Wild Wild West

Wild Wild West

5 – 20 września 2020
Kanada

Przed nami

 • 8-dniowy rajd konny w górach zachodniej Kanady
 • wysokie góry, dzika przyroda i niezapomniane biwaki w tajdze
 • odkrywanie najpiękniejszych parków narodowych Kanady Zachodniej
 • trekking pod Mount Robson, najwyższy szczyt kanadyjskich Gór Skalistych
 • emocjonujący rafting na Rzece Wierzgającego Konia
 • wizyta z kanadyjskich kurortach: Jasper, Lake Louise i Banff
 • zwiedzanie Calgary i nocne życie miasta

O wyprawie

Gdy na Dzikim Zachodzie rozbrzmiewał huk rewolwerów kilkaset kilometrów na północ, w Kanadzie Zachodniej trwała cicha walka z nieprzebytymi górami, prehistoryczną puszczą i niebezpiecznymi rzekami. Kolejne wyprawy próbowały odnaleźć najdogodniejsze połączenie Wielkich Prerii z Pacyfikiem. Korzystając z indiańskich przewodników wielcy podróżnicy pokonywali kolejne przełęcze i, bądź to leniwą rzeką Columbią, bądź rwącą rzeką Frasera spływali do oceanu. Ten burzliwy i ciekawy okres odkrywania Północnego Zachodu cały zaklęty jest w lokalnych nazwach – tutaj kogoś poniosły konie, stąd Przełęcz Wierzgającego Konia, gdzie indziej pionowe ściany góry zdawały się być nie do pokonania, stąd Forteca. Nawet pacyficzna prowincja Kolumbia Brytyjska zawdzięcza swą nazwę prestiżowemu wyścigowi Amerykanów (o lądowe połączenie Oregonu z Alaską) z Brytyjczykami (o wybrzeże Pacyfiku dla Dominium Kanady) wygranego przez tych ostatnich.

Tutaj przyroda nie dała się ujarzmić, a człowiek w górskim królestwie niedźwiedzi i łosi jest intruzem. Piękne w swojej surowości Góry Skaliste są zupełnie inne od gór jakie znamy. Nie ma tu alpejskich łąk porośniętych kwiatami, czy szlaków pełnych ludzi. Jest nieprzenikniona tajga, z której wyrastają skalne wyspy rozdzielone wielkimi dolinami. Wyspy te ciągną się nie dziesiątkami, nawet nie setkami, ale tysiącami kilometrów. Doliny z kolei upstrzone są licznymi jeziorami z krystalicznie czystą wodą. W tajdze roi się od niedźwiedzi, łosi, jeleni, wilków i wielu innych gatunków. Rzeki pełne są pstrągów i łososi. A dotarcie do wielu miejsc możliwe jest piechotą lub na końskim grzbiecie. Dlatego wyprawa konna w Góry Skaliste to prawdziwa podróż w czasie i doświadczenie, jak przed przybyciem Europejczyków wyglądał bardzo Dziki Zachód.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Kanady

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Kanady. Jeszcze tego samego dnia przylatujemy do Calgary, miasta położonego w prowincji Alberta w zachodniej części Kanady, u podnóża Gór Skalistych. Z lotniska jedziemy do hostelu zlokalizowanego w centrum miasta. Po zakwaterowaniu udajemy się na powitalną kolację. Nocleg w hostelu.

2 dzień: Przejazd w Góry Skaliste

Po śniadaniu odbieramy samochody i udajemy się na krótkie zwiedzanie Calgary. Miasto powstało w XIX wieku jako fort wojskowy, a swój rozwój zawdzięcza budowie kolei transkanadyjskiej i odkryciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Obecnie Calgary jest centrum przemysłowym, handlowym i kulturalnym zachodniej Kanady.

Robimy zakupy prowiantu na wyprawę w jednym z marketów i ruszamy w kierunku Gór Skalistych. Naszym celem tego dnia jest dotarcie do jeziora Rock Lake, położonego u wrót do tzw. Willmore Wilderness Park. To właśnie ten rejon Gór Skalistych będzie naszym terenem rajdowym. Spotykamy się tam z naszymi lokalnymi przewodnikami i poznajemy konie, które staną się naszymi towarzyszami przez następne kilka dni. Nocleg w namiotach na campingu.

3-10 dzień: 8-dniowy rajd konny przez Góry Skaliste

Pakujemy ekwipunek na konie juczne, siodłamy konie i ruszamy! Przed nami ośmiodniowy rajd konny przez Góry Skaliste podczas którego pokonamy około 200 km.

Trasa rajdu prowadzi zróżnicowanym terenem górskim. Podążamy szerokimi dolinami przez tajgę lub otwartymi górskimi łąkami. Choć w znacznej części teren jest twardy i suchy zdarzają się miejsca kamieniste lub podmokłe, których pokonanie wymaga większej ostrożności. Wielokrotnie przecinamy strumienie, mokradła, torfowiska i łagodne przełęcze. Cały czas towarzyszą nam wysokie góry i dzika przyroda.

Podczas rajdu mamy możliwość obcowania z dziką przyrodą nieskażoną współczesną cywilizacją. Przy odrobinie szczęścia spotykamy łosie, jelenie, wilki a nawet niedźwiedzie. Na noclegi i popasy zatrzymujemy się w najpiękniejszych miejscach skąd roztaczają się wspaniałe widoki. Jedynymi spotykanymi ludźmi są nieliczni myśliwi, jako że trasa rajdu prowadzi przez tereny, które o tej porze roku są obszarami łowieckimi.

Dosiadamy sprawdzonych koni, doskonale radzących sobie w trudnym górskim terenie. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji. Każdego dnia spędzamy w siodle od 5 do 7 godzin, a w połowie trasy robimy dłuższą przerwą na lunch. Używamy klasycznych siodeł westernowych, przystosowanych do długodystansowych rajdów.

Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują siodłaniem i rozsiodływaniem (pomoc uczestników mile widziana). Jedziemy „na lekko”, wyposażeni w sakwy jeździeckie, do których pakujemy np. napoje, płaszcz przeciwdeszczowy, czy aparat fotograficzny. Na zmianę z przewodnikami prowadzimy dodatkowe konie juczne, które transportują nasz ekwipunek.

W rajdzie mogą uczestniczyć jeźdźcy o różnym poziomie zaawansowania. Poruszamy się różnymi chodami, w zależności od terenu. Ze względu na rodzaj podłoża i liczne przeszkody terenowe większość rajdu odbywa się stępem lub kłusem. W kilku miejscach istnieje możliwość szybszej jazdy. Cały rajd spędzamy w siodle bez konieczności prowadzenia koni. Wszyscy jeźdźcy znajdują się w zasięgu wzroku, a w zachowaniu bezpieczeństwa pomaga nam telefon satelitarny, apteczka ratunkowa i strzelba.

Podczas rajdu rajdu śpimy w wygodnych 2-osobowych namiotach z dwoma wejściami i dwoma przedsionkami. Biwakujemy zawsze w pobliżu wody, a higienę zapewniają nam górskie strumienie lub ciepła woda podgrzana w kociołku. Posiłki przyrządzamy wspólnie. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia jemy lunch na trasie, a wieczorem przyrządzamy sytą kolację w kociołku na ognisku. Ostatniego dnia rajdu docieramy nad jezioro Rock Lake, gdzie żegnamy się z naszymi końmi i przewodnikami, a następnie opuszczamy Willmore Wilderness Park.

Jedziemy samochodami do Jasper, klimatycznego górskiego miasteczka położonego nad rzeką Athabaska. Nocleg w hostelu.

11 dzień: Odpoczynek w Jasper i eksploracja Parku Narodowego „Jasper”

Po śniadaniu, aby rozprostować nogi po rajdzie konnym, idziemy na 2-godzinny spacer nad jeziora Patricia i Pyramid, skąd rozpościera się piękny widok na górę Pyramid Mountain. Po powrocie z wędrówki zwiedzamy Jasper, jemy lunch i ruszamy na zwiedzanie Parku Narodowego „Jasper”, największego parku kanadyjskiej części Gór Skalistych. Jedziemy nad malownicze polodowcowe jeziora Medicine i Maligne otoczone wysokimi skalnymi ścianami. Po drodze zaglądamy do imponującego kanionu rzeki Maligne.

Następnie kierujemy się na zachód. Podążając wzdłuż Yellowhead Highway opuszczamy prowincję Alberta i wjeżdżamy do Kolumbii Brytyjskiej. Wieczorem docieramy na kemping w rejonie Mount Robson. Nocleg w namiotach.

12 dzień: Trekking do podnóży Mount Robson

W pierwszej połowie dnia udajemy się na kilkugodzinny trekking do podnóży Mount Robson. Jest to najwyższy szczyt kanadyjskiej części Gór Skalistych, którego wierzchołek wznosi się na wysokość 3954 m n.p.m. Po dotarciu łagodną ścieżką nad jezioro Kinney Lake robimy godzinną przerwę z widokiem na imponujący masyw Mount Robson i inne okoliczne szczyty.

Po powrocie do samochodów ruszamy w dalszą drogę. Podążając na południu mijamy lodowiec (lądolód) Columbia, największy powierzchniowo lodowiec w Górach Skalistych. Robimy kilka postojów w punktach z których rozpościerają się wspaniałe widoki na „rzeki” lodu spadające z gór. Wieczorem wjeżdżamy do Parku Narodowego „Yoho” i docieramy nad rzekę Wierzgającego Konia. Nocleg w namiotach na kempingu.

13 dzień: Rafting na Rzece Wierzgającego Konia

Ruszamy na najbardziej emocjonujący punkt wyprawy – rafting na rzece Wierzgającego Konia. Rzeka ta jest uznawana za najlepszy akwen raftingowy w kanadyjskiej części Gór Skalistych. Rafting rozpoczynamy od szkolenia z zasad bezpieczeństwa prowadzonego przez lokalnego instruktora. Następnie każdy uczestnik zostaje wyposażony w kompletny ekwipunek, czyli piankę ocieplającą, kamizelkę ratunkową, kask i buty antypoślizgowe. Podczas półtoragodzinnego spływu pokonujemy kilkanaście bystrzy od II do IV+ klasy, w pontonach 8-osobowych (plus instruktor). W raftingu mogą uczestniczyć osoby początkujące, jednak te doświadczone również nie będą narzekały na brak emocji.

Po wysuszeniu i małym lunczu jedziemy do Lake Louise, jednego z największych centrów narciarskich Kanady. Znajduje się tam blisko 150 km tras zjazdowych. Nocleg w namiotach na kempingu z widokiem na zielone o tej porze roku stoki.

14 dzień: Zwiedzanie Parku Narodowego „Banff” i przejazd do Calgary

Ostatni dzień w Górach Skalistych przeznaczamy na poznawanie Parku Narodowego „Banff”. Zatrzymujemy się nad malowniczymi jeziorami Louise i Moraine, jadąc Trans-Canada Highway podziwiamy fotogeniczne góry Castle Mountain i Cascade Mountain. W klimatycznej miejscowości Banff robimy krótki postój na lunch.

Następnie opuszczamy Góry Skaliste i jedziemy do Calgary. Zatrzymujemy się w hostelu i ruszamy na zwiedzanie centrum i pożegnalną kolację. Nocleg w hostelu.

15 dzień: Wylot z Calgary

Rankiem udajemy się na ostatni spacer po Calgary. Koło południa jedziemy na lotnisko i wylatujemy z Kanady.

16 dzień: Powrót do Warszawy

W godzinach porannych przylatujemy do Warszawy i kończymy wyprawę.

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać elektroniczne potwierdzenie podróży (electronic Travel Authorization, tzw. eTA) uprawniającą do wjazdu na teren Kanady podróżujących drogą lotniczą w celach turystycznych.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z zalecanymi szczepieniami ochronnymi dostępnymi
  na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kanada.
 • Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz umiejętność jazdy stępem, kłusem i galopem.

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak lub torba podróżna (60-80 l) (jako bagaż główny)
 • mały plecak (30-40 l) (jako bagaż podręczny do samolotu, wykorzystywany podczas zwiedzania)
 • ciepły śpiwór (optimum ok. –10 stopni C)
 • mata piankowa do spania lub mata samopompująca, opcjonalnie poduszka
 • obowiązkowo kask jeździecki, buty i spodnie jeździeckie, płaszcz przeciwdeszczowy
 • sztylpy, rękawiczki jeździeckie, opcjonalnie kamizelka ochronna do jazdy konnej
 • kurtka trekkingowa z membraną przeciwdeszczową
 • kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell)
 • ciepły polar (300) lub sweter puchowy (np. Primaloft)
 • długie spodnie trekkingowe, bielizna trekkingowa (koszulki i skarpety)
 • lekki polar (100 lub 200), bluza lub koszula, lekkie długie spodnie
 • krótkie spodenki, koszulki z krótkim rękawem
 • bielizna, ciepłe skarpety, strój kąpielowy, ręcznik szybkoschnący (2 sztuki)
 • ciepła czapka i rękawiczki, nakrycie głowy od słońca (kapelusz lub chustka)
 • sandały lub klapki, lekkie buty poniżej kostki
 • menażka, kubek, sztućce, nóż turystyczny, bidon, opcjonalnie termos
 • latarka (najlepiej czołówka), zapasowe baterie
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank, aparat fotograficzny
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, opcjonalnie suchy szampon
 • okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem (min. SPF 30), pomadka do ust
 • notatnik, długopis, igła i nitka
 • paszport i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, leki przeciwbólowe i na dolegliwości żołądkowe, środek do odkażania ran, gaziki jałowe, plastry, bandaż elastyczny), koc ratunkowy (folia NRC), elektrolity (np. Isostar, Litorsal)

Mapa wyprawy

Góry Skaliste

Improvement District No. 25, Alberta T0E, Kanada

Rajd konny w Górach Skalistych

Park Narodowy "Jasper"

Jasper, AB T0E 1E0, Kanada

Eksploracja Parku Narodowego "Jasper"

Mount Robson

Mount Robson, Fraser-Fort George H, Kolumbia Brytyjska V0E, Kanada

Trekking do podnóży Mount Robson

Rzeka Wierzgającego Konia

Kicking Horse River, Columbia-Shuswap A, BC, Kanada

Rafting rzeką Wierzgającego Konia

Calgary

Calgary, Alberta, Kanada

Odkrywanie Calgary


 • Rajd konny

 • Rafting

 • Góry wysokie

 • Dzika przyroda

 • Noclegi w namiotach
Kanada
5 – 20 września 2020
16 dni
4 - 6 osób
Przewodnik: Wojciech Marzec

Koszty wyprawy

7900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa – Calgary – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • udostępnienie ekwipunku osobistego (2-osobowe namioty, worki transportowe, sakwy jeździeckie)
 • zapewnienie ekwipunku zespołowego (radia, apteczka ratunkowa)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 3500 cad
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne wynajętymi samochodami
 • wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem
 • wynajęcie lokalnych przewodników
 • rafting na rzece Wierzgającego Konia
 • wyżywienie od 2 do 15 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • 14 noclegów w namiotach (2-osobowe) i hostelach (pokoje wieloosobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.

Mapa wyprawy

Góry Skaliste

Improvement District No. 25, Alberta T0E, Kanada

Rajd konny w Górach Skalistych

Park Narodowy "Jasper"

Jasper, AB T0E 1E0, Kanada

Eksploracja Parku Narodowego "Jasper"

Mount Robson

Mount Robson, Fraser-Fort George H, Kolumbia Brytyjska V0E, Kanada

Trekking do podnóży Mount Robson

Rzeka Wierzgającego Konia

Kicking Horse River, Columbia-Shuswap A, BC, Kanada

Rafting rzeką Wierzgającego Konia

Calgary

Calgary, Alberta, Kanada

Odkrywanie Calgary