Przed nami
- wędrówka po szlakach Beskidu Wyspowego
- maksymalnie 20 osobowa grupa
- szkolenie doskonalące umiejętności aktywnej turystyki w warunkach zimowych
- wejście na najwyższy szczyt pasma – Mogielicę
- beskidzkie krajobrazy i dzika przyroda
- rozległe panoramy z wieży widokowej na Mogielicy
O wyjeździe
Dzika Polska z Offtravel to cykl wyjazdów, w których zabieramy Was w zachwycające miejsca w Polsce i dzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym! To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i poznania takich samych pasjonatów turystyki aktywnej jak Ty!
Dzika Polska z Offtravel to cykl wyjazdów turystyczno – szkoleniowych, w czasie których zabierzemy Cię w zachwycające miejsca w Polsce i podzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym. Przy okazji wędrówki po najciekawszych górskich zakątkach kraju szkolimy, przekazując wiedzę i umiejętności pozwalające na podejmowanie coraz bardziej wymagających górskich aktywności i samodzielnego poruszania się w górach o każdej porze roku. Jeśli zaczynasz chodzić po górach albo dopiero o tym myślisz, cykl wyjazdów Dzika Polska będzie doskonałą okazją do zdobycia pierwszych doświadczeń pod okiem przewodnika. Jeśli jesteś bardziej doświadczonym turystą i potrzebujesz miejsca, w którym nawiążesz nowe znajomości i poznasz takich samych pasjonatów turystyki aktywnej jak Ty, a przy tym uporządkujesz swoją widzę z zakresu nawigacji, sprzętu czy żywienia w czasie wędrówki – będzie to dobre miejsce także dla ciebie.
W czasie kolejnych wycieczek będziemy zdobywać nowe lub doskonalić posiadane już umiejętności, stając się coraz bardziej gotowymi do samodzielnego, bezpiecznego działania
w górach a także planowaniu wyjazdów w bardziej odległe i wymagające miejsca. Każde wydarzenie jest jednocześnie częścią cyklu jak i odrębną wycieczką, odpowiednią dla turystów na różnych poziomach zaawansowania. Na kolejnych wyjazdach będziemy skupiać się na konkretnej grupie umiejętności, jednak zawsze będziemy wracać do podstaw, powtarzać i przypominać to, czego nauczyliśmy się wcześniej. Żeby umożliwić sprawne przygotowanie, możliwe jest zorganizowanie spotkania online dla zapisanych lub kontakt telefoniczny z przewodnikiem. W czasie spotkania chętnie odpowiemy na pytania związane ze sprzętem, pakowaniem i innymi sprawami organizacyjnymi.
Dodatkowo wyjazd jest dobrą okazją dla osób zdobywających Koronę Polskich Gór – w czasie jednego weekendu wejdziemy na najwyższe szczyty Beskidu Makowskiego i Wyspowego: Lubomir (904 m n.p.m.) i Mogielicę (1170 m n.p.m.).
Beskid Wyspowy to jedno z pasm Beskidów Zachodnich, rozciągające się między Rabą a Dunajcem. Charakteryzuje się tym, że jego najwyższe szczyty są od siebie odosobnione, a nie zlokalizowane na długich grzbietach, jak w innych beskidzkich grupach górskich. Wyraźnie widać to w krajobrazie, gdy staniemy na jednym z licznych punktów widokowych. Stąd też pochodzi nazwa pasma – najwyższe szczyty przypominają oddalone od siebie wyspy i wyraźnie dominują nad okolicą. Wybijają się nawet kilkaset metrów wyżej nad doliny i inne łagodne wzgórza. Beskid Wyspowy jest stosunkowo rzadko odwiedzany przez turystów w porównaniu z sąsiednimi Gorcami, czy Beskidem Sądeckim. Jest jednak niezwykle ciekawy ze względu na swoją wyjątkową malowniczość.
Wycieczka na Lubomir i Mogielicę, poza charakterem szkoleniowym ( będziemy doskonalić swoje umiejętności zdobyte podczas poprzednich wyjazdów z cyklu lub w czasie własnych wędrówek), jest jedną naszych kilku propozycji górskich wypadów na szczyty Korony Polskich Gór. Ponieważ dzień w drugiej połowie lutego jest już dłuższy, będziemy mieć do dyspozycji dodatkowy czas na praktyczne ćwiczenia w terenie, związane z reagowaniem w sytuacjach zagrażających czy podstawami orientacji w terenie . Na wyjazd zapraszamy zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych turystów. Dzięki niewielkiej grupie i dłuższemu dniowi będziemy mieli możliwość elastycznie modyfikować tempo marszu tak, żeby każdy czuł się dobrze i poradził sobie w miarę własnych możliwości.
W TRAKCIE SZKOLENIA
- utrwalisz i wypróbujesz w praktyce umiejętności, zdobyte podczas poprzednich wyjazdów w cyklu Dzika Polska
- jeśli jedziesz z nami po raz pierwszy- dostaniesz potrzebne wskazówki dotyczące wszystkich poruszanych w czasie wyjazdu treści szkoleniowych tak, aby móc uczyć się we własnym tempie
- sprawdzisz, jakich jeszcze informacji i umiejętności brakuje ci, żeby pewnie i bezpiecznie czuć się zimą w górach i uzupełnisz swoją wiedzę
Plan wyjazdu
1 dzień: Pcim – Schronisko PTTK na Kudłaczach – Lubomir – Węglówka
Spotykamy się o godzinie 1:30 w Warszawie przed kawiarnią Południk Zero (ul. Wilcza 25) i ruszamy do Pcimia. Po dotarciu na miejsce około 6.30 ruszamy na szlak w pasmo Lubomira i Łysiny, po drodze robiąc przerwę w Schronisku na Kudłaczach. Na szczycie zaliczanego do Korony Polskich Gór Lubomira (904 m n.p.m.) zwiedzimy obserwatorium astronomiczne . Następnie zejdziemy do miejscowości Wiśniowa, skąd bus zawiezie nas na obiadokolację i nocleg. Podczas wędrówki, która powinna nam zająć około 5,5 godziny, przejdziemy 16,5 km i łącznie podejdziemy 700 m (24 GOT).
2 dzień: Jurków – Mogielica – Przełęcz Rydza-Śmigłego
Rano ruszamy na szlak w kierunku najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego – Mogielicy (1170 m n.p.m.). Zbudowano na niej wieżę widokową, z której panorama na Babią Górę, Tatry, Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki, zapiera dech w piersiach. Zachwycający widok zobaczymy również z rozległej Hali Stumorgowej znajdującej się niedaleko szczytu. Kopuła szczytowa Mogielicy jest rezerwatem przyrody chroniącym tutejsze zbiorowiska leśne i karpacką faunę – głównie ptaki i zaglądające tu duże drapieżniki. Osobliwością Mogielicy jest też piaskowcowa skała zwana Zbójnickim Stołem. W okolicznych przepastnych lasach kryjówki mieli niegdyś zbójnicy, zaś na zboczach zachowały się ślady partyzanckich schronów z czasów wojny i miejsce po katastrofie niemieckiego bombowca Heinkel. Na szczycie robimy przerwę na odpoczynek, podziwianie rozległych panoram i poznanie przyrody rezerwatu „Mogielica”. Następnie zejdziemy inną widokową trasą na Przełęcz Rydza-Śmigłego. Podczas wędrówki, która powinna nam zająć około 4 godziny, przejdziemy 9 km i łącznie podejdziemy 700 m (14 GOT). Około 15.30 ruszamy w drogę powrotną do Warszawy, po drodze zatrzymując się na obiad. Przyjazd ok. godziny 23.00.
Ważne informacje
- Wyżywienie uczestników we własnym zakresie.
Wyposażenie uczestnika
- plecak (ok. 30-40 litrów) z ochraniaczem przeciwdeszczowym (rzeczy w plecaku najlepiej dodatkowo zabezpieczyć pakując w worki nieprzemakalne)
- raczki turystyczne
- kijki trekkingowe
- buty trekingowe wysokie + ochraniacze tzw. stuptuty
- kurtka typu softshell lub przeciwdeszczowa z kapturem
- bluza polarowa i długie spodnie
- dodatkowy ciepły polar/sweter wełniany/sweter puchowy
- bielizna termoaktywna, ciepłe skarpety (2 pary)
- ciepła czapka i rękawiczki (2 pary)
- latarka czołówka
- okulary przeciwsłoneczne / opcjonalnie gogle
- przybory kosmetyczne, ręcznik, klapki
- krem z filtrem UV, tłusty krem ochronny
- telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
- dokument tożsamości i pieniądze
- termos z gorącym napojem (minimum 0,7 l), prowiant indywidualny w góry
Mapa wyjazdu
Mogielica
Mogielica Gora, Polska
Lubomir
Lubomir, Polska
Wędrówka
Dzika przyroda
Koszt wyjazdu
Obejmuje:
- organizację Wyjazdu i opiekę Przewodnika (przewodnika beskidzkiego)
- program szkoleniowy
- przejazd komfortowym busem z Warszawy i z powrotem
- nocleg w kwaterze prywatnej (pokoje wieloosobowe)
- wielofunkcyjną chustę Offtravel
- ubezpieczenie NNW
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Mapa wyjazdu
Mogielica
Mogielica Gora, Polska
Lubomir
Lubomir, Polska