Na Pasterskich Szlakach

Na Pasterskich Szlakach  

26 czerwca – 6 lipca 2021
Gruzja 

Przed nami

 • emocjonujący 6-dniowy trekking konny w wysokich górach Tuszetii
 • wspaniałe krajobrazy Kaukazu i spotkania z lokalną kulturą
 • uczta przy ognisku z pasterzami
 • kompleks monastyrów Davit Garedżi
 • zwiedzanie winnic i degustacje wyśmienitych gruzińskich win
 • uroczysta supra z pokazem tańców ludowych

O wyprawie

Gruzja to kraj z historią sięgającą kilku tysięcy lat, położony na geograficznej i kulturowej granicy między Europą i Azją. Przepiękne górskie krajobrazy, przywiązanie do tradycji, nadzwyczajna gościnność mieszkańców, wspaniała kuchnia i długa historia winiarstwa, to tylko niektóre powody, dla jakich warto odwiedzić ten kraj.

Na naszej wyprawie poznamy konno jeden z trzech najpiękniejszych zakątków Gruzji.
To Tuszetia – najbardziej oddalony od miejskiej cywilizacji i jednocześnie najbardziej dziki region kraju. Nadal żyje się tu tradycyjnie, życie człowieka od najmłodszych lat związane jest z końmi, a pogańskie wierzenia mieszają się z chrześcijaństwem. To tutaj przetrwała prawdziwa kaukaska kultura. Trasa trekkingu konnego przebiega przez dwie najważniejsze doliny regionu – Pirikiti i Gomecari, ale zajrzymy też do Doliny Tsowata, gdzie dziś pozostały jedynie ruiny twierdz, świadczące o potędze tego miejsca. Na ucztę zaproszą nas do siebie pasterze, którzy pokażą nam jak żyją i pracują, a wieczorem wzniesiemy wspólnie toasty przy ognisku. Po rajdzie konnym przeniesiemy się do Kachetii, gdzie poznamy smak i historię najlepszych gruzińskich win oraz zobaczymy jedną z najważniejszych i najpiękniejszych pamiątek chrześcijaństwa – Monastyr Davit Garedżi.

Nasz trekking konny w Gruzji choć nie jest wymagający technicznie przeznaczony jest
dla jeźdźców z doświadczeniem jazdy w terenie, bez lęku wysokości i przestrzeni. Pokonujemy przewyższenia, przeprawiamy się przez rzekę, poruszamy się górskimi ścieżkami, często mocno eksponowanymi. Dosiadamy koni tuszeckich, które są niezwykle wytrzymałe, silne i mądre. Są one spokojne i dobrze chodzą w zastępie. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, a trasa nie wymaga brania ekwipunku na konie juczne. Nocujemy w namiotach i pensjonatach, jedziemy na lekko, a nasze większe bagaże przewożone są na kolejne miejsca noclegowe samochodem.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Gruzji

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Gruzji.

2 dzień: Pierwsze kroki w stolicy Gruzji

Przylatujemy do Tbilisi, stolicy Gruzji, we wczesnych godzinach porannych i ruszamy od razu do Telavi, głównego miasta Kachetii. Po śniadaniu udajemy się na duży bazar, gdzie zaopatrujemy się na dalszą górską drogę. Następnie wyruszamy autem terenowym piękną i wymagającą drogą górską do Tuszetii. Przejeżdżamy najwyższą przejezdną przełęcz na Kaukazie, a nasze oczy cieszą spektakularne widoki. Pod wieczór docieramy do Dolnego Omalo, gdzie zatrzymujemy się w gościnie w rodzinnym pensjonacie. Tam też próbujemy tradycyjnej tuszeckiej kuchni. Nocleg w pensjonacie.

3 - 8 dzień: Rajd konny dookoła Tuszetii

Nasz rajd przebiega dolinami głównych rzek, przez lasy, a także pasterskimi ścieżkami na połoninach i przez wysokie przełęcze. Każdego dnia spotykamy inne krajobrazy – od tętniących życiem wsi w dolinie Pirikiti, przez w większości opuszczone domostwa w dolinie Gomecari, a także ruiny twierdz i pasterskie obozowiska.

 

Chcąc poznać historię regionu udajemy się do wsi Shenako, gdzie znajduje się jedna z niewielu działających cerkwi oraz święte miejsca dla mieszkańców, w których wciąż składane są ofiary. Stamtąd udajemy się pod granicę z Dagestanem, do wsi Diklo gdzie zwiedzamy ruiny starej twierdzy obronnej. W Nowym Diklo zostajemy ugoszczeni na kolacji u lokalnej gospodyni. Kolejnego dnia udajemy się w dół doliny, by następnie wspiąć się do pasterskiej wsi Chigho, a dalej do jednej z najważniejszych wsi w całym regionie – Dartlo. Tam oglądamy XI-wieczny sąd i odrestaurowaną wieś obronną. Następny dzień zaczynamy od wspięcia się z końmi do twierdzy Kvavlo i przejazdu do Dano, gdzie zwiedzamy stary cmentarz oraz poznajemy rodzinę pasterską. Potem udajemy się do Cheszo – kolejnej wsi obronnej, gdzie zostajemy na nocleg u lokalnego gospodarza. Nazajutrz przekraczamy konno rwącą rzekę i wjeżdżamy na jedną z najwyższych przełęczy Tuszetii – Nakaiczo. Roztacza się z niej widok na całą Tuszetię i najwyższe szczyty Kaukazu Wschodniego. Sprowadzamy pieszo nasze konie do doliny i dalej jedziemy konno aż do wsi Jvarboseli. Jvarboseli jest świetną bazą wypadową do opuszczonej już doliny Tsovata. Przez wiele lat nie było do niej dostępu przez osuwisko, jednak w 2018 roku droga została otwarta ponownie. Czas jednak zatrzymał się tu wiele lat temu. Udajemy się do centrum doliny, gdzie odbywały się niegdyś najważniejsze dla tej części regionu rytuały. Następnie docieramy do Doczu, gdzie nad wsią goszczą nas pasterze. Zasiadamy z nimi do wspólnej pasterskiej uczty i poznajemy jak żyją oraz pracują. Kolejny dzień to powrót do Omalo malowniczą doliną Gomecari. Tam żegnamy się z naszymi przewodnikami ucztą w ich rodzinnym domu.

 

Dosiadamy koni tuszeckich, które są niezwykle wytrzymałe, silne i mądre oraz doskonale radzą sobie w górskim terenie. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji. Każdego dnia spędzamy w siodle od 5 do 8 godzin z przerwami, w tym dłuższą przerwą na lunch. Używamy miejscowych siodeł turystycznych, przystosowanych do długodystansowych rajdów.

Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują siodłaniem i rozsiodływaniem (pomoc uczestników mile widziana). Jedziemy „na lekko”, a nasze większe bagaże przewożone są samochodem
na kolejne miejsca noclegowe.

 

Podczas rajdu poruszamy się głównie stępem, a innymi chodami w zależności od możliwości terenu. Trasa biegnie górskimi ścieżkami przecinającymi stromo nachylone zbocza, ale też szutrowymi drogami. Daje możliwość dobrego poznania konia, jak również sprawdzenia swoich umiejętności jeździeckich. W kilku miejscach może zdarzyć się konieczność prowadzenia koni. Rajd nie jest bardzo wymagający technicznie, aczkolwiek wskazany jest brak lęku wysokości i przestrzeni. Mimo przewyższeń, przepraw przez rzeki i górskie ścieżki w rajdzie mogą uczestniczyć jeźdźcy o różnym poziomie zaawansowania.

 

Cztery noce śpimy w namiotach, a dwie w pensjonacie.

9 dzień: Kachetia wszystkimi zmysłami

Rano wyjeżdżamy z Omalo tuszecką drogą do Doliny Alazańskiej – kolebki tradycji winiarskich i „spichlerza Gruzji”. Odkrywamy tam tajemnice produkcji wina metodą tradycyjną, jak również europejską. Uczymy się jak prawidłowo degustować wino i z czym je łączyć. Wieczorem udajemy się do Sighnaghi – „miasta miłości”, które zachwyca swym pięknem i położeniem nad Doliną Alazańską oraz wspaniałym widokiem na Kaukaz. Tutaj ugoszczą nas gospodarze pielęgnujący kachetyjskie tradycje, którzy produkują również własne wino. Po sytej suprze nocleg w pensjonacie.

10 dzień: Gruzińskie stepy i supra

Po śniadaniu i wizycie na lokalnym bazarze jedziemy samochodem na step. Tam zwiedzamy monastyr Davit Garedżi, którego historia sięga VII wieku. W okolicy, między skałami, odkrywamy też jaskinie, w których niegdyś mieszkali i modlili się mnisi. Następnie udajemy się do Tbilisi, gdzie czeka na nas pożegnalna uczta z pokazem gruzińskich tańców ludowych. Nocleg w pensjonacie.

11 dzień: Powrót do Warszawy

W nocy lub wcześnie rano udajemy się na lotnisko i wylatujemy z Gruzji. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać dowód osobisty lub ważny paszport.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/gruzja.
 • Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz umiejętność jazdy stępem i kłusem i galopem.

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak lub torba podróżna (60-80 l) (jako bagaż główny)
 • mały plecak (30-40 l) (jako bagaż podręczny do samolotu, wykorzystywany podczas zwiedzania)
 • ciepły śpiwór (optimum ok. –5 stopni C)
 • mata piankowa do spania lub mata samopompująca, opcjonalnie poduszka
 • obowiązkowo kask jeździecki, buty i spodnie jeździeckie, płaszcz przeciwdeszczowy
 • małe sakwy jeździeckie
 • sztylpy, rękawiczki jeździeckie, opcjonalnie kamizelka ochronna do jazdy konnej
 • kurtka trekkingowa z membraną przeciwdeszczową
 • kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell)
 • ciepły polar (300) lub sweter puchowy (np. Primaloft)
 • długie spodnie trekkingowe, bielizna trekkingowa (koszulki i skarpety)
 • lekki polar (100 lub 200), bluza lub koszula, lekkie długie spodnie
 • krótkie spodenki, koszulki z krótkim rękawem
 • bielizna, ciepłe skarpety, strój kąpielowy, ręcznik szybkoschnący (2 sztuki)
 • ciepła czapka i rękawiczki, nakrycie głowy od słońca (kapelusz lub chustka)
 • duże worki foliowe 3 sztuki (wszystkie ubrania i śpiwór na rajd pakujemy najpierw w worki)
 • sandały lub klapki, lekkie buty trekkingowe poniżej kostki
 • menażka, kubek, sztućce, nóż turystyczny, bidon, opcjonalnie termos
 • latarka (najlepiej czołówka), zapasowe baterie
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank, aparat fotograficzny
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, opcjonalnie suchy szampon
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30), środek na komary i kleszcze, pomadka do ust
 • notatnik, długopis, igła i nitka
 • paszport i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu (strony ze zdjęciem i z danymi), podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, leki przeciwbólowe i na dolegliwości żołądkowe, środek do odkażania ran, gaziki jałowe, plastry, bandaż elastyczny), koc ratunkowy (folia NRC), elektrolity (np. Isostar, Litorsal)

Mapa wyprawy

Tbilisi

Tbilisi, Gruzja

Stolica Gruzji

Omalo

Omalo, Gruzja

Przejedziemy najwyższą przejezdną przełęcz na Kaukazie, a nasze oczy cieszyć będą spektakularne widoki.

Dartlo

Dartlo, Gruzja

Dartlo

Sighnaghi

Sighnaghi, Gruzja

Sighnaghi „miasto miłości” - zachwyca swym pięknem i położeniem nad Doliną Alazańską oraz wspaniałym widokiem na Kaukaz.


 • Rajd konny

 • Góry wysokie

 • Dzika przyroda

 • Poznawanie kultury
Gruzja
26 czerwca – 6 lipca 2021
11 dni
5 - 11 osób
Przewodnik: Magdalena Konik

Koszty wyprawy

3600 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • udostępnienie ekwipunku osobistego (2-osobowe namioty, worki transportowe, sakwy jeździeckie)
 • udostępnienie sprzętu zespołowego (sprzęt biwakowy)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 650 eur
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne wynajętym samochodem
 • wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim
 • wynajęcie lokalnych przewodników i samochodu do przewozu bagaży
 • wyżywienie od 2 do 10 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • 9 noclegów w pensjonatach (pokoje 2-4 osobowe) i namiotach (2-osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.

Mapa wyprawy

Tbilisi

Tbilisi, Gruzja

Stolica Gruzji

Omalo

Omalo, Gruzja

Przejedziemy najwyższą przejezdną przełęcz na Kaukazie, a nasze oczy cieszyć będą spektakularne widoki.

Dartlo

Dartlo, Gruzja

Dartlo

Sighnaghi

Sighnaghi, Gruzja

Sighnaghi „miasto miłości” - zachwyca swym pięknem i położeniem nad Doliną Alazańską oraz wspaniałym widokiem na Kaukaz.