Przed nami
- trekkingi nad wysokogórskie jeziora Kol Ukok i Ala-kol
- niesamowite krajobrazy Tien-szanu i dzika górska przyroda
- biwaki pod rozgwieżdżonym niebem
- noclegi w tradycyjnych kirgiskich jurtach
- baśniowy kanion „Skazka”
- kąpiele w jeziorze Issyk-kul – drugim co do wielkości górskim jeziorze świata
- wspaniała kultura i kuchnia Azji Środkowej
O wyprawie
Kirgistan to niewielkie państwo położone pośród niedostępnych gór Azji Środkowej na styku wielkich systemów górskich Tien-Szanu i Pamiru, przez co znaczna część kraju leży powyżej 2500 m n.p.m. Niedostępne położenie mimo intensywnej rusyfikacji trwającej tutaj ponad dwa wieki pozwoliło Kirgizom zachować swoją odrębność, która wyraża się niepowtarzalnymi tradycjami i sposobem życia. Wbrew temu, co pisał Ryszard Kapuściński, nie każdy Kirgiz „schodzi z konia” – wielu wciąż prowadzi koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia.
Trekking w Kirgistanie to niesamowita przygoda! Większość terytorium tego kraju stanowią malownicze góry Tien-szan (najwyższy szczyt Szczyt Zwycięstwa, kirg. Dżengisz czokusu, ros. Pik Pobiedy, 7439 m n.p.m.). Króluje w nich wspaniała i surowa przyroda. Ośnieżone szczyty kontrastują z błękitem nieba i soczystą zielenią wysokogórskich pastwisk. Z wysoko położonych przełęczy roztaczają się oszałamiające widoki na potężne lodowce i turkusowe górskie jeziora, wśród nich słynne Ala-kol. Na zboczach gór i w dolinach spotkać zaś można rzadkie gatunki dzikich zwierząt m.in. panter śnieżnych i owiec argali.
Trasa naszego trekkingu przebiega w pasmie Terskej Ałatoo, leżącym na południe od jeziora Issyk-kul. Górską wyprawę dzielimy na dwie części. Pierwsza z nich to wędrówka „aklimatyzacyjna”, dzięki której wczuwamy się w klimat gór Tien-szan i wchodzimy na wysokość ok. 3500 m n.p.m. Towarzyszy w niej nasz kirgiski współpracownik i konie juczne, które niosą namioty i prowiant. Dzięki temu mamy okazję spróbować tradycyjnych pasterskich potraw, przygotowywanych wprost na wysokogórskich łąkach.
Drugi trekking rozpoczynamy po odpoczynku na plażach jeziora Issyk-kul. Ta trasa przebiega przez dwie przełęcze osiągające wysokość prawie 4000 m n.p.m., w terenie przypominającym w kilku najtrudniejszych miejscach tatrzańskie szlaki przez Zawrat, czy Szpiglasową Przełęcz. Wędrujemy z całym, możliwie najlżejszym, ekwipunkiem. Do naszych plecaków bierzemy tylko niezbędny sprzęt i dania liofilizowane (które kupujemy uczestnikom wedle ich wyborów przed wyprawą).
Między trekkingami przemieszczamy się wynajętymi autami, śpimy w guesthousach i tradycyjnych jurtach, a stołujemy w lokalnych restauracjach, próbując regionalnych potraw. W ten sposób możemy w pełni poznać klimat kirgiskich miejscowości dawnego Jedwabnego Szlaku.
Plan wyprawy
1 dzień: Wylot do Kirgistanu
Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie (miejsce zbiórki) i wylatujemy do Kirgistanu.
Inne miejsca wylotu: Kraków, Berlin, Praga
2 dzień: Przejazd w góry
Lądujemy w Biszkeku (miejsce docelowe) – stolicy Kirgistanu. Następnie ruszamy wynajętym samochodem do miasteczka Koczkor, położonego w rozległej dolinie z widokami na ośnieżone szczyty Tien-szanu. Załatwiamy niezbędne formalności, robimy ostatnie zakupy prowiantu i odwiedzamy stoiska z tradycyjnym kirgiskim rękodziełem i szyrdakami (dywanami). Nocleg w guesthousie.
3-5 dzień: Trekking nad jezioro Kol Ukok
Zaczynamy trekking nad jezioro Kol Ukok (3000 m n.p.m.). Widokowa trasa wiedzie rozległymi dolinami i wysokogórskimi łąkami wykorzystywanymi latem przez Kirgizów jako pastwiska, zatem na pewno spotkamy pasterzy i ich stada. W kulminacyjnym momencie dojdziemy nad jezioro Kol Tor, otoczone pokrytymi śniegiem i lodem szczytami. Trekking ma również charakter aklimatyzacyjny – nocleg nad jeziorem Kol Ukok oraz wyjście “na lekko” nad jezioro Kol Tor, położone na ok. 3500 m n.p.m., a potem powrót do obozowiska, pozwoli nam na stopniowe przyzwyczajenie się w stosunkowo łatwym terenie do większej wysokości. Zaowocuje to lepszym samopoczuciem i poprawą możliwości fizycznych organizmu podczas drugiej części wyprawy. Towarzyszyć nam będzie kirgiski przewodnik-kucharz z końmi jucznymi, na które weźmiemy namioty i prowiant. Będziemy mieli też okazję spróbować tradycyjnych pasterskich potraw. Noclegi w namiotach
Parametry trasy:
Dzień 3: dystans 11 km, suma podejść: 780 m, suma zejść: poniżej 50 m, czas przejścia: ok. 5 h
Dzień 4: dystans 12 km, suma podejść: 750 m, suma zejść: 450 m, czas przejścia: ok. 7 h
Dzień 5: dystans 11 km, suma podejść: 150 m, suma zejść: 450 m, czas przejścia: ok. 5 h
6 dzień: Jezioro Issyk-kul
Około południa schodzimy z gór i przedostaniemy się wynajętym samochodem do miasteczka Bokonbajewo, leżącego nad jeziorem Issyk-kul. Nocleg w guesthousie – w tradycyjnych kirgiskich jurtach przy plaży nad jeziorem.
Parametry trasy: dystans: 11 km, suma podejść: poniżej 50 m, suma zejść: 750 m, czas przejścia: ok. 3 h
7 dzień: Odpoczynek na plaży
Czeka nas dzień relaksu. Udamy się do baśniowego kanionu „Skazka”, słynącego z ciekawych formacji skalnych, a potem odpoczniemy na plaży nad jeziorem. Issyk-kul jest zwany „Perłą Kirgistanu” lub „Morzem Azji Środkowej”. To drugie pod względem wielkości górskie jezioro świata leży na wysokości 1606 m n.p.m. Przyciąga ciepłą wodą, klimatycznymi dzikimi plażami i obłędnymi widokami na otaczające szczyty Tien-szanu. Nocleg w guesthousie – w tradycyjnych kirgiskich jurtach przy plaży nad jeziorem.
8-11 dzień: Trekking przez Niebiańskie Góry
Kolejną trasę trekkingową rozpoczynamy w dolinie rzeki Jeti-Oguz. Zobaczymy tu ciekawe formacje skalne oraz malownicze krajobrazy kirgiskiej Doliny Kwiatów. Dalej przez przełęcz Teleti (3800 m n.p.m.) ruszymy do Parku Narodowego Karakol. Będziemy wędrować wzdłuż krystalicznie czystych potoków oraz wspaniałych lasów świerkowych. Stąd czeka nas podejście do wyjątkowego miejsca, które każdemu zostanie w pamięci na długo. To górskie jezioro Ala-kol (3532 m n.p.m.), słynące z turkusowej tafli wody. Z przełęczy nad jeziorem będziemy mieli okazję podziwiać widoki na majestatyczne pięciotysięczniki – Dżygit i Karakol. Noclegi w namiotach.
Parametry trasy:
Dzień 8: dystans 11,5 km, suma podejść: 500 m, suma zejść: poniżej 50 m, czas przejścia: ok. 5 h
Dzień 9: dystans 10 km, suma podejść: 900 m, suma zejść: poniżej 50 m, czas przejścia: ok. 7 h
Dzień 10: dystans 9 km, suma podejść: 400 m, suma zejść: 1200 m, czas przejścia: ok. 7 h
Dzień 11: dystans 9 km, suma podejść: 1200 m, suma zejść: 150 m, czas przejścia: ok. 8 h
12 dzień: Gorące źródła Altyn Araszan
Piątego dnia trekkingu schodzimy do doliny Altyn Araszan słynącej ze źródeł termalnych. Odpoczniemy tu po wędrówce i zregenerujemy się zanurzeni w gorącej wodzie. Nocleg w guesthousie w tradycyjnych kirgiskich jurtach.
Parametry trasy: dystans: 11,5 km, suma podejść: 300 m, suma zejść: 1450 m, czas przejścia: ok. 7 h
13 dzień: Zejście do Karakol
Po południu schodzimy z gór do miasta Karakol. Wieczorem przespacerujemy się po mieście m.in. do zabytkowej drewnianej cerkwi i dungańskiego meczetu. Nocleg w guesthousie.
Parametry trasy: dystans: 15,5 km, suma podejść: 100 m, suma zejść: 750 m, czas przejścia: ok. 5 h
14 dzień: Powrót do Biszkeku
Około południa wyjeżdżamy wynajętym samochodem z powrotem Biszkeku malowniczą trasą wzdłuż brzegu jeziora Issyk-kul. Po drodze posmakujemy specjałów środkowoazjatyckiej kuchni, a wieczorem udamy się na spacer po głównej ulicy stolicy Kirgistanu. Nocleg w hotelu w centrum miasta.
15 dzień: Atrakcje kirgiskiej stolicy
Cały dzień spędzamy i odpoczywamy w Biszkeku. Wybierzemy się na spacer po centrum miasta, podczas którego zobaczymy m.in. Biały Dom, plac Ała-Too oraz słynny Osz bazar, gdzie będziemy mogli zakupić azjatyckie przyprawy i ciekawe pamiątki z Kirgistanu. Wieczorem spotkamy się na pożegnalnej kolacji w tradycyjnej kirgiskiej restauracji. Nocleg w hotelu w centrum miasta.
16 dzień: Powrót z Kirgistanu
Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Kirgistanu. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.
Inne miejsca powrotu: Kraków, Berlin, Praga
Mapa wyprawy
Rekomendacje
Czy wyprawa „Niebiańskie Przełęcze” jest odpowiedna dla Ciebie? TAK, jeśli:
- Nie masz przeciwskazań zdrowotnych, jesteś aktywna/y fizycznie i masz dobrą kondycję.
- Nie masz lęku przestrzeni, ani lęku wysokości.
- Masz za sobą wędrówki w górach o alpejskiej rzeźbie terenu np. wędrówki w Tatrach Wysokich, typu przejście przez Zawrat, czy Szpiglasową Przełęcz.
Przykład jednego dnia: Tatry Wysokie, trasa: Kuźnice – Zawrat – Dolina Pięciu Stawów Polskich – Palenica Białczańska (czas: 8,5 godziny, dystans: 20,3 kilometra, najwyższy punkt: Zawrat 2158 m n.p.m., podejście: 1357 m, zejście: 1390 m).
Przykład jednego dnia: Tatry Wysokie, trasa: Palenica Białczańska – Dolina Pięciu Stawów Polskich – Szpiglasowa Przełęcz – Morskie Oko – Palenica Białczańska (czas: 9 godzin, dystans: 23 kilometry, najwyższy punkt: Szpiglasowa Przełęcz 2110 m n.p.m., podejście: 1382 m, zejście: 1382 m). - Masz za sobą kilkudniowe wędrówki (min. 3 dni) z plecakiem ważącym powyżej 10 kg, podczas których każdego dnia wędrowałaś/eś kilka godzin i pokonywałaś/eś dystans 15-20 km z przewyższeniem (sumą podejść) przekraczającym 1000 m.
- Jesteś gotowa/wy na spanie w namiocie w górach w różnych warunkach atmosferycznych.
- Wytrzymasz kilka dni z ograniczoną możliwością wzięcia ciepłego prysznica.
Jeśli odpowiedź na któreś z powyższych pytań (oprócz 2 początkowych) jest negatywna, to nie wyklucza Cię to z wzięcia udziału w wyprawie. Koniecznie skontaktuj się jednak z nami, abyśmy mogli porozmawiać i ocenić Twoje przygotowanie do trekkingu.
Dodatkowe informacje
- Uczestnik zobowiązany jest posiadać ważny paszport.
- Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/kazachstan/kirgistan-idp.
- Wyprawa organizowana jest na zasadach określonych w Warunkach uczestnictwa w wyprawach.
- Zobacz jak przygotować się do wyprawy trekkingowej.
Trekking
Góry wysokie
Dzika przyroda
Noclegi w namiotach
Poznawanie kultury
Koszty wyprawy
Obejmuje:
- organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
- przelot na trasie Warszawa – Biszkek – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
- udostępnienie sprzętu turystycznego (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz, apteczka)
- zakup dań liofilizowanych na trekking (8 – 11 dzień)
- pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
- ubezpieczenie KL 100 000 EUR, NNW 30 000 PLN i BP 5 000 PLN
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Obejmuje:
- przejazdy lokalne wynajętymi samochodami
- wynajęcie koni jucznych oraz lokalnego przewodnika-kucharza na trekking 3 – 6 dnia
- wyżywienie od 2 do 15 dnia (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych podczas trekkingu zgodnie z Planem wyprawy)
- 14 noclegów w namiotach (2 osobowe), jurtach (wieloosobowe), guesthousach (pokoje 2 – 4 osobowe) i hotelu (pokoje 2 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
- bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów