Przed nami
- kultowy trekking w Wielkich Himalajach Nepalu
- wspaniałe widoki na najwyższe szczyty Ziemi
- dotarcie nad urokliwe jezioro Tilicho
- przekroczenie wysokiej przełęczy Thorung La (5416 m n.p.m.)
- sanktuarium czterech żywiołów w Muktinath
- noclegi w klimatycznych wioskach
- spotkanie z buddyjską kulturą i wizyty klasztorach
- odpoczynek nad jeziorem Phewa w Pokarze
- zabytki starego miasta Katmandu i klimat dzielnicy Thamel
O wyprawie
Himalaje budzą szacunek i podziw. Do niedawna zupełnie nieznane, swoje tajemnice zaczęły odsłaniać na początku XX wieku wraz z pierwszymi Europejczykami zaglądającymi w najwyższe góry świata. Nepal i jego egzotyczna kultura, ośmiotysięczne, ośnieżone szczyty, wiecznie zielone lasy dolin, rwące potoki i kryształowe jeziora, czy lokalni mieszkańcy kruszyły serca i powodowały westchnienia najtwardszych alpinistów.
Himalaje najlepiej odkrywać podczas wędrówki. Według wielu podróżników najbardziej niezapomniane przeżycie stanowi trekking wokół Annapurny. Podczas naszej wyprawy postaramy się zweryfikować te oceny. Trasa poprowadzi nas dawnym karawanowym szlakiem przez niewiarygodne bogactwo krajobrazów: od subtropikalnej dżungli, przez iglaste górskie lasy, po skały, śniegi i lody najwyższych szczytów. Aktualnie cały ten obszar objęty jest ochroną Annapurna Conservation Area Project.
Przez dwa tygodnie wędrówki będzie nam towarzyszyła niezliczona liczba sięgających nieba szczytów, w tym ośmiotysięczniki Manaslu, Annapurna i Dhaulagiri. Przeżyjemy magiczne wschody i zachody wpatrzeni we wspaniałe ściany mieniące się w promieniach słońca. Przystaniemy w wielu klimatycznych wioskach, poznamy kulturę różnych grup etnicznych, odwiedzimy buddyjskie i hinduistyczne klasztory i inne miejsca sacrum, spróbujemy kuchni łączącej w sobie nuty Indii i Tybetu. Wyprawa „Wokół Annapurny” będzie niezapomnianą mozaiką najwyższych gór, wspaniałych widoków i prawdziwej przygody.
Plan wyprawy
1 dzień: Wylot z Warszawy
Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Nepalu.
2 dzień: Pierwsze kroki w Katmandu
Po przylocie do Katmandu kwaterujemy się w hotelu i udajemy się na krótki odpoczynek. Po południu ruszamy na pierwszy spacer po stolicy Nepalu i robimy ostatnie przygotowania do trekkingu, np. odebranie pozwolenia na trekking i ostatnie zakupy. Wieczorem spotykamy się na uroczystej powitalnej kolacji. Nocleg w hotelu.
3 dzień: Katmandu – Besisahar – Chamje
Po śniadaniu ruszamy busem w kierunku regionu Annapurny. Trasa przejazdu prowadzi malowniczą doliną rzeki Trisuli, a po osiągnięciu miejscowości Mugling dalej doliną rzeki Marsyandi, która to będzie towarzyszyła nam przez większą część trekkingu, aż do miejscowości Manang. Po drodze zatrzymujemy się na lunch w jednej z przydrożnych restauracji. Po dodarciu do miasteczka Besisahar (czas przejazdu ok. 7 godzin) przesiadamy się do terenowych jeepów i jedziemy dalej górską, krętą drogą do wioski Chamje (czas przejazdu ok. 2 godzin) na wysokości 1430 m n.p.m. Kolacja i nocleg w lodży.
4 dzień: Chamje – Dharapani
Rozpoczynamy trekking szlakiem wokół Annapurny. Pierwszy dzień to wędrówka wiecznie zielonymi lasami w otoczeniu tropikalnej roślinności i w towarzystwie odgłosów egzotycznych zwierząt. Przy odrobinie szczęścia mamy okazję ujrzeć przemykające nad głowami małpy. Podążamy wąską ścieżką trawersując mocno eksponowane miejscami zbocza doliny Marsyandi. W połowie dnia zatrzymujemy się na lunch w malowniczej wiosce Tal, pierwszej wiosce dystryktu Manang.
Następnie kontynuujemy trekking wznoszącą się i opadającą nad dnem doliny ścieżką mijając liczne wodospady. Naszym oczom ukazują się pierwsze ośnieżone szczyty. Po południu docieramy do wioski Dharapani (1900 m n.p.m.), gdzie zatrzymujemy się na kolację i nocleg w lodży.
Czas wędrówki tego dnia ok. 6 godzin.
5 dzień: Dharapani – Chame
Dharapani to miejsce, gdzie szlak wokół Annapurny łączy się z trasą dookoła Manaslu. Po śniadaniu kontynuujemy marsz w górę doliny rzeki Marsyandi. Ten dzień to wędrówka naprzemiennie górską ścieżką i szutrową drogą wykorzystywaną przez lokalnych mieszkańców do transportu. Mijamy kolejno malownicze wioski Odar, Bagarchap, Dhanagyu i Temang. Mamy możliwość obserwowania zmian w środowisku naturalnym i życiu mieszkańców. Lasy tropikalne zastępuje roślinność typowo górska, w tym imponujące rozmiarami sosny i jodły himalajskie. Pojawiają się budowane z kamieni domy w gęstej zabudowie. Przechodzimy ze świata hinduizmu w świat buddyzmu panujący w wyżej położonych dolinach. Pojawiają się pierwsze stupy, murki mani oraz gompy – buddyjskie świątynie. Naszym oczom ukazuje się również po raz pierwszy imponująca ściana Annapurny II.
Po południu dochodzimy do tętniącego życiem miasteczka Chame (2700 m n.p.m.), stolicy dystryktu. Wieczorem wizyta w gorących źródłach, kolacja i nocleg w lodży.
Czas wędrówki tego dnia ok. 7 godzin.
6 dzień: Chame – Upper Pisang
Wychodzimy z Chame w oparach porannego dymu z jałowca i kadzideł, które rankiem rozpalane są przed domami i ruszamy górską ścieżką przez piękne sosnowe lasy z widokiem na malownicze wodospady. W Bhratang przechodzimy przez imponujący rozmiarami sad jabłoni. Region Annapurny słynie z produkcji jabłek, które zwłaszcza w wersji suszonej są niezwykle smaczne. Za wioską przechodzimy drogą wykutą w skałach pionowej ściany, tuż nad urwiskiem wpadającym do Marsyandi. W wiosce Dhukure Pokhari zatrzymujemy się na lunch na jednym z widokowych tarasów, z którego rozpościera się szeroka panorama Annapurny II i IV. Po drugiej stronie góruje nad nami imponująca skalna ściana Oble Dome, świętego miejsca buddystów. Wierzą oni, że na szczytach góry gromadzą się przed ostateczną wędrówką do Tybetu dusze zmarłych.
Tuż za Dhukure Pokhari schodzimy z głównego szlaku i lekko wznoszącym się trawersem dochodzimy do wioski Upper Pisang (3300 m n.p.m.), gdzie zatrzymujemy się na kolację i nocleg w lodży.
Czas wędrówki tego dnia ok. 6 godzin.
7 dzień: Upper Pisang – Manang
Upper Pisang położone jest malowniczo na stromym zboczu doliny Marsyandi u podnóży Pisang Peak. Z wioski roztacza się wspaniały widok na Annapurny II i IV. Wśród gęstej zabudowy znajdujemy odnowioną gompę, murki mani z młynkami modlitewnymi i bramę kani. Ruszamy ścieżką zawieszoną nad dnem doliny na zachód przez sosnowe lasy, które z każdym krokiem stają się coraz rzadsze i uboższe. Przed wioską Gyaru czeka na nas przejście po rozciągniętym nad boczną doliną linowym moście oraz ostre, 300 metrowe podejście. Nagrodą za wysiłek są jeszcze piękniejsze widoki na szczyty Annapurny oraz pyszne, wciąż ciepłe pierożki z jabłkami pieczonymi w cynamonie.
Z mistycznego i magicznego Gyaru do kolejnej wioski Ngawal szlak prowadzi długim trawersem z rozległym widokiem na dolinę Marsyandi. Ponad doliną roztacza się po raz pierwszy imponująca panorama całego grzbietu Annapurna Himal, od Annapurny II i IV na wschodzie, przez Annapurnę III i Gangapurnę, aż po Tilicho Peak na zachodzie. Od Ngawal rozpoczynamy łagodne zejście w dno doliny, którą przez wioski Mungji i Braga docieramy do miasteczka Manang (3540 m n.p.m.), głównej osady okolicy. Kolacja i nocleg w lodży z widokiem na najwyższe szczyty Annapurna Himal.
Czas wędrówki tego dnia ok. 7 godzin.
8 dzień: Manang / aklimatyzacja
Ten dzień przeznaczamy na wyjście aklimatyzacyjne. Naszym celem jest przekroczenie pierwszy raz podczas trekkingu granicy 4000 m n.p.m. i dotarcie nad jezioro Ice Lake. Ruszamy „na lekko” do wioski Braga, skąd po krótkim trawersie rozpoczynamy strome podejście do jeziora położonego w masywie grzbietu Chulu. Na szlaku towarzyszą szeleszczące na wietrze flagi modlitewne, a za naszymi plecami góruje grzbiet Annapurny. W połowie podejścia zatrzymujemy się w niewielkim barze na dłuższy odpoczynek. Jezioro Ice Lake położone jest na wysokości 4600 m n.p.m. zatem dotarcie do niego wiąże się z pokonaniem blisko 1200 metrów różnicy wysokości. Jest to cel maksymalny, a dotarcie już na wysokość 4000 m n.p.m. pomoże nam w poprawie aklimatyzacji.
Podczas powrotu tą samą drogą do Manangu zatrzymujemy się w Bradze, by zobaczyć starą gompę. 500-letnia świątynia to jeden z najładniejszych obiektów sakralnych w dolinie rzeki Marsyandi. Otoczoną niesamowitymi piaskowymi formacjami skalnymi budowlę pokrywają kolorowe freski, a wokół stoją terakotowe posążki Buddy. Po powrocie do Manangu odpoczynek i krótki spacer po miasteczku. Wieczorem kolacja i nocleg w lodży.
Czas wędrówki tego dnia ok. 6 godzin.
9 dzień: Manang – Tilicho Base Camp
Tuż za Manangiem wypływająca z jeziora Tilicho rzeka Khangshar Khola łączy się z rzeką Kone Khola, której źródłem są śniegi zalegające pod przełęczą Thorung La. To właśnie z ich połączenia powstaje Marsyandi Khola, rzeka, której doliną do tej pory wędrowaliśmy. Zanim jednak dotrzemy na przełęcz, punkt kulminacyjny naszego trekkingu, odbijamy w lewą dolinę i kierujemy się nad niepowtarzalnej urody jezioro Tilicho. W połowie dnia zatrzymujemy się na lunch w wiosce Khangshar, a wieczorem docieramy do osady Tilicho Base Camp (4300 m n.p.m.). Jest to pierwsze miejsce noclegu położone na wysokości powyżej 4000 m n.p.m. Kolacja i nocleg w lodży.
Czas wędrówki tego dnia ok. 6 godzin.
10 dzień: Tilicho Base Camp – Jezioro Tilicho – Yak Kharka
Wczesnym rankiem ruszamy “na lekko” w stronę jeziora Tilicho. Szlak wspina się ostro pod górę długimi trawersami lub zakosami, by po 3 godzinach wędrówki wyprowadzić nas na przełęcz położoną na wysokości 5000 m n.p.m. Rozpościera się z niej wspaniały widok na cały grzbiet Annapurna Himal oraz na samo jezioro Tilicho znajdujące się 100 metrów poniżej przełęczy. Jego turkusowe wody kontrastują mocno z szeroką paletą brązu okolicznych skał oraz bielą śniegów i lodowców Tilicho Peak.
Po krótkim odpoczynku i sesji fotograficznej wracamy tą samą drogą do Tilicho Base Camp i kontynuujemy zejście do Upper Khangshar. Stąd trawersując rozległy grzbiet z widokiem na Manang i dolinę Marsyandi, opuszczamy dolinę Khangshar Khola i przenosimy się w dolinę rzeki Kone Khola prowadzącą na przełęcz Thorung La. Ostatni etap wędrówki tego dnia to łagodny trawers do osady Yak Kharka (4100 m n.p.m.). Kolacja i nocleg w lodży.
Czas wędrówki tego dnia ok. 7 godzin.
11 dzień: Yak Kharka – Thorung High Camp
Ruszamy łagodną ścieżką w górę doliny Kone Khola. Mijamy pojedyncze budynki lokalnych restauracji i herbaciarni, docieramy do osady Letdar. Cały czas za naszymi plecami widoczne są Annapurna III i Gangapurna, a momentami ukazują się kolejne szczyty grzbietu Annapurna Himal. Godzinę wędrówki za Letdar przekraczany Kone Khola po wiszącym moście i wąską eksponowaną ścieżką wśród osuwisk skalnych docieramy do osady Thorung Phedi.
Po lunchu ruszamy ostro w górę, by po 300 metrach przewyższenia osiągnąć Thorung High Camp na wysokości 4800 m n.p.m. Kolacja i nocleg w lodży. Kładziemy się wcześnie spać, ponieważ następnego dnia czeka nas kulminacyjny etap trekkingu i pokonanie przełęczy Thorung La.
Czas wędrówki tego dnia ok. 5 godzin.
12 dzień: Thorung High Camp – Thorung La – Muktinath – Jomsom
Najtrudniejszy i najdłuższy dzień wyprawy. Pobudka o 4 rano i o wschodzie słońca wyjście w kierunku przełęczy Thorung La. Podejście przekracza strumień wypływający z lodowca i meandruje wśród pagórków łagodnie wznoszącą się ścieżką. Mijamy 2 kamienne domki, w których w sezonie można napić się gorącej herbaty. Po 3 godzinach powolnego marszu osiągamy przełęcz Thorung La, najwyższy punkt podczas naszego trekkingu wokół Annapurny (5416 m n.p.m.). Teraz czas na radość z osiągniętego celu, odpoczynek i wspólne zdjęcia przy pamiątkowej tablicy.
Po obu stronach przełęczy górują nad nią szczyty Thorung Peak i Yakawa Kang, z których schodzą widowiskowe lodowce. Za przełęczą rozpościera się daleki widok w dolinę płynącej 2,5 km niżej rzeki Kali Gandaki i na majaczące nad nią w oddali szczyty Dhaulagiri i Mustang Himal. Po regeneracji i zaspokojeniu zmysłów rozpoczynamy długie i mozolne zejście do osady Chabarbon, a następnie do Muktinath (3800 m n.p.m.), gdzie kończymy nasz trekking wokół Annapurny.
Czas wędrówki tego dnia to ok. 8 godzin.
Muktinath to święte miejsce zarówno dla buddystów, jak i wyznawców hinduizmu, wymieniane już w Mahabharacie, księdze mitologii hinduskiej napisanej 300 lat przed naszą erą. Potocznie nazywane jest również „sanktuarium czterech żywiołów”. Na niewielkim obszarze, wśród topoli i modlitewnych flag znaleźć można kilka czortenów, buddyjskich i hinduistycznych świątyń, w tym największą poświęconą Wisznu, i 108 świętych źródeł, służących zarówno do picia jak i rytualnych ablucji. W jednej z buddyjskich świątyń pali się nieprzerwanie ogień. Nad wszystkim góruje ogromny posąg Buddy.
Po zwiedzeniu świątyni wynajętymi jeepami jedziemy do miasteczka Jomsom położonego nad rzeką Kali Gandaki u podnóży zachodnich zboczy Tilitsho Peak. Nocleg w hotelu.
13 dzień: Jomsom – Pokhara
Rozpoczynamy kilkugodzinny powrót jeepami z Jomsom do Pokhary. Trasa przejazdu prowadzi w dół doliny rzeki Kali Gandaki z widokiem m.in. na ośmiotysięcznik Dhaulagiri. Szutrowa górska droga wije się przytulona do stromego zbocza w wielu miejscach przebiegając wprost nad przepaścią. Po dotarciu do najpiękniejszego miasta Nepalu, malowniczo położonego nad brzegiem jeziora Phewa, kwaterujemy się w hotelu w centrum Pokhary. Następnie udajemy się na spacer nad brzeg jeziora i uroczystą kolację wieńczącą nasz trekking. Nocleg w hotelu.
14 dzień: Pokhara – Katmandu
Od rana ruszamy na krótką wycieczkę po okolicy Pokhary. Następnie przy ładnej pogodzie oddajemy się podziwianiu całego grzbietu Annapurny Himal idealnie prezentującego się z Pokhary, tym razem z wygodnej sofy lub leżaka klimatycznej kawiarni. Po południu lecimy do Katmandu. Kwaterujemy się w hotelu i udajemy się na pożegnalną kolację. Nocleg w hotelu.
15 dzień: Katmandu
Po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie miasta (plac Durbar, świątynia małp Swayambunath, spacery po dzielnicy Thamel) i ostatnie zakupy pamiątek. Po południu jedziemy na lotnisko i wylatujemy z Nepalu.
16 dzień: Powrót do Warszawy
Przylot do Warszawy i zakończenie wyprawy.
Mapa wyprawy
Dodatkowe informacje
- Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną oraz 4 aktualne zdjęcia paszportowe.
- Uczestnik zobowiązany jest posiadać wizę uprawniającą do wjazdu na teren Nepalu w celach turystycznych.
- Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronach https://www.gov.pl/web/indie/nepal-idp.
Trekking
Góry wysokie
Poznawanie kultury
Koszty wyprawy
Obejmuje:
- organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
- przelot na trasie Warszawa – Katmandu – Warszawa (samolot rejsowy, klasa ekonomiczna, bagaż główny do 20 kg + bagaż podręczny do 7 kg)
- przelot na trasie Pokhara – Katmandu (bagaż główny do 20 kg + bagaż podręczny)
- pośrednictwo przy wyrobieniu wizy i pozwolenia na trekking
- pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
- ubezpieczenie KL (w tym Ratownictwo przy użyciu helikoptera), NNW i BP
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Obejmuje:
- opiekę licencjonowanego przewodnika nepalskiego wraz z kosztem jego noclegu i wyżywienia
- wynajęcie tragarzy wysokogórskich do przenoszenia bagaży między noclegami (maksymalnie 12 kg na osobę) wraz z kosztem ich noclegu i wyżywienia
- przejazd busem na trasie Katmandu – Besisahar
- przejazdy jeepami na trasach Besisahar – Chamje i Muktinath – Jomsom – Pokhara
- przejazdy taksówkami po Katmandu
- 13 noclegów w hotelach i lodżach zgodnie z Planem wyprawy
- koszt wizy i pozwolenia na trekking
- bilety wstępu do Annapurna Conservation Area Project i zwiedzanych obiektów
Uwagi dodatkowe
Wyżywienie (w tym napoje) w trakcie Wyprawy oraz dodatkowe świadczenia (np. dostęp do internetu, ciepły prysznic, ładowanie baterii, pralnia), jak i zwyczajowe napiwki dla przewodnika nepalskiego i tragarzy są dodatkowo płatne (łącznie ok. 600 USD).