Przed nami
- wędrówka przez malowniczy Beskid Niski
- maksymalnie 20 osobowa grupa
- wejście na Lackową – jeden ze szczytów Korony Polskich Gór
- zwiedzanie drewnianych cerkwi wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO
- poszukiwanie śladów nieistniejących łemkowskich wsi
- szkolenie outdoorowe – bezpieczeństwo w górach, orientacja w terenie, rozpoznawanie roślin, przygotowanie do biwaku w terenie
O wyprawie
Dzika Polska z Offtravel to cykl wyjazdów turystyczno – szkoleniowych, w czasie których zabierzemy Cię w zachwycające miejsca w Polsce i podzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym. Przy okazji wędrówki po najciekawszych górskich zakątkach kraju szkolimy, przekazując wiedzę i umiejętności pozwalające na podejmowanie coraz bardziej wymagających górskich aktywności i samodzielnego poruszania się w górach o każdej porze roku. Jeśli zaczynasz chodzić po górach albo dopiero o tym myślisz, cykl wyjazdów Dzika Polska będzie doskonałą okazją do zdobycia pierwszych doświadczeń pod okiem przewodnika. Jeśli jesteś bardziej doświadczonym turystą i potrzebujesz miejsca, w którym nawiążesz nowe znajomości i poznasz takich samych pasjonatów turystyki aktywnej jak Ty, a przy tym uporządkujesz swoją widzę z zakresu nawigacji, sprzętu czy żywienia w czasie wędrówki – będzie to dobre miejsce także dla ciebie.
W czasie kolejnych wycieczek będziemy zdobywać nowe lub doskonalić posiadane już umiejętności, stając się coraz bardziej gotowymi do samodzielnego, bezpiecznego działania w górach a także planowaniu wyjazdów w bardziej odległe i wymagające miejsca. Każde wydarzenie jest jednocześnie częścią cyklu jak i odrębną wycieczką, odpowiednią dla turystów na różnych poziomach zaawansowania. Na kolejnych wyjazdach będziemy skupiać się na konkretnej grupie umiejętności, jednak zawsze będziemy wracać do podstaw, powtarzać i przypominać to, czego nauczyliśmy się wcześniej. Żeby umożliwić sprawne przygotowanie, możliwe jest zorganizowanie spotkania online dla zapisanych lub kontakt telefoniczny z przewodnikiem. W czasie spotkania chętnie odpowiemy na pytania związane ze sprzętem, pakowaniem i innymi sprawami organizacyjnymi.
Tym razem wybierzemy się w Beskid Niski. Miejsce to, pomimo wspaniałych walorów przyrodniczych oraz bogactwa historii i kultury tutejszych mieszkańców, nadal pozostaje najmniej odkrytym fragmentem Beskidów. Nie ma tu dużych ośrodków miejskich czy turystycznych, ani gęstej sieci dróg. Panuje tu spokój, a czas wydaje się płynąć jakoś inaczej. W miejscach, w których tętniło kiedyś życie dziś spotkamy ślady nieistniejących wsi w postaci kapliczek, przydrożnych krzyży czy piwnic.
Będziemy wędrować dolinami zamieszkanymi kiedyś przez Łemków, szukać pozostałości tego, co dziś nieobecne i zwiedzać drewniane cerkwie zbudowane w unikalnym stylu. Wejdziemy na kilka charakterystycznych szczytów, w tym na Lackową (997 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego, zaliczany do Korony Polskich Gór. Na rozległych łąkach będziemy obserwować budzącą się do życia beskidzką przyrodę, będącą w tym okresie w pełni rozkwitu. Nauczymy się rozpoznawać niektóre rośliny i porozmawiamy o ich właściwościach.
Podczas wyjazdu zrealizujemy praktyczne szkolenie outdoorowe dotyczące bezpieczeństwa podczas wędrówek po górach, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania w przypadku burzy. Pomówimy o tym, jak zmienia się wyposażenie turysty wraz z nadejściem wiosny, zwrócimy uwagę na elementy odzieży chroniące przed deszczem i podzielimy się patentami na niepogodę. Nauczymy się też rozpoznawać pewne charakterystyczne gatunki roślin, z jakimi możemy spotkać się po drodze. Tutaj to szczególnie ciekawe, ponieważ Beskid Niski poza walorami krajoznawczymi stanowi też ważny obszar przejściowy pomiędzy przyrodą zachodniej i wschodniej częściej Beskidów. Nadal będziemy uczyć i trenować orientację w terenie, posługiwać się mapą i kompasem oraz sprawdzać wszystkie zdobyte dotychczas umiejętności oraz – w miarę potrzeb, uzupełniać je o nowe elementy. Porozmawiamy też o możliwościach uprawiania turystki górskiej w oparciu o noclegi w namiocie i zastanowimy się, co jest potrzebne aby zacząć swoją przygodę z wędrówką z namiotem.
ZAKRES SZKOLENIA: pogoda w górach, dzikie zwierzęta na szlaku, pozyskiwanie wody w górach, biwakowanie w górach
- dowiesz się jak obserwować pogodę, czytać prognozy i jak zachować się w czasie burzy w terenie
- poznasz sposoby na ochronę siebie i swojego wyposażenia w czasie deszczowej pogody – pomówimy o sprzęcie przeciwdeszczowym i przydatnych patentach w tym obszarze
- nauczysz się postępowania w obliczu zagrożeń z jakimi można spotkać się wiosną i latem w górach, takich jak np. ukąszenia owadów, żmij, czy spotkania z niedźwiedziem
- nauczysz się bezpiecznie pozyskiwać wodę zdatną do picia w terenie, rozpoznawać miejsca skąd można ją czerpać oraz dysponować nią w trakcie marszu w bardziej wymagających warunkach
- poznasz podstawowe zasady i wskazówki na temat turystyki namiotowej oraz sprzętu, potrzebnego do tego rodzaju aktywności, co może być dobrą bazą do planowania tego rodzaju wyjazdów w przyszłości
- zapoznasz się z różnymi możliwościami nocowania w namiocie w polskich górach
Plan wyprawy
1 dzień: Zdynia – Rotunda – Regetów – Jaworzyna Konieczniańska – Konieczna
Spotykamy się o godzinie 1:00 w Warszawie przed kawiarnią Południk Zero (ul. Wilcza 25) i ruszamy do Zdyni. Tam zostawimy rzeczy w pensjonacie i wyruszymy na wędrówkę fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego. Wejdziemy na Rotundę – wzniesienie na szczycie którego znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych cmentarzy z I wojny światowej. Z Rotundy zejdziemy do Regetowa, zamieszkanego niegdyś przez dużą społeczność Łemków, a dziś niewielką i spokojną osadę słynąca z największej w Polsce stadniny koni huculskich. Ze wsi ruszymy na Przełęcz Regetowską, ciesząc się po drodze wspaniałym, rozległym widokiem na dolinę i widoczne szczyty Beskidu Niskiego. Kiedy znajdziemy się na granicy ze Słowacją, szlakiem granicznym wejdziemy na Jaworzynę Konieczniańską, a następnie zejdziemy do miejscowości Konieczna, skąd bus zabierze nas z powrotem do Zdyni. Podczas wędrówki, która powinna nam zająć około 7 godzin, przejdziemy 18 km i łącznie podejdziemy 900 m (27 GOT).
2 dzień: Zdynia – Kwiatoń – Wysowa-Zdrój
Po śniadaniu przejedziemy busem do Kwiatonia, wsi w której znajduje się jedna z najlepiej zachowanych i najbardziej charakterystycznych cerkwi łemkowskich, wpisana na listę UNESCO. Zwiedzimy cerkiew i wyruszymy w drogę do Wysowej-Zdrój – uzdrowiskowej miejscowości położonej wśród bukowych lasów w dolinie górnej Ropy. W Wysowej zobaczymy cerkiew i wyruszymy na pieszą wędrówkę na świętą dla Łemków górę Jawor, z którą wiąże się pewna legenda. Następnie przejdziemy szlakiem granicznym na Lackową (997 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Niskiego zaliczany do Korony Polskich Gór. Z Lackowej zejdziemy do Bielicznej – nieistniejącej wsi, w której znajdziemy wyjątkowo klimatyczne miejsce z jedną z nielicznych w regionie murowanych cerkwi. Na koniec przejdziemy do miejscowości Ropki, skąd busem wrócimy do Zdyni. Podczas wędrówki, która powinna nam zająć około 5 godzin, przejdziemy 10 km i łącznie podejdziemy 700 m (17 GOT).
3 dzień: Magura Małastowska – Owczary – Sękowa
Po śniadaniu przyjedziemy na Przełęcz Małastowską, gdzie znajduje się kolejny ważny cmentarz z I Wojny Światowej. Posłuchamy związanej z nim historii i wybierzemy się na szczyt Magury Małastowskiej. Następnie zejdziemy do Owczar Górnych a następnie przejedziemy do Sękowej, żeby zobaczyć kolejne dwa obiekty sakralne z listy UNESCO. Po zwiedzeniu kościoła w Sękowej (ok. godziny 14.00) ruszymy w drogę powrotną do Warszawy. Przyjazd ok. godziny 23.00.
Ważne informacje
- Wyżywienie uczestników we własnym zakresie.
Wyposażenie uczestnika
- plecak (ok. 30-40 litrów) z ochraniaczem przeciwdeszczowym (rzeczy w plecaku najlepiej dodatkowo zabezpieczyć pakując w worki nieprzemakalne)
- kijki trekkingowe
- buty trekingowe + ochraniacze tzw. stuptuty
- kurtka przeciwdeszczowa z kapturem, bluza polarowa i długie spodnie
- bielizna termoaktywna
- czapka i rękawiczki,
- lekkie nakrycie głowy chroniące przed słońcem
- latarka czołówka
- okulary przeciwsłoneczne
- przybory kosmetyczne, ręcznik, klapki
- telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
- dokument tożsamości i pieniądze
- prowiant indywidualny w góry
Mapa wyprawy
Zdynia
Zdynia, Polska
Regietów
Regietów, Polska
Kwiatoń
Kwiatoń, Polska
Wysowa-Zdrój
Wysowa-Zdrój, Polska
Sękowa
Sękowa, Polska
Wędrówka
Szkolenie turystyczne
Poznawanie kultury
Koszty wyprawy
Obejmuje:
- organizację Wyjazdu i opiekę Przewodnika (przewodnika beskidzkiego)
- program szkoleniowy
- przejazd komfortowym busem z Warszawy i przejazdy lokalne
- nocleg w ośrodku wypoczynkowym (pokoje wieloosobowe)
- wielofunkcyjną chustę Offtravel
- ubezpieczenie NNW
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Mapa wyprawy
Zdynia
Zdynia, Polska
Regietów
Regietów, Polska
Kwiatoń
Kwiatoń, Polska
Wysowa-Zdrój
Wysowa-Zdrój, Polska
Sękowa
Sękowa, Polska