Peninsula Mitre – w kierunku krańca Ziemi

Peninsula Mitre – w kierunku krańca Ziemi

15 lutego – 3 marca 2019
Argentyna   Chile

Przed nami

 • 6 dni w siodle wśród bezludnych i zjawiskowych terenów Półwyspu Mitre
 • emocjonujące galopy plażami Oceanu Atlantyckiego
 • wspaniałe parki narodowe Argentyny i Chile
 • trekking do podnóży legendarnych iglic skalnych Fitz Roy i Torres
 • bezkresne i surowe krajobrazy Patagonii i Ziemi Ognistej
 • zapierające dech w piersiach widoki na lodowiec Perito Moreno i Torres del Paine
 • roztańczone ulice Buenos Aires, wyśmienite argentyńskie steki i wyborne wino

O wyprawie

Półwysep Mitre (Peninsula Mitre) to najdalej wysunięty na wschód fragment Ziemi Ognistej. Prawdziwy Koniec Świata. To jedno z najbardziej dziewiczych miejsc na Ziemi, które najmocniej docenią ci, którzy mają podróżniczą duszę, odważne serce i żądni są odkrywać magię i mity tej części Ameryki. Podróż tam to prawdziwa ucieczka od cywilizacji.

Dzień po dniu pokonując niezmierzone odległości odkryjemy najbardziej autentyczną naturę Ziemi Ognistej. Podróżowanie konno, jako najbardziej tradycyjny sposób przemieszczania się w tym rejonie, pozwoli nam doświadczyć tego co czuli pierwsi odkrywcy Patagonii i Ziemi Ognistej. Podążymy ich śladami by cieszyć się tymi samymi widokami, by być blisko natury. Tempo naszego rajdu będzie zbieżne z rytmem pływów Oceanu Atlantyckiego, tam by móc przemierzać niekończące się plaże. Da nam to doskonałą okazję do długich galopów.

Podczas rajdu będziemy mieli okazję zobaczyć najróżniejsze gatunki zwierząt Ziemi Ognistej. Kondory, foki, stada guanako i majestatyczne dzikie konie to tylko niektóre z nich. Niewykluczone, że nasz szlak przetną również urocze pingwiny. Napotkamy szkielety wielorybów i lwów morskich, pozostałości schronów opuszczonych po latach ich świetności i ślady Indian mieszkających tu w przeszłości. Zobaczymy wraki statków ze wszystkich epok, których kapitanowie próbowali rzucić wyzwanie jednym z najbardziej niebezpiecznych wód świata.

Podczas nocnych spotkań przy ognisku usłyszymy mnóstwo niezliczonych historii, a fale Oceanu Atlantyckiego będą kołysały nas do snu. Spanie w namiotach pod Krzyżem Południa pozwoli nam w pełni docenić piękno tutejszego niełatwego życia, tak różniącego się od naszego cywilizowanego świata. Będzie to na pewno wyjątkowe doświadczenie, które nie pozostanie bez wpływu na nasze życie.

Po rajdzie konnym przeniesiemy się do Patagonii. To jedna z najpiękniejszych krain geograficznych na Ziemi. Położona na terenie Argentyny i Chile stanowi esencję surowych i dziewiczych krajobrazów Ameryki Południowej. Niegdyś zamieszkiwana przez tubylcze ludy, dziś stała się ważnym rejonem turystycznej mapy świata. Jednak ci, którzy tu przybywają szukają nie tylko pięknych krajobrazów czy rzadkich okazów flory i fauny. Szukają wielkiej przygody, niecodziennych wyzwań, mocnych doznań i odrobiny szaleństwa. To wszystko co po dziś dzień daje ognista patagońska ziemia.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Argentyny

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach porannych i wylatujemy do Argentyny.

2 dzień: Krótkie zwiedzanie Buenos Aires i przelot na Ziemię Ognistą

Wczesnym rankiem przylatujemy do Buenos Aires i od razu kierujemy się̨ do centrum argentyńskiej stolicy na krótki spacer ulicą Florida do placu Plaza de Mayo. Po południu przelatujemy do Ushuaia na Ziemi Ognistej. Kwaterujemy się w hostelu w centrum i robimy krótką odprawę podczas której ustalamy szczegóły rajdu konnego, sprawdzamy ekwipunek i rozdajemy sakwy jeździeckie potrzebne podczas rajdu. Następnie ruszamy na powitalną, pierwszą argentyńską kolację, czyli wyśmienity stek zakrapiany butelką argentyńskiego czerwonego wina. Nocleg w hostelu.

3 dzień: Ushuaia – Estancia Maria Luisa – La Chaira

Po śniadaniu jedziemy samochodem do Estancia Maria Luisa (230 km), punkt startowy rajdu. Jest to typowa patagońska posiadłość służąca hodowli bydła. Droga dojazdu do estancia prowadzi przez typowe krajobrazy Ziemi Ognistej. Przekraczamy andyjską przełęcz Garibaldi i jedziemy wzdłuż malowniczego jeziora Fagnano. Sama estancia znajduje się już nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, w miejscu gdzie zaczyna się Półwysep Mitre.

Po dojeździe do estancia nasi lokalni przewodnicy przydzielają nam konie i juczą bagaże. Kiedy wszystko jest gotowe rozpoczynamy właściwą przygodę. Pierwszy dzień to rozruch w łatwiejszym terenie. Podążamy przez trawiaste wzgórza, aż do pierwszej rzeki, którą przekraczamy u ujścia do oceanu korzystając z odpływu. To rzeka Irigoyen zasobna w wielkie pstrągi. Po jej minięciu wjeżdżamy na tereny dawnej Estancia Policarpo, po której będziemy się poruszać podczas całego rajdu. Jedziemy plażą tuż przy oceanie i na wieczór docieramy do miejsca pierwszego noclegu, Puesto La Chaira. Znajduje się tu nieduża chatka, która wykorzystywana jest przez gauchos. Jest to zarazem ostatnie zamieszkane miejsce na naszej trasie przez Półwysep Mitre. Dalej spotkamy już tylko dzikie zwierzęta i przestrzeń. Śpimy w chatce lub nieopodal w namiotach.

4 dzień: La Chaira – Río Bueno

Po śniadaniu rozpoczynamy długi dzień jazdy, którego zwieńczeniem będzie Puesto Río Bueno. Z każdym pokonanym kilometrem zanikają ślady cywilizacji, a my możemy ostatecznie podziwiać nieskazitelne piękno Ziemi Ognistej. Korzystając z odpływu jedziemy po plaży wzdłuż oceanu. Mijamy wraki statków, niektóre wystające z wody, inne  leżące na brzegu i przysypane przez dziesiątki lat piaskiem. Wiele z nich dawno temu posłużyło hodowcom bydła jako budulec do schronów, dziś już opuszczonych.

Nie spotykamy żadnych ludzi, za to w całej okazałości możemy podziwiać faunę Ziemi Ognistej. Przyglądają się nam z ciekawością patagońskie lisy, stada guanako i majestatycznie szybujące kondory. Drogę przecinają nam bobry i inne ptaki, a przy odrobinie szczęścia dostrzegamy ssaki morskie i pingwiny. To tutaj możemy się również natknąć na ślady Indian. Po przekroczeniu rzeki Leticia docieramy do Puesto Río Bueno. Rozbijamy namioty tuż przy opuszczonym schronie, rozpalamy ognisko by ogrzać się, zjeść kolację i, jeśli to konieczne, wysuszyć przemoknięte ubrania. Wsłuchani w szum oceanu zasypiamy.

5 dzień: Río Bueno – Estancia Policarpo

Podczas tego dnia rajdu przekroczymy rzeki Bueno i Policarpo, i dotrzemy do pozostałości budynków Estancia Policarpo, które zostały objęte ochroną jako narodowy pomnik historyczny. Warunki terenowe są zbliżone do tych z poprzedniego dnia. Nadal poruszamy się piaszczystą plażą, choć miejscami wjeżdżamy w niewielkie torfowiska, gdzie nasze konie mogą pokazać swoje niesamowite umiejętności w znalezieniu najbezpieczniejszej drogi przejścia. Mamy szansę spotkania stad dzikich koni, kolonii lwów morskich, a może nawet pojedynczych pingwinów królewskich. Tego dnia natrafiamy również na najsłynniejszy ze wszystkich wraków na Półwyspie Mitre – brytyjski kliper „Księżna Albany”.

Po minięciu wraku wspinamy się na szerokie wzgórze skąd rozpościera się wspaniały widok na zatokę Caleta Falsa – cel naszego rajdu. Zatoka ta była sercem Estancji Policarpo założonej na początku XX wieku, a opuszczonej w latach 60-tych. Świadczą o tym liczne ślady spotykane na każdym kroku: porozrzucane koła od wozów, piły do drewna i inne gospodarcze narzędzia. Natura powoli zaciera wszelkie pozostałości, tworząc bardzo nostalgiczne widoki. Możemy mieć szczęście cieszyć się nimi w pięknej scenerii zachodzącego słońca. Nocleg w namiotach tuż nad zatoką lub wewnątrz drewnianej chaty.

6 dzień: Estancia Policarpo – Río Bueno

Po śniadaniu przygotowujemy się do drogi powrotnej i powoli opuszczamy zatokę Caleta Falsa. Ponownie pokonujemy torfowiska by zjechać na wybrzeże w pobliżu ujścia rzeki Policarpo. Jest to jednocześnie najszersza rzeka na trasie naszego rajdu, a jej przekroczenie stanowi największe wyzwanie. W nagrodę po drugiej stronie rzeki rozpoczynają się najdłuższe plaże całego rajdu. Korzystając z coraz lżejszego ekwipunku puszczamy się w galop, by cieszyć się niesamowitym uczuciem wolności i bycia częścią natury. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tu stada dzikich koni żyjących w ich naturalnym środowisku. To będą naprawdę niezapomniane wrażenia.

Mijając ponownie wrak „Księżnej Albany” robimy przerwę na odpoczynek, lunch i zrobienie kilku zdjęć. Wspinając się po trawiastych klifach mijamy stada dzikich krów, by ponownie zjechać na piaszczyste plaże. Pojawiają się kolejne okazje gdzie możemy cieszyć się szybszym tempem, kłusując i galopując. W końcu docieramy do Puesto Río Bueno, gdzie jemy kolację i odpoczywamy przy ognisku. Nocleg w namiotach.

7 dzień: Río Bueno – La Chaira

Rankiem robimy krótki spacer wokół puesto by wysłuchać opowieści o legendarnych gauchos z Półwyspu Mitre, którzy kiedyś mieszkali tu i pracowali z bydłem i końmi. Następnie dosiadamy naszych dzielnych koni i po przekroczeniu rzeki Leticia wspinamy się na szczyt trawiastego długiego zbocza. Podążając nim możemy podziwiać panoramiczne widoki całego regionu i daleką trasę, którą podróżowaliśmy do tej pory. Znajdujemy też wystarczająco dużo czasu na relaksujące przerwy. Przed przybyciem do Puesto La Chaira raz jeszcze możemy cieszyć się długimi galopami po wspaniałych plażach. Wieczorem mamy czas na ostatnią podczas rajdu, pożegnalną kolację w cieple radośnie połyskującego ogniska i podzielenie się wspomnieniami z całej trasy rajdu. Nocleg w chacie lub nieopodal w namiotach.

8 dzień: La Chaira – Estancia Maria Luisa – Ushuaia

Opuszczamy Puesto La Chiara żegnając się z gauchos z Półwyspu Mitre. Opuszczamy również najbardziej odludny i dziki rejon Ziemi Ognistej. Po przekroczeniu rzeki Irigoyen powoli wracamy do cywilizacji. Po dotarciu do Estancia Maria Luisa, gdzie kończymy nasz rajd, ostatni raz rozsiodłujemy nasze dzielne konie, które w końcu mogą również odpocząć po całej wyprawie. Przesiadamy się na wygodne siedzenia samochodu i wracamy do naszego hostelu w Ushuaia. Wieczorem udajemy się na kolację, pierwszy raz od tygodnia w cywilizowanych warunkach, gdzie wspominamy wspaniałe dni spędzone na Półwyspie Mitre. Nocleg w hostelu.

9 dzień: Przelot do El Calafate i przejazd do El Chalten

Przedpołudnie przeznaczamy na spacer po Ushuaia i zakupy pamiątek z Ziemi Ognistej. Po południu lecimy do El Calafate, jednego z największych miast Patagonii, położonego nad jeziorem Argentino. Odbieramy samochody i jedziemy do ukrytej wśród wysokich gór turystycznej miejscowości El Chaltén. Po zakwaterowaniu w hostelu udajemy się na wybornego steka, jednego z najlepszych w Patagonii, a następnie na wieczorny obchód po najlepszych knajpkach klimatycznego miasteczka. Nocleg w domku (cabaña).

10 dzień: Trekking do podnóży Fitz Roy

Wczesnym rankiem ruszymy na całodniowy trekking do podnóży Fitz Roy, skalnej ściany wznoszącej się na wysokość 3359 m n.p.m., znajdującej się w północnej części Parku Narodowego „Los Glaciares”. Trasa trekkingu prowadzi nas leśnymi ścieżkami wśród karłowatych, patagońskich buków, lodowców i jezior. Do pokonania mamy około 800 metrów przewyższenia. Po dotarciu na punkt widokowy przy Laguna de los Tres delektujemy się, przy dobrej pogodzie, wspaniałą panoramą na wschodnią ścianę Fitz Roy. Po południu schodzimy do El Chaltén i udajemy się na kolację. Z grubsza powtarzamy wieczorny program dnia poprzedniego. Nocleg w domku (cabaña).

11 dzień: Przejazd „Ruta 40” do Chile

Po śniadaniu wyjeżdżamy z El Chaltén. Podążamy legendarną drogą „Ruta 40” w kierunku południowym. W tej części Patagonii krajobraz jest półpustynny i bezludny, a jedynymi spotykanymi po drodze stworzeniami są dziko żyjące stada guanako i strusi nandu. Na horyzoncie piętrzą się pokryte lodowcami patagońskie Andy, w powietrzu szybują kondory. Po minięciu Estancia Tapi Aike wjeżdżamy do Chile, by zobaczyć największą atrakcję przyrodniczą chilijskiej części Patagonii – Park Narodowy „Torre del Paine”. Nocleg w namiotach na campingu w parku.

12 dzień: Trekking na punkt widokowy Base de las Torres

Wczesnym rankiem ruszamy na kilkugodzinny trekking do bazy pod słynnymi wieżami Torres. Po dotarciu na punkt widokowy Base de las Torres robimy godzinny odpoczynek nad polodowcowym jeziorkiem. Przy dobrej pogodzie rozpościerają się stąd wspaniałe widoki na lodowce, wysokie góry i skalne iglice Torres, których wysokości dochodzi do 2900 m n.p.m. Po trekkingu i szybkim lunchu kontynuujemy objazd samochodami po Parku Narodowym „Torres del Paine”. Zatrzymujemy się w licznych punktach widokowych, m.in. na jeziorem Pehoé i del Torro. Wieczorem wyjeżdżamy z parku i jedziemy do Puerto Natales, miejscowości położonej nad zatoką Oceanu Spokojnego. Kolacja i nocleg w hostelu.

13 dzień: Przejazd powrotny do Argentyny

Wyjeżdżamy z Chile i wjeżdżamy z powrotem do Argentyny. Jedziemy na północ do El Calafate po drodze zatrzymując się w widokowych miejscach. Po dotarciu do El Calafate ruszamy na spacer po mieście i zakupy pamiątek. Wieczorem kolacja, nocleg w domku (cabaña).

14 dzień: Niezapomniane widoki na lodowiec Perito Moreno i przelot do Buenos Aires

Główny punkt tego dnia to wycieczka do podnóży lodowca Perito Moreno, największej atrakcji przyrodniczej Argentyny. Ruszamy tam wcześnie rano by wykorzystać dobrą poranną pogodę. Niezapomniane wrażenie robi ponad 40-metrowej wysokości czoło lodowca, od którego z dużą nieregularnością odrywają się gigantyczne bloki lodu i wpadają do jeziora Argentino. Godzinny spacer metalowymi podestami z widokiem na lodowiec, ośnieżone patagońskie szczyty i potężne jezioro będzie doskonałą okazją do zrobienia kilku dobrych zdjęć. Po południu wracamy do El Calafate i wylatujemy do Buenos Aires. Po dotarciu do stolicy Argentyny udajemy się do klimatycznej dzielnicy Palermo. Nocleg w hostelu.

15 dzień: Smakowanie uroków boskiego Buenos

Ostatnie dwa dni w Argentynie przeznaczamy na zwiedzanie Buenos Aires, jednego z najciekawszych miast Ameryki Południowej. Rozpoczynamy od ścisłego centrum, Plaza de Mayo, katedry i dzielnicy San Telmo. Następnie przenosimy się do La Boca, klimatycznej na obrzeżach, w sercu nieco kiczowatej dzielnicy słynącej z kolorowych domów i stadionu drużyny piłkarskiej Boca Juniors. Podczas zwiedzania Buenos Aires nie ominiemy również cmentarza Recoleta z przepięknymi grobowcami argentyńskiej inteligencji i portu Puerto Madero z odremontowanymi dokami. Wieczorem powracamy do dzielnicy Palermo na pożegnalną kolację, a po niej doświadczamy nocnego życia Buenos. Nocleg w hostelu.

16 dzień: Wylot z Argentyny

Rankiem udajemy się na ostatnie śniadanie na argentyńskiej ziemi do klimatycznej knajpki w centrum dzielnicy Palermo. Koło południa jedziemy na lotnisko i wylatujemy z Argentyny.

17 dzień: Powrót do Warszawy

Przylatujemy do Warszawy w godzinach popołudniowych i kończymy wyprawę.

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronach https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Argentynska,ARG.htmlhttps://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Chile,CHL.html.
 • Uczestnik powinien posiadać umiejętność jazdy konnej w stopniu co najmniej podstawowym (jazda stępem i kłusem, odbyte rekreacyjne wyjazdy w teren).
 • Wyprawa nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
 • Wyprawa jest dostępna dla osób z przynajmniej podstawową znajomością języka angielskiego lub hiszpańskiego.

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak lub torba podróżna (70-80 l) (jako bagaż główny)
 • mały plecak z ochraniaczem przeciwdeszczowym (30-40 l) (jako bagaż podręczny do samolotu, wykorzystywany podczas zwiedzania i w czasie trekkingu)
 • ciepły śpiwór (optimum ok. –5 stopni C)
 • gruba mata piankowa do spania lub mata samopompująca, opcjonalnie poduszka
 • obowiązkowo kask jeździecki, buty i spodnie jeździeckie, peleryna przeciwdeszczowa
 • sztylpy, rękawiczki jeździeckie, opcjonalnie kamizelka ochronna do jazdy konnej
 • kurtka trekkingowa z membraną przeciwdeszczową
 • kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell)
 • ciepły polar (300) lub sweter puchowy (np. Primaloft)
 • długie spodnie trekkingowe, bielizna trekkingowa (koszulki i skarpety)
 • lekki polar (100 lub 200), bluza lub koszula, lekkie długie spodnie
 • krótkie spodenki, koszulki z krótkim rękawem
 • bielizna, ciepłe skarpety, strój kąpielowy
 • ciepła czapka i rękawiczki, nakrycie głowy od słońca (kapelusz lub chustka)
 • buty trekkingowe powyżej kostki, opcjonalnie lekkie buty poniżej kostki
 • sandały, klapki, ręcznik szybkoschnący (2 sztuki)
 • menażka, kubek, sztućce, nóż turystyczny, opcjonalnie termos
 • latarka (najlepiej czołówka), zapasowe, baterie
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank, aparat fotograficzny
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, opcjonalnie suchy szampon
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30), pomadka do ust
 • duże worki foliowe (3 sztuki), notatnik, długopis, igła i nitka
 • paszport, prawo jazdy i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, leki przeciwbólowe i na dolegliwości żołądkowe, środek do odkażania ran, gaziki jałowe, plastry, bandaż elastyczny), koc ratunkowy (folia NRC)

 • Trekking

 • Rajd konny

 • Dzika przyroda
Argentyna, Chile
15 lutego – 3 marca 2019
17 dni
5 - 10 osób
Przewodnik: Wojciech Marzec

Koszty wyprawy

7900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa – Buenos Aires – Ushuaia, Ushuaia – El Calafate i El Calafate – Buenos Aires – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • udostępnienie sprzętu turystycznego (2-osobowe namioty, worki transportowe)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 3500 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy wynajętymi samochodami przez Ziemię Ognistą i Patagonię oraz taksówkami w Buenos Aires
 • wynajęcie koni i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem
 • wynajęcie lokalnych przewodników
 • wyżywienie od 2 do 16 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i kolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych; podczas rajdu konnego posiłki przygotowywane w warunkach turystycznych przez wynajętego kucharza)
 • 14 noclegów w namiotach (2-osobowe), chatach (sale wieloosobowe), domkach (cabaña) i hostelach (pokoje 2-osobowe lub wieloosobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.

Na zdjęciach Ziemia Ognista.
Zdjęcia: Małgorzata Ostachowicz