BRAK MIEJSC wkrótce
termin
2025
Wild Wild West

Wild Wild West

19 sierpnia – 3 września 2024
Kanada Zachodnia 

Przed nami

 • 7-dniowy rajd konny w górach zachodniej Kanady
 • wysokie góry, dzika przyroda i niezapomniane biwaki w tajdze
 • odkrywanie najpiękniejszych parków narodowych Kanady Zachodniej
 • emocjonujący rafting na Rzece Wierzgającego Konia
 • trekking pod Mount Robson, najwyższy szczyt kanadyjskich Gór Skalistych
 • wizyta z kanadyjskich kurortach: Jasper, Lake Louise i Banff
 • zwiedzanie Calgary i nocne życie miasta

O wyprawie

Gdy na Dzikim Zachodzie rozbrzmiewał huk rewolwerów kilkaset kilometrów na północ, w Kanadzie Zachodniej trwała cicha walka z nieprzebytymi górami, prehistoryczną puszczą i niebezpiecznymi rzekami. Kolejne wyprawy próbowały odnaleźć najdogodniejsze połączenie Wielkich Prerii z Pacyfikiem. Korzystając z indiańskich przewodników wielcy podróżnicy pokonywali kolejne przełęcze i, bądź to leniwą rzeką Columbią, bądź rwącą rzeką Frasera spływali do oceanu. Ten burzliwy i ciekawy okres odkrywania Północnego Zachodu cały zaklęty jest w lokalnych nazwach – tutaj kogoś poniosły konie, stąd Przełęcz Wierzgającego Konia, gdzie indziej pionowe ściany góry zdawały się być nie do pokonania, stąd Forteca. Nawet pacyficzna prowincja Kolumbia Brytyjska zawdzięcza swą nazwę prestiżowemu wyścigowi Amerykanów (o lądowe połączenie Oregonu z Alaską) z Brytyjczykami (o wybrzeże Pacyfiku dla Dominium Kanady) wygranego przez tych ostatnich.

Tutaj przyroda nie dała się ujarzmić, a człowiek w górskim królestwie niedźwiedzi i łosi jest intruzem. Piękne w swojej surowości Góry Skaliste są zupełnie inne od gór jakie znamy. Nie ma tu alpejskich łąk porośniętych kwiatami, czy szlaków pełnych ludzi. Jest nieprzenikniona tajga, z której wyrastają skalne wyspy rozdzielone wielkimi dolinami. Wyspy te ciągną się nie dziesiątkami, nawet nie setkami, ale tysiącami kilometrów. Doliny z kolei upstrzone są licznymi jeziorami z krystalicznie czystą wodą. W tajdze roi się od niedźwiedzi, łosi, jeleni, wilków i wielu innych gatunków. Rzeki pełne są pstrągów i łososi. A dotarcie do wielu miejsc możliwe jest piechotą lub na końskim grzbiecie. Dlatego wyprawa konna w Góry Skaliste to prawdziwa podróż w czasie i doświadczenie, jak przed przybyciem Europejczyków wyglądał bardzo Dziki Zachód.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Kanady

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Kanady. Jeszcze tego samego dnia przylatujemy do Calgary, największego miasta prowincji Alberta, położonego w zachodniej Kanadzie, u podnóża Gór Skalistych. Z lotniska jedziemy do hostelu zlokalizowanego w centrum miasta. Po zakwaterowaniu udajemy się do restauracji na powitalną kolację. Nocleg w hostelu.

2 dzień: Przejazd w Góry Skaliste

Po śniadaniu udajemy się na zwiedzanie Calgary. Miasto powstało w XIX wieku jako fort wojskowy, a swój rozkwit zawdzięcza budowie kolei transkanadyjskiej i odkryciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. W 1988 roku w Calgary odbywały się zimowe igrzyska olimpijskie, a wiele dyscyplin rozgrywanych było w Górach Skalistych. Obecnie Calgary jest centrum przemysłowym, handlowym i kulturalnym zachodniej Kanady.

Robimy zakupy prowiantu na wyprawę w jednym z marketów i ruszamy na zachód w kierunku Gór Skalistych. Naszym celem jest miasteczko Banff położone 2 godziny drogi od Calgary. Po dotarciu do celu udajemy się na spacer po Banff, malowniczo położonym nad rzeką Bow, w samym sercu Gór Skalistych. Wieczorem kolacja w restauracji i nocleg w hostelu.

3 dzień: Zwiedzanie Parku Narodowego „Banff”

Po śniadaniu ruszamy drogą Trans-Canada Highway przez Park Narodowy „Banff”. Podziwiamy fotogeniczne góry Cascade Mountain i Castle Mountain. Jadąc do Lake Louise, jednego z największych centrów narciarskich Kanady, zatrzymujemy się nad malowniczymi jeziorami Moraine i Louise. W pobliżu Lake Louise znajduje się blisko 150 km tras zjazdowych.

Nocleg w namiotach na campingu z widokiem na zielone o tej porze roku stoki narciarskie.

4 dzień: Rafting na Rzece Wierzgającego Konia

Ruszamy na najbardziej emocjonujący punkt wyprawy – rafting na rzece Wierzgającego Konia. Rzeka ta jest uznawana za najlepszy akwen raftingowy w kanadyjskiej części Gór Skalistych. Jedziemy Trans-Canada Highway na zachód do miejsca startu spływu w Parku Narodowym „Yoho” w Kolumbii Brytyjskiej. Rafting rozpoczynamy od szkolenia z zasad bezpieczeństwa prowadzonego przez lokalnego instruktora. Następnie każdy uczestnik zostaje wyposażony w kompletny ekwipunek, czyli piankę ocieplającą, kamizelkę ratunkową, kask i buty antypoślizgowe. Podczas półtoragodzinnego spływu pokonujemy kilkanaście bystrzy od II do IV+ klasy, w 8-osobowych pontonach (plus instruktor). W raftingu mogą uczestniczyć osoby początkujące, jednak te doświadczone również nie będą narzekały na brak emocji.

Po raftingu wracamy Trans-Canada Highway do Lake Louise na kolację i nocleg w namiotach na campingu.

5 dzień: W sercu Gór Skalistych

Opuszczamy Lake Louise, zjeżdżamy z Trans-Canada Highway i malowniczą drogą Icefields Parkway ruszamy na północ. Nasza trasa prowadzi wzdłuż skalistych zboczy, wije się między wysokimi górami, a kolejne postoje wyznaczają liczne punkty widokowe, jeziora Hector, Bow i niepowtarzalne jezioro Peyto. Przekraczamy rzekę Saskatchewan, a tuż przed lodowcem (lądolodem) Columbia wjeżdżamy do Parku Narodowego „Jasper”.

Sam lądolód Columbia to największe pole lodowe w Górach Skalistych, z którego w sąsiedztwie wysokich ośnieżonych szczytów spływają dolinami liczne lodowce. Szczególnie imponujący i wyrazisty jest lodowiec Athabasca do którego cofającego się czoła robimy krótki spacer oraz lodowiec Stutfield. Wieczorem dojeżdżamy do klimatycznego górskiego miasteczka Jasper położonego nad rzeką Athabasca. Kolacja w restauracji i nocleg w hostelu.

6 dzień: Eksploracja Parku Narodowego „Jasper”

Przedpołudnie poświęcamy na zwiedzanie Jasper. Następnie ruszamy na zwiedzanie Parku Narodowego „Jasper”, największego parku kanadyjskiej części Gór Skalistych. Rozpoczynamy od wizyty nad jeziorami Patricia i Pyramid, skąd rozpościerają się piękne panoramy gór otaczających jeziora i samo Jasper. Następnie jedziemy nad malownicze polodowcowe jeziora Medicine i Maligne otoczone wysokimi skalnymi ścianami. Po drodze zaglądamy do imponującego kanionu rzeki Maligne. Ta niewielka na pozór rzeka wypływająca z odległego o kilkadziesiąt kilometrów jeziora Maligne wydrążyła imponujący głębokością, wąski przełom. Podczas godzinnego spaceru mamy możliwość wielokrotnie zajrzeć w głąb kanionu z kilku przerzuconych nad nim mostków, jak i zejść na jego dno.

Nocleg w namiotach na campingu w okolicy Jasper.

7 dzień: Przejazd do Kananaskis Country

Ten dzień to przejazd powrotny przed Góry Skaliste do bazy naszego rajdu konnego. Naszym celem jest miasteczko Turner Valley położone w sercu tzw. Kananaskis Country i znajdujące się nieopodal rancho. Po dotarciu na miejsce kolacja i nocleg w drewnianym domku.

8-14 dzień: 7-dniowy rajd konny przez Góry Skaliste

Po śniadaniu ruszamy na miejsce startu rajdu. Spotykamy się tam z naszymi lokalnymi przewodnikami i poznajemy konie, które staną się naszymi towarzyszami przez następne kilka dni. Robimy odprawę, podczas której omawiamy dokładnie trasę i plan rajdu oraz kwestie bezpieczeństwa. Pakujemy ekwipunek, siodłamy konie i ruszamy! Przed nami tzw. Great Divide Ride, siedmiodniowy rajd konny przez Góry Skaliste podczas którego pokonamy około 150 km i dotrzemy na sam wielki wododział kontynentalny Ameryki. Jest to umowna linia rozgraniczająca obszary, z których wody opadowe spływają rzekami do dwóch różnych oceanów, Spokojnego i Atlantyckiego.

Trasa rajdu prowadzi zróżnicowanym terenem górskim. Podążamy wąskimi ścieżkami przez gęstą tajgę lub otwartą łąkę, wspinamy się na wysokie górskie grzbiety i przełęcze z których rozpościerają się bajeczne widoki, zjeżdżamy w doliny rzek i górskich strumieni. Choć w znacznej części teren jest stabilny i suchy wielokrotnie zdarzają się miejsca kamieniste, a nawet podmokłe, których pokonanie wymaga większej ostrożności. Wielokrotnie przecinamy strumienie, czasami mokradła i torfowiska. Cały czas towarzyszą nam wysokie góry i wspaniałe widoki na nie.

Podczas rajdu mamy możliwość obcowania z dziką przyrodą nieskażoną współczesną cywilizacją. Przy odrobinie szczęścia spotykamy łosie, jelenie, wilki a nawet niedźwiedzie. Na noclegi i popasy zatrzymujemy się wyjątkowo uroczych miejscach, nad rzekami lub górskimi jeziorami, w otoczeniu świerkowej tajgi.

Dosiadamy sprawdzonych koni, doskonale radzących sobie w trudnym górskim terenie. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji. Każdego dnia spędzamy w siodle od 5 do 7 godzin, a w połowie trasy robimy dłuższą przerwą na lunch. Używamy klasycznych siodeł westernowych, przystosowanych do długodystansowych rajdów.

Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują siodłaniem i rozsiodływaniem (pomoc uczestników mile widziana). Jedziemy „na lekko”, wyposażeni w sakwy jeździeckie, do których pakujemy np. napoje, płaszcz przeciwdeszczowy, czy aparat fotograficzny. Nasz ekwipunek transportują wozy pociągowe.

W rajdzie mogą uczestniczyć jeźdźcy o średnim lub wyższym poziomie zaawansowania. Poruszamy się różnymi chodami, w zależności od terenu. Ze względu na ukształtowanie terenu, ekspozycję szlaku, rodzaj podłoża i liczne przeszkody terenowe większość rajdu odbywa się stępem. W kilku miejscach istnieje możliwość szybszej jazdy. Cały rajd spędzamy w siodle, ale kilkukrotnie mamy przyjemność zejść z koni i sprowadzać je w trudniejszym terenie. Wszyscy jeźdźcy znajdują się w zasięgu wzroku, a w zachowaniu bezpieczeństwa pomaga nam telefon satelitarny i apteczka ratunkowa.

Podczas rajdu śpimy w wygodnych 2-osobowych namiotach z dwoma wejściami i dwoma przedsionkami. Biwakujemy zawsze w pobliżu wody, a higienę zapewniają nam malownicze jeziora, zimne górskie strumienie lub ciepła woda podgrzana w kociołku nad ogniskiem. Posiłki przygotowuje nam obsługa rajdu. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia jemy lunch na trasie, a wieczorem przyrządzamy sytą kolację w kociołku na ognisku. Ostatniego dnia rajdu docieramy na rancho, z którego wyruszaliśmy tydzień wcześniej, gdzie żegnamy się z naszymi końmi i przewodnikami.

Wracamy do Calgary i po zakwaterowaniu w hostelu ruszamy na pożegnalną kolację w restauracji. Nocleg w hostelu.

15 dzień: Wylot z Calgary

Rankiem udajemy się na ostatni spacer po Calgary. Koło południa jedziemy na lotnisko i wylatujemy z Kanady.

16 dzień: Powrót do Warszawy

W godzinach porannych przylatujemy do Warszawy i kończymy wyprawę.

Dodatkowe informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać elektroniczne potwierdzenie podróży (electronic Travel Authorization, tzw. eTA) uprawniającą do wjazdu na teren Kanady podróżujących drogą lotniczą w celach turystycznych.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z zalecanymi szczepieniami ochronnymi dostępnymi
  na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kanada.
 • Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz mieć opanowaną płynną umiejętność jazdy stępem i kłusem.

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

 • Rajd konny

 • Rafting

 • Góry wysokie

 • Dzika przyroda

 • Noclegi w namiotach
Kanada Zachodnia
19 sierpnia – 3 września 2024
16 dni
4 - 9 osób
Przewodnik: Wojciech Marzec

Koszty wyprawy

10900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • przelot na trasie Warszawa – Calgary – Warszawa (samolot rejsowy, klasa ekonomiczna, bagaż główny do 23 kg + bagaż podręczny do 8 kg)
 • udostępnienie sprzętu turystycznego (2-osobowe namioty, worki transportowe, kuchenki gazowe, sakwy jeździeckie)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
 • ubezpieczenie KL, NNW i BP
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 4900 cad
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • wynajęcie samochodów terenowych z ubezpieczeniem + zakup paliwa
 • przejazdy taksówkami w Calgary
 • wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim i wozów pociągowych do przewozu bagaży
 • wynajęcie lokalnych przewodników
 • rafting na rzece Wierzgającego Konia
 • wyżywienie od 2 do 15 dnia Wyprawy (śniadania, obiady i kolacje w oparciu o posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych, a podczas rajdu konnego posiłki przygotowywane w warunkach turystycznych przez kucharza)
 • 14 noclegów w namiotach (2-osobowe), domku (pokoje 2-osobowe) i hostelach (pokoje wieloosobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Cena wyprawy i koszty dodatkowe nie obejmują posiłków spożywanych w restauracjach. Dodatkowy koszt ok. 30 CAD/posiłek.

Mapa wyprawy

Park Narodowy "Jasper"

Jasper, AB T0E 1E0, Kanada

Eksploracja Parku Narodowego "Jasper"

Mount Robson

Mount Robson, Fraser-Fort George H, Kolumbia Brytyjska V0E, Kanada

Trekking do podnóży Mount Robson

Rzeka Wierzgającego Konia

Kicking Horse River, Columbia-Shuswap A, BC, Kanada

Rafting rzeką Wierzgającego Konia

Calgary

Calgary, Alberta, Kanada

Odkrywanie Calgary

Park Narodowy "Banff"

Banff, Alberta, Kanada

Rajd konny przez Góry Skaliste

Baril Peak, Alberta, Kanada