujemy wyprawy trekkingowe w różne góry świata. Przemierzaliśmy szlaki Karpat, Alp, gór Bałkanów i Islandii. Przekraczaliśmy wysokie przełęcze Himalajów, Ałtaju, Sajanów, Tien-szanu i Pamiru w Azji. Wspinaliśmy się też na szczyty Andów i Gór Skalistych oraz eksplorowaliśmy góry Afryki i Australii. Każdą z tych wypraw, aby zakończyła się sukcesem i zrealizowaniem zamierzonych celów, poprzedzały solidne przygotowania, w tym kondycyjne. W poprzednim artykule [ Jak przygotować się do wyprawy trekkingowej? (część I) ] już trochę pisaliśmy o ogólnych przygotowaniach przedwyprawowych. Teraz rozwińmy temat.

Trekkingi, na które Cię zapraszamy teraz, charakteryzują się różnym stopniem trudności. Jednak każdy z nich trzeba potraktować równie poważnie i odpowiednio przygotować do niego swój organizm. To będzie rzutować na komfort i bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i pozostałych uczestników wyjazdu.

Patrząc na nasze wyprawy trekkingowe można podzielić je na 3 grupy – powiedzmy od łatwiejszych do trudniejszych.

Trekkingi w pasmach górskich Europy

To kilkudniowe, zazwyczaj letnie, wędrówki w górach, których wysokość nie przekracza 3000 m n.p.m. Dzienne dystanse liczą od kilku do dwudziestu kilku kilometrów. Zdarza się też, że przewyższenia przekraczają 1000 m, choć nie jest to regułą. Wędrujemy z całym ekwipunkiem, namiotami i prowiantem, zatem waga naszych plecaków może przekraczać 10 kg. Biwakujemy w górach codziennie w innym miejscu i przyrządzamy posiłki w warunkach turystycznych na kuchenkach gazowych. W zależności od programu danej wyprawy, zdarzają się też zejścia w doliny. Wtedy korzystamy z dobrodziejstw cywilizacji – śpimy w hotelach lub guesthousach i możemy skosztować regionalnej kuchni w lokalnych restauracjach.

Przed każdym takim trekkingiem należy zadbać dobre przygotowanie kondycyjne przynajmniej na kilka miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy. Sprzyjać temu będą każde sporty poprawiające wydolność organizmu uprawiane przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Bieganie na średnich dystansach (np. 10 km), jazda na rowerze (30 km), pływanie (1 h), kilkugodzinne wędrówki górskie, fitnes, itp. Jak najczęściej wyjeżdżaj też w góry. Na około tydzień przed wyprawą możesz przerwać trening, aby organizm porządnie zregenerował się przed trekkingiem.

Warto też sprawdzić się wcześniej w terenie, podobnym do tego jakiego możesz spodziewać się na trekkingu. W Polsce mogą to wędrówki w górach typu Babia Góra, Karkonosze, czy Tatry.

Przykład jednego dnia: Tatry Zachodnie, trasa: Kiry – Czerwone Wierchy – Kondracka Przełęcz – Kuźnice (czas: 8,5 godziny, dystans: 15,5 kilometra, najwyższy punkt: Krzesanica 2122 m n.p.m, podejście: 1464 m, zejście: 1353 m).

Przykład jednego dnia: Babia Góra, trasa: Zawoja Markowa – Markowe Szczawiny – Mała Babia Góra – Babia Góra – Sokolica – Przełęcz Krowiarki – Zawoja Policzne (czas: 6 godzin, dystans: 17 km, najwyższy punkt: Babia Góra 1725 m n.p.m., podejście: 1128 m, zejście: 1157 m).

Dobrze by było, abyś sprawdziła/sprawdził się również podczas kilkudniowej wędrówki (min. 3 dni) z plecakiem ważącym powyżej 10 kg. Podczas takiego trekkingu pokonuj dystans rzędu kilkunastu/dwudziestu kilku kilometrów dziennie, najlepiej z przewyższeniem około 1000 metrów. Może to być na przykład przejście wybranego odcinka Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Plan przejścia tego szlaku, który z sukcesem zrealizowaliśmy z grupą w 2021 roku, możesz znaleźć tutaj [GSB].

Trekkingi w Patagonii i w Kirgistanie

To również kilkudniowe wędrówki, ale w górach o nieco innym charakterze. Przygotowanie do nich należy potraktować jeszcze poważniej. Utrudnieniem w Patagonii (tak samo jak na Islandii) może być zmienna aura, zaś w Kirgistanie dochodzi znaczna wysokość nad poziomem morza – osiągamy tam pułap powyżej 3500 m n.p.m. Przygotowania kondycyjne do tych wyjazdów powinny objąć aktywności fizyczne wspomniane powyżej – regularne wędrówki (w tym z obciążeniem), bieganie, rower itp. Zalecamy też sprawdzenie się na tatrzańskich szlakach oraz w kilkudniowej wędrówce z plecakiem 10kg+ (min. 3 dni) na przykład na GSB.

Ogólnie rzecz ujmując, można powiedzieć że np. przed wyjazdem do Kirgistanu, dobrym pomysłem jest wybrać się na trekking w Rumunii, aby tam ocenić swoją gotowość do wędrówek w górach wysokich. Polecamy też upewnić się, że nie ma się problemów związanych z lękiem przestrzeni lub wysokości. Bardzo istotne jest też posiadanie niezbędnego ekwipunku górskiego – checklista, która znajduje się w każdym projekcie naszej wyprawy, zawiera rzeczy które naprawdę powinnaś/powinieneś posiadać.

Przykład jednego dnia: Tatry Wysokie, trasa: Kuźnice – Zawrat – Dolina Pięciu Stawów Polskich – Palenica Białczańska (czas: 8,5 godziny, dystans: 20,3 kilometra, najwyższy punkt: Zawrat 2158 m n.p.m., podejście: 1357 m, zejście: 1390 m).

Przykład jednego dnia: Tatry Zachodnie, trasa: Kiry – Czerwone Wierchy – Kondracka Przełęcz – Kuźnice (czas: 8,5 godziny, dystans: 15,5 kilometra, najwyższy punkt: Krzesanica 2122 m n.p.m., podejście: 1464 m, zejście: 1353 m).

A na koniec trekkingi w Himalajach

Przygotowań do trekkingu w najwyższych górach świata zdecydowanie nie należy bagatelizować. Przed wyprawą konieczna jest wizyta u lekarza i konsultacja w zakresie stanu zdrowia pod kątem takiego trekkingu oraz indywidualnej profilaktyki farmakologicznej, w przypadku objawów choroby wysokogórskiej. W zależności od trasy przebywać będziesz określoną ilość czasu na wysokości powyżej 5000 m n.p.m.

Jeśli chodzi o przygotowanie kondycyjne polecamy regularne aktywności wspomniane wcześniej oraz wędrówki górskie. Przed wyprawą warto jest wybrać się w góry wysokie i przetestować swój organizm na wysokości powyżej 3500 m n.p.m. Na około tydzień przed wylotem do Nepalu dobrze jest przerwać trening, aby organizm porządnie zregenerował się przed trekkingiem wysokogórskim.

Dobrym pomysłem przed wyprawą w Himalaje, jest wybranie się z nami na przykład na trekking do Kirgistanu.

Opracował Jakub Czajkowski – przewodnik górski, licencjonowany przewodnik po Bieszczadzkim Parku Narodowym i Magurskim Parku Narodowym, ratownik KPP, miłośnik wszelkiej turystyki aktywnej. Dwukrotnie przeszedł Główny Szlak Beskidzki – najdłuższy górski szlak w Polsce. W OFFTRAVEL prowadzi m.in. wyprawy trekkingowe w Kirgistanie, Nepalu, Rumunii i Ukrainie oraz planuje nowe kierunki.

Polecane wyprawy