WYPRAWA POTWIER- DZONA
Szlakiem Kamiennych Wież

Szlakiem Kamiennych Wież

26 lipca – 5 sierpnia 2024
Gruzja 

Przed nami

 • 7-dniowy emocjonujący trekking w wysokich górach Tuszetii i Chewsuretii
 • wspaniałe krajobrazy Kaukazu i dzika górska przyroda
 • unikatowe zabytki – kamienne twierdze oraz klasztory
 • spotkania z lokalną kulturą
 • wyjątkowa domowa gruzińska kuchnia
 • uroczysta supra z pokazem tańców ludowych

O wyprawie

Szlakiem Kamiennych Wież to wyprawa trekkingowa w najbardziej oddalone od miejskiej cywilizacji i jednocześnie najbardziej dzikie regiony Gruzji.

Gruzja jest krajem z historią sięgającą kilku tysięcy lat, położonym na geograficznej i kulturowej granicy między Europą i Azją. Przepiękne górskie krajobrazy, przywiązanie do tradycji, nadzwyczajna gościnność mieszkańców, wspaniała kuchnia i długa historia winiarstwa, to tylko niektóre powody, dla jakich warto odwiedzić ten kraj.

Trasa naszej wyprawy Szlakiem Kamiennych Wież wiedzie dawnym historycznym szlakiem przez gruziński Wschodni Kaukaz od przepięknej dzikiej Tuszetii, w której do dziś zachowało się wiele autentycznych dawnych tradycji, do Chewsuretii znanej z kamiennych twierdz i wojowniczych górali. Nadal żyje się tu tradycyjnie, życie człowieka od najmłodszych lat związane jest z końmi, a pogańskie wierzenia mieszają się z chrześcijaństwem. To tutaj przetrwała prawdziwa kaukaska kultura. Z gór wrócimy do Tbilisi Gruzińską Drogą Wojenną.

Wyprawa Szlakiem Kamiennych Wież to również podróż przez regiony o wyjątkowej przyrodzie i dwa parki narodowe: Park Narodowy Tuszetii i Park Narodowy Pszaw-Chewsuretii. Nie zabraknie okazji do spotkań z mieszkańcami Kaukazu oraz przyjrzenia się ich życiu i pracy.

Nasz trekking w Gruzji jest ambitny i wiedzie w zróżnicowanym terenie w jednym z najpiękniejszych zakątków Kaukazu. Przejdziemy przez dwie przełęcze powyżej 3000 m n.p.m. Każdego dnia będziemy wędrować ok. 5-8 godzin na lekko (bagaże będą transportowane samochodem i konno). Dzięki temu, że większość nocy spędzimy w rodzinnych pensjonatach, będziemy mieli wiele okazji do spróbowania lokalnej kuchni każdego z regionów. Aby w pełni doświadczyć dzikiej przyrody Kaukazu, dwie noce spędzimy pod namiotami biwakując pod rozgwieżdżonym niebem.

Wyprawę organizujemy również w terminie 17 – 27 sierpnia 2024 (jeśli interesuje Cię ten termin, zaznacz to w zgłoszeniu).

Plan wyprawy

1 dzień:

Samodzielny przelot do Gruzji.

2 dzień:

Rano spotkanie z przewodnikiem w Tbilisi. Przejedziemy do hotelu, gdzie odpoczniemy i zjemy śniadanie. Następnie przejedziemy do Telavi, gdzie zaopatrzymy się w owoce i lokalne specjały na miejskim bazarze. To ostatnie miasto na naszej drodze. Po kilkudziesięciu kilometrach będziemy już w górach na jednej z najbardziej widowiskowych dróg na Kaukazie. Po drodze zatrzymamy się na piknik i podziwianie widoków. Po przejechaniu przez przełęcz Abano, najwyżej przejezdną autem przełęcz na gruzińskim Kaukazie (2850 m n.p.m.) znajdziemy się w Tuszetii – najdzikszej, mistycznej górskiej krainie, gdzie przez trudność dojazdu przetrwała nie tylko przepiękna natura ale i oryginalna i autentyczna kultura, wierzenia sprzed chrześcijaństwa i naturalna pasterska kuchnia. Do Omalo dojedziemy późnym popołudniem, by przy dobrej pogodzie móc zachwycić się zachodem słońca przy twierdzy Keselo nad górną częścią wsi. Na noc zatrzymamy się w gospodarstwie w Dolnym Omalo, gdzie gospodarze sami wytwarzają większość produktów – od warzyw i owoców rosnących w Tuszetii oraz w ich drugim domu, w Alvani, po sery i jogurty od własnych krów.

3 dzień:

Po wczesnym śniadaniu wyjdziemy w góry w stronę granicy z Dagestanem. Czeka nas trasa z dłuższym podejściem przez las do polodowcowego turkusowego jeziorka Oreti na wysokości 2670 m n.p.m., z przepiękną panoramą na cały region. Z punktu widokowego z góry zobaczymy naszą trasę wędrówki na kolejne dni, a przy dobrej widoczności i pogodzie nawet obie przełęcze, które mamy do pokonania. Nad jeziorkiem zjemy lunch, a następnie udamy się w drogę powrotną. Późnym popołudniem dotrzemy do pensjonatu w Omalo gdzie zostaniemy na kolejną noc. Dystans  23 km, podejście i zejście 1450 m.

4 dzień:

Tego dnia pakujemy już nasze bagaże, które do kolejnej wsi pojadą autem. Po śniadaniu wyruszamy szlakiem do Szenako – trasa jest krótka, choć ze stromszymi podejściami i przez las, czasem z ekspozycją na wąską dolinę. Następnie po zwiedzeniu wioski udamy się do Diklo. Po drodze zjemy lunch w formie pikniku. Za Diklo odwiedzimy ruiny starej wsi obronnej. Na noc zatrzymamy się w rodzinnym pensjonacie w Diklo. Dystans 15 km, podejście ok. 350 m, zejście ok. 300 m.

5 dzień:

Po wczesnym śniadaniu i spakowaniu bagaży wychodzimy na przełęcz nad Diklo, skąd rozpościera się piękny widok na płaskowyż z Shenako oraz okoliczne skaliste wierzchołki. Następnie dość stromo schodzimy do rzeki kierując się w stronę doliny Pirikiti. Za mostem czeka nas dość dość długie podejście do wsi Chigho, gdzie zatrzymamy się na lunch. Po chwili odpoczynku wyruszymy wzdłuż doliny do zrekonstruowanej wsi Dartlo. Tam spędzimy noc w odrestaurowanych średniowiecznych domach obronnych, a gospodarze zaproszą nas na kolację do należącej do nich knajpki z tarasem nad rzeką. Dystans 19 km, podejście ok. 850 m, zejście ok. 800 m.

6 dzień:

Po śniadaniu i spakowaniu bagaży wyruszamy do Kvavlo, twierdzy górującej na grani nad Dartlo, by stamtąd dotrzeć do Dano, a następnie ścieżką z dość dużą ekspozycją do drogi do Czeszo. Tam na lunch ugości nas lokalna gospodyni, słynąca z najlepszego kotori (tuszeckie chaczapuri) w regionie. Stamtąd drogą udamy się do Girevi, ostatniej cywilizacji na trasie. Tego dnia nasze bagaże przyjadą na koniach, które będą nam towarzyszyć na dalszej trasie. Kolacja i nocleg w rodzinnym pensjonacie. Dystans 17 km, podejście ok. 400 m, zejście ok. 300 m.

7 dzień:

Po śniadaniu i spakowaniu bagaży musimy odmeldujemy się na posterunku straży granicznej a potem ruszymy starym szlakiem wzdłuż granicy z Czeczenią. Trasa wiedzie doliną rzeki, poza kilkoma podejściami przeważnie na jednym poziomie. Po ok 5-6 godzinach dotrzemy na polanę Kvahidi u zbiegu górskich rzek, by tam odpocząć i rozstawić namioty. Obiadokolację przygotujemy wspólnie w warunkach biwakowych. Nocleg w namiotach. Dystans 15 km, podejście ok. 450 m, zejście ok. 100 m.

8 dzień:

Po śniadaniu i złożeniu namiotów oraz spakowaniu bagaży wyruszymy w stronę przełęczy Atsunta (3431 m n.p.m.). Początkowo szlak wiedzie korytem rzeki, a po jej przekroczeniu (przy wyższym poziomie wody konno) czeka nas spore podejście na przełęcz. Z przełęczy Atsunta rozciąga się niesamowity widok na Tuszetię którą opuszczamy i Chewsuretię do której schodzimy. Po zejściu dotrzemy do polany Khidotani, gdzie niedaleko posterunku straży granicznej rozstawimy namioty. Obiadokolację przygotujemy wspólnie w warunkach biwakowych. Nocleg w namiotach. Dystans 14 km, podejście ok. 950 m, zejście ok. 900 m.

9 dzień:

Po śniadaniu składamy namioty i pakujemy bagaże, a następnie schodzimy piękną doliną do Mutso, gdzie znajduje się odrestaurowana, widowiskowo położona twierdza. Tam tez zatrzymamy się na lunch. Dalej autami udamy się do Shatili, gdzie również zwiedzimy zabytkową średniowieczną kamienną twierdzę, w której zatrzymamy się na noc.  Dystans 23 km, zejście ok. 1000 m.

10 dzień:

Po śniadaniu i spakowaniu bagaży wyruszamy do Tbilisi, by oddać się zakupom, odpoczynkowi w termach. Wieczorem udamy się ma uroczystą kolację z pokazem regionalnych tańców gruzińskich. Dzień zakończymy odpoczynkiem w hotelu.

11 dzień:

W nocy wyjazd z Tbilisi na lotnisko i wylot z Gruzji.

Mapa wyprawy

Dodatkowe informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać dowód osobisty lub ważny paszport.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/gruzja.
 • Uczestnik powinien posiadać na czas wyprawy polisę ubezpieczeniową uwzględniającą koszty leczenia za granicą oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków.

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak lub torba podróżna (60-80 l) (jako bagaż główny)
 • mały wygodny plecak ok 20-30l (do noszenia podczas trekkingu)
 • ciepły śpiwór (optimum ok. –5 stopni C)
 • karimata lub mata do spania + folia NRC
 • buty trekingowe wysokie + ochraniacze (stuptuty)
 • kijki trekkingowe
 • ciepły polar/softshell i długie spodnie
 • lżejsza bluza/koszula i zapasowe długie spodnie
 • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 • ciepły polar/sweter wełniany/bezrękawnik lub sweter puchowy/primaloft
 • ciepłe rękawiczki i czapka
 • bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem) i wygodne grube skarpetki
 • cienkie nakrycie głowy, krótkie spodenki
 • ręcznik szybkoschnący, sandały lub klapki
 • duże worki foliowe 3 sztuki (wszystkie ubrania i śpiwór pakujemy najpierw w worki)
 • latarka ze sprawnymi bateriami, zapałki/zapalniczka
 • menażka, kubek, sztućce (w tym nóż turystyczny), opcjonalnie termos
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, opcjonalnie suchy szampon
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30), opcjonalnie środek na komary i kleszcze
 • paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
  (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe), elektrolity (np. Isostar, Litorsal)

 • Trekking

 • Góry wysokie

 • Dzika przyroda

 • Poznawanie kultury
Gruzja
26 lipca – 5 sierpnia 2024
11 dni
8 - 15 osób
Przewodnik: Magdalena Konik

Koszty wyprawy

1250 eur
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację trekkingu i opiekę przewodnika polskojęzycznego
 • przejazdy lokalne autami terenowymi
 • wynajęcie auta oraz koni wraz z opiekunem (7, 8 dzień) do przewozu bagaży uczestników podczas trekkingu
 • zakwaterowanie – Tbilisi (hotel 3*), Omalo, Diklo, Girevi – rodzinne pensjonaty, Dartlo – domy obronne
 • zapewnienie ekwipunku biwakowego (dwuosobowe namioty, maty samopompujące, kuchenki, gaz, apteczka)
 • wyżywienie od 2 do 10 dnia: śniadania, lekkie lunche, obiadokolacje w oparciu o pyszną kuchnię regionalną oraz przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych (7, 8 dzień)

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego do Gruzji
 • ubezpieczenia KL i NNW

 

 

Mapa wyprawy