Weekendowe Warsztaty Prepperskie

Weekendowe Warsztaty Prepperskie

27 – 29 września 2024
Warmia 

Przed nami

  • trzydniowy biwak w lesie
  • szkolenie outdoorowe – pozyskiwanie i uzdatnianie wody, trzyliniowy zestaw ewakuacyjny, rozpalanie ognisk różnymi metodami, priorytety przetrwania, procedury ewakuacji

O wyjeździe

Dzika Polska z Offtravel to cykl wyjazdów turystyczno – szkoleniowych, w czasie których zabierzemy Cię w zachwycające miejsca w Polsce i podzielimy się naszym wieloletnim doświadczeniem podróżniczym.

Jesienią, po powrocie z bushcraftowej wyprawy do Finlandii (Traperska Przygoda w Laponii, 4-13 września 2024), zapraszamy Cię do udziału w Weekendowych Warsztatach Prepperskich – intensywnym szkoleniu outdoorowym, nasyconym merytoryką zwiększającą możliwość przetrwania sytuacji kryzysowych oraz ewakuacji.

Program oparty jest o zagadnienia tematyczne, skomponowane przez Kubę Dorosza, doświadczonego szkoleniowca m.in. w zakresie procesów ewakuacji, kursów przetrwania w mieście oraz zaawansowanych szkoleń survivalowych dla cywili i żołnierzy. Prowadzący to współczesny preppers, który buduje wokół swojej rodziny system bezpieczeństwa oparty przede wszystkim na umiejętnościach, procedurach i schematach działania w obliczu rozmaitych zagrożeń. Program szkolenia stanowi ukierunkowanie w zakresie preppingowego oraz survivalowego sposobu myślenia i działania. Tym samym daje właściwą podstawę do dalszego samodzielnego rozwoju w zakresie systemowego podejścia do przetrwania w obliczu masowego zagrożenia.

Weekendowe Warsztaty Prepperskie to trening obozowania w lesie, połączony z praktyczną nauką kluczowych technik przetrwania, niezbędnych między innymi w procesie ewakuacji. Fakt realizacji szkolenia w lesie nie przesądza o ukierunkowaniu jego przekazu wyłącznie do działania w obszarach naturalnych. Dostarczona w toku szkolenia wiedza jest w znacznym stopniu uniwersalna, zatem sprawdzi się w dowolnym otoczeniu (także miejskim).

Szkolenie realizowane jest w intensywnym trybie, co oznacza, że plan dnia jest napięty. Uczestnik może jednak swobodnie regulować swoim własnym poziomem bezpośredniego zaangażowania w tok kolejnych ćwiczeń tak, aby czuć że czerpie wiedzę w sposób dla siebie optymalny (każdy jest zatem zaproszony do udziału w ćwiczeniach, jednak nie ma takiego obowiązku).

Uczestnicy obozują w lesie w oparciu o własne wyposażenie ewakuacyjne. W razie braku takiego kompletu (zdefiniowanego jako plecak ewakuacyjny wraz z dodatkowymi elementami sprzętowymi), alternatywnie można z powodzeniem zabezpieczyć się swoim podstawowym wyposażeniem turystycznym. Wnioski ze szkolenia z pewnością umożliwią dokonanie w przyszłości trafnych zakupów sprzętowych, na etapie kompletowania docelowego zestawu ewakuacyjnego.

Program szkolenia stanowi podstawę do dalszej samodzielnej pracy w zakresie tworzenia systemu bezpieczeństwa dla siebie i swojej rodziny, który rozumiemy poprzez łączenie takich zakresów jak sprzęt, zapasy, umiejętności praktyczne, doświadczenie treningowe, procedury i schematy działania oraz wariantowy plan w ujęciu strategii reagowania w obliczu masowego zagrożenia danego rodzaju.

Podczas szkolenia:

  •  spędzisz weekend w lesie połączony z nauką samodzielnego przygotowywania posiłków w oparciu o różne rodzaje palenisk
  • przetestujesz różne techniki rozpalania ognia
  • poznasz awaryjne techniki przeciwdziałania hipotermii
  • nauczysz się wznosić szybkie schronienia z materiałów sztucznych, a także wiązać przydatne węzły
  • zobaczysz jak pozyskiwać i uzdatniać wodę z użyciem wyposażenia dedykowanego oraz improwizowanego
  • przypomnisz sobie wybrane zagadnienia związane z pierwszą pomocą
  • poznasz logikę kompletowania wyposażenia oraz gromadzenia zapasów
  • zobaczysz przykład trzyliniowego kompletu ewakuacyjnego stanowiącego wyposażenie instruktora
  • omówimy uniwersalne zasady i priorytety przetrwania
  • przeanalizujemy elementy składowe preppingowego systemu bezpieczeństwa
  • zweryfikujesz w praktyce wybrane zakresy proceduralne realizowane w ramach ćwiczeń
  • wspólnie sformułujemy wnioski oraz rekomendacje na podstawie ćwiczeń praktycznych, w tym także „ćwiczeń niespodzianek”

 Idea szkolenia – dlaczego warto?

Choć samo w sobie szkolenie trudno klasyfikować jako turystykę sensu stricto, uzupełnia on naszą ofertę o zakres zagadnień szczególnie istotnych w dzisiejszych czasach. „Be prepared” to dawne scout`owskie pozdrowienie, a zarazem wezwanie do zachowania czujności i gotowości odpowiedniego reagowania w obliczu nagłej potrzeby. Hasło to mimo że wiekowe i przypisane do ściśle określonego kontekstu harcerskiego, wciąż trafnie odnosi się do zakresu niniejszego szkolenia. Może wziąć w nim udział każda osoba, której bliska jest idea bezpieczeństwa oraz proaktywnej postawy w przypadku zagrożenia.

Współczesny preppers to osoba, która będąc świadomą rozmaitych czynników ryzyka podejmuje realną inicjatywę przygotowania się do radzenia sobie w trakcie ewentualnych sytuacji kryzysowych. Takie zdarzają się codziennie we wszystkich zurbanizowanych zakątkach świata – choćby wypadki drogowe, pożary, rozmaite katastrofy budowlane czy przemysłowe. Mianem sytuacji kryzysowych określa się również zdarzenia na skalę masową, które nie występują często, jednak ich zasięg i stopień negatywnego oddziaływania jest znaczny, a nawet ekstremalny. Najbardziej wymownym przykładem, wobec którego nie sposób przejść obojętnie, jest wojna…

Zamysł bycia przygotowanym do radzenia sobie w przypadku rozmaitych (lub ściśle zdefiniowanych) zagrożeń, występujących w małej lub wielkiej skali, jest szczególnie złożonym zagadnieniem. Niezależnie od tego, jakiego dotyczy zakresu wiedzy, umiejętności, sprzętu, procedur oraz zapasów – zawsze sprowadza się do przełożenia takich cech preppersa jak: zapobiegliwość, odpowiedzialność i realna ocena otaczającego świata, na praktyczne działania szkoleniowe, analityczne, planistyczne oraz logistyczne.

Prawidłowo pojęte przygotowania do radzenia sobie w obliczu sytuacji kryzysowych mogą być pożytecznym hobby, dzięki któremu gromadzimy nie tylko zapasy i wyposażenie, ale przede wszystkim uczymy się odpowiedniego reagowania w przypadku zdarzeń nagłych i potencjalnie niebezpiecznych. Takie zdolności pozwolą zachować zimną krew oraz zacząć działać w sposób samodzielny i odpowiedzialny, zwiększając szanse przetrwania – ewakuacji, efektywnego ratunku lub bezpiecznego przeczekania czynnika zagrożenia w przygotowanym zawczasu miejscu.

Przygotowania odpowiednio rozłożone w czasie oraz prowadzone bez nadmiernej presji i przymusu nie wpływają ograniczająco na nasze codzienne funkcjonowanie. Wręcz przeciwnie – umiejętnie wkomponowane w rozmaite formy aktywnego wypoczynku, z perspektywy członków rodziny mogą niejako „rozpłynąć” się niezauważalnie w ramach wspólnie spędzonego dobrego czasu, będąc okazją do rozwoju, pouczającej zabawy lub rekreacji.

Plan wyjazdu

1 dzień: Integracyjne popołudnie

O 16.00 spotkamy się w lesie w okolicy Olsztyna na Warmii. Będziemy mieć czas na integrację, poznanie grupy oraz Instruktora. Po przyjeździe na miejsce obozowiska zajmiemy się wznoszeniem schronień. Czynności te, odpowiednio moderowane przez Instruktora, będą zarazem już pierwszym ćwiczeniem z zakresu gotowości do reagowania na niespodziewane sytuacje. Wieczorem zrobimy odprawę dotyczącą następnych dni szkolenia i przygotujemy kolację na ognisku. Nocleg pod tarpem.

2 dzień: Warsztaty praktyczne

Po śniadaniu przygotowanym na ognisku lub kuchenkach turystycznych nastąpi blok dotyczący priorytetów survivalu oraz sytuacji determinujących reakcje w obliczu sytuacji kryzysowych. Po nim zajmiemy się tematyką preppingu oraz idei bycia przygotowanym. Poznamy główne strategie oraz wynikających z nich plan preppingowy, opierający się na procedurach, umiejętnościach, sprzęcie i zapasach, a także współpracy z innymi. Sporą część czasu poświęcimy wyposażeniu wchodzącym w skład EDC, samochodu i plecaka ewakuacyjnego, wyposażenia domu i lokalizacji awaryjnej.

W drugiej części dnia zrobimy łączone warsztaty z rozpalania ognia, skrytego przygotowywania posiłku w różnych warunkach oraz ochrony przed niepogodą. Będzie też czas na dalszą serię ćwiczeń pozorowanych, ukierunkowujących na odpowiednie wyposażenie i przygotowanie. Po południu przeanalizujemy tworzenie różnych procedur pod kątem sprawnej ewakuacji. Wieczorem kolacja i relaks przy ognisku. Nocleg pod tarpem.

3 dzień: Warsztaty praktyczne i zakończenie

Po śniadaniu przygotowanym na ognisku lub kuchenkach turystycznych zajmiemy się tematami związanymi z pozyskiwaniem wody. Sprawdzimy sprzęt dedykowany, a także improwizowany jakiego możemy użyć do uzdatniania wody. Potem zajmiemy się wyposażeniem preppingowym – dowiemy się jakie są kluczowe przedmioty dla przeżycia, a także zapoznamy z ideą trzech linii na przykładach wyposażenia terenowego instruktora. Następnie, po lunchu, merytorycznie podsumujemy szkolenie. Zakończenie ok. godz. 15.00.

Ważne informacje

  • Dojazd Uczestników na miejsce stażu oraz wyżywienie we własnym zakresie. Uczestnicy dostaną wcześniej dokładną lokalizację miejsca spotkania oraz wytyczne dotyczące produktów żywieniowych (będą one istotnym elementem szkolenia dotyczącego gotowania w terenie).

Wyposażenie uczestnika

  • duży plecak ok. 60-70 l
  • tarp (ewentualnie mały namiot)
  • ciepły śpiwór, zalecany syntetyczny (komfort około -5 – 0 stopni)
  • karimata
  • buty trekkingowe wysokie + ochraniacze (stuptuty)
  • komplet odzieży dziennej (marszowej, do zajęć) to jest: komplet bielizny, spodnie z długimi nogawkami, pas lub szelki do spodni, koszula z długim rękawem (np. flanelowa, trekkingowa, mundurowa), kapelusz, chusta lub buff
  • komplet odzieży grzewczej: kalesony, warstwy do ubrania „na cebulkę” na korpus (koszulki grzewcze z długim rękawem, polar lub sweter, ewentualnie dodatkowy shoftshell lub lekka kurtka puchowa/puch syntetyczny np. Primaloft)
  • zamienne komplety bielizny dziennej oraz grzewczej i dodatki (zwykłe skarpety marszowe np. 2x, ciepłe i luźne skarpety do spania 1x, ciepła czapka np. polarowa lub wełniana)
  • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
  • skórzane rękawice 5-palczaste (robocze, z miękkiej skóry zapewniające manualność – np. marki GOAT)
  • podstawowe elementy higieniczne (ręcznik szybkoschnący, szczotka do zębów, chustki nawilżane, papier toaletowy, maść/wazelina lub zasypka marszowa) oraz środek na komary i kleszcze
  • worki segregacyjne (do użycia wewnątrz plecaka) chroniące śpiwór i odzież przed wilgocią. Zalecane worki przeprawowe typu dry-bag, ewentualnie mocne worki foliowe
  • latarka z nowym kompletem baterii (najlepiej lekka czołówka)
  • zapalniczka, zapałki, kostka rozpałki (zabezpieczone przed wilgocią)
  • ostry nóż z głownią stałą (np. nóż MORA)
  • sznurek (kilka lub kilkanaście metrów cienkiej linki np. fi 4-5 mm)
  • przybory kuchenne: menażka, kubek stalowy, łyżka, bidon na wodę (np. 1 litrowy typu Nalgene lub podobny), opcjonalnie termos
  • kuchenka turystyczna (dowolna, mała)
  • kompas płytkowy, niewielki notes, ołówek
  • telefon komórkowy, ładowarka, niewielki powerbank
  • dokument tożsamości
  • indywidualna apteczka opatrunkowa (folia NRC, rękawiczki nitrylowe, plastry różne, gazy jałowe i bandaże różne, środek do dezynfekcji)
  • pakiet podstawowych lekarstw dostępnych bez recepty (np. środki przeciwbólowe, środki na żołądek, biegunkę, w tym elektrolity)
  • w razie potrzeby specjalistyczne leki przyjmowane na stałe schorzenia (wraz z ulotką)

Mapa wyjazdu

Nowe Kawkowo, Polska


  • Szkolenie turystyczne

  • Biwak

  • Noclegi w namiotach

  • Gotowanie na ognisku
Warmia
27 – 29 września 2024
3 dni
8 – 12 osób
Przewodnik: Jaukb Dorosz

Koszt wyjazdu

890 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

  • organizację Wyjazdu i opiekę Przewodnika – Instruktora
  • program szkoleniowy
  • 2 noclegi pod tarpami w lesie na prywatnym terenie
  • udostępnienie sprzętu zespołowego (sprzęt obozowy, narzędzia do pracy w drewnie, materiały szkoleniowe, apteczka)
  • ubezpieczenie NNW (10 000 PLN)
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Mapa wyjazdu

Nowe Kawkowo, Polska