Skiturowe Połoniny

Skiturowe Połoniny

2 – 4 lutego 2024
Bieszczady 

Przed nami

  • aktywny przedłużony weekend poza miastem
  • maksymalnie 10 osobowa grupa
  • szkolenie skiturowe
  • zimowe krajobrazy i wspaniałe panoramy Beskidów Wschodnich
  • Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczadów
  • wieczory w legendarnej Bacówce Pod Małą Rawką
  • szkolenie sprzętowe i prezentacje podróżnicze

O wyjeździe

Dzika Polska z Offtravel to cykl wyjazdów turystyczno – szkoleniowych, w czasie których zabierzemy Cię w zachwycające miejsca w Polsce i podzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym. Przy okazji wędrówki po najciekawszych górskich zakątkach kraju szkolimy, przekazując wiedzę i umiejętności pozwalające na podejmowanie coraz bardziej wymagających górskich aktywności i samodzielnego poruszania się w górach o każdej porze roku. Jeśli zaczynasz chodzić po górach albo dopiero o tym myślisz, cykl wyjazdów Dzika Polska będzie doskonałą okazją do zdobycia pierwszych doświadczeń pod okiem przewodnika. Jeśli jesteś bardziej doświadczonym turystą i potrzebujesz miejsca, w którym nawiążesz nowe znajomości i poznasz takich samych pasjonatów turystyki aktywnej jak Ty, a przy tym uporządkujesz swoją widzę z zakresu nawigacji, sprzętu czy żywienia w czasie wędrówki – będzie to dobre miejsce także dla ciebie.

W czasie kolejnych wycieczek będziemy zdobywać nowe lub doskonalić posiadane już umiejętności, stając się coraz bardziej gotowymi do samodzielnego, bezpiecznego działania
w górach a także planowaniu wyjazdów w bardziej odległe i wymagające miejsca. Każde wydarzenie jest jednocześnie częścią cyklu jak i odrębną wycieczką, odpowiednią dla turystów na różnych poziomach zaawansowania.

Żeby umożliwić sprawne przygotowanie, możliwe jest zorganizowanie spotkania online dla zapisanych lub kontakt telefoniczny z przewodnikiem. W czasie spotkania chętnie odpowiemy na pytania związane przygotowaniem kondycyjnym, technicznym, a także ekwipunkiem i innymi sprawami organizacyjnymi. Otrzymasz także odpowiedzi na wszystkie pytania.

Skiturowe Połoniny to 3 dni niesamowitych narciarskich przeżyć w najbardziej klimatycznym paśmie górskim w Polsce. Bieszczady – kraina niedźwiedzia i żubra to idealne miejsce na obcowanie z przestrzenią, widokami i bezmiarem górskich masywów Karpat. Wilcze Góry, jak mawiają Słowacy o Bieszczadach, to jeden z nielicznych rejonów Karpat, gdzie rządzi przyroda w swojej niezachwianej hierarchii.

W zgodzie z niepowtarzalnym klimatem Wysokich Bieszczadów udamy się na niezwykłe trasy i kwintesencję bieszczadzkiego skituru. Przygody nam będzie pod dostatkiem, podejść i zjazdów moc, podczas których poznamy podstawy narciarstwa terenowego w Bieszczadach.

Wyjazd przeznaczony jest dla amatorów pieszych wędrówek z zasmakowaniem prawdziwej, bieszczadzkiej zimy, zaczynających oraz kontynuujących przygodę z narciarstwem skiturowym. Podczas wyjazdu odbędzie się szereg szkoleń sprzętowych, a także wieczorna „pogadanka przewodnicka” z pokazem zdjęć.

Od uczestników wymagana jest dobra kondycja fizyczna oraz umiejętność swobodnej jazdy na przygotowanych trasach narciarskich. Zjazdy będą prowadziły lasem dlatego niezbędna będzie stabilność i kontrola podczas omijania przeszkód.

ZAKRES SZKOLENIA: techniki poruszania się na skiturach, odzież i sprzęt, pakowanie plecaka, planowanie trasy wycieczki skiturowej, zagrożenia na szlaku

  • omówimy zasady działania nart skiturowych, technik podchodzenia i poruszania się nartami skiturowymi w terenie, zasady zapinania nart do podejścia i przepinania do zjazdu, zasady bezpieczeństwa i poruszania się na szlaku
  • przećwiczysz w terenie technikę podejścia i poruszania się w nartach skiturowych, zakosy, przepięcie do zjazdu, zjazd na fokach, zjazd w terenie odkrytym i zalesionym, nawigację.
  • dowiesz się jak ubrać się na wycieczkę oraz jak dobrać sprzęt skiturowy odpowiedni dla siebie
  • poznasz patenty i rozwiązania występujące w sprzęcie górskim
  • dowiesz się jak rozsądnie spakować plecak i dobrać odzież na zimową wędrówkę tak, żeby być przygotowanym na każde warunki i czerpać z niej jak największą przyjemność
  • poznasz sposoby zapobiegania i radzenia sobie z typowo zimowymi zagrożeniami w górach (wychłodzenia, odmrożenia, załamanie pogody)
  • będziesz doskonalić umiejętności związane z regulowaniem tempa i intensywności wysiłku jeszcze lepiej poznając swój organizm podczas marszu w niskich temperaturach
  • poznasz historię ekstremalnych zimowych przejść najdłuższych szlaków górskich w Polsce
  • zdobędziesz Tarnicę – najwyższy szczyt Bieszczadów Zachodnich, zaliczany do Korony Polskich Gór

Plan wyjazdu

1 dzień: Przełęcz Wyżniańska – Bacówka pod Małą Rawką – Mała Rawka – Wielka Rawka – Kremenaros – Bacówka pod Małą Rawką

Spotykamy się o 7.30 w Ustrzykach Górnych przed Hotelem Górskim PTTK. Następnie robimy krótkie wprowadzenie sprzętowe dotyczące nart skiturowych.

Z Ustrzyk Górnych udajemy się busem na Przełęcz Wyżniańską, skąd zaczniemy wycieczkę skiturową najpierw na krótkim odcinku 1,5km do Bacówki PTTK pod Małą Rawką. W tym jednym z najbardziej klimatycznych schronisk górskich w Bieszczadach zrobimy przerwę na kawę i toaletę oraz dopniemy ostatnie szlify przed wyjściem dalej na górę.

Do Bacówki pod Małą Rawką zabieramy cały dobytek na 2 noclegi. Po dojściu do schroniska zostawiamy niepotrzebne rzeczy w pokojach i dalej idziemy z plecakiem na lekko w góry – na Wielką Rawkę i Kremenaros.

Na koniec wycieczki zjedziemy również do Bacówki pod Małą Rawką. Zrobimy właściwą przerwę na popołudniowy posiłek. Zdecydujemy także, kto ma jeszcze chęć i siłę iść w teren. Pozostali mogą w tym czasie rozkoszować się ciepłym klimatem schroniska, aż do przybycia grupy wykonującej dodatkowy dystans.

Po kolacji zrobimy wieczorny panel z przewodnikiem dotyczący odpowiedniego ubrania oraz sprzętu skiturowego. Porozmawiamy też o ciekawych trasach narciarskich w Bieszczadach.

Podczas wycieczki, która powinna nam zająć 5 – 6 godzin, pokonamy dystans 12 km, łącznie podejdziemy 800 m, a zejdziemy 730 m. Nocleg w schronisku.

2 dzień: Bacówka pod Małą Rawką – Przełęcz Wyżniańska – przejazd busem do Wołosatego – Tarnica – Szeroki Wierch – Ustrzyki Górne – powrót busem do Przełęczy Wyżniańskiej – Bacówka pod Małą Rawką

Opuszczamy Bacówkę o 8.00 rano i jedziemy busem do Wołosatego, aby wyjść w najwyższe partie Bieszczadów. Po dłuższym leśnym podejściu dotrzemy na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę (1346 m n.p.m.). Stąd, przy dobrej widoczności, będziemy mieli okazję zobaczyć dalekie pasma ukraińskich Karpat Wschodnich. Następnie rozległą i widokową połoninę Szerokiego Wierchu udajemy się do Ustrzyk Górnych. Wieczorem zrobimy godzinną prelekcję z zimowych przejść dwóch najdłuższych szlaków turystycznych w Polsce w rekordowych czasach, solo i bez wsparcia – Głównego Szlaku Beskidzkiego (520 km w 10,5 dnia) oraz Niebieskiego Szlaku Karpackiego (455 km w 12 dni).

Podczas wycieczki, która powinna nam zająć 6 – 7 godzin, pokonamy dystans 13 km, łącznie podejdziemy 800 m, tyle samo zjedziemy. Nocleg w schronisku.

3 dzień: Bacówka pod Małą Rawką - Przełęcz Wyżniańska - Połonina Caryńska – Przełęcz Wyżniańska – Ustrzyki Górne

Wychodzimy w góry o 8.00 rano i będziemy działać w masywie Połoniny Caryńskiej (1297 m n.p.m.), uważanej za najpiękniejszą z połonin w polskich Bieszczadach. Z jej malowniczego grzbietu przy dobrej pogodzie rozpościerają się wspaniałe widoki na Beskidy Wschodnie. Pod koniec wycieczki zabierzemy rzeczy z Bacówki pod Małą Rawką i z parkingu poniżej zjedziemy busem do Ustrzyk Górnych (maksymalnie ok. godziny 14.00).

Podczas wycieczki, która powinna nam zająć 2 – 3 godziny, pokonamy dystans 5 km, łącznie podejdziemy 500 m, tyle samo zjedziemy (w zależności od warunków pogodowych i chęci uczestników, wycieczkę tego dnia możemy wydłużyć).

Ważne informacje

  • Istnieje możliwość zorganizowanego przejazdu komfortowym busem z Warszawy oraz powrotu (grupa łączona z uczestnikami wyjazdu Bieszczady na Rakietach) – dodatkowy koszt 300 PLN (chętnych prosimy o informację przy zgłoszeniu).
  • Możliwość wypożyczenia zestawu skiturowego w zależności od zapotrzebowania (narty, foki, buty, kijki – dodatkowy koszt 400 PLN za 3 dni; chętnych prosimy o informację przy zgłoszeniu).
  • Wyżywienie uczestników we własnym zakresie.
  • Cena nie zawiera opłat parkingowych w Ustrzykach Górnych
  • Plan wyjazdu może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych i śniegowych (np. zagrożenia lawinowego).

Wyposażenie uczestnika

Temat ekwipunku będzie poruszany podczas indywidualnych konsultacji przed wyjazdem, jednak ogólnie obowiązuje:

  • Narty skiturowe, foki, kije, dopasowane buty skiturowe, kask (dla nieposiadających sprzętu będzie możliwość dopasowania i wypożyczenia zestawu)
  • Google lub/i okulary przeciwsłoneczne z filtrem
  • Apteczka osobista i zabezpieczenie:
    • Leki wg własnych predyspozycji i ewentualnych zaleceń
    • Plastry Compeed na obtarcia (kilka sztuk różnych rozmiarów)
    • Bandaż elastyczny
    • Maść na odparzenia i obtarcia
    • Krem zimowy z filtrem
    • Pomadka
  • Plecak około 30 litrów
  • Skarpety wystające za cholewkę buta skiturowego, najlepiej pod kolano (skarpety narciarskie)
  • Spodnie oddychającego, elastyczne, szybkoschnące i odporne na przewiewanie z możliwością rozpięcia lub rozsunięcia w dolnej części, tak aby można było naciągnąć je na buty skiturowe
  • I warstwa – bielizna termoaktywna, dopasowana do ciała: getry pod spodnie i koszulka na długi rękaw (syntetyk, poliamid, polipropylen, elastan, merino)
  • II warstwa: polar oddychający ze stójką lub kapturem
  • III Warstwa: kurtka docieplająca z wypełnieniem syntetycznym (coreloft, Primaloft i inne) lub naturalnym (wełna, merino, puch)
  • IV Warstwa: kurtka typu softshell z membraną wiatroszczelną lub typu hardshell z membraną wodoszczelną i wiatroszczeolną (Powertex, Gore-Tex)
  • 2 pary rękawiczek: cienka i grubsza warstwa
  • Komin elastyczny
  • 2 czapki: cienka pod kas i grubsza
  • Naładowany telefon komórkowy
  • Czołówka z naładowanymi bateriami lub akumulatorem
  • Dokument potwierdzający tożsamość (będziemy poruszać się w strefie nadgranicznej)
  • Gotówka (nie wszędzie można płacić kartą)

Mapa wyjazdu

Bacówka pod Małą Rawką

Pod Małą Rawką. Bacówka PTTK, Polska

Bacówka pod Małą Rawką

Tarnica

Tarnica, Polska

Tarnica

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska, Polska

Połonina Caryńska


  • Wędrówka

  • Szkolenie turystyczne

  • Dzika przyroda
Bieszczady
2 – 4 lutego 2024
5 – 10 osób
Przewodnik: Paweł Pabian

Koszt wyjazdu

1650 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

  • organizację Wyjazdu i opiekę Przewodników (1 przewodnik na 5 uczestników)
  • program szkoleniowy
  • przejazdy busem z Ustrzyk Górnych na Przełęcz Wyżniańską i z powrotem oraz do Wołosatego i z Ustrzyk Górnych na Przełęcz Wyżniańską
  • 2 noclegi w schronisku górskim (pokoje wieloosobowe)
  • bilety wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego
  • wielofunkcyjną chustę Offtravel
  • ubezpieczenie NNW (10 000 PLN) uwzględniające uprawianie sportów ekstremalnych oraz OC (20 000 PLN)
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Uwagi dodatkowe

szczegóły
  • Istnieje możliwość zorganizowanego przejazdu komfortowym busem z Warszawy oraz powrotu (grupa łączona z uczestnikami wyjazdu Bieszczady na Rakietach) – dodatkowy koszt 300 PLN (chętnych prosimy o informację przy zgłoszeniu).
  • Możliwość wypożyczenia zestawu skiturowego w zależności od zapotrzebowania (narty, foki, buty, kijki – dodatkowy koszt 400 PLN za 3 dni; chętnych prosimy o informację przy zgłoszeniu).

Mapa wyjazdu

Bacówka pod Małą Rawką

Pod Małą Rawką. Bacówka PTTK, Polska

Bacówka pod Małą Rawką

Tarnica

Tarnica, Polska

Tarnica

Połonina Caryńska

Połonina Caryńska, Polska

Połonina Caryńska