OSTATNIE WOLNE MIEJSCA
Granią w Stronę Słońca

Granią w Stronę Słońca

22 – 29 września 2024
Rumunia 

Przed nami

 • trekking najwyższym pasmem Karpat Wschodnich
 • trekking w Karpaty Marmaroskie
 • wspaniałe krajobrazy i dzika górska przyroda
 • klimatyczne miejscowości Maramureszu
 • zwiedzanie Wesołego Cmentarza w Sapancie
 • kultura i kuchnia Rumunii

O wyprawie

„Najwyższe to pasmo Karpat, od Tatr aż po Alpy Transylwańskie w południowym Siedmiogrodzie, a zarazem jeden z najbardziej pustych, dzikich i samotnych ich zakątków” – tak rumuńskich Karpatach pisał Mieczysław Orłowicz.

Położone na północy Rumunii Góry Rodniańskie, to najwyższe pasmo Karpat Wschodnich. Przypominają one swoim krajobrazem Tatry Zachodnie. Trekking głównym grzbietem Gór Rodniańskich to przygoda, w której zachwycać się będziemy rozpościerającą po horyzont panoramą gór, gęstych lasów i malowniczych wsi położonych w dolinach. Wciąż intensywnie prowadzona jest tu gospodarka leśna i pasterska. To właśnie pasterze dostarczają tej krainie niesamowitego kolorytu. Spotkaniu z nimi na połoninie lub w szałasie towarzyszy najpierw opędzenie się od ujadającej sfory groźnych psów pilnujących stad, a potem zwykle poczęstunek serami i palinką.

Trasa prowadzi nas przez Park Narodowy Gór Rodniańskich – wysokogórskie łąki, kotły polodowcowe i ponad dwutysięczne szczyty o alpejskiej rzeźbie. Zdobędziemy też jeden z najwyższych szczytów leżących na pograniczu Rumunii i Ukrainy dzikich Karpat Marmaroskich. Choć sama wędrówka nie jest trudna technicznie, to dobrze jest posiadać dobrą kondycję. W zamian dostajemy możliwość obcowania sam na sam z dziewiczą karpacką przyrodą. Biwakujemy w górach w bardzo widokowych miejscach, a posiłki przygotowujemy na ogniskach lub kuchenkach gazowych.

Plan wyprawy

1 dzień: Wyjazd do Rumunii

Spotykamy się na południu Polski (miejsce zbiórki zostanie ustalone przez wyprawą) wcześnie rano i jedziemy busem przez Słowację i Węgry do miejscowości Borsza w Rumunii. Przyjazd późno po południu. Nocleg w pensjonacie.

2 dzień: Wyjście w góry

Przed południem wyruszamy na szlak w kierunku głównego grzbietu Gór Rodniańskich. Po drodze zobaczymy między innymi malowniczy kilkudziesięciometrowy wodospad Cascada Cailor. Nocleg w namiotach przy źródle wody, kolacja przygotowywana na kuchenkach gazowych. Dystans ok. 13 km, czas wędrówki ok. 5 godzin.

3-4 dzień: Wędrówka grzbietem Gór Rodniańskich

Z przełęczy ruszamy na niepowtarzalny trekking widokową granią Gór Rodniańskich. Na tle sąsiednich pasm góry te wyróżniają się wysokością oraz skalistą rzeźbą najwyższych partii. Towarzyszyć nam będą niezapomniane rozległe widoki na Karpaty – Góry Kelimeńskie, Góry Marmaroskie i Czarnohorę. Przy dobrej pogodzie zdobędziemy m.in. najwyższy szczyt Karpat Wschodnich – Pietrosul (2303 m n.p.m.). Śpimy w namiotach przy źródłach wody, a posiłki wspólnie przygotowujemy na kuchenkach gazowych. Dystans łącznie ok. 25 km, czas wędrówki ok. 5 godzin dziennie.

5 dzień: Zejście do Borszy i odpoczynek

Rano wyruszamy do Borszy, gdzie odpoczywamy resztę dnia.
Nocleg w pensjonacie. Dystans ok. 8 km, czas wędrówki ok. 3 godziny.

6-7 dzień: Wędrówka w Karpaty Marmaroskie

Przed południem udajemy się w kierunku jednego z najwyższych szczytów Karpat Marmaroskich – Torojagi (1930 m n.p.m.). Po drodze będziemy mieli okazję zobaczyć kompleks nieczynnych kopalń i sztolni wydrążonych w masywie góry. Ze szczytu rozciąga się zaś wspaniały widok na Góry Rodniańskie, a także dzikie Karpaty Marmaroskie. Nocleg w namiotach lub górskim schronie na przełęczy Lucaciasa, kolacja przygotowywana na kuchence gazowej lub ognisku. Następnego dnia zejście do Borszy i odpoczynek. Nocleg w pensjonacie. Dystans łącznie ok. 25 km, czas wędrówki ok. 5 godzin dziennie.

8 dzień: Powrót to Polski

Wcześnie rano opuszczamy Borszę i wyruszamy do miejscowości Sapanţa, gdzie znajduje się słynny Wesoły Cmentarz. Drewniane nagrobki, które zaczął tworzyć w 1935 roku Ioan Patras, humorystycznie przedstawiają postać zmarłego – jego cechy charakteru, profesję lub okoliczności śmierci. Cmentarz został w 1991 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy też typową drewnianą cerkiew marmaroską – ta w Sapancie jest najwyższą drewnianą budowlą w Europie. Powrót przez Węgry, Słowację i przyjazd do Polski w godzinach wieczornych.

Mapa wyprawy

Dodatkowe informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać dowód osobisty lub ważny paszport.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rumunia.

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

 • Trekking

 • Dzika przyroda

 • Noclegi w namiotach
Rumunia
22 – 29 września 2024
8 dni
5 - 9 osób
Przewodnik: Paweł Pabian

Koszty wyprawy

2600 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację wyprawy i opiekę Przewodnika
 • udostępnienie sprzętu zespołowego (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz, apteczka)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
 • ubezpieczenie KL 30000 EUR, NNW 15000 PLN i BP 5000 PLN
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 300 eur
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazd komfortowym busem do Rumunii i z powrotem oraz przejazdy lokalne
 • wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • 3 noclegi w pensjonacie (pokoje 2-4 osobowe), 4 noclegi w namiotach (2 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Mapa wyprawy