Traperska Przygoda w Laponii

Traperska Przygoda w Laponii

3 – 13 września 2025
Finlandia 

Przed nami

  • bushcraftowa przygoda za kołem podbiegunowym
  • opieka doświadczonego instruktora survivalu i bushcraftu
  • zdobycie praktycznych umiejętności outdoorowych
  • warsztaty z zakresu bytowania w lesie – nawigacja z mapą i kompasem, budowa schronień, rozpalanie ognisk, gotowanie w terenie, pierwsza pomoc
  • wspaniała i dzika przyroda Laponii
  • wędrówka przez odludne tereny nad Jeziorem Inari
  • niezapomniane biwaki z ogniskami w tajdze
  • poznanie kultury i tradycji Saamów

O wyprawie

Traperska Przygoda w Laponii to piesza wyprawa przez tajgę i eksploracja odludnych terenów za kręgiem polarnym nad Jeziorem Inari. Podczas wędrówki będziemy obozować w bushcraftowym stylu – wyprawa to unikatowe połączenie krótkiego trekkingu i praktycznego szkolenia z zakresu sztuki radzenia sobie w dziczy, w oparciu o umiejętności, prosty sprzęt oraz zapasy.

Bushcraft, w przeciwieństwie do survivalu, to sztuka bytowania w dziczy w oparciu o wiedzę na temat przyrody i możliwości jej zrównoważonego wykorzystania do własnych potrzeb, dzięki przygotowanemu zawczasu sprzętowi. Niekiedy jest on „prymitywny” – jak choćby siekiera, patelnia, lina i kawał tkaniny do rozwieszenia jako dach. Idea ta najbardziej zbliżona jest do romantycznej postaci dawnego trapera, czy też odkrywcy-awanturnika, ruszającego eksplorować odludne regiony. Wyprawy tego typu zawsze zabezpieczone były kluczowym dla przetrwania wyposażeniem oraz stosownymi zapasami prowiantu, zdatnego do przygotowania w zawieszonym nad ogniskiem kociołku.

Traperska Przygoda w Laponii to szkoła przetrwania w wersji „light” – bez ekstremalnych scenariuszy. To połączenie odpoczynku od cywilizacji ze zdobywaniem niezbędnych umiejętności oraz przećwiczeniem ich w praktyce. Wiedza ta będzie przydatna nie tylko w terenie podczas Twoich przyszłych aktywności outdoorowych. Jej zakres oraz uniwersalność może się przydać także podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych związanych chociażby z klęskami żywiołowymi, konfliktami zbrojnymi, czy blackoutem.

Nauczysz się precyzyjnie nawigować mapą i kompasem. Dowiesz się jak rozpalać ogień w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Zobaczysz jak budować różne typy schronień, używać węzłów oraz tworzyć leśne narzędzia, ułatwiające bytowanie na łonie natury. Nauczysz się jak udzielić pierwszej pomocy w terenie. Poznasz także sekrety leśnej kuchni i wiele innych przydatnych w lesie patentów. To wszystko pod opieką Instruktora survivalu i bushcraftu.

Jeśli interesujesz się obszarami północnymi, kochasz surowe krajobrazy i uwielbiasz kilkukilometrowe wędrówki po lesie oraz biwakowanie, ta wyprawa jest właśnie dla Ciebie. Traperska Przygoda w Laponii realizowana jest w wyjątkowym miejscu, idealnie dopasowanym do jej założeń programowych. Dziki las na dalekiej północy Finlandii – w Laponii, krainie Saamów, reniferów i… Świętego Mikołaja to teren, w który uwielbiamy wracać od lat.

Laponia to wysunięte najbardziej na północ rubieże Półwyspu Skandynawskiego, rozciągające się na terytorium Findlanii, Szwecji, Norwegii oraz Rosji. Region ten charakteryzuje się bardzo małym zaludnieniem, dziką przyrodą oraz surowymi krajobrazami. Porastająca te tereny dziewicza tajga, przechodząca dalej na północ w surową tundrę, tworzy unikatową mozaikę z licznymi jeziorami i strumieniami o krystalicznie czystej wodzie, wzgórzami i głazowiskami.

Jezioro Inari, którego rejon będziemy eksplorować, to największe jezioro w Laponii, a trzecie co do wielkości w Finladii. Ma powierzchnię ponad 1000 km2, znajduje się na nim ponad 3000 wysp. Położone jest za kręgiem polarnym i słynie ze swojego bogactwa w ryby. Inari to idealne miejsce, aby wśród wyjątkowej przyrody i krajobrazów cofnąć się w czasie i poczuć jak prawdziwy człowiek lasu.

Wyprawę do Laponii poprzedzi kilkugodzinne spotkanie przygotowawcze online, podczas którego poznasz Instruktora oraz innych Uczestników. Będzie to też doskonała okazja, aby sprawdzić swój ekwipunek wyprawowy oraz omówić wszystkie kwestie, które rzutują na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie późniejszego przebywania w lapońskiej dziczy.

Plan wyprawy

1 dzień: Przelot do Finlandii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie (miejsce zbiórki) i wylatujemy do Finlandii. W trakcie przesiadki w Helsinkach robimy odprawę, podczas której przypomnimy zasady bezpieczeństwa w trakcie wyprawy oraz współpracy w grupie i kierowania wyprawą przez Instruktora. Po wylądowaniu w Ivalo (miejsce docelowe) jedziemy wynajętym busem do pensjonatu/domków campingowych, gdzie kwaterujemy się na noc.

Inne miejsca wylotu: Kraków, Gdańsk, Wrocław

2 dzień: Muzeum SIIDA i wyjazd do tajgi

Po śniadaniu jedziemy busem do miejsca startu naszej wędrówki w północnej części Jeziora Inari. Po drodze możliwość zrobienia zakupów w sklepie w miejscowości Inari. Tego dnia, po pieszej wędrówce, czeka nas nocleg w dzikiej tajdze. Już od pierwszego biwaku będziemy zdobywać oraz utrwalać wiedzę z zakresu wznoszenia schronień, posługiwania się węzłami, rozpalania ognia i przygotowywania posiłków na ognisku. Pod okiem i ze wsparciem Instruktora przygotujemy i zastosujemy do ugotowania kolacji ognisko z trójnogiem i zawieszkami do kociołków oraz tzw. świecę skandynawską, zaimprowizowaną z kłody lub drewnianych szczap. Następnie czeka nas pierwszy wieczór przy ognisku, podczas którego omówimy wrażenia z minionego dnia, a także plany na kolejny. Nocleg w terenie.

3 dzień: Wędrówka nad Jezioro Inari

Wspólnie przygotujemy śniadanie, po którym czeka nas całodniowa wędrówka. Towarzyszyć jej będzie terenowa nauka precyzyjnej nawigacji z mapą i kompasem w terenie gęsto zalesionym. Po południu dojdziemy do przesmyku nad Jeziorem Inari, który stanowić będzie naszą strefę noclegów na kolejne dwie noce. Znajdziemy tutaj dogodną lokalizację na posadowienie obozu oraz rozstawienie namiotów, rozpalenie ogniska i przygotowanie obiadokolacji. Jako schronienie awaryjne przez następne dni może nam służyć znajdująca się w okolicy typowa dla Laponii traperska chata zbudowana z drewnianych bali, zaopatrzona w stół, ławy, żeliwną kozę, palnik gazowy oraz prycze do spania. Nocleg w terenie.

4 dzień: Dzień w obozie nad jeziorem

Przed nami poranne czynności obozowe i wspólne przygotowanie śniadania. Ten dzień spędzimy stacjonarnie i przeprowadzimy warsztaty bushcraftowe. Zakres przekazanej wiedzy będziemy mogli wykorzystać w trakcie kolejnych dni wyprawy. Pierwszy blok zajęć poświęcimy efektywnemu posługiwaniu się różnymi narzędziami do pracy w drewnie, w tym także rzeźbieniu drobnych użytkowych przedmiotów (np. tradycyjnej kuksy lub łyżki). Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie dalszej samodzielnej pracy rzeźbiarskiej w trakcie kolejnych dni. Do czasu zakończenia wyprawy możliwe będzie zatem ukończenie własnego projektu rzeźbiarskiego i powrót do domu z oryginalną, własnoręcznie wykonaną w Laponii bushcraftową pamiątką. Kolejne zajęcia to warsztaty, które przybliżą nam zdobywanie pożywienia w dziczy. Wypróbujemy różne metody na łowienie ryb, zarówno z użyciem sprzętu wędkarskiego, jak i przy pomocy dawnych technik bushcraftowych. Udział w zajęciach umożliwi dalsze samodzielne połowy. Przy wieczornym ognisku omówimy wrażenia z minionego dnia, a także plan dalszej wędrówki. Nocleg w terenie.

5 dzień: Wędrówka do Vätsäri Wilderness Area

Po zakończeniu rutynowych czynności porannych przygotujemy się do wymarszu z rejonu przesmyku na Jeziorem Inari w głąb Vätsäri Wilderness Area. To wyjątkowo cenny przyrodniczo obszar na terenie Laponii. Spotkać tu można m.in. renifery, łosie oraz niedźwiedzie brunatne. Tego dnia będziemy eksplorować istny labirynt jezior, lasów i głazowisk. Będzie to idealna okazja do doskonalenia umiejętności nawigacji z mapą i kompasem. Po południu zajmiemy się organizacją obozowiska oraz przygotowaniem posiłku zgodnie z dotychczas zdobytą wiedzą oraz bushcraftowymi umiejętnościami. Po warsztatach z zakresu obróbki drewna siekierą, wieczorem nauczymy się przygotowywać i rozpalać ognisko całonocne typu nodia. Nocleg w terenie.

6 dzień: Powrót do obozu

Rano rozpoczniemy wędrówkę powrotną w kierunku przesmyku nad Jeziorem Inari, w trakcie której dalej będziemy szlifować umiejętność nawigacji z mapą i kompasem. Po drodze poszukamy i pozyskamy fragmenty drewna niezbędnego do realizacji kolejnego warsztatu, dotyczącego techniki rozpalania ognia metodą pocierania drewna o drewno (technika łuku ogniowego). To jedna z kluczowych umiejętności w sztuce bushcraftu i przetrwania w dziczy. W trakcie zajęć realizowanych w formie wyczerpującego pokazu Instruktora, każdy będzie miał okazję poznać i zrozumieć mechanizm działania łuku ogniowego oraz kryteria przygotowania tzw. hubki – materiału zapewniającego uzyskanie zapłonu. Po południu przygotujemy wspólnie posiłek. Nocleg w terenie.

7 dzień: Dzień w obozie nad jeziorem

Czas przed południem poświęcimy na zajęcia praktyczne z rozpalania ognia metodą łuku ogniowego. Każdy będzie miał możliwość samodzielnie wystrugać i spasować swój własny komplet łuku ogniowego i hubki oraz trenować pod okiem Instruktora prawidłową technikę użycia zestawu, tak aby możliwym stał się zapłon, tym samym rozpalenie ognia bez żadnego dedykowanego źródła zapłonu. Popołudnie zagospodarujemy zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami grupy. Czas ten można przeznaczyć na dalsze treningi w dowolnym obszarze tematycznym poznanym dotychczas np. dokończenie własnych projektów rzeźbiarskich, połów ryb, trening niecenia ognia, czy odpoczynek na łonie natury. Po przygotowaniu posiłku wieczór przy ognisku. Nocleg w terenie.

8 dzień: Wędrówka powrotna

Rano udamy się w drogę powrotną w kierunku cywilizacji. Czeka nas kilka godzin marszu przez tajgę, podczas której znajdziemy też czas na ćwiczenia utrwalające nabyte w ciągu ostatnich dni umiejętności. Późnym popołudniem przygotujemy biwak w lesie, rozstawimy namioty i zajmiemy się przygotowaniem obiadokolacji. Przy wieczornym ognisku podsumujemy nasz pobyt w tajdze i zdobyte umiejętności. Nocleg w terenie.

9 dzień: Powrót do Ivalo

Rano zwiniemy obozowisko i ruszymy do miejsca, z którego przejedziemy busem do Inari. Po zakwaterowaniu się w hotelu udamy się na lunch oraz odwiedzimy sklepy z regionalnymi pamiątkami, rękodziełem i przedmiotami użytkowymi (tradycyjne fińskie nożepukko i leuku oraz drewniane kuksy). Następnie wybierzemy się na kolację i spędzimy wieczór w lokalnym pubie. Nocleg w hotelu.

10 dzień: Przelot do Polski

Po śniadaniu udamy się Muzeum SIIDA prezentującego dziedzictwo kulturowe Saamów – ludu zamieszkującego Laponię. Muzeum przybliża też unikatowe walory przyrodnicze Laponii. Wizyta w tym obiekcie to również świetna okazja do przyjrzenia się bushcraftowym ciekawostkom np. w zakresie sztuki pozyskiwania pokarmu z użyciem pułapek, wykonywania improwizowanych schronień, czy zachowania mobilności w warunkach głębokiego zaśnieżenia. Po wizycie w muzeum będziemy mieli czas na obiad oraz zakupy. Późnym popołudniem udamy się busem na lotnisko w Ivalo. Wieczorem wylot z Finlandii do Polski, z przesiadką w Helsinkach.

11 dzień: Powrót do Polski

Wcześnie rano przylatujemy do Warszawy i kończymy wyprawę.

Inne miejsca powrotu: Kraków, Gdańsk, Wrocław

Rekomendacje

Czy wyprawa „Traperska Przygoda w Laponii” jest odpowiednia dla Ciebie? TAK, jeśli:

  • Nie masz przeciwwskazań zdrowotnych i jesteś aktywna/y fizycznie.
  • Masz za sobą kilkudniowe wędrówki (min. 3 dni) z plecakiem ważącym powyżej 10 kg, podczas których każdego dnia wędrowałaś/eś kilka godzin i pokonywałaś/eś w terenie dystans przynajmniej 10 km.
  • Jesteś gotowa/wy na spanie pod tarpem w różnych warunkach atmosferycznych.
  • Wytrzymasz kilka dni z ograniczoną możliwością wzięcia ciepłego prysznica.

Dodatkowe informacje

  • Uczestnik zobowiązany jest uczestniczyć w spotkaniu przygotowawczym online (zorganizujemy je najpóźniej na miesiąc przed wyprawą).
  • Uczestnik zobowiązany jest posiadać dowód osobisty lub ważny paszport.
  • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/finlandia/informacje-dla-podrozujacych.
  • Wyprawa organizowana jest na zasadach określonych w Warunkach uczestnictwa w wyprawach.

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

  • Trekking

  • Szkolenie turystyczne

  • Dzika przyroda

  • Biwak

  • Noclegi w namiotach

  • Gotowanie na ognisku
Finlandia
3 – 13 września 2025
11 dni
8 - 10 osób
Przewodnik: Jakub Dorosz

Koszty wyprawy

8900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

  • organizację wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika – Instruktora
  • organizację spotkania przygotowawczego
  • przelot na trasie Warszawa – Ivalo – Warszawa w samolotach rejsowych w klasie ekonomicznej (bagaż główny do 23 kg + bagaż podręczny)
  • przejazdy lokalne
  • 2 noclegi w hotelu/pensjonacie/domkach (pokoje 2-4 osobowe), 7 noclegów w terenie zgodnie z Planem wyprawy
  • wyżywienie przygotowywane wspólnie w terenie (2 – 9 dzień) z produktów zakupionych przez Organizatora
  • udostępnienie sprzętu zespołowego (kociołki, czajnik typu Kelly Kettle, apteczka, zestaw naprawczy, sprzęt wędkarski, narzędzia do pracy w drewnie, mapy i materiały szkoleniowe)
  • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
  • pozwolenia i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz obszarów chronionych, licencje wędkarskie
  • ubezpieczenie KL, NNW i BP
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Cena wyprawy nie obejmuje posiłków w Inari i Ivalo (ok. 150 EUR/os) oraz wydatków indywidualnych.

Mapa wyprawy

Jezioro Inari

Inari, Finlandia

Jezioro Inari

Inari

Siida, Inarintie, Inari, Finlandia

Inari