Ognista Ziemia

Ognista Ziemia

17 listopada – 9 grudnia 2018
Argentyna   Chile

Przed nami

 • eksploracja wspaniałych parków narodowych Ameryki Południowej
 • przejazd legendarną drogą „Ruta 40” i Carretera Austral
 • rafting po bystrzach rzeki Río Manso
 • rajd konny wzdłuż bajecznego jeziora San Martin
 • trekking do podnóży legendarnych Fitz Roy, Cerro Torre i Torres del Paine
 • spacer wśród pingwinów na przylądku Virgenes
 • rejs statkiem po Kanale Beagle z widokiem na Ushuaia
 • wyśmienite steki i wyborne wino
 • odkrywanie Buenos Aires i klimatycznych miasteczek Patagonii

O wyprawie

Patagonia to jedna z najpiękniejszych krain geograficznych na Ziemi. Położona na terenie Argentyny i Chile stanowi esencję surowych i dziewiczych obszarów Ameryki Południowej. Niegdyś zamieszkiwana przez tubylcze ludy Mapuczów, Tehuelches czy Indian Yámana była ostatnim miejscem, do którego dotarły ekspedycje europejskich odkrywców. O jej istnieniu świat dowiedziała się dzięki sławnym żeglarzom, przyrodnikom i podróżnikom. Dziś Patagonia jest ważnym rejonem turystycznej mapy świata. Jednak ci, którzy tu przybywają szukają nie tylko pięknych krajobrazów czy rzadkich okazów flory i fauny. Szukają prawdziwej przygody, niecodziennych wyzwań, mocnych doznań i odrobiny szaleństwa. To wszystko, co po dziś dzień daje ognista patagońska ziemia.

Patagonia rozciąga się na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów. Jej północną, umowną granicę stanowi rzeka Colorado mająca swe źródła w wysokich Andach i płynąca po kamienistej pustyni do Atlantyku. Na południu Patagonia sięga aż po Ziemię Ognistą. Ten archipelag składający się z kilku tysięcy w większości niezamieszkanych wysp traktowany jest jako część Patagonii, choć od stałego lądu oddziela go Cieśnina Magellana. Niegdyś obszary te stanowiły jedność, o czym świadczą liczne podobieństwa w świecie roślinnym i zwierzęcym. Do Patagonii należy również łańcuch Andów Patagońskich, ciągnący się wzdłuż zachodniego wybrzeża, ze wspaniałymi Lądolodami Patagońskimi będącymi największymi kontynentalnymi polami lodowymi poza Antarktydą i Grenlandią.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Argentyny

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Argentyny.

2 dzień: Krótki spacer po Buenos Aires i przelot do Patagonii

Wczesnym rankiem przylatujemy do Buenos Aires i od razu kierujemy się do centrum argentyńskiej stolicy na krótki spacer handlową ulicą Florida. Po południu przelatujemy do miejscowości San Carlos de Bariloche w Krainie Jezior (północna Patagonia). Kwaterujemy się w hostelu w centrum, a następnie udajemy się na zwiedzanie miasteczka malowniczo położonego nad brzegiem jeziorem Nahuel Huapi, z zabudową wzorowaną na szwajcarskim, alpejskim stylu. Wieczorem kosztujemy pierwszej, tradycyjnej, argentyńskiej kolacji, czyli wyśmienity wołowy stek, bagietka, sałatka z pomidorów i cebuli, wszystko zakrapiane butelką argentyńskiego czerwonego wina. Nocleg w hostelu.

3 dzień: Poznawanie Krainy Jezior

Rano odbieramy samochody terenowe, które posłużą nam podczas podróży przez Patagonię. Następnie jedziemy do podnóży góry Cerro Catedral tuż obok Bariloche. Wjeżdżamy kolejką linową na górę i udajemy się na krótki trekking na punkt widokowy położony na wysokości 2388 m n.p.m. Przy dobrej pogodzie rozpościerają się stąd wspaniałe, dalekie widoki na polodowcowe jeziora i ośnieżone góry. Następnie po szybkim lanczu ruszamy w objazd po Krainie Jezior. Naszą trasę wyznaczy „Ruta 40”, czyli kultowa droga ciągnąca się przez całą Argentynę u wschodnich podnóży Andów. Mijając otoczone wysokimi górami polodowcowe jeziora Nahuel Huapi, Correntoso, Espejo, Traful i Lácar docieramy do malowniczo położonej, urokliwej miejscowości San Martín de los Andes. Wieczorem wracamy do Bariloche i udajemy się na kolację nie gorszą niż dnia poprzedniego. Nocleg w hostelu.

4 dzień: Rafting na Río Manso

Ten dzień przeznaczymy na rafting górską rzeką Manso przepływającą na południe od Bariloche, która swój początek bierze z lodowców zalegających na górze Cerro Tronador znajdującej się na granicy Argentyny i Chile. Wyjeżdżamy z Bariloche i po 2-godzinnej jeździe docieramy do miejsca rozpoczęcia spływu. Rafting rozpoczynamy od szkolenia z zasad bezpieczeństwa prowadzonego przez lokalnego instruktora. Następnie każdy uczestnik zostaje wyposażony w kompletny ekwipunek, czyli piankę ocieplającą, kamizelkę ratunkową, kask i buty antypoślizgowe. Spływ rzeką Manso odbędziemy w pontonach 8-osobowych (plus instruktor) na wodach III i IV klasy aż do granicy z Chile. Po wysuszeniu i małym lanczu ruszamy w dalszą drogę do klimatycznego miasteczka El Bolsón. Nocleg w hostelu.

5 dzień: Wizyta w Parku Narodowym „Los Alerces”

Wyjeżdżamy z El Bolsón i kierujemy się na południe w stronę Parku Narodowego „Los Alerces”. Przed wjazdem do parku zatrzymujemy się na chwilę w miejscowości Cholila, w której na początku XX wieku mieszkali słynni rabusie Butch Cassidy i Sundance Kid. Park Narodowy „Los Alerces” to kwintesencja tej części patagońskich krajobrazów. Wysokie góry pokryte gęstymi lasami a w szczytowych partiach lodowcami wyrastają wprost z krystalicznie czystych jezior. Podczas przejazdu przez park robimy krótki trekking i liczne postoje w malowniczych miejscach, podziwiamy piękne widoki na szmaragdowe jeziora, zalesione góry i lodowce. Następnie jedziemy do miasteczka Trevelin, założonego przez walijskich osadników. Wieczorem udajemy się na krótki spacer po miasteczku i kolację w lokalnej restauracji. Nocleg w hostelu.

6 dzień: Wjazd do Chile i przejazd Carretera Austral

Przez Trevelin prowadzi jedna z kilku dróg w Patagonii łączących Argentynę z Chile. Korzystając z okazji przekraczamy główny grzbiet patagońskich Andów i wjeżdżamy do Chile, by zobaczyć jak wygląda Patagonia w części zachodniej. Po minięciu miasteczka Futaleufú wjeżdżamy na drogę krajową nr 7 potocznie zwaną Carretera Austral (Autostrada Południowa). Jest to główny szlak komunikacyjny południowego Chile ciągnący się z północy na południe po zachodniej stronie Andów na długości ponad 1200 km. Podczas przejazdu robimy postoje w widokowych miejscach, m.in. w Parku Narodowym „Queulat” gdzie gęste liściaste lasy graniczą bezpośrednio z lodowcami. Nocleg w hostelu w jednej z mijanych miejscowości.

7 dzień: Wspaniałe widoki na jezioro General Carrera

Od rana kontynuujemy przejazd przez Carretera Austral na południe. Podziwiamy mijane krajobrazy, przejeżdżamy wzdłuż imponującego masywu górskiego Cerro Castillo. W drugiej połowie dnia dojeżdżamy do największego w Patagonii i drugiego w całej Ameryce Południowej (po jeziorze Titicaca) polodowcowego jeziora General Carrera. Znajduje się ono na pograniczu Chile i Argentyny, a po stronie argentyńskiej nosi nazwę Buenos Aires. Objeżdżamy jezioro od strony zachodniej i zatrzymujemy się na nocleg w urokliwej miejscowości Puerto Río Tranquilo. Nocleg w namiotach na campingu tuż nad brzegiem jeziora.

8 dzień: Eksploracja Marmurowych Jaskiń i polodowcowych jezior Posadas i Pueyrredón

Dzień rozpoczynamy od zwiedzania Marmurowych Jaskiń z powierzchni wody jeziora General Carrera. Jaskinie te zostały uformowane ponad 6 tys. lat temu w wyniku erozyjnej działalności wód jeziora na marmurowe skały tworzące brzeg. Po dopłynięciu motorową łodzią w rejon jaskiń przesiadamy się na kajaki by w niczym nieograniczony sposób eksplorować Marmurową Kaplicę, Katedrę i inne mniejsze jaskinie. Po powrocie do Puerto Río Tranquilo kontynuujemy przejazd samochodami szutrową drogą wzdłuż jeziora General Carrera, a następnie jeziora Bertrand robiąc liczne postoje i podziwiając wspaniałe widoki na turkusowe wody oraz wysokie i pokryte lodowcami góry. Wieczorem ponownie przekraczamy granicę i dojeżdżamy nad malownicze i praktycznie bezludne argentyńskie jeziora Posadas i Pueyrredón. Nocleg w namiotach na campingu.

9 dzień: Wizyta w Jaskini Rąk i przejazd legendarną "Ruta 40" do estancia El Condor

W pierwszej połowie dnia jedziemy do Jaskini Rąk (hisz. Cueva de las Manos) położonej w dolinie rzeki Pinturas. Jaskinia warta jest zobaczenia z powodu naskalnych, kolorowych malowideł (m.in. dłoni) pozostawionych przez społeczność Tehuelches zamieszkującą okolicę około 9 tys. lat temu. Po zwiedzeniu jaskini wracamy do głównego szlaku i dalej podążamy legendarną drogą „Ruta 40” w kierunku południowym. W tej części Patagonii krajobraz staje się pustynny i bezludny, a jedynymi spotykanymi po drodze stworzeniami są dziko żyjące stada guanako i strusi nandu oraz szybujące wysoko w powietrzu kondory. Po dotarciu do miejscowości Tres Lagos odbijamy w kierunku jeziora San Martin i po kolejnych 130 km szutrową drogą docieramy na estancia El Condor. Po zakwaterowaniu na argentyńskim „rancho” kolacja i nocleg.

10-12 dzień: Rajd konny nad jeziorem San Martin

Pozostawiamy samochody na estancia i rozpoczynamy trzydniowy rajd konny w sąsiedztwie jeziora San Martin. Podążamy stępem wzdłuż górzystego brzegu jeziora, wśród surowych ale bajecznie kolorowych krajobrazów Patagonii. Prowadzą nas lokalni przewodnicy, dosiadamy spokojny, dobrze ujeżdżonych koni rasy kreolskiej w wygodnych, szerokich siodłach. W czasie rajdu robimy postoje w widokowych miejscach, jeśli teren pozwala próbujemy swoich sił w galopie i nocujemy na poddaszu drewnianej chaty. Chętni uczestniczyć mogą w przygotowywaniu posiłków na kuchni opalanej drewnem, a odważni pomagać przy siodłaniu i kiełznaniu koni. Trzeciego dnia rajdu wracamy na estancia El Condor, a następnie już samochodami udajemy się do ukrytej wśród wysokich gór turystycznej miejscowości El Chaltén. Nocleg w hostelu.

13-15 dzień: Trekking do podnóży Fitz Roy i Cerro Torre

Kolejna przerwa od samochodów tym razem na trekking. Po zakupie prowiantu i spakowaniu plecaków ruszamy na trzy dni wędrówki do podnóży Fitz Roy i Cerro Torre, skalnych iglic znajdujących się w północnej części Parku Narodowego „Los Glaciares”. Trasa trekkingu prowadzi nas leśnymi ścieżkami wśród karłowatych, patagońskich buków, lodowców i jezior, noce spędzamy w namiotach, a posiłki przygotowujemy wspólnie na kuchenkach gazowych. Główną atrakcją wędrówki jest podziwianie o wschodzie słońca „płonącej” wschodniej ściany Fitz Roy, oczywiście przy dobrej pogodzie. Trzeciego dnia trekkingu schodzimy do El Chaltén i po wypasionym obiedzie jedziemy do El Calafate, najbardziej turystycznego miasta argentyńskiej Patagonii, położonego nad malowniczym jeziorem Argentino. Wieczorem udajemy się na spacer główną ulicą miasta i zatrzymujemy się w klimatycznej knajpce na kolację. Nocleg w hostelu.

16 dzień: Niezapomniane widoki na lodowiec Perito Moreno

Pora na największą atrakcję przyrodniczą Argentyny. Ruszamy zobaczyć lodowiec Perito Moreno, znajdujący się zaledwie godzinę drogi od El Calafate. Lodowiec podziwiamy z wody (rejs statkiem) i z lądu. Największe wrażenie robi jego ponad 40-metrowej wysokości czoło, od którego z dużą regularnością odrywają się gigantyczne bloki lodu i wpadają do jeziora Argentino. Kilkugodzinna sesja fotograficzna w jednym z najbardziej niesamowitych przyrodniczo miejsc Argentyny to doskonała okazja na chwilę odpoczynku i zadumy. Po południu wracamy do El Calafate i jedziemy do Chile by zobaczyć tym razem największą atrakcję przyrodniczą chilijskiej części Patagonii, Park Narodowy „Torre del Paine”. Nocleg w namiotach na campingu.

17 dzień: Trekking na punkt widokowy Base de las Torres

Wczesnym rankiem ruszamy na kilkugodzinny trekking do bazy pod słynnymi wieżami. Po dotarciu na punkt widokowy Base de las Torres robimy godzinny odpoczynek nad polodowcowym jeziorkiem. Przy dobrej pogodzie rozpościerają się stąd wspaniałe widoki na lodowce, wysokie góry i skalne iglice Torres, których wysokości dochodzi do 2900 m n.p.m. Po trekkingu kontynuujemy objazd po Parku Narodowym „Torres del Paine”. Zatrzymujemy się w licznych punktach widokowych, m.in. na jeziorem Pehoé i del Torro. Następnie wracamy do Argentyny i późną nocą docieramy na przylądek Virgenes. Noc spędzamy w namiotach nad Oceanem Atlantyckim.

18 dzień: Spacer wśród pingwinów na przylądku Virgenes

Od rana odwiedzamy kolonię pingwinów Magellana, które przylądek Virgenes obrały sobie jako jedno z głównych miejsc lęgowych w Patagonii. W niektórych sezonach można tam spotkać kilka tysięcy par ptaków, w innych gniazda pełne młodych. Następnie kontynuujemy przejazd na Ziemię Ognistą, największą wyspę archipelagu o tej samej nazwie. Po drodze drugi raz wjeżdżamy do Chile i przeprawiamy się promem przez Cieśninę Magellana w jej najwęższym miejscu (5 km szerokości). Nocujemy w hostelu nad malowniczo położonym jeziorem Fagnano.

19 dzień: Odkrywanie Ushuaia, czyli argentyńskie "fin del mundo"

Przed południem docieramy do portu Ushuaia, najdalej na południe położonego miasta na Ziemi. Po zakwaterowaniu w hostelu udajemy się na wycieczkę do Parku Narodowego „Tierra del Fuego”. 3-godzinny trekking brzegiem Kanału Beagle przez kamieniste plaże i wilgotne lasy zaprowadza nas aż do zatoki Bahia Lapataia – najdalej oddalonego miejsca argentyńskiej Ziemi Ognistej. Wracamy do Ushuaia na ostatnią patagońską kolację. Nocleg w hostelu.

20 dzień: Rejs po wodach Kanału Beagle

Przed południem płyniemy w rejs łodzią motorową po wodach kanału Beagle. Mamy okazję obserwować kolonie kormoranów na wyspie „H” i lwów morskich na wyspie Lobos, poznać historię i tradycję Indian Yámana, którzy zamieszkiwali rejony kanału ponad 10 tys. lat temu. Jeśli szczęście nam dopisze zobaczymy też wieloryby. Wczesne popołudnie to ostatnia szansa na zakupy pamiątek w Patagonii, gdyż wieczorem lecimy już do Buenos Aires. Po dotarciu do stolicy Argentyny udajemy się do klimatycznej dzielnicy Palermo. Nocleg w hostelu.

21-22 dzień: Smakowanie uroków boskiego Buenos

Ostatnie dwa dni w Argentynie przeznaczamy na zwiedzanie Buenos Aires, jednego z najciekawszych miast Ameryki Południowej. Rozpoczynamy od ścisłego centrum, Plaza de Mayo, katedry i dzielnicy San Telmo. Następnie przenosimy się do La Boca, klimatycznej na obrzeżach, w sercu nieco kiczowatej dzielnicy słynącej z kolorowych domów i stadionu drużyny piłkarskiej Boca Juniors. Podczas zwiedzania Buenos Aires nie ominiemy również cmentarza Recoleta z przepięknymi grobowcami argentyńskiej inteligencji i portu Puerto Madero z odremontowanymi dokami. Wieczorem powracamy do dzielnicy Palermo na pożegnalną kolację, a po niej doświadczamy nocnego życia Buenos. Nocleg w hostelu, a następnego dnia wylot z Argentyny.

23 dzień: Powrót do Warszawy

Przylatujemy do Warszawy i kończymy wyprawę.

Ważne informacje

 

Wyposażenie uczestnika

 • plecak (60-litrowy) z ochraniaczem przeciwdeszczowym
 • mały plecak na bagaż podręczny (20-litrowy)
 • ciepły śpiwór (puchowy), mata do spania
 • buty trekkingowe powyżej kostki, lekkie buty na zmianę, sandały
 • kurtka z membraną przeciwdeszczową
 • ciepły sweter lub polar, ciepłe spodnie
 • krótkie spodnie, podkoszulki, strój kąpielowy
 • grube i cieńsze skarpety, bielizna
 • rękawiczki, czapka
 • nakrycie głowy chroniące przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne
 • ręcznik, przybory toaletowe, chusteczki odświeżające
 • latarka (komplet zapasowych baterii), zapałki, przybory do szycia, notatnik
 • menażka i sztućce, kubek, nóż lub scyzoryk
 • krem z filtrem UV, tłusty krem ochronny, pomadka do ust
 • leki indywidualne, spis telefonów i adresów kontaktowych z rodziną
 • paszport, „bezpieczny portfel” na dokumenty

 • Samochody terenowe

 • Trekking

 • Rajd konny

 • Rafting

 • Góry wysokie

 • Dzika przyroda
Argentyna, Chile
17 listopada – 9 grudnia 2018
23 dni
4 - 8 osób
Przewodnik: Wojciech Marzec

Koszty wyprawy

9900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Buenos Aires – Bariloche, Ushuaia – Buenos Aires – Warszawa
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • sprzęt biwakowy (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 3500 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy wynajętymi samochodami terenowymi przez Patagonię, oraz taksówkami i komunikacją miejską w Buenos Aires
 • wjazd kolejką linową na górę Cerro Catedral
 • rafting na rzece Río Manso
 • eksplorację Marmurowych Jaskiń z łodzi i kajaka
 • rajd konny w okolicach jeziora San Martin
 • wycieczkę łodzią do czoła lodowca Perito Moreno
 • rejs łodzią po wodach kanału Beagle
 • wyżywienie (śniadania, lunche i kolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • noclegi na estania i w hostelach (lub cabaña)
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.