Przed nami
- trzydniowy biwak w lesie
- szkolenie outdoorowe – rozpalanie ognisk, gotowanie na ogniu, bezpieczna praca narzędziami, budowanie schronienia, przydatne węzły, nawigacja z mapą i kompasem
O wyjeździe
Dzika Polska z Offtravel to cykl wyjazdów turystyczno – szkoleniowych, w czasie których zabierzemy Cię w zachwycające miejsca w Polsce i podzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym.
Wiosną zapraszamy Cię na stacjonarny trzydniowy bushcraftowy biwak w lesie na Warmii połączony z intensywnym szkoleniem outdoorowym.
Bushcraft, w przeciwieństwie do survivalu, to sztuka bytowania w dziczy w oparciu o wiedzę na temat przyrody i możliwości jej zrównoważonego wykorzystania do własnych potrzeb, dzięki przygotowanemu zawczasu sprzętowi. Niekiedy jest on „prymitywny” – jak choćby siekiera, patelnia, lina i kawał tkaniny do rozwieszenia jako dach. Idea ta najbardziej zbliżona jest do romantycznej postaci dawnego trapera, czy też odkrywcy-awanturnika, ruszającego eksplorować odludne regiony. Wyprawy tego typu zawsze zabezpieczone były kluczowym dla przetrwania wyposażeniem oraz stosownymi zapasami prowiantu, zdatnego do przygotowania w zawieszonym nad ogniskiem kociołku.
Bushcraftowy Biwak na Warmii to weekendowa szkoła przetrwania w wersji „light” – bez ekstremalnych scenariuszy. To połączenie odpoczynku od cywilizacji ze zdobywaniem niezbędnych umiejętności oraz przećwiczeniem ich w praktyce. Wiedza ta będzie przydatna nie tylko w terenie podczas Twoich przyszłych aktywności outdoorowych. Jej zakres oraz uniwersalność może się przydać także podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych związanych chociażby z klęskami żywiołowymi, konfliktami zbrojnymi, czy blackoutem.
Uczestnicząc z biwaku poznasz tajniki nawigacji z mapą i kompasem. Dowiesz się jak rozpalać ogień w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Zobaczysz jak budować różne typy schronień i używać węzłów. Poznasz także sekrety leśnej kuchni i wiele innych przydatnych w lesie patentów. Uzyskasz wskazówki na temat skompletowania optymalnego ekwipunku turystycznego, przydającego się na różne sytuacje. To wszystko pod opieką Instruktora survivalu i bushcraftu.
Zakres szkolenia: rozpalanie ognisk, gotowanie na ogniu, bezpieczna praca narzędziami, budowanie schronienia, przydatne węzły, nawigacja z mapą i kompasem.
- przećwiczysz wznoszenie schronienia indywidualnego i zespołowego
- dowiesz się jak wiązać praktyczne węzły
- nauczysz się bezpiecznie pracować z nożem, piłą i siekierą w procesie obróbki drewna
- poznasz różne techniki rozpalania ognia
- dowiesz się jak używać ognia w obozowisku do celów kulinarnych
- będziesz mieć okazję przygotować posiłki w obozowej kuchni z użyciem kociołków, czajników Kelly-Kettle, patelni
- nauczysz się podstaw orientacji w terenie za pomocą mapy i kompasu – poznasz teorię i będziesz mieć okazję przećwiczyć w praktyce w terenie
- poszerzysz wiedzę, utrwalisz umiejętności, przygotujesz się do samodzielnego uprawiania turystyki i bushcraftu
Biwak można też traktować jako wyjazd przygotowujący do wyprawy do Finlandii – Traperska Przygoda w Laponii, 4-14 września 2024. To piesza wyprawa przez tajgę i eksploracja odludnych terenów za kręgiem polarnym nad Jeziorem Inari. Podczas wędrówki będziemy obozować w bushcraftowym stylu – wyprawa to unikatowe połączenie krótkiego trekkingu i praktycznego szkolenia z zakresu sztuki radzenia sobie w dziczy, w oparciu o umiejętności, prosty sprzęt oraz zapasy.
Plan wyjazdu
1 dzień: Integracyjne popołudnie
W piątek o 16.00 spotkamy się w lesie w okolicy Olsztyna na Warmii. Będziemy mieć czas na integrację, poznanie grupy oraz Instruktora. Po przyjeździe na miejsce obozowiska zajmiemy się wznoszeniem schronień – indywidualnych, zespołowych, a także improwizowanego. Nauczymy się węzłów przydatnych podczas obozowania w terenie. Wieczorem zaczniemy warsztaty dotyczące gotowania na ogniu i wspólnie przygotujemy na ognisku obiadokolację. Nocleg pod tarpami.
2 dzień: Warsztaty praktyczne
Dzień zaczniemy wcześnie rano od wspólnego przygotowania śniadania na ognisku. Następnie krótko omówimy zasady i procedury bezpieczeństwa obowiązujące podczas biwaku.
Dzień przeznaczymy na część praktyczną. Przed nami kilka bloków tematycznych dotyczących leśnych umiejętności. Zaczniemy od przeszkolenia z zakresu bezpiecznego posługiwania się różnymi narzędziami do pracy w drewnie. Następnie zobaczymy się jak przygotowywać opał oraz rozpalać ogień przy użyciu kilku metod. Dalszą część dnia poświęcimy na szkolenie z zakresu precyzyjnej nawigacji z mapą i kompasem w terenie gęsto zalesionym. Wieczorem wspólnie przygotujemy na ognisku obiadokolację. Nocleg pod tarpami.
3 dzień: Warszaty praktyczne i zakończenie stażu
Dzień zaczniemy wcześnie rano od wspólnego przygotowania na ognisku śniadania.
Przed południem podsumujemy i utrwalimy zdobyte podczas szkolenia umiejętności. Poświęcimy też czas na przegląd sprzętu survivalowo-turystycznego. Będzie czas na pytania i odpowiedzi, które pomogą skompletować Ci optymalny ekwipunek na różne sytuacje. Zakończenie biwaku planujemy na godzinę 13.00.
Ważne informacje
- Dojazd Uczestników na miejsce stażu oraz wyżywienie we własnym zakresie. Uczestnicy dostaną wcześniej dokładną lokalizację miejsca spotkania oraz wytyczne dotyczące produktów żywieniowych (będą one istotnym elementem szkolenia dotyczącego gotowania w terenie).
Wyposażenie uczestnika
- duży plecak ok. 60-70 l
- tarp (ewentualnie mały namiot)
- ciepły śpiwór, zalecany syntetyczny (komfort około -5 – 0 stopni)
- karimata
- buty trekkingowe wysokie + ochraniacze (stuptuty)
- komplet odzieży dziennej (marszowej, do zajęć) to jest: komplet bielizny, spodnie z długimi nogawkami, pas lub szelki do spodni, koszula z długim rękawem (np. flanelowa, trekkingowa, mundurowa), kapelusz, chusta lub buff
- komplet odzieży grzewczej: kalesony, warstwy do ubrania „na cebulkę” na korpus (koszulki grzewcze z długim rękawem, polar lub sweter, ewentualnie dodatkowy shoftshell lub lekka kurtka puchowa/puch syntetyczny np. Primaloft)
- zamienne komplety bielizny dziennej oraz grzewczej i dodatki (zwykłe skarpety marszowe np. 2x, ciepłe i luźne skarpety do spania 1x, ciepła czapka np. polarowa lub wełniana)
- kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
- skórzane rękawice 5-palczaste (robocze, z miękkiej skóry zapewniające manualność – np. marki GOAT)
- podstawowe elementy higieniczne (ręcznik szybkoschnący, szczotka do zębów, chustki nawilżane, papier toaletowy, maść/wazelina lub zasypka marszowa) oraz środek na komary i kleszcze
- worki segregacyjne (do użycia wewnątrz plecaka) chroniące śpiwór i odzież przed wilgocią. Zalecane worki przeprawowe typu dry-bag, ewentualnie mocne worki foliowe
- latarka z nowym kompletem baterii (najlepiej lekka czołówka)
- zapalniczka, zapałki, kostka rozpałki (zabezpieczone przed wilgocią)
- ostry nóż z głownią stałą (np. nóż MORA)
- sznurek (kilka lub kilkanaście metrów cienkiej linki np. fi 4-5 mm)
- przybory kuchenne: menażka, kubek stalowy, łyżka, bidon na wodę (np. 1 litrowy typu Nalgene lub podobny), opcjonalnie termos
- kompas płytkowy, niewielki notes, ołówek
- telefon komórkowy, ładowarka, niewielki powerbank
- dokument tożsamości
- indywidualna apteczka opatrunkowa (folia NRC, rękawiczki nitrylowe, plastry różne, gazy jałowe i bandaże różne, środek do dezynfekcji)
- pakiet podstawowych lekarstw dostępnych bez recepty (np. środki przeciwbólowe, środki na żołądek, biegunkę, w tym elektrolity)
Mapa wyjazdu
Nowe Kawkowo, Polska
Szkolenie turystyczne
Biwak
Noclegi w namiotach
Gotowanie na ognisku
Koszt wyjazdu
Obejmuje:
- organizację Wyjazdu i opiekę Przewodnika – Instruktora
- program szkoleniowy
- 2 noclegi pod tarpami w lesie na prywatnym terenie
- udostępnienie sprzętu zespołowego (sprzęt obozowy, narzędzia do pracy w drewnie, materiały szkoleniowe, apteczka)
- ubezpieczenie NNW (10 000 PLN)
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Mapa wyjazdu
Nowe Kawkowo, Polska