Traperska Przygoda w Laponii

Traperska Przygoda w Laponii

4 – 13 września 2024
Finlandia 

Przed nami

 • bushcraftowa przygoda za kołem podbiegunowym
 • opieka doświadczonego instruktora survivalu i bushcraftu
 • zdobycie praktycznych umiejętności outdoorowych
 • warsztaty z zakresu bytowania w lesie – nawigacja z mapą i kompasem, budowa schronień, rozpalanie ognisk, gotowanie w terenie, pierwsza pomoc
 • wspaniała i dzika przyroda Laponii
 • wędrówka przez odludne tereny nad Jeziorem Inari
 • niezapomniane biwaki z ogniskami w tajdze
 • poznanie kultury i tradycji Saamów

O wyprawie

Traperska Przygoda w Laponii to piesza wyprawa przez tajgę i eksploracja odludnych terenów za kręgiem polarnym nad Jeziorem Inari. Podczas wędrówki będziemy obozować w bushcraftowym stylu – wyprawa to unikatowe połączenie krótkiego trekkingu i praktycznego szkolenia z zakresu sztuki radzenia sobie w dziczy, w oparciu o umiejętności, prosty sprzęt oraz zapasy.

Bushcraft, w przeciwieństwie do survivalu, to sztuka bytowania w dziczy w oparciu o wiedzę na temat przyrody i możliwości jej zrównoważonego wykorzystania do własnych potrzeb, dzięki przygotowanemu zawczasu sprzętowi. Niekiedy jest on „prymitywny” – jak choćby siekiera, patelnia, lina i kawał tkaniny do rozwieszenia jako dach. Idea ta najbardziej zbliżona jest do romantycznej postaci dawnego trapera, czy też odkrywcy-awanturnika, ruszającego eksplorować odludne regiony. Wyprawy tego typu zawsze zabezpieczone były kluczowym dla przetrwania wyposażeniem oraz stosownymi zapasami prowiantu, zdatnego do przygotowania w zawieszonym nad ogniskiem kociołku.

Traperska Przygoda w Laponii to szkoła przetrwania w wersji „light” – bez ekstremalnych scenariuszy. To połączenie odpoczynku od cywilizacji ze zdobywaniem niezbędnych umiejętności oraz przećwiczeniem ich w praktyce. Wiedza ta będzie przydatna nie tylko w terenie podczas Twoich przyszłych aktywności outdoorowych. Jej zakres oraz uniwersalność może się przydać także podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych związanych chociażby z klęskami żywiołowymi, konfliktami zbrojnymi, czy blackoutem.

Nauczysz się precyzyjnie nawigować mapą i kompasem. Dowiesz się jak rozpalać ogień w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Zobaczysz jak budować różne typy schronień, używać węzłów oraz tworzyć leśne narzędzia, ułatwiające bytowanie na łonie natury. Nauczysz się jak udzielić pierwszej pomocy w terenie. Poznasz także sekrety leśnej kuchni i wiele innych przydatnych w lesie patentów. To wszystko pod opieką Instruktora survivalu i bushcraftu.

Jeśli interesujesz się obszarami północnymi, kochasz surowe krajobrazy i uwielbiasz kilkukilometrowe wędrówki po lesie oraz biwakowanie, ta wyprawa jest właśnie dla Ciebie. Traperska Przygoda w Laponii realizowana jest w wyjątkowym miejscu, idealnie dopasowanym do jej założeń programowych. Dziki las na dalekiej północy Finlandii – w Laponii, krainie Saamów, reniferów i… Świętego Mikołaja to teren, w który uwielbiamy wracać od lat.

Laponia to wysunięte najbardziej na północ rubieże Półwyspu Skandynawskiego, rozciągające się na terytorium Findlanii, Szwecji, Norwegii oraz Rosji. Region ten charakteryzuje się bardzo małym zaludnieniem, dziką przyrodą oraz surowymi krajobrazami. Porastająca te tereny dziewicza tajga, przechodząca dalej na północ w surową tundrę, tworzy unikatową mozaikę z licznymi jeziorami i strumieniami o krystalicznie czystej wodzie, wzgórzami i głazowiskami.

Jezioro Inari, którego rejon będziemy eksplorować, to największe jezioro w Laponii, a trzecie co do wielkości w Finladii. Ma powierzchnię ponad 1000 km2, znajduje się na nim ponad 3000 wysp. Położone jest za kręgiem polarnym i słynie ze swojego bogactwa w ryby. Inari to idealne miejsce, aby wśród wyjątkowej przyrody i krajobrazów cofnąć się w czasie i poczuć jak prawdziwy człowiek lasu.

Wyprawę do Laponii poprzedzi kilkugodzinne spotkanie przygotowawcze online, podczas którego poznasz Instruktora oraz innych Uczestników. Będzie to też doskonała okazja, aby sprawdzić swój ekwipunek wyprawowy oraz omówić wszystkie kwestie, które rzutują na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie późniejszego przebywania w lapońskiej dziczy.

Plan wyprawy

1 dzień: Przelot do Finlandii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Finlandii. Po wylądowaniu w Ivalo jedziemy do miasteczka Inari, gdzie kwaterujemy się w pensjonacie. Tuż po integracyjnej kolacji robimy odprawę, podczas której przypomnimy zasady bezpieczeństwa w trakcie wyprawy oraz współpracy w grupie i kierowania wyprawą przez Instruktora. Nocleg w pensjonacie.

2 dzień: Muzeum SIIDA i wyjazd do tajgi

Po śniadaniu udamy się do Muzeum SIIDA prezentującego dziedzictwo kulturowe Saamów – ludu zamieszkującego Laponię. Muzeum przybliża też unikatowe walory przyrodnicze Laponii. Wizyta w tym obiekcie to również świetna okazja do przyjrzenia się bushcraftowym ciekawostkom np. w zakresie sztuki pozyskiwania pokarmu z użyciem pułapek, wykonywania improwizowanych schronień, czy zachowania mobilności w warunkach głębokiego zaśnieżenia.

Po zwiedzeniu muzeum zjemy lunch, a następnie pojedziemy autobusem do miejsca startu naszej wędrówki w północnej części Jeziora Inari. Tego dnia, po krótkiej pieszej wędrówce, czeka nas nocleg w dzikiej tajdze. Pierwszy biwak będzie dobrą okazją do utrwalenia wiedzy (nabytej wcześniej w trakcie wiosennego weekendowego stażu na Warmii) z zakresu wznoszenia schronień, posługiwania się węzłami, rozpalenia ognia i przygotowywania posiłków na ognisku. Pod okiem i ze wsparciem Instruktora przygotujemy i zastosujemy do ugotowania kolacji ognisko z trójnogiem i zawieszkami do kociołków oraz tzw. świecę skandynawską, zaimprowizowaną z kłody lub drewnianych szczap. Następnie czeka nas pierwszy wieczór przy ognisku, podczas którego omówimy wrażenia z minionego dnia, a także plany na kolejny. Nocleg w terenie.

3 dzień: Wędrówka nad Jezioro Inari

Wspólnie przygotujemy śniadanie, po którym czeka nas całodniowa wędrówka. Towarzyszyć jej będzie terenowa nauka precyzyjnej nawigacji z mapą i kompasem w terenie gęsto zalesionym. Po południu dojdziemy do przesmyku nad Jeziorem Inari, który stanowić będzie naszą strefę noclegów na kolejne dwie noce. Znajdziemy tutaj dogodną lokalizację na posadowienie obozu oraz rozstawienie namiotów, rozpalenie ogniska i przygotowanie obiadokolacji. Jako schronienie awaryjne przez następne dni może nam służyć znajdująca się w okolicy typowa dla Laponii traperska chata zbudowana z drewnianych bali, zaopatrzona w stół, ławy, żeliwną kozę, palnik gazowy oraz prycze do spania. Nocleg w terenie.

4 dzień: Dzień w obozie nad jeziorem

Przed nami poranne czynności obozowe i wspólne przygotowanie śniadania. Ten dzień spędzimy stacjonarnie i przeprowadzimy warsztaty bushcraftowe. Zakres przekazanej wiedzy będziemy mogli wykorzystać w trakcie kolejnych dni wyprawy. Pierwszy blok zajęć poświęcimy efektywnemu posługiwaniu się różnymi narzędziami do pracy w drewnie, w tym także rzeźbieniu drobnych użytkowych przedmiotów (np. tradycyjnej kuksy lub łyżki). Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie dalszej samodzielnej pracy rzeźbiarskiej w trakcie kolejnych dni. Do czasu zakończenia wyprawy możliwe będzie zatem ukończenie własnego projektu rzeźbiarskiego i powrót do domu z oryginalną, własnoręcznie wykonaną w Laponii bushcraftową pamiątką. Kolejne zajęcia to warsztaty, które przybliżą nam zdobywanie pożywienia w dziczy. Wypróbujemy różne metody na łowienie ryb, zarówno z użyciem sprzętu wędkarskiego, jak i przy pomocy dawnych technik bushcraftowych. Udział w zajęciach umożliwi dalsze samodzielne połowy. Przy wieczornym ognisku omówimy wrażenia z minionego dnia, a także plan dalszej wędrówki. Nocleg w terenie.

5 dzień: Wędrówka do Vätsäri Wilderness Area

Po zakończeniu rutynowych czynności porannych przygotujemy się do wymarszu z rejonu przesmyku na Jeziorem Inari w głąb Vätsäri Wilderness Area. To wyjątkowo cenny przyrodniczo obszar na terenie Laponii. Spotkać tu można m.in. renifery, łosie oraz niedźwiedzie brunatne. Tego dnia będziemy eksplorować istny labirynt jezior, lasów i głazowisk. Będzie to idealna okazja do doskonalenia umiejętności nawigacji z mapą i kompasem. Po południu zajmiemy się organizacją obozowiska oraz przygotowaniem posiłku zgodnie z dotychczas zdobytą wiedzą oraz bushcraftowymi umiejętnościami. Po warsztatach z zakresu obróbki drewna siekierą, wieczorem nauczymy się przygotowywać i rozpalać ognisko całonocne typu nodia. Nocleg w terenie.

6 dzień: Powrót do obozu

Rano rozpoczniemy wędrówkę powrotną w kierunku przesmyku nad Jeziorem Inari, w trakcie której dalej będziemy szlifować umiejętność nawigacji z mapą i kompasem. Po drodze poszukamy i pozyskamy fragmenty drewna niezbędnego do realizacji kolejnego warsztatu, dotyczącego techniki rozpalania ognia metodą pocierania drewna o drewno (technika łuku ogniowego). To jedna z kluczowych umiejętności w sztuce bushcraftu i przetrwania w dziczy. W trakcie zajęć realizowanych w formie wyczerpującego pokazu Instruktora, każdy będzie miał okazję poznać i zrozumieć mechanizm działania łuku ogniowego oraz kryteria przygotowania tzw. hubki – materiału zapewniającego uzyskanie zapłonu. Po południu przygotujemy wspólnie posiłek. Nocleg w terenie.

7 dzień: Dzień w obozie nad jeziorem

Czas przed południem poświęcimy na zajęcia praktyczne z rozpalania ognia metodą łuku ogniowego. Każdy będzie miał możliwość samodzielnie wystrugać i spasować swój własny komplet łuku ogniowego i hubki oraz trenować pod okiem Instruktora prawidłową technikę użycia zestawu, tak aby możliwym stał się zapłon, tym samym rozpalenie ognia bez żadnego dedykowanego źródła zapłonu. Popołudnie zagospodarujemy zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami grupy. Czas ten można przeznaczyć na dalsze treningi w dowolnym obszarze tematycznym poznanym dotychczas np. dokończenie własnych projektów rzeźbiarskich, połów ryb, trening niecenia ognia, czy odpoczynek na łonie natury. Po przygotowaniu posiłku wieczór przy ognisku. Nocleg w terenie.

8 dzień: Wędrówka powrotna

Rano udamy się w drogę powrotną w kierunku cywilizacji. Czeka nas kilka godzin marszu przez tajgę, podczas której znajdziemy też czas na ćwiczenia utrwalające nabyte w ciągu ostatnich dni umiejętności. Późnym popołudniem przygotujemy biwak w lesie, rozstawimy namioty i zajmiemy się przygotowaniem obiadokolacji. Przy wieczornym ognisku podsumujemy nasz pobyt w tajdze i zdobyte umiejętności. Nocleg w terenie.

9 dzień: Powrót do Ivalo

Wcześnie rano zwiniemy obozowisko i przejedziemy autobusem do Inari. W miasteczku zjemy lunch oraz odwiedzimy sklepy z regionalnymi pamiątkami, rękodziełem i przedmiotami użytkowymi (tradycyjne fińskie nożepukko i leuku oraz drewniane kuksy). Następnie udamy się do pensjonatu w Ivalo gdzie odpoczniemy po wyprawie i zostaniemy na noc.

10 dzień: Przelot do Polski

Wcześnie rano wyruszamy na lotnisko i udajemy się w podróż powrotną do Warszawy.

Dodatkowe informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest uczestniczyć w spotkaniu przygotowawczym online (zorganizujemy je najpóźniej na miesiąc przed wyprawą).
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać dowód osobisty lub ważny paszport.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/finlandia/informacje-dla-podrozujacych.

Wyposażenie uczestnika

Obowiązkowe

 • duży plecak ok. 60-70 l
 • hamak + tarp
 • ciepły śpiwór, zalecany syntetyczny (komfort około -5 stopni)
 • karimata
 • buty trekkingowe wysokie + ochraniacze (stuptuty)
 • komplet odzieży dziennej (marszowej, do zajęć) to jest: komplet bielizny, spodnie z długimi nogawkami, pas lub szelki do spodni, koszula z długim rękawem (np. flanelowa, trekkingowa, mundurowa), kapelusz, chusta lub buff
 • komplet odzieży grzewczej: kalesony, warstwy do ubrania „na cebulkę” na korpus (koszulki grzewcze z długim rękawem, polar lub sweter, ewentualnie dodatkowy shoftshell lub lekka kurtka puchowa/puch syntetyczny np. Primaloft)
 • zamienne komplety bielizny dziennej oraz grzewczej i dodatki (zwykłe skarpety marszowe np. 2x, ciepłe i luźne skarpety do spania 1x, ciepła czapka np. polarowa lub wełniana)
 • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 • skórzane rękawice 5-palczaste (robocze, z miękkiej skóry zapewniające manualność – np. marki GOAT)
 • moskitiera nagłowna do noszenia wraz z kapeluszem (na wszelki wypadek w przypadku anomalii temperatury „na plus” i występowania komarów)
 • podstawowe elementy higieniczne (ręcznik szybkoschnący, szczotka do zębów, chustki nawilżane, papier toaletowy, maść/wazelina lub zasypka marszowa) oraz środek na komary i kleszcze
 • worki segregacyjne (do użycia wewnątrz plecaka) chroniące śpiwór i odzież przed wilgocią. Zalecane worki przeprawowe typu dry-bag, ewentualnie mocne worki foliowe
 • latarka z nowym kompletem baterii (najlepiej lekka czołówka)
 • zapalniczka, zapałki, kostka rozpałki (zabezpieczone przed wilgocią)
 • ostry nóż z głownią stałą (np. nóż MORA)
 • sznurek (kilka lub kilkanaście metrów cienkiej linki np. fi 4-5 mm)
 • przybory kuchenne: menażka, kubek stalowy, łyżka, bidon na wodę (np. 1 litrowy typu Nalgene lub podobny), opcjonalnie termos
 • kompas płytkowy, niewielki notes, ołówek
 • telefon komórkowy, ładowarka, niewielki powerbank
 • paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
 • (strony ze zdjęciem i z danymi), zalecana również karta EKUZ
 • indywidualna apteczka opatrunkowa (folia NRC, rękawiczki nitrylowe, plastry różne, gazy jałowe i bandaże różne, środek do dezynfekcji)
 • pakiet podstawowych lekarstw dostępnych bez recepty (np. środki przeciwbólowe, środki na żołądek, biegunkę, w tym elektrolity)
 • w razie potrzeby specjalistyczne leki przyjmowane na stałe schorzenia (wraz z ulotką)

 

Każdy Uczestnik wyprawy przenosić będzie w swoim plecaku dodatkowo:

 • własny pakiet żywnościowy (dostarczony przez Organizatora) – jedzenie które można z łatwością przygotować na ognisku (ogniskowe gotowanie jest merytorycznym elementem szkolenia)
 • dodatkowo wydzielony element wyposażenia zespołowego. Może być to np. namiot, tarp (lekka plandeka 3×3 m), przybory do pracy w drewnie (toporek, noże rzeźbiarskie), naczynie kuchenne (kociołek, czajnik Kelly Kettle) itp. Wyposażenie to zapewnia organizator.

 

Dodatkowe wyposażenie (wedle uznania Uczestnika):

 • dodatkowy podkład pod karimatę (np. fragment grubej folii, maty stanowiącej dodatkową izolację przed wilgocią)
 • ponczo przeciwdeszczowe
 • pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak
 • kijki trekkingowe
 • klapki lub lekkie sandały
 • odbiornik GPS
 • indywidualny sprzęt wędkarski
 • przybornik z drobnym wyposażeniem (np. zestaw naprawczy, krzesiwo)

 • Trekking

 • Szkolenie turystyczne

 • Dzika przyroda

 • Biwak

 • Noclegi w namiotach

 • Gotowanie na ognisku
Finlandia
4 – 13 września 2024
10 dni
8 - 10 osób
Przewodnik: Jakub Dorosz

Koszty wyprawy

8900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika – Instruktora
 • organizację spotkania przygotowawczego
 • przelot na trasie Warszawa – Ivalo – Warszawa w samolotach rejsowych w klasie ekonomicznej (bagaż główny do 23 kg + bagaż podręczny)
 • przejazdy lokalne
 • 2 noclegi w pensjonacie (pokoje 2 osobowe), 7 noclegów w terenie zgodnie z Planem wyprawy
 • wyżywienie przygotowywane wspólnie w terenie (2 – 9 dzień) z produktów zakupionych przez Organizatora
 • udostępnienie sprzętu zespołowego (kociołki, czajnik typu Kelly Kettle, apteczka, zestaw naprawczy, sprzęt wędkarski, narzędzia do pracy w drewnie, mapy i materiały szkoleniowe)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
 • pozwolenia i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz obszarów chrnionych, licencje wędkarskie
 • ubezpieczenie KL, NNW i BP
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Cena nie obejmuje posiłków w Inari i Ivalo (ok. 150 EUR/os) oraz wydatków indywidualnych.

Mapa wyprawy

Jezioro Inari

Inari, Finlandia

Jezioro Inari

Inari

Siida, Inarintie, Inari, Finlandia

Inari