Jeźdźcy Berberii

Jeźdźcy Berberii  

19 – 26 marca 2022
Maroko 

Przed nami

 • 5-dniowy rajd konny przez arganowe gaje, wydmy i klify zachodniego Maroka
 • emocjonujące galopy kamienistymi drogami i piaszczystymi plażami
 • pławienie koni i kąpiele w Oceanie Atlantyckim
 • spacery wąskimi uliczkami medyn Marrakeszu i Essaouira
 • zakupy rękodzieła i pamiątek na sukach
 • wyśmienita marokańska kuchnia i egzotyczna berberyjska kultura

O wyprawie

Maroko to najstarsze królestwo muzułmańskie na świecie. Choć od Europy dzieli je zaledwie 14 kilometrów Cieśniny Gibraltarskiej, kraj ten kusi egzotyką i wspaniałymi krajobrazami. Z ośnieżonymi szczytami Wysokiego Atlasu kontrastują piaszczyste i kamieniste pustynie Sahary. Ulice, kazby i medyny Fezu, Marrakeszu czy Meknesu to typowy koloryt arabskich miast. Znajdujące się w nich meczety, medresy i suki to prawdziwe arcydzieła islamskiej architektury.

Nierozerwalnym elementem Maroka są Berberowie. To rdzenna ludność północnej Afryki zamieszkująca te tereny już od starożytności. W Maroku stanowią, po Arabach, drugą grupę etniczną pod względem liczby ludności i dzielą się na mniejsze plemiona o zasięgu lokalnym. Nazwa Berber pochodzi od łacińskiego barbarus (barbarzyńca). W berberyjskiej historii i tradycji dużą rolę odgrywa koń i jazda konna. Dawniej koni berberyjskich używano w celach wojennych, ceniono je za wytrzymałość, opanowanie i odporność na stres. Czasy i sposoby walki się zmieniły, dlatego dziś konie berberyjskie wykorzystywane są głównie do rekreacji.

Podczas naszej wyprawy konnej do Maroka przeniesiemy się w czasy dawnych Berberów. Podążymy ich ścieżkami, zamieszkamy jak oni w wysokich namiotach na skraju pustyni, zatrzymamy się w miejscach świadczących o ich obecności. Spróbujemy też doświadczyć pełni wolności puszczając się galopem po piaszczystych plażach Oceanu Atlantyckiego. Naszym ograniczeniem stanie się tylko horyzont i zachodzące za nim słońce. To będzie niezapomniane 5 dni w siodle, we wręcz abstrakcyjnej rzeczywistości.

Plan wyprawy

1 dzień: Przelot do Maroka

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach wczesno porannych i wylatujemy do Maroka. Po przylocie do Marrakeszu lub Agadiru jedziemy busem do Essaouira, miejscowości położonej nad Oceanem Atlantyckim. Essaouira to dawna portugalska forteca zwana Mogador, ważny ośrodek handlu międzynarodowego w XVIII wieku. Dziś pełni głównie funkcje turystyczne i stanowi centrum rybackie. Kwaterujemy się w hotelu i idziemy na zwiedzanie medyny, czyli najstarszej dzielnicy miasta. Mieszczą się tutaj suki (arabskie bazary), meczety, hammamy(łaźnie) i inne budynki użyteczności publicznej. Zaglądamy do portu, na zabytkowe bastiony i forty obronne. Dzięki nadmorskiemu położeniu Essaouira mamy możliwość posmakowania owoców morza i różnych gatunków ryb z pierwszej ręki. Wieczorem udajemy się na powitalną, pierwszą marokańską kolację. Nocleg w hotelu.

2-6 dzień: 5-dniowy rajd konny przez arganowe gaje, wydmy i plaże zachodniego Maroka

Po śniadaniu jedziemy busem do miejsca startu rajdu konnego, oddalonego od centrum Essaouira o kilka kilometrów. Znajduje się tam stajnia, gdzie czekają już na nas osiodłane i przygotowane do rajdu konie. Po spotkaniu z marokańskimi przewodnikami robimy odprawę, podczas której dokładnie omawiamy trasę i przebieg rajdu oraz kwestie bezpieczeństwa. Pakujemy ekwipunek, dosiadamy koni i ruszamy w 5-dniowy rajd szlakiem Berberów!

Trasa rajdu składa się z dwóch etapów. Podczas pierwszego podążamy w głębi lądu kamienistymi drogami wśród pól, arganowych gajów i berberyjskich wiosek. Wspinamy się na liczne wzgórza i wydmy, kilkukrotnie przecinamy koryta okresowych rzek. Spotykamy miejscowych pasterzy ze stadami kóz, osłów i wielbłądów. Podczas jednego dnia odwiedzamy fabrykę produkującą olej arganowy, gdzie poznajemy cały proces jego wytwarzania od zbiorów roślin do gotowego produktu. Podczas kolejnego dnia przejeżdżamy przez największy na świecie las z drzewami arganowymi.

Drugi etap to przejazd wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Podążamy na zmianę klifowymi ścieżkami lub szerokimi plażami idealnie nadającymi się do szybkich galopów. Mijamy wioski rybackie, gdzie możemy zobaczyć rybaków przy pracy. Przecinamy piaskowe równiny przypominające prawdziwe pustynie. Choć w przeważającej części teren jest twardy i suchy poruszanie się kamienistymi drogami lub galopy na plaży będą wymagały ostrożności.

Dosiadamy sprawdzonych koni rasy berberyjskiej lub arabsko-berberyjskiej. Są one zbliżone budową, mają delikatną skórę i charakterystyczne uszy. Nie są wysokie, w kłębie mierzą do 150 cm. Ale są niezwykle szybkie, a zarazem wytrzymałe. Dobrze znoszą skrajne temperatury i potrafią sobie poradzić w każdych warunkach. Idealnie nadają się jako wierzchowce na długodystansowe rajdy, dobrze chodzą w zastępie oraz świetnie radzą sobie w kamienistym terenie. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji.

Każdego dnia spędzamy w siodle od 5 do 7 godzin (20-30 km), a w połowie trasy zatrzymujemy się w plenerze na dłuższą przerwę na lunch. Używamy miejscowych siodeł turystycznych, bardzo wygodnych i przystosowanych do długodystansowych rajdów. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują się siodłaniem i rozsiodływaniem. Pomoc uczestników zawsze jest mile widziana. Jedziemy „na lekko”, wyposażeni w sakwy jeździeckie do których pakujemy napoje, drobne przekąski, płaszcz przeciwdeszczowy czy aparat fotograficzny. Cały nasz ekwipunek między noclegami transportuje samochód.

Poruszamy się różnymi chodami dostosowanymi do zróżnicowanego terenu. Cały rajd spędzamy w siodle bez konieczności prowadzenia koni. W rajdzie mogą uczestniczyć jeźdźcy o różnym poziomie zaawansowania. Jeśli umiejętności uczestników są zróżnicowane, to w miarę potrzeby dzielimy zastęp na dwie grupy – chcących jechać szybciej, w bezpiecznym terenie galopując, i chcących jechać wolniejszym tempem. Każda z grup podąża pod opieką co najmniej jednego przewodnika. Niezależnie od podziału na grupy wszyscy jeźdźcy znajdują się zawsze w zasięgu wzroku.

Posiłki przygotowuje nam berberyjski kucharz, dzięki czemu mamy możliwość spróbować wielu różnych marokańskich dań. Nocujemy w berberyjskich tradycyjnych namiotach, w miejscach pozbawionych elektryczności, wśród arganowych zagajników lub na skraju klifów tuż przy oceanie z pięknymi widokami na zachodzące słońce. Higienę zapewniają nam baniak z wodą lub turystyczny prysznic. Każdy wieczór spędzamy przy ognisku, wsłuchani w berberyjskie opowieści i wpatrzeni w rozgwieżdżone afrykańskie niebo.

Ostatniego dnia po południu docieramy do miejsca z którego wyruszyliśmy. Kończymy rajd i jedziemy busem do Essaouira. Wieczorem kolacja w medynie i nocleg w hotelu.

7 dzień: Zwiedzanie Marrakeszu, perły Maroka

Po śniadaniu jedziemy busem do Marrakeszu. Po dotarciu kwaterujemy się w hotelu w medynie. Ten dzień poświęcamy na zwiedzanie stolicy dawnego imperium Almohadów, dynastii władającej Marokiem i przyległościami na przełomie XII i XIII wieku. Całe stare miasto otoczone jest murami, które dotrwały do naszych czasów. Spacerujemy wąskimi uliczkami medyny, zaglądamy do meczetów i medres. Robimy zakupy rękodzieła i pamiątek na lokalnych sukach, degustujemy soków ze świeżo wyciskanych pomarańczy i grejpfrutów. Chętni mogą zrelaksować się na masażu w hammamie (łaźni publicznej). Wieczorem idziemy na magiczny plac Dżemaa el-Fna, gdzie do późnych godzin nocnych można targować się podczas zakupów na straganach, oglądać zaklinaczy węży i kosztować marokańskich smakołyków. Nocleg w hotelu.

8 dzień: Powrót do Warszawy

Rano po śniadaniu ruszamy na lotnisko i opuszczamy Maroko. Tego samego dnia w godzinach wieczornych przylatujemy do Warszawy.

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/maroko.
 • Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz mieć opanowaną płynną umiejętność jazdy stępem, kłusem i galopem.

Wyposażenie uczestnika

 • plecak lub torba podróżna (60-80 l) (jako bagaż główny)
 • mały plecak (30-40 l) (jako bagaż podręczny do samolotu, wykorzystywany podczas zwiedzania)
 • ciepły śpiwór (optimum ok. 5 stopni C)
 • obowiązkowo kask jeździecki, buty i spodnie jeździeckie, peleryna przeciwdeszczowa
 • sztylpy, rękawiczki jeździeckie, opcjonalnie kamizelka ochronna do jazdy konnej
 • kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell)
 • lekki polar (100 lub 200), bluza lub koszula
 • lekkie długie spodnie
 • krótkie spodenki, koszulki z krótkim rękawem
 • bielizna, strój kąpielowy, ręcznik
 • czapka i rękawiczki, nakrycie głowy od słońca (kapelusz lub chustka)
 • sandały lub klapki, lekkie buty poniżej kostki
 • kubek, nóż turystyczny
 • latarka (najlepiej czołówka), zapasowe baterie
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank, aparat fotograficzny
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, dodatkowo suchy szampon
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30), pomadka do ust
 • notatnik, długopis, igła i nitka
 • paszport i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
  (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, leki przeciwbólowe i na dolegliwości żołądkowe, środek do odkażania ran, gaziki jałowe, plastry, bandaż elastyczny), koc ratunkowy (folia NRC), elektrolity (np. Isostar, Litorsal)

Mapa wyprawy

Essaouira

Essaouira, Morocco

5-dniowy rajd konny

Marrakesz

Marrakesh, Morocco

Medyna, meczety, medresy i suki


 • Rajd konny

 • Noclegi w namiotach

Koszty wyprawy

3900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • przelot na trasie Warszawa – Marrakesz lub Agadir, Marrakesz – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego do 23 kg + bagaż podręczny)
 • udostępnienie ekwipunku osobistego (namioty, worki transportowe, sakwy jeździeckie)
 • zapewnienie ekwipunku zespołowego (apteczka ratunkowa)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 900 eur
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne wynajętym busem lub taksówkami
 • wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim
 • wynajęcie lokalnych przewodników i samochodu do przewozu bagaży
 • wyżywienie od 1 do 8 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię; podczas rajdu konnego posiłki przygotowywane w warunkach turystycznych przez kucharza)
 • 7 noclegów w namiotach (2, 3 i 4-osobowych) i hotelach (pokoje 2 i 3-osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Mapa wyprawy

Essaouira

Essaouira, Morocco

5-dniowy rajd konny

Marrakesz

Marrakesh, Morocco

Medyna, meczety, medresy i suki