Ognista Ziemia

Ognista Ziemia

19 listopada – 11 grudnia 2017
Argentyna   Chile

Przed nami

 • eksploracja wspaniałych parków narodowych Ameryki Południowej
 • emocjonujący przejazd legendarną drogą „Ruta 40” i Carretera Austral
 • rafting, rajd konny i trekking w otoczeniu alpejskich jezior, wysokich gór i lodowców
 • wyśmienite steki i wyborne wino praktycznie każdego dnia 
 • odkrywanie Buenos Aires i klimatycznych miasteczek Patagonii

O wyprawie

Patagonia to jedna z najpiękniejszych krain geograficznych na Ziemi. Położona na terenie Argentyny i Chile stanowi esencję surowych i dziewiczych obszarów Ameryki Południowej. Niegdyś zamieszkiwana przez tubylcze ludy Mapuczów, Tehuelches czy Indian Yámana była ostatnim miejscem, do którego dotarły ekspedycje europejskich odkrywców. O jej istnieniu świat dowiedziała się dzięki sławnym żeglarzom, przyrodnikom i podróżnikom. Dziś Patagonia jest ważnym rejonem turystycznej mapy świata. Jednak ci, którzy tu przybywają szukają nie tylko pięknych krajobrazów czy rzadkich okazów flory i fauny. Szukają prawdziwej przygody, niecodziennych wyzwań, mocnych doznań i odrobiny szaleństwa. To wszystko, co po dziś dzień daje ognista patagońska ziemia.

Patagonia rozciąga się na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów. Jej północną, umowną granicę stanowi rzeka Colorado mająca swe źródła w wysokich Andach i płynąca po kamienistej pustyni do Atlantyku. Na południu Patagonia sięga aż po Ziemię Ognistą. Ten archipelag składający się z kilku tysięcy w większości niezamieszkanych wysp traktowany jest jako część Patagonii, choć od stałego lądu oddziela go Cieśnina Magellana. Niegdyś obszary te stanowiły jedność, o czym świadczą liczne podobieństwa w świecie roślinnym i zwierzęcym. Do Patagonii należy również łańcuch Andów Patagońskich, ciągnący się wzdłuż zachodniego wybrzeża, ze wspaniałymi Lądolodami Patagońskimi będącymi największymi kontynentalnymi polami lodowymi poza Antarktydą i Grenlandią.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Argentyny

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Argentyny.

2 dzień: Krótkie zwiedzanie Buenos Aires i przelot do Patagonii

Wczesnym rankiem przylatujemy do Buenos Aires i od razu kierujemy się do centrum argentyńskiej stolicy na krótki spacer ulicą Florida i po Plaza de Mayo. Po południu przelatujemy do miejscowości San Carlos de Bariloche w Krainie Jezior (północna Patagonia). Kwaterujemy się w hostelu w centrum, a następnie udajemy się na zwiedzanie miasteczka malowniczo położonego nad brzegiem jeziorem Nahuel Huapi, z zabudową wzorowaną na szwajcarskim, alpejskim stylu. Wieczorem kosztujemy pierwszej, tradycyjnej, argentyńskiej kolacji, czyli wyśmienity stek, bagietka, sałatka z pomidorów i cebuli, wszystko zakrapiane butelką argentyńskiego czerwonego wina. Nocleg w hostelu.

3 dzień: Poznawanie Krainy Jezior

Rano odbieramy samochody terenowe, które posłużą nam podczas podróży przez Patagonię. Następnie jedziemy do podnóży góry Cerro Catedral tuż obok Bariloche. Wjeżdżamy kolejką linową na górę i udajemy się na krótki trekking na punkt widokowy położony na wysokości 2388 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie rozpościerają się stąd wspaniałe, dalekie widoki na polodowcowe jeziora i ośnieżone góry. Następnie po szybkim lanczu ruszamy w objazd po Krainie Jezior. Malownicza trasa poprowadzi nas wśród gór wzdłuż jezior Nahuel Huapi, Correntoso, Espejo i Traful. Wieczorem wracamy do Bariloche i udajemy się na kolację nie gorszą niż dnia poprzedniego. Nocleg w hostelu.

4 dzień: Rafting na Rio Manso

Ten dzień przeznaczymy na rafting górską rzeką Manso przepływającą na południe od Bariloche, która swój początek bierze z lodowców zalegających na górze Cerro Tronador znajdującej się na granicy Argentyny i Chile. Wyjeżdżamy z Bariloche i po 2-godzinnej jeździe docieramy do miejsca rozpoczęcia spływu. Rafting rozpoczynamy od szkolenia z zasad bezpieczeństwa prowadzonego przez lokalnego instruktora. Następnie każdy uczestnik zostaje wyposażony w kompletny ekwipunek, czyli piankę ocieplającą, kamizelkę ratunkową, kask i buty antypoślizgowe. Spływ rzeką Manso odbędziemy w pontonach 8-osobowych (plus instruktor) na wodach III i IV klasy aż do granicy z Chile. Po wysuszeniu i małym lanczu ruszamy w dalszą drogę do klimatycznego miasteczka El Bolsón. Nocleg w hostelu.

5 dzień: Wizyta w Parku Narodowym „Los Alerces”

Wyjeżdżamy z El Bolsón i kierujemy się na południe w stronę Parku Narodowego „Los Alerces”. Przed wjazdem do parku zatrzymujemy się na chwię w miejscowości Cholila, w której na początku XX wieku mieszkali słynni rabusie Butch Cassidy i Sundance Kid. Park Narodowy „Los Alerces” to kwintesencja patagońskich krajobrazów. Wysokie góry pokryte gęstymi lasami a w szczytowych partiach lodowcami wyrastają wprost z krystalicznie czystych jezior. Podczas przejazdu przez park robimy krótki trekking i liczne postoje w malowniczych miejscach, podziwiamy piękne widoki na szmaragdowe jeziora, zalesione góry i lodowce. Następnie jedziemy do miasteczka Trevelin, założonego przez walijskich osadników. Wieczorem udajemy się na krótki spacer po miasteczku i kolację w lokalnej restauracji. Nocleg w hostelu.

6 dzień: Wjazd do Chile i przejazd Carretera Austral

Przez Trevelin prowadzi jedna z niewielu dróg w Patagonii łącząca Argentynę z Chile. Korzystając z okazji przekraczamy główny grzbiet patagońskich Andów i wjeżdżamy do Chile, by zobaczyć jak wygląda Patagonia w części zachodniej. Po minięciu miasteczka Futaleufú wjeżdżamy na drogę krajową nr 7 potocznie zwaną Carretera Austral (Autostrada Południowa). Jest to główny szlak komunikacyjny południowego Chile ciągnący się z północy na południe po zachodniej stronie Andów na długości ponad 1200 km. Podczas przejazdu robimy postoje w widokowych miejscach, m.in. w Parku Narodowym „Queulat” gdzie gęste liściaste lasy graniczą bezpośrednio z lodowcami. Nocleg w hostelu w jednej z mijanych miejscowości.

7 dzień: Objazd jeziora General Carrera (Buenos Aires)

Od rana kontynuujemy przejazd przez Carretera Austral na południe. Podziwiamy mijane krajobrazy, przejeżdżamy wzdłuż imponującego masywu górskiego Cerro Castillo. W drugiej połowie dnia dojeżdżamy do największego w Patagonii jeziora General Carrera. Znajduje się ono na pograniczu Chile i Argentyny, a po stronie argentyńskiej nosi nazwę Buenos Aires. Objeżdżamy jezioro od strony zachodniej i południowej malowniczą szutrową drogą robiąc liczne postoje i podziwiając wspaniałe widoki na turkusowe wody oraz wysokie i pokryte lodowcami góry. Wieczorem ponownie przekraczamy granicę i dojeżdżamy do argentyńskiej miejscowości Los Antiguos. Nocleg w hotelu.

8 dzień: Eksploracja Jaskini Rąk i polodowcowych jezior Posadas i Pueyrredón

Opuszczamy Los Antiguos w kierunku wschodnim. Po minięciu miasteczka Perito Moreno odbijamy na południe i wjeżdżamy na słynną drogę „Ruta 40” ciągnącą się przez całą Argentynę u wschodnich podnóży Andów. W miejscowości Bajo Caracoles odbijamy z głównej trasy i jedziemy do Jaskini Rąk (hisz. Cueva de las Manos) położonej w dolinie rzeki Pinturas. Jaskinia warta jest zobaczenia z powodu naskalnych, kolorowych malowideł (m.in. dłoni) pozostawionych przez społeczność Tehuelches zamieszkującą okolicę około 9 tys. lat temu. Po zwiedzeniu jaskini udajemy się nad niezwykle malownicze jeziora Posadas i Pueyrredón. Nocleg w namiotach na campingu.

9 dzień: Przejazd legendarną "Ruta 40" do estancia El Condor

Kolejny dzień obcowania z surowymi, patagońskimi krajobrazami. Wracamy do głównego szlaku i dalej podążamy legendarną drogą „Ruta 40” w kierunku południowym. W tej części Patagonii krajobraz staje się pustynny i bezludny, a jedynymi spotykanymi po drodze stworzeniami są dziko żyjące stada guanako i strusi nandu oraz szybujące wysoko w powietrzu kondory. Po dotarciu do miejscowości Tres Lagos odbijamy w kierunku jeziora San Martin i po kolejnych 160 km szutrową drogą docieramy na estancia El Condor. Po zakwaterowaniu na argentyńskim „rancho” kolacja i nocleg.

10-12 dzień: Rajd konny nad jeziorem San Martin

Pozostawiamy samochody na estancia i rozpoczynamy trzydniowy rajd konny w sąsiedztwie jeziora San Martin. Podążamy stępem wzdłuż górzystego brzegu jeziora, wśród surowych ale bajecznie kolorowych krajobrazów Patagonii. Prowadzą nas lokalni przewodnicy, dosiadamy spokojny, dobrze ujeżdżonych koni rasy kreolskiej w wygodnych, szerokich siodłach. W czasie rajdu robimy postoje w widokowych miejscach, jeśli teren pozwala próbujemy swoich sił w galopie i nocujemy na poddaszu drewnianej chaty. Chętni uczestniczyć mogą w przygotowywaniu posiłków na kuchni opalanej drewnem, a odważni pomagać przy siodłaniu i kiełznaniu koni. Trzeciego dnia rajdu wracamy na estancia El Condor, a następnie już samochodami udajemy się do ukrytej wśród wysokich gór turystycznej miejscowości El Chaltén. Nocleg w hostelu.

13-15 dzień: Trekking do podnóży Fitz Roy i Cerro Torre

Kolejna przerwa od samochodów tym razem na trekking. Po zakupie prowiantu i spakowaniu plecaków ruszamy na trzy dni wędrówki do podnóży Fitz Roy i Cerro Torre, skalnych iglic znajdujących się w północnej części Parku Narodowego „Los Glaciares”. Trasa trekkingu prowadzi nas leśnymi ścieżkami wśród karłowatych, patagońskich buków, lodowców i jezior, noce spędzamy w namiotach, a posiłki przygotowujemy wspólnie na kuchenkach gazowych. Główną atrakcją wędrówki jest podziwianie o wschodzie słońca „płonącej” wschodniej ściany Fitz Roy, oczywiście przy dobrej pogodzie. Trzeciego dnia trekkingu schodzimy do El Chaltén, a wieczorem regenerujemy siły i obolałe nogi podczas wypasionej kolacji. Nocleg w hostelu.

16 dzień: Zakupy pamiątek w El Calafate

Ranek po trudach trekkingu przeznaczamy na niespieszne śniadanie i zakupy pamiątek. Następnie jedziemy do El Calafate, najbardziej turystycznego miasta argentyńskiej Patagonii, położonego nad malowniczym jeziorem Argentino. Kontynuujemy zakupy pamiątek podczas spaceru urokliwymi uliczkami pełnymi straganów i sklepików. Wieczorem kolacja. Nocleg w hostelu.

17 dzień: Niezapomniane widoki na lodowiec Perito Moreno

Pora na największą atrakcję przyrodniczą Argentyny. Ruszamy zobaczyć lodowiec Perito Moreno, znajdujący się zaledwie godzinę drogi od El Calafate. Lodowiec podziwiamy z wody (rejs statkiem) i z lądu. Największe wrażenie robi jego ponad 40-metrowej wysokości czoło, od którego z dużą regularnością odrywają się gigantyczne bloki lodu i wpadają do jeziora Argentino. Kilkugodzinna sesja fotograficzna w jednym z najbardziej niesamowitych przyrodniczo miejsc Argentyny to doskonała okazja na chwilę odpoczynku i zadumy. Po południu wracamy do El Calafate i rozpoczynamy przejazd w kierunku Ziemi Ognistej. Noc spędzamy w namiotach na przylądku Virgenes nad Oceanem Atlantyckim.

18 dzień: Spacer wśród pingwinów na przylądku Virgenes

Od rana odwiedzamy kolonię pingwinów Magellana, które przylądek Virgenes obrały sobie jako jedno z głównych miejsc lęgowych w Patagonii. W niektórych sezonach można tam spotkać kilka tysięcy par ptaków. Następnie kontynuujemy przejazd na Ziemię Ognistą, największą wyspę archipelagu o tej samej nazwie. Po drodze drugi raz wjeżdżamy do Chile i przeprawiamy się promem przez Cieśninę Magellana w jej najwęższym miejscu. Nocujemy w hostelu nad malowniczo położonym jeziorem Fagnano.

19 dzień: Odkrywanie Ushuaia, czyli argentyńskie "fin del mundo"

Przed południem docieramy do portu Ushuaia, najdalej na południe położonego miasta na Ziemi. Po zakwaterowaniu w hostelu udajemy się na wycieczkę do Parku Narodowego „Tierra del Fuego”. 2-godzinny trekking brzegiem Kanału Beagle przez kamieniste plaże i wilgotne lasy zaprowadza nas aż do zatoki Bahia Lapataia – najdalej oddalonego miejsca argentyńskiej Ziemi Ognistej. Wracamy do Ushuaia na ostatnią patagońską kolację. Nocleg w hostelu.

20 dzień: Rejs po wodach Kanału Beagle

Przed południem płyniemy w rejs łodzią motorową po wodach kanału Beagle. Mamy okazję obserwować kolonie kormoranów na wyspie „H” i lwów morskich na wyspie Lobos, poznać historię i tradycję Indian Yámana, którzy zamieszkiwali rejony kanału ponad 10 tys. lat temu. Jeśli szczęście nam dopisze zobaczymy też wieloryby. Wczesne popołudnie to ostatnia szansa na zakupy pamiątek w Patagonii, gdyż wieczorem lecimy już do Buenos Aires. Po dotarciu do stolicy Argentyny udajemy się do klimatycznej dzielnicy Palermo. Nocleg w hostelu.

21-22 dzień: Smakowanie uroków boskiego Buenos

Ostatnie dwa dni w Argentynie przeznaczamy na zwiedzanie Buenos Aires, jednego z najciekawszych miast Ameryki Południowej. Rozpoczynamy od ścisłego centrum, Plaza de Mayo, katedry i dzielnicy San Telmo. Następnie przenosimy się do La Boca, klimatycznej na obrzeżach, w sercu nieco kiczowatej dzielnicy słynącej z kolorowych domów i stadionu drużyny piłkarskiej Boca Juniors. Podczas zwiedzania Buenos Aires nie ominiemy również cmentarza Recoleta z przepięknymi grobowcami argentyńskiej inteligencji i portu Puerto Madero z odremontowanymi dokami. Wieczorem powracamy do dzielnicy Palermo na pożegnalną kolację, a po niej doświadczamy nocnego życia Buenos. Nocleg w hostelu, a następnego dnia wylot z Argentyny.

23 dzień: Powrót do Warszawy

Przylatujemy do Warszawy i kończymy wyprawę.

Ważne informacje

 

Wyposażenie uczestnika

 • plecak (60-litrowy) z ochraniaczem przeciwdeszczowym
 • mały plecak na bagaż podręczny (20-litrowy)
 • ciepły śpiwór (puchowy), mata do spania
 • buty trekkingowe powyżej kostki, lekkie buty na zmianę, sandały
 • kurtka z membraną przeciwdeszczową
 • ciepły sweter lub polar, ciepłe spodnie
 • krótkie spodnie, podkoszulki, strój kąpielowy
 • grube i cieńsze skarpety, bielizna
 • rękawiczki, czapka
 • nakrycie głowy chroniące przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne
 • ręcznik, przybory toaletowe, chusteczki odświeżające
 • latarka (komplet zapasowych baterii), zapałki, przybory do szycia, notatnik
 • menażka i sztućce, kubek, nóż lub scyzoryk
 • krem z filtrem UV, tłusty krem ochronny, pomadka do ust
 • leki indywidualne, spis telefonów i adresów kontaktowych z rodziną
 • paszport, „bezpieczny portfel” na dokumenty

 • Samochody terenowe

 • Trekking

 • Rafting
Argentyna, Chile
19 listopada – 11 grudnia 2017
23 dni
4 - 8 osób
Przewodnik: Wojciech Marzec

Koszty wyprawy

9400 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Buenos Aires – Bariloche, Ushuaia – Buenos Aires – Warszawa
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • sprzęt biwakowy (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 3100 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy wynajętymi samochodami terenowymi przez Patagonię, oraz taksówkami i komunikacją miejską w Buenos Aires
 • wjazd kolejką linową na górę Cerro Catedral
 • rafting na rzece Rio Manso
 • rajd konny w okolicach jeziora San Martin
 • wycieczkę łodzią do czoła lodowca Perito Moreno
 • rejs łodzią po wodach kanału Beagle
 • wyżywienie (śniadania, lunche i kolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • noclegi na estania i w hostelach (pokoje dwuosobowe z łazienką)
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.