Na Pasterskich Szlakach

Na Pasterskich Szlakach

3 – 13 sierpnia 2019
Gruzja

Przed nami

 • emocjonujący 6-dniowy rajd konny w wysokich górach Tuszetii
 • wspaniałe krajobrazy Kaukazu i spotkania z lokalną kulturą
 • uczta przy ognisku z pasterzami
 • kompleks monastyrów Davit Garedżi
 • zwiedzanie winnic i degustacje wyśmienitych gruzińskich win
 • uroczysta supra z pokazem tańców ludowych

O wyprawie

Gruzja to kraj z historią sięgającą kilku tysięcy lat, położony na geograficznej i kulturowej granicy między Europą i Azją. Przepiękne górskie krajobrazy, przywiązanie do tradycji, nadzwyczajna gościnność mieszkańców, wspaniała kuchnia i długa historia winiarstwa, to tylko niektóre powody, dla jakich warto odwiedzić ten kraj.

Na naszej wyprawie poznamy konno jeden z trzech najpiękniejszych zakątków Gruzji.
To Tuszetia –  najbardziej oddalony od miejskiej cywilizacji i jednocześnie najbardziej dziki region kraju. Nadal żyje się tu tradycyjnie, życie człowieka od najmłodszych lat związane jest
z końmi, a pogańskie wierzenia mieszają się z chrześcijaństwem. To tutaj przetrwała prawdziwa kaukaska kultura. Trasa trekkingu konnego przebiega przez dwie najważniejsze doliny regionu – Pirikiti i Gomecari, ale zajrzymy też do Doliny Tsowata, gdzie dziś pozostały jedynie ruiny twierdz, świadczące o potędze tego miejsca. Na ucztę zaproszą nas do siebie pasterze, którzy pokażą nam jak żyją i pracują, a wieczorem wzniesiemy wspólnie toasty przy ognisku. Po rajdzie konnym przeniesiemy się do Kachetii, gdzie poznamy smak i historię najlepszych gruzińskich win oraz zobaczymy jedną z najważniejszych i najpiękniejszych pamiątek chrześcijaństwa – Monastyr Davit Garedżi.

Nasz rajd konny w Gruzji nie jest bardzo wymagający technicznie. Mimo przewyższeń, przepraw przez rzekę i górskich ścieżek przeznaczony jest dla jeźdźców średnio zaawansowanych. Dosiadamy koni tuszeckich, które są niezwykle wytrzymałe, silne i mądre. Są one spokojne i dobrze chodzą w zastępie. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, a trasa nie wymaga brania ekwipunku na konie juczne. Każdego dnia nocujemy w pensjonatach, jeździmy na lekko, a nasze większe bagaże przewożone są autami na kolejne miejsca noclegowe.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Gruzji

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach wieczornych i wylatujemy do Gruzji. Czas lotu ok 3,5 godziny.

2 dzień: Pierwsze kroki w stolicy Gruzji

Przylatujemy do Tbilisi, stolicy Gruzji, we wczesnych godzinach porannych i ruszymy od razu do Telavi, głównego miasta Kachetii. Po sytym śniadaniu udamy się na duży bazar, gdzie zaopatrzymy się na dalszą górską drogę. Następnie wyruszymy autami terenowymi piękną i wymagającą drogą górską do Tuszetii. Przejedziemy najwyższą przejezdną przełęcz na Kaukazie, a nasze oczy cieszyć będą spektakularne widoki. Pod wieczór dotrzemy do Dolnego Omalo, gdzie zatrzymamy się w gościnie w rodzinnym pensjonacie. Tam też spróbujemy tradycyjnej tuszeckiej kuchni. Nocleg w pensjonacie.

3 - 8 dzień: Rajd konny dookoła Tuszetii

Nasz rajd przebiega dolinami głównych rzek, przez lasy, a także pasterskimi ścieżkami na połoninach i przez wysokie przełęcze. Każdego dnia krajobraz będzie inny – od tętniących życiem wsi w dolinie Pirikiti, przez w większości opuszczone domostwa w dolinie Gomecari, a także ruiny twierdz i pasterskie obozowiska.

 

Poznając historię regionu udamy się do wsi Shenako, gdzie znajduje się jedna z niewielu działających cerkwi oraz święte miejsca dla mieszkańców, w których wciąż składane są ofiary. Stamtąd udamy się pod granicę z Dagestanem, do wsi Diklo i zwiedzimy ruiny starej twierdzy obronnej. W Nowym Diklo zostaniemy ugoszczeni na kolacji u lokalnej gospodyni.

 

Kolejnego dnia udamy się w dół doliny, by następnie wspiąć się do pasterskiej wsi Chigho, a dalej do jednej z najważniejszych wsi w całym regionie – Dartlo. Tam zobaczymy XI-wieczny sąd i odrestaurowaną wieś obronną. Tam też zostaniemy na nocleg u gospodarzy.

 

Następny dzień zaczniemy od wspięcia się z końmi do twierdzy Kvavlo i przejedziemy do Dano, gdzie zobaczymy stary cmentarz oraz poznamy rodzinę pasterską. Wrócimy do Dartlo, a potem udamy się doliną rzeki do Cheszo – kolejnej wsi obronnej, gdzie zostaniemy na nocleg.

 

Nazajutrz przekroczymy konno rwącą rzekę i wjedziemy na jedną z najwyższych przełęczy Tuszetii – Nakaiczo. Roztacza się z niej widok na całą Tuszetię i najwyższe szczyty Kaukazu Wschodniego. Sprowadzimy nasze konie do doliny i zatrzymamy się przy wsi Jvarboseli. Jeżeli temperatura pozwoli, przed nami czas wolny i odpoczynek nad rzeką, a wieczorem uczta u lokalnego gospodarza. Jvarboseli jest świetną bazą wypadową do opuszczonej już doliny Tsovata. Przez wiele lat nie było do niej dostępu przez osuwisko, jednak w 2018 r. droga została otwarta ponownie. Czas jednak zatrzymał się tu wiele lat temu. Udamy się do centrum doliny, gdzie odbywały się niegdyś najważniejsze dla tej części regionu rytuały. Następnie dotrzemy do Doczu, gdzie nad wsią ugoszczą nas pasterze. Zasiądziemy z nimi do wspólnej pasterskiej uczty i dowiemy się jak żyją oraz pracują.

 

Kolejny dzień to powrót do Omalo malowniczą doliną Gomecari. Tam pożegnamy się z naszymi przewodnikami ucztą w ich rodzinnym domu.

 

Trasa biegnie górzystym terenem, ale też szutrowymi drogami i świetnie daje możliwość poznania konia jak również sprawdzenia swoich umiejętności jeździeckich. Biegnie korytami rzek, ścieżkami wśród stromych stoków górskich, niejednokrotnie trzeba będzie przekroczyć górskie rzeki.

 

Każdego dnia w siodle spędzać będziemy 5-7 godzin z przerwami. Rajd nie jest bardzo wymagający technicznie. Mimo przewyższeń, przepraw przez rzekę i górskich ścieżek przeznaczony jest dla jeźdźców średnio zaawansowanych. Dosiadamy koni tuszeckich, które są niezwykle wytrzymałe, silne i mądre. Są one spokojne i dobrze chodzą w zastępie. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy. Dwie noce śpimy w pensjonatach, a trzy w namiotach. Jeździmy na lekko, a nasze większe bagaże przewożone są autami na kolejne miejsca noclegowe.

9 dzień: Kachetia wszystkimi zmysłami

Rano wyjeżdżamy z Omalo tuszecką drogą do Doliny Alazańskiej – kolebki tradycji winiarskich i „spichlerza Gruzji”. Odkryjemy tam tajemnice produkcji wina metodą tradycyjną, jak również europejską. Nauczymy się jak prawidłowo degustować wino i z czym je łączyć. Wieczorem udamy się do Sighnaghi – „miasta miłości”, które zachwyca swym pięknem i położeniem nad Doliną Alazańską oraz wspaniałym widokiem na Kaukaz. Tutaj ugoszczą nas gospodarze pielęgnujący kachetyjskie tradycje, którzy produkują również własne wino. Po sytej suprze nocleg w pensjonacie.

10 dzień: Gruzińskie stepy i supra

Po śniadaniu i wizycie na lokalnym bazarze udajemy się samochodami na step. Tam zobaczymy monastyr Davit Garedżi, którego historia sięga VII wieku. W okolicy, między skałami, odkryjemy też jaskinie, w których niegdyś mieszkali i modlili się mnisi. Następnie udamy się do Tbilisi, gdzie będzie na nas czekała pożegnalna uczta z pokazem gruzińskich tańców ludowych. Nocleg w pensjonacie.

11 dzień: Powrót do Warszawy

W nocy udajemy się na lotnisko i wylatujemy z Gruzji. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy. Czas lotu ok. 3,5 godziny.

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać dowód osobisty lub paszport ważny minimum
  6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://polakzagranica.msz.gov.pl/Gruzja,GEO.html
 • Uczestnik powinien posiadać umiejętność jazdy konnej w stopniu co najmniej podstawowym (jazda stępem i kłusem, odbyte rekreacyjne wyjazdy w teren).
 • Wyprawa nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
 • Wyprawa jest dostępna dla osób z przynajmniej podstawową znajomością języka angielskiego.

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak/torba podróżna 60-80l
 • plecak na bagaż podręczny (do samolotu, podczas zwiedzania na miejscu itp.)
 • ciepły śpiwór (optimum ok. minus 5 stopni)
 • karimata (lepiej gruba dwuwarstwowa) lub mata do spania + folia NRC
 • obowiązkowo kask jeździecki, buty jeździeckie i dodatkowe lekkie buty na zmianę
 • sztylpy, rękawiczki, dodatkowo kamizelka ochronna do jazdy konnej
 • małe sakwy jeździeckie na rzeczy podręczne w trakcie rajdu (woda, przekąski, peleryna, aparat fotograficzny)
 • ciepły polar/sweter wełniany/bezrękawnik lub sweter puchowy/primaloft
 • wygodne długie spodnie/spodnie jeździeckie
 • lżejsza zapasowa bluza/koszula i zapasowe lżejsze długie spodnie na zmianę
 • kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell), peleryna/ponczo
 • ciepłe rękawiczki i czapka
 • bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem) i dodatkowe ciepłe skarpetki
 • cienkie nakrycie głowy (chustka/buff), opcjonalnie lekkie krótkie spodenki
 • sandały lub klapki, strój kąpielowy, ręcznik szybkoschnący
 • duże worki foliowe ok. 3 szt.
 • latarka (czołówka) i zapasowe baterie
 • opcjonalnie termos
 • telefon komórkowy
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane
 • filtr przeciwsłoneczny i okulary, opcjonalnie środek na komary i kleszcze
 • dokument tożsamości i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero dokumentu tożsamości (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe, coś na dolegliwości żołądkowe, plaster z opatrunkiem, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe, folia NRC)

Mapa wyprawy

Tbilisi

Tbilisi, Gruzja

Stolica Gruzji

Omalo

Omalo, Gruzja

Przejedziemy najwyższą przejezdną przełęcz na Kaukazie, a nasze oczy cieszyć będą spektakularne widoki.

Dartlo

Dartlo, Gruzja

Dartlo

Sighnaghi

Sighnaghi, Gruzja

Sighnaghi „miasto miłości” - zachwyca swym pięknem i położeniem nad Doliną Alazańską oraz wspaniałym widokiem na Kaukaz.


 • Rajd konny

 • Góry wysokie

 • Dzika przyroda

 • Noclegi w namiotach
Gruzja
3 – 13 sierpnia 2019
11 dni
5 - 11 osób
Przewodnik: Magdalena Konik

Koszty wyprawy

3600 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • udostępnienie sprzętu zespołowego (namioty, worki transportowe na rajd konny, sprzęt biwakowy, kuchenki, gaz)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 600 eur
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne wynajętym samochodem
 • wynajęcie samochodu do transportu bagaży
 • wynajęcie koni i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem
 • wynajęcie lokalnych przewodników
 • wyżywienie od 2 do 10 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych zgodnie z Planem wyprawy)
 • 9 noclegów w namiotach i pensjonatach (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.

Mapa wyprawy

Tbilisi

Tbilisi, Gruzja

Stolica Gruzji

Omalo

Omalo, Gruzja

Przejedziemy najwyższą przejezdną przełęcz na Kaukazie, a nasze oczy cieszyć będą spektakularne widoki.

Dartlo

Dartlo, Gruzja

Dartlo

Sighnaghi

Sighnaghi, Gruzja

Sighnaghi „miasto miłości” - zachwyca swym pięknem i położeniem nad Doliną Alazańską oraz wspaniałym widokiem na Kaukaz.