W Krainie Wulkanów

W Krainie Wulkanów

9 – 17 sierpnia 2025
Islandia 

Przed nami

  • 5-dniowy trekking szlakami Fimmvörðuháls i Laugavegur
  • niesamowite krajobrazy Islandii
  • kąpiele w gorących źródłach
  • potężne wodospady, drzemiące wulkany i olbrzymie lodowce
  • wycieczka samochodowa po islandzkim „Złotym Kręgu” – Gulfoss, Geysir i Park Narodowy Þingvellir
  • spacer po Reykjaviku

O wyprawie

Islandia to dla wielu podróżników miejsce na mapie świata, które koniecznie trzeba odwiedzić. Ta wyjątkowa wyspa położona tuż pod kołem podbiegunowym przyciąga swoją unikatową przyrodą, a także wyjątkową historią i kulturą. To tutaj możemy zobaczyć niemal księżycowe górskie krajobrazy, liczne wodospady i strzalające w niebo wrzącą wodą gejzery, ukryte w cieniu drzemiących wulkanów. Mimo że została zasiedlona przez ludzi stosunkowo późno, bo jako pierwsi pojawili się na wyspie dopiero w IX wieku Wikingowie, to niedługo po tym powstał tu pierwszy parlament na świecie.

Wyprawa W Krainie Wulkanów to trekking na Islandii połączony z odwiedzeniem topowych miejsc na wyspie. Najpierw wyruszamy pieszo szlakami Fimmvörðuháls i Laugavegur. To ponad 80-kilometrowa trasa zaliczana do najbardziej malowniczych tras górskich na świecie. Zaczynamy ją przy jednym z największych islandzkich wodospadów – Skogafoss, a kończymy kąpielą w klimatycznych gorących źródłach Landmannalaugar.

Czeka nas prawdziwa przygoda na dalekiej północy i wskazane jest posiadanie dobrej kondycji. Przez pięć dni ambitnego trekkingu wędrujemy w otoczeniu surowej, za to spektakularnej przyrody, czasem w porywach silnego wiatru i deszczu. Przed nami fantastyczne widoki – bajecznie kolorowe skały wulkaniczne i olbrzymie czarne pola lawowe kontrastujące z bielejącymi czapami lodowymi i zielonymi połaciami mchów i traw. Do tego drzemiąca pod powierzchnią ziemi i lodu potęga natury – wulkany oraz parujące źródła geotermalne.

Podczas wędrówki z plecakami niesiemy ze sobą cały ekwipunek. Na trasie trekkingu biwakujemy w namiotach na górskich campingach z dostępem do pryszniców. Posiłki przygotowujemy w terenie na kuchenkach gazowych, w oparciu o pełnowartościowe i łatwe w przyrządzeniu dania liofilizowane.

Po etapie górskim czeka nas zwiedzanie Reykjaviku oraz topowych miejsc wyspy leżących na tzw. Złotym Kręguwodospadu Gulfoss, słynnych gejzerów i Parku Narodowego Þingvellir. Nie zabraknie też okazji to spróbowania prawdziwej wyspiarskiej kuchni.

Plan wyprawy

1 dzień: Przelot na Islandię

Późno po południu spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie (miejsce zbiórki) i wylatujemy na Islandię (miejsce docelowe: port lotniczy Keflavík). Czas lotu ok. 4,5 godziny. Po przylocie jedziemy na nocleg do hostelu w Reykjaviku.

Inne miejsca wylotu: Gdańsk, Katowice

2 dzień: Reykjavik – stolica Islandii i przejazd do Skógar

Rano udajemy na spacer po centrum miasta. Wczuwamy się klimat stolicy wyspy, mamy okazję przyjrzeć się lokalnej architekturze, rzeźbom i street-artowi. Odwiedzamy najbardziej znaną ulicę Laugavegur, słynny pomnik Sólfar, a także obiekty rywalizujące o miano ikony Reykjaviku – salę koncertową Harpa oraz kościół Hallgrímskirkja. Potem udajemy się na obiad, aby spróbować najlepszych dań islandzkiej kuchni.

Po południu ruszamy wynajętym autem do leżącej w południowej części wyspy miejscowości Skógar. Znajduje się tu jeden z największych i najpiękniejszych wodospadów na Islandii – 60-cio metrowej wysokości Skógafoss. Słynie on z widowiskowych tęcz, które pojawią się gdy promienie słoneczne padają na unoszącą się nad potężnymi kaskadami mgłę.

Nocleg w namiotach na campingu (z dostępem do prysznica) nieopodal wodospadu.

Na czas trekkingu istnieje możliwość pozostawienia depozytu, który odbierzemy w Landmannalaugar ostatniego dnia trekkingu.

3 dzień: Wędrówka szlakiem Fimmvörðuháls do Þórsmörk

Rano zwijamy namioty i zaczynamy wędrówkę szlakiem Fimmvörðuháls. To górska trasa biegnąca między dwoma lodowcami – Eyjafjallajökull i Mýrdalsjökull. Jej pierwszą część pokonujemy wzdłuż malowniczego kanionu rwącej rzeki Skogar. Dalej idziemy wśród wulkanicznych skał, aż do rozdzielającej lodowce  przełęczy Fimmvörðuháls (1080 m n.p.m.). Nieopodal, po zachodniej stronie znajduje się czynny wulkan Eyjafjallajökull, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 2010 roku, a wydobywające podczas wybuchu pyły spowodowały zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Europą. Na wschód zaś rozpościera się potężny lodowiec Mýrdalsjökull, kryjący jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na Islandii – Katla.

Z przełęczy czeka nas kilkukilometrowe zejście do jednego z najbardziej spektakularnych miejsc na Islandii – Þórsmörk, co po islandzku oznacza Dolinę Thora. Leży głęboko pomiędzy trzema olbrzymimi lodowcami. Brunatne pola lawowe kontrastują tu ze schodzącymi z gór białymi jęzorami lodu. Zieleń olbrzymich mchów, paproci, traw i brzóz charakterystycznych dla Þórsmörk, przeplata się z szarością mgieł często spowijających te okolice. A wszystko to w otuleniu szumu rwących górskich rzek… Nic dziwnego, że miejsce to uznano za wyjątkowe i objęto ochroną w postaci rezerwatu przyrody.

Nocleg w namiotach na campingu (z dostępem do prysznica). Czas wędrówki ok. 10 godzin, dystans 25 km, podejście ok. 1250 m, zejście ok 1050 m.

4 dzień: Wędrówka szlakiem Laugavegur

Pierwszego dnia trekkingu szlakiem Laugavegur mamy jeszcze okazję podziwiać niesamowite krajobrazy Doliny Thora. Towarzyszą nam widoki na lodowce, mozaikę zastygłych czarnych pól lawowych i wielkich zielonych połaci mchów. Otaczają nas będą skaliste szczyty, często spowite chmurami. Kilka razy trzeba przekroczyć też rwące islandzkie strumienie. Na koniec wędrówki docieramy na camping usytuowany na polu zastygłej lawy.

Nocleg w namiotach na campingu (z dostępem do prysznica). Czas wędrówki ok. 5 godzin, dystans 16 km, podejście ok. 750 m, zejście ok. 500 m.

5 dzień: Wędrówka do Álftavatn

Drugiego dnia wędrówki szlakiem Laugavegur dochodzimy do jeziora Álftavatn. Ten malowniczy i położony wśród wulkanicznych szczytów zbiornik wodny jest oazą dla licznego ptactwa wodnego.

Nocleg w namiotach na campingu niedaleko jeziora (z dostępem do prysznica). Czas wędrówki ok. 5 godzin, dystans 16 km, podejście ok. 700 m, zejście ok. 600 m.

6 dzień: Wędrówka do Hrafntinnusker

Kolejnego dnia przekraczamy wysokość 1000 m n.p.m. Zmienia się nieco krajobraz – wkraczamy w jeszcze bardziej surowy górski teren mieniący się różnymi kolorami skał, poprzeplatanymi bielejącymi w żlebach płatami śniegu. Otacza nas księżycowy krajobraz ukształtowany przez tysiące lat aktywności wulkanicznej oraz niezwykle silnych procesów erozyjnych.

Nocleg w namiotach na campingu. Czas wędrówki ok. 4 godziny, dystans 11 km, podejście ok. 650 m, zejście ok. 200 m.

7 dzień: Wędrówka do Landmannalaugar i powrót do Reykjaviku

Ostatniego dnia wędrówki mamy okazję zobaczyć olbrzymie czarne pole zastygłej lawy – Laugahraun. To doskonale zachowany ślad erupcji wulkanicznej w XV wieku. Na koniec trekkingu dochodzimy do Landmannalaugar, co po islandzku oznacza „Baseny Ludowe”. Nazwa ta wzięła się od dużej liczby basenów geotermalnych w tym miejscu. Dookoła Landmannalaugar rozpościerają się fascynujące krajobrazy. Okoliczne góry zbudowane są ze skał riolitowych, a różnorodne barwy minerałów tworzących te skały tworzą unikatową na skalę świata mozaikę czerwieni, różu, zieleni, błękitu i żółci. Kontrastuje ona z zielenią występującej gdzieniegdzie roślinności, śniegu i potężnych chmur, tworząc widoki które zapamiętuje się do końca życia. 5-dniowej wędrówkę kończymy relaksem w naturalnych gorących źródłach.

Następnie wracamy wynajętym autem do Reykjaviku. Po ok. 4 godzinach jazdy samochodami terenowymi meldujemy się w hostelu i udajemy na kolację na mieście. Nocleg w hostelu w Reykjaviku.

8 dzień: Złoty Krąg i wylot do Polski

Przed nami całodniowa wycieczka samochodowa po tzw. Złotym Kręgu. Odwiedzamy trzy wyjątkowe miejsca leżące w południowo-zachodniej części wyspy i uznawane za przyrodnicze symbole Islandii, znane na całym świecie. Mamy też okazję dowiedzieć się więcej o historii i geografii wyspy.

Najpierw wybieramy się nad wodospad Gulfoss, co po islandzku znaczy „Złoty Wodospad”. Znajduje się on w kanionie spływającej z lodowca rzeki Hvítá. Dwoma potężnymi kaskadami o wysokości 11 i 21 metrów w ciągu sekundy 140m3 wzburzonej wody spada z bazaltowych progów do głębokiego kanionu, unosząc przy tym tumany kropel.

Spod Złotego Wodospadu udajemy się zobaczyć słynne islandzkie gejzery – Geysir i Strokkur. Geysir użyczył nazwy wszystkim tego typu obiektom na świecie, jest aktywny co kilka lat. Strokkur zaś strzela w górę strumieniem gorącej wody na 20-40 metrów co kilka minut i pewno nie ominie nas ten fenomenalny spektakl natury.

Na koniec wycieczki jedziemy do wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO Parku Narodowego Þingvellir. Miejsce to jest unikatowe – odsłaniają się tu płyty tektoniczne Ameryki Północnej i Eurazji. W niewielu miejscach na świecie można zobaczyć tą geologiczną ciekawostkę na lądzie. W Þingvellir możemy podziwiać pola zastygłej lawy, wielkie połacie okazałych islandzkich mchów i traw oraz ślady intensywnej erozji wulkanicznych skał na tle otaczających gór i największego jeziora na wyspie – Þingvallavat. Na terenie obecnego parku Islandczycy założyli też w 930 roku pierwszy na świecie parlemant – Alþingi.

Wieczorem udajemy się na pożegnalną kolację, a potem wyruszamy na lotnisko w Keflavík i udajemy się w podróż powrotną do Polski.

9 dzień: Powrót z Islandii

Przylot do Warszawy wcześnie rano i zakończenie wyprawy (czas lotu 4 godziny).

Inne miejsca powrotu: Gdańsk (+1 dzień), Katowice (+1 dzień)

Mapa wyprawy

Rekomendacje

Czy wyprawa „W Krainie Wulkanów” jest odpowiedna dla Ciebie? TAK, jeśli:

  • Nie masz przeciwskazań zdrowotnych, jesteś aktywna/y fizycznie i masz dobrą kondycję.
  • Nie masz lęku przestrzeni ani lęku wysokości.
  • Masz za sobą wędrówki w górach o alpejskiej rzeźbie terenu np. wędrówki w Tatrach Wysokich, typu przejście przez Zawrat, czy Czerwone Wierchy.

Przykład jednego dnia: Tatry Wysokie, trasa: Kuźnice – Zawrat – Dolina Pięciu Stawów Polskich – Palenica Białczańska (czas: 8,5 h, dystans: 20,3 km, najwyższy punkt: Zawrat 2158 m n.p.m., podejście: 1357 m, zejście: 1390 m).

Przykład jednego dnia: Tatry Zachodnie, trasa: Kiry – Czerwone Wierchy – Kondracka Przełęcz – Kuźnice (czas: 8,5 h, dystans: 15,5 km, najwyższy punkt: Krzesanica 2122 m n.p.m., podejście: 1464 m, zejście: 1353 m).

  • Masz za sobą kilkudniowe wędrówki (min. 3 dni) z plecakiem ważącym powyżej 15 kg, podczas których każdego dnia wędrowałaś/eś kilka godzin i pokonywałaś/eś dystans 15-25 km z przewyższeniem (sumą podejść) wynoszącym ok. 1000 m.
  • Jesteś gotowa/wy na spanie w namiocie w górach w różnych warunkach atmosferycznych.

Jeśli odpowiedź na któreś z powyższych pytań (oprócz 2 początkowych) jest negatywna, to nie wyklucza Cię to z wzięcia udziału w wyprawie. Koniecznie skontaktuj się jednak z nami, abyśmy mogli porozmawiać i ocenić Twoje przygotowanie do trekkingu.

Dodatkowe informacje

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

  • Trekking

  • Dzika przyroda

  • Noclegi w namiotach
Islandia
9 – 17 sierpnia 2025
9 dni
6 - 7 osób

Pliki do pobrania:

Cena wyprawy

8900 PLN
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

  • organizację wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
  • przelot na trasie Warszawa – Keflavík – Warszawa w samolotach rejsowych w klasie ekonomicznej (bagaż główny do 20 kg + bagaż podręczny)
  • wszystkie przejazdy lokalne wynajętymi samochodami zgodnie z Planem wyprawy
  • wyżywienie na 5 dni trekkingu w postaci dań liofilizowanych na śniadania i obiadokolacje (od obiadokolacji 2 dnia do śniadania 7 dnia)
  • 2 noclegi w hostelu w Reykjaviku (pokoje 2-osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
  • udostępnienie ekwipunku biwakowego (2-osobowe namioty, kuchenki, gaz, apteczka)
  • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
  • ubezpieczenie KL, NNW i BP
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Płatne przelewem do 3 dni od daty Umowy

Koszty dodatkowe

250 EUR
sprawdź szczegóły

Obejmują:

  • 5 noclegów podczas trekkingu w namiotach (2-osobowe) na campingach
  • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów
Zabierane przez Uczestnika w gotówce na Wyprawę

Uwagi dodatkowe

Cena nie obejmuje pozostałego wyżywienia przed i po trekkingu oraz wydatków indywidualnych (ok. 150 EUR).

Mapa wyprawy