W Krainie Wulkanów

W Krainie Wulkanów

3 – 11 sierpnia 2024
Islandia 

Przed nami

 • 5-dniowy trekking szlakami Fimmvörðuháls i Laugavegur
 • niesamowite krajobrazy Islandii
 • kąpiele w gorących źródłach
 • potężne wodospady, drzemiące wulkany i olbrzymie lodowce
 • wycieczka samochodowa po islandzkim „Złotym Kręgu” – Gulfoss, Geysir i Park Narodowy Þingvellir
 • spacer po Reykjaviku

O wyprawie

Islandia to dla wielu podróżników miejsce na mapie świata, które koniecznie trzeba odwiedzić. Ta wyjątkowa wyspa położona tuż pod kołem podbiegunowym przyciąga swoją unikatową przyrodą, a także wyjątkową historią i kulturą. To tutaj możemy zobaczyć niemal księżycowe górskie krajobrazy, liczne wodospady i strzalające w niebo wrzącą wodą gejzery, ukryte w cieniu drzemiących wulkanów. Mimo że została zasiedlona przez ludzi stosunkowo późno, bo jako pierwsi pojawili się na wyspie dopiero w IX wieku Wikingowie, to niedługo po tym powstał tu pierwszy parlament na świecie.

Wyprawa W Krainie Wulkanów to trekking na Islandii połączony z odwiedzeniem topowych miejsc na wyspie. Najpierw wyruszamy pieszo szlakami Fimmvörðuháls i Laugavegur. To ponad 80-kilometrowa trasa zaliczana do najbardziej malowniczych tras górskich na świecie. Zaczynamy ją przy jednym z największych islandzkich wodospadów – Skogafoss, a kończymy kąpielą w klimatycznych gorących źródłach Landmannalaugar.

Czeka nas prawdziwa przygoda na dalekiej północy i wskazane jest posiadanie dobrej kondycji. Przez pięć dni ambitnego trekkingu wędrujemy w otoczeniu surowej, za to spektakularnej przyrody, czasem w porywach silnego wiatru i deszczu. Przed nami fantastyczne widoki – bajecznie kolorowe skały wulkaniczne i olbrzymie czarne pola lawowe kontrastujące z bielejącymi czapami lodowymi i zielonymi połaciami mchów i traw. Do tego drzemiąca pod powierzchnią ziemi i lodu potęga natury – wulkany oraz parujące źródła geotermalne.

Podczas wędrówki z plecakami niesiemy ze sobą cały ekwipunek. Na trasie trekkingu biwakujemy w namiotach na górskich campingach z dostępem do pryszniców. Posiłki przygotowujemy w terenie na kuchenkach gazowych, w oparciu o pełnowartościowe i łatwe w przyrządzeniu dania liofilizowane.

Po etapie górskim czeka nas zwiedzanie Reykjaviku oraz topowych miejsc wyspy leżących na tzw. Złotym Kręguwodospadu Gulfoss, słynnych gejzerów i Parku Narodowego Þingvellir. Nie zabraknie też okazji to spróbowania prawdziwej wyspiarskiej kuchni.

Plan wyprawy

1 dzień: Przelot na Islandię

Spotykamy się na Lotnisku Balice w Krakowie i wylatujemy na Islandię. Czas lotu ok. 4,5 godziny. Po przylocie na lotnisko w Keflavík, ruszamy wynajętym autem do leżącej w południowej części wyspy miejscowości Skógar. Znajduje się tu jeden z największych i najpiękniejszych wodospadów na Islandii – 60-cio metrowej wysokości Skógafoss. Słynie on z widowiskowych tęcz, które pojawią się gdy promienie słoneczne padają na unoszącą się nad potężnymi kaskadami mgłę.

Nocleg w namiotach na campingu (z dostępem do prysznica) nieopodal wodospadu.

2 dzień: Wędrówka szlakiem Fimmvörðuháls do Þórsmörk

Rano zwijamy namioty i zaczynamy wędrówkę szlakiem Fimmvörðuháls. To górska trasa biegnąca między dwoma lodowcami – Eyjafjallajökull i Mýrdalsjökull. Jej pierwszą część pokonujemy wzdłuż malowniczego kanionu rwącej rzeki Skogar. Dalej idziemy wśród wulkanicznych skał, aż do rozdzielającej lodowce  przełęczy Fimmvörðuháls (1080 m n.p.m.). Nieopodal, po zachodniej stronie znajduje się czynny wulkan Eyjafjallajökull, którego ostatnia erupcja miała miejsce w 2010 roku, a wydobywające podczas wybuchu pyły spowodowały zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Europą. Na wschód zaś rozpościera się potężny lodowiec Mýrdalsjökull, kryjący jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na Islandii – Katla.

Z przełęczy czeka nas kilkukilometrowe zejście do jednego z najbardziej spektakularnych miejsc na Islandii – Þórsmörk, co po islandzku oznacza Dolinę Thora. Leży głęboko pomiędzy trzema olbrzymimi lodowcami. Brunatne pola lawowe kontrastują tu ze schodzącymi z gór białymi jęzorami lodu. Zieleń olbrzymich mchów, paproci, traw i brzóz charakterystycznych dla Þórsmörk, przeplata się z szarością mgieł często spowijających te okolice. A wszystko to w otuleniu szumu rwących górskich rzek… Nic dziwnego, że miejsce to uznano za wyjątkowe i objęto ochroną w postaci rezerwatu przyrody.

Nocleg w namiotach na campingu (z dostępem do prysznica). Czas wędrówki ok. 10 godzin, dystans 25 km, podejście ok. 1250 m, zejście ok 1050 m.

3 dzień: Wędrówka szlakiem Laugavegur

Pierwszego dnia trekkingu szlakiem Laugavegur mamy jeszcze okazję podziwiać niesamowite krajobrazy Doliny Thora. Towarzyszą nam widoki na lodowce, mozaikę zastygłych czarnych pól lawowych i wielkich zielonych połaci mchów. Otaczają nas będą skaliste szczyty, często spowite chmurami. Kilka razy trzeba przekroczyć też rwące islandzkie strumienie. Na koniec wędrówki docieramy na camping usytuowany na polu zastygłej lawy.

Nocleg w namiotach na campingu (z dostępem do prysznica). Czas wędrówki ok. 5 godzin, dystans 16 km, podejście ok. 750 m, zejście ok. 500 m.

4 dzień: Wędrówka do Álftavatn

Drugiego dnia wędrówki szlakiem Laugavegur dochodzimy do jeziora Álftavatn. Ten malowniczy i położony wśród wulkanicznych szczytów zbiornik wodny jest oazą dla licznego ptactwa wodnego.

Nocleg w namiotach na campingu niedaleko jeziora (z dostępem do prysznica). Czas wędrówki ok. 5 godzin, dystans 16 km, podejście ok. 700 m, zejście ok. 600 m.

5 dzień: Wędrówka do Hrafntinnusker

Kolejnego dnia przekraczamy wysokość 1000 m n.p.m. Zmienia się nieco krajobraz – wkraczamy w jeszcze bardziej surowy górski teren mieniący się różnymi kolorami skał, poprzeplatanymi bielejącymi w żlebach płatami śniegu. Otacza nas księżycowy krajobraz ukształtowany przez tysiące lat aktywności wulkanicznej oraz niezwykle silnych procesów erozyjnych.

Nocleg w namiotach na campingu. Czas wędrówki ok. 4 godziny, dystans 11 km, podejście ok. 650 m, zejście ok. 200 m.

6 dzień: Wędrówka do Landmannalaugar

Ostatniego dnia wędrówki mamy okazję zobaczyć olbrzymie czarne pole zastygłej lawy – Laugahraun. To doskonale zachowany ślad erupcji wulkanicznej w XV wieku. Na koniec trekkingu dochodzimy do Landmannalaugar, co po islandzku oznacza „Baseny Ludowe”. Nazwa ta wzięła się od dużej liczby basenów geotermalnych w tym miejscu. Dookoła Landmannalaugar rozpościerają się fascynujące krajobrazy. Okoliczne góry zbudowane są ze skał riolitowych, a różnorodne barwy minerałów tworzących te skały tworzą unikatową na skalę świata mozaikę czerwieni, różu, zieleni, błękitu i żółci. Kontrastuje ona z zielenią występującej gdzieniegdzie roślinności, śniegu i potężnych chmur, tworząc widoki które zapamiętuje się do końca życia. 5-dniowej wędrówkę kończymy popołudniowym relaksem w naturalnych gorących źródłach.

Nocleg w namiotach na campingu (z dostępem do prysznica). Czas wędrówki ok. 3,5 godziny, dystans 10 km, podejście ok. 200 m, zejście ok. 600 m.

7 dzień: Reykjavik – stolica Islandii

Rano zwijamy namioty i ruszamy wynajętym autem do stolicy Islandii – Reykjaviku. Po ok. 4 godzinach jazdy samochodami terenowymi meldujemy się w hostelu i po krótkim odpoczynku udajemy na popołudniowy spacer po centrum miasta. Wczuwamy się klimat stolicy wyspy, mamy okazję przyjrzeć się lokalnej architekturze, rzeźbom i street-artowi. Odwiedzamy najbardziej znaną ulicę Laugavegur, słynny pomnik Sólfar, a także obiekty rywalizujące o miano ikony Reykjaviku – salę koncertową Harpa oraz kościół Hallgrímskirkja. Potem udajemy się na obiad, aby spróbować najlepszych dań islandzkiej kuchni. Nocleg w hostelu w Reykjaviku.

8 dzień: Złoty Krąg

Przed nami całodniowa wycieczka samochodowa po tzw. Złotym Kręgu. Odwiedzamy trzy wyjątkowe miejsca leżące w południowo-zachodniej części wyspy i uznawane za przyrodnicze symbole Islandii, znane na całym świecie. Mamy też okazję dowiedzieć się więcej o historii i geografii wyspy.

Najpierw wybieramy się nad wodospad Gulfoss, co po islandzku znaczy „Złoty Wodospad”. Znajduje się on w kanionie spływającej z lodowca rzeki Hvítá. Dwoma potężnymi kaskadami o wysokości 11 i 21 metrów w ciągu sekundy 140m3 wzburzonej wody spada z bazaltowych progów do głębokiego kanionu, unosząc przy tym tumany kropel.

Spod Złotego Wodospadu udajemy się zobaczyć słynne islandzkie gejzery – Geysir i Strokkur. Geysir użyczył nazwy wszystkim tego typu obiektom na świecie, jest aktywny co kilka lat. Strokkur zaś strzela w górę strumieniem gorącej wody na 20-40 mentrów co kilka minut i pewno nie ominie nas ten fenomenalny spektakl natury.

Na koniec wycieczki jedziemy do wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO Parku Narodowego Þingvellir. Miejsce to jest unikatowe – odsłaniają się tu płyty tektoniczne Ameryki Północnej i Eurazji. W niewielu miejscach na świecie można zobaczyć tą geologiczną ciekawostkę na lądzie. W Þingvellir możemy podziwiać pola zastygłej lawy, wielkie połacie okazałych islandzkich mchów i traw oraz ślady intensywnej erozji wulkanicznych skał na tle otaczających gór i największego jeziora na wyspie – Þingvallavat. Na terenie obecnego parku Islandczycy założyli też w 930 roku pierwszy na świecie parlemant – Alþingi.

Po powrocie z wycieczki do Reykjaviku idziemy na pożegnalną kolację. Nocleg w hostelu.

9 dzień: Powrót do Polski

Wcześnie rano wyruszamy wynajętym autem na lotnisko w Keflavík i udajemy się w podróż powrotną do Polski (przylot do Katowic). Czas lotu ok. 4 godziny.

Mapa wyprawy

Dodatkowe informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać dowód osobisty lub ważny paszport.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/islandia/informacje-dla-podrozujacych

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak ok. 50-60l
 • ciepły śpiwór (optimum ok. –5 stopni C)
 • karimata lub mata do spania + folia NRC
 • buty trekingowe wysokie + ochraniacze (stuptuty)
 • kijki trekkingowe
 • ciepły polar/softshell i długie spodnie
 • lżejsza bluza/koszula, zapasowe długie spodnie, krótkie spodenki
 • kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa z kapturem
 • sweter puchowy/primaloft
 • ciepłe rękawiczki i czapka
 • bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem) i wygodne grube skarpetki
 • cienkie nakrycie głowy
 • ręcznik szybkoschnący
 • sandały (do przekraczania potoków)
 • duże worki foliowe 3 sztuki (wszystkie ubrania i śpiwór pakujemy najpierw w worki)
 • latarka ze sprawnymi bateriami, zapałki/zapalniczka
 • metalowa menażka, kubek, sztućce (w tym nóż turystyczny), opcjonalnie termos
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, opcjonalnie suchy szampon
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30)
 • paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
  (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe), elektrolity (np. Isostar, Litorsal)

 • Trekking

 • Dzika przyroda

 • Noclegi w namiotach
Islandia
3 – 11 sierpnia 2024
9 dni
7 - 15 osób
Przewodnik: Ula Fuglewicz

Koszty wyprawy

7900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • przelot na trasie Kraków – Keflavík – Katowice w samolotach rejsowych w klasie ekonomicznej (bagaż główny do 20 kg + bagaż podręczny)
 • wszystkie przejazdy lokalne wynajętymi samochodami zgodnie z Planem wyprawy
 • wyżywienie na 5 dni trekkingu w postaci dań liofilizowanych na śniadania i obiadokolacje (od obiadokolacji 1 dnia do śniadania 6 dnia)
 • udostępnienie ekwipunku biwakowego (dwuosobowe namioty, kuchenki, gaz, apteczka)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
 • ubezpieczenie KL 30000 EUR, NNW 15000 PLN, BP 5000 PLN
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 450 eur
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • 6 noclegów na campingach w namiotach (2 osobowe) podczas trekkingu, 2 noclegi w hostelu w Reykjavik (pokoje 2 – 4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Cena nie obejmuje pozostałego wyżywienia przed i po trekkingu oraz wydatków indywidualnych (ok. 150 EUR/os).

Mapa wyprawy