Przed nami
- górska wędrówka przez malowniczy Beskid Sądecki
- maksymalnie 20 osobowa grupa
- praktyczne szkolenie outdoorowe
- wejście na Radziejową – jeden ze szczytów Korony Gór Polskich
- rozległe beskidzkie widoki i wspaniałe panoramy na Tatry
O wyjeździe
Dzika Polska z Offtravel to cykl wyjazdów turystyczno – szkoleniowych, w czasie których zabierzemy Cię w zachwycające miejsca w Polsce i podzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym. Przy okazji wędrówki po najciekawszych górskich zakątkach kraju szkolimy, przekazując wiedzę i umiejętności pozwalające na podejmowanie coraz bardziej wymagających górskich aktywności i samodzielnego poruszania się w górach o każdej porze roku. Jeśli zaczynasz chodzić po górach albo dopiero o tym myślisz, cykl wyjazdów Dzika Polska będzie doskonałą okazją do zdobycia pierwszych doświadczeń pod okiem przewodnika. Jeśli jesteś bardziej doświadczonym turystą i potrzebujesz miejsca, w którym nawiążesz nowe znajomości i poznasz takich samych pasjonatów turystyki aktywnej jak Ty, a przy tym uporządkujesz swoją widzę z zakresu nawigacji, sprzętu czy żywienia w czasie wędrówki – będzie to dobre miejsce także dla ciebie.
W czasie kolejnych wycieczek będziemy zdobywać nowe lub doskonalić posiadane już umiejętności, stając się coraz bardziej gotowymi do samodzielnego, bezpiecznego działania
w górach a także planowaniu wyjazdów w bardziej odległe i wymagające miejsca. Każde wydarzenie jest jednocześnie częścią cyklu jak i odrębną wycieczką, odpowiednią dla turystów na różnych poziomach zaawansowania. Na kolejnych wyjazdach będziemy skupiać się na konkretnej grupie umiejętności, jednak zawsze będziemy wracać do podstaw, powtarzać i przypominać to, czego nauczyliśmy się wcześniej. Żeby umożliwić sprawne przygotowanie, możliwe jest zorganizowanie spotkania online dla zapisanych lub kontakt telefoniczny z przewodnikiem. W czasie spotkania chętnie odpowiemy na pytania związane ze sprzętem, pakowaniem i innymi sprawami organizacyjnymi.
Tym razem wybierzemy się w Beskid Sądecki szukać pierwszych oznak wiosny. Spędzimy aktywny weekend na jednej z najładniejszych tras w Beskidach i wejdziemy na Radziejową (1266 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, zaliczany do Korony Polskich Gór. Na śródleśnych polanach poszukamy fioletowych łanów krokusów, a jednocześnie będziemy otoczeni wciąż jeszcze zimową górską scenerią. Podczas wędrówki będziemy mieli dużo okazji to podziwiania wspaniałych widoków, a także obcowania z dziką karpacką przyrodą. Nie zabraknie rozległych panoram na Tatry i inne beskidzkie pasma. Po drodze posłuchamy też szumu buczynowych lasów i zobaczymy kilka osobliwości geologicznych, z których słyną tutejsze okolice…
Podczas wyjazdu zrealizujemy praktyczne szkolenie outdoorowe dotyczące orientacji oraz rozpoznawania odległych punktów w terenie. Jeśli nie uczestniczyłeś/aś w wycieczkach w cyklu zimowym pokażemy Ci jak czytać mapę i używać kompasu, a osoby posiadające już takie umiejętności będą miały okazję pod naszym okiem ćwiczyć samodzielną nawigację z terenie.
Zakres szkolenia: mapa i kompas cz. 2, apteczka górska cz. 2
- nauczysz się lub przećwiczysz w praktyce umiejętność orientacji w terenie za pomocą mapy i kompasu
- nauczysz się rozpoznawać w terenie odległe punkty, szczyty czy przełęcze, dzięki czemu poprawisz swoją umiejętność orientacji i bardziej świadomie będziesz mógł poznawać okolice, po których wędrujesz
- dowiesz się, jakie przydatne w trakcie wędrówki informacje można wyczytać z mapy, aby zaplanować marsz lub zmienić jego przebieg w razie potrzeby
- zobaczysz, czy warto schodzić ze szlaku
- poszerzysz swoją wiedzę w zakresie pakowania i przygotowania się do wędrówki – szczególnie przyjrzymy się osobistej apteczce pierwszej pomocy i omówimy dokładnie jej skład rekomendowany na różnego typu wyjazdy
Plan wyjazdu
1 dzień: Jaworki – Radziejowa - Przehyba
Spotykamy się o godzinie 2:00 w Warszawie przed kawiarnią Południk Zero (ul. Wilcza 25) i ruszamy do Jaworek. W tej wsi zamieszkałej niegdyś przez Łemków, zobaczymy zabytkową murowaną cerkiew. Idąc dalej na szlak miniemy rezerwat Biała Woda i imponujące wapienne skały, a potem wejdziemy w Pasmo Radziejowej (1266 m n.p.m.) – najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego. Szlak przebiega w dużej części przez lasy, ale nie brakuje na nim polan idealnych na krótkie odpoczynki, zaś z wieży widokowej na Radziejowej roztacza się wspaniała i rozległa panorama na wszystkie strony świata. To doskonała okazja do nauki rozpoznawania punktów widocznych w terenie za pomocą mapy.
Nasza trasa częściowo przebiega Głównym Szlakiem Beskidzkim – najdłuższym szlakiem pieszym w polskich górach. Po południu dojdziemy do schroniska na Przehybie, gdzie zostaniemy na noc. Podczas wędrówki, która powinna nam zająć około 5 godzin, przejdziemy 13 km i łącznie podejdziemy 900 m (19 GOT).
2 dzień: Przehyba – Szczawnica
Po śniadaniu ruszymy w dół w stronę Szczawnicy, mijając jeden z najsłynniejszych beskidzkich wodospadów – Zaskalnik. Szczawnica to znane polskie uzdrowisko leżące w dolinie potoku Grajcarek, słynącej od wieków z wyjątkowego mikroklimatu. Nazwa miejscowości wzięła się od występujących w okolicy szczaw – kwaśnych wód mineralnych o właściwościach leczniczych. Podczas wędrówki, która powinna nam zająć około 2,5 godziny, przejdziemy 9 km i łącznie podejdziemy 100 m (9 GOT). Po zejściu do Szczawnicy (ok. godziny 14.00) przespacerujemy się wśród zabytkowej uzdrowiskowej architektury miasteczka, zjemy obiad, a potem ruszymy w drogę powrotną do Warszawy. Przyjazd ok. godziny 23.00.
Ważne informacje
- Wyżywienie uczestników we własnym zakresie.
Wyposażenie uczestnika
- plecak (ok. 30-40 litrów) z ochraniaczem przeciwdeszczowym (rzeczy w plecaku najlepiej dodatkowo zabezpieczyć pakując w worki nieprzemakalne)
- raczki turystyczne
- kijki trekkingowe
- buty trekingowe wysokie + ochraniacze tzw. stuptuty
- kurtka typu softshell lub przeciwdeszczowa z kapturem
- bluza polarowa i długie spodnie
- dodatkowy ciepły polar/sweter wełniany/sweter puchowy
- bielizna termoaktywna, ciepłe skarpety (2 pary)
- ciepła czapka i rękawiczki (2 pary)
- latarka czołówka
- okulary przeciwsłoneczne / opcjonalnie gogle
- przybory kosmetyczne, ręcznik, klapki
- krem z filtrem UV, tłusty krem ochronny
- telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
- dokument tożsamości i pieniądze
- termos z gorącym napojem (minimum 0,7 l), prowiant indywidualny w góry
Mapa wyjazdu
Szczawnica
Szczawnica, Polska
Radziejowa
Wieża widokowa na Radziejowej, Jaworki, Polska
Przehyba
Schronisko PTTK Przehyba, Szczawnica, Polska
Wędrówka
Szkolenie turystyczne
Dzika przyroda
Koszt wyjazdu
Obejmuje:
- organizację Wyjazdu i opiekę Przewodnika (przewodnika beskidzkiego)
- program szkoleniowy
- przejazd komfortowym busem z Warszawy do Szczawnicy i z powrotem
- nocleg w schronisku górskim (pokoje wieloosobowe)
- wielofunkcyjną chustę Offtravel
- ubezpieczenie NNW
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Mapa wyjazdu
Szczawnica
Szczawnica, Polska
Radziejowa
Wieża widokowa na Radziejowej, Jaworki, Polska
Przehyba
Schronisko PTTK Przehyba, Szczawnica, Polska