Konno przez Niebiańskie Góry

Konno przez Niebiańskie Góry

27 lipca – 11 sierpnia 2024
Kirgistan 

Przed nami

 • niepowtarzalna 10-dniowa przygoda w siodle: 7 dni w górach Terskej Ałatoo
  oraz 3 dni dookoła jeziora Song-kol
 • piękne krajobrazy Tien-szanu i dzika górska przyroda
 • biwaki pod rozgwieżdżonym niebem i noclegi w tradycyjnych kirgiskich jurtach
 • kąpiele w jeziorze Issyk-kul – drugim co do wielkości górskim jeziorze świata
 • pławienie koni, gra w kok boru i inne rozrywki Kirgizów
 • wspaniała kultura i kuchnia Azji Środkowej

O wyprawie

Kirgistan to niewielkie państwo położone pośród niedostępnych gór Azji Środkowej na styku wielkich systemów górskich Tien-Szanu i Pamiru. Taka lokalizacja sprawia, że znaczna część kraju leży powyżej 2500 m n.p.m. Niedostępne położenie, mimo intensywnej rusyfikacji trwającej tutaj ponad dwa wieki, pozwoliło Kirgizom zachować swoją odrębność, która wyraża się niepowtarzalnymi tradycjami i sposobem życia. Wbrew temu, co pisał Ryszard Kapuściński, nie każdy Kirgiz „schodzi z konia” – wielu wciąż prowadzi koczowniczy lub półkoczowniczy tryb życia.

Konie od tysięcy lat stanowiły podstawę transportu mieszkańców Azji. Jak mawiają sami Kirgizi: „koń to skrzydła człowieka”. To najlepszy sposób na dotarcie w dalekie, dzikie i niedostępne miejsca w Tien-szanie, czyli Niebiańskich Górach. To ogromna pomoc, bez której w dzikich, odludnych górach Azji nie sposób przetrwać. To w końcu prawdziwy i oddany przyjaciel, nierozerwalnie związany ze swoim opiekunem.

Podczas naszej wyprawy konnej przez Niebiańskie Góry doświadczymy autentycznego Kirgistanu. Podążymy konno górskimi ścieżkami prowadzeni przez miejscowych pasterzy-przewodników. Zobaczymy tabuny galopujących koni i liczne stada wypasanych owiec, kóz i jaków. Wejdziemy do tradycyjnej kirgiskiej jurty, gdzie zostaniemy serdecznie ugoszczeni. Skosztujemy typowych kirgiskich potraw takich jak szorpo, kurduk i beszparmak. Spróbujemy kumysu i wyśmienitego kirgiskiego koniaku. W końcu rozpłyniemy się w scenerii otaczających nas krajobrazów, wysokich gór, szmaragdowych jezior i rozległych pastwisk. Powrót do cywilizacji nie będzie łatwy.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Kirgistanu

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Kirgistanu.

2 dzień: Przejazd na miejsce rozpoczęcia rajdu konnego

Rano lądujemy w Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Jemy śniadanie, załatwiamy niezbędne formalności i ruszamy busem w kierunku wysokich gór Tien-szanu. Po drodze zatrzymujemy się w miejscowości Kochkor na obiad i zakupy prowiantu na rajd konny. Wieczorem docieramy do wioski Eki-Naryn, miejsca rozpoczęcia rajdu konnego, gdzie czekają już na nas lokalni przewodnicy. Tuż po kolacji robimy odprawę, podczas której dokładnie omawiamy trasę i przebieg rajdu oraz kwestie bezpieczeństwa. Nocleg w jurtach.

3-9 dzień: Niezapomniany rajd konny w górach Tien-szan (około 200 km)

Pakujemy ekwipunek, dosiadamy koni i ruszamy! Przed nami siedmiodniowy rajd konny przez pasmo górskie Terskej Ałatoo, podczas którego pokonamy około 200 km. Trasa wiedzie zróżnicowanym terenem górskim – szerokimi łąkami wysokogórskimi (tzw. Jailoo), wykorzystywanymi latem przez Kirgizów jako pastwiska, a także górskimi drogami i ścieżkami, miejscami wąskimi i eksponowanymi. Choć w przeważającej części teren jest twardy i suchy mogą zdarzyć się miejsca kamieniste lub podmokłe, których pokonanie będzie wymagało większej ostrożności.

Mijamy jurty pasterzy, stada owiec, kóz, koni i jaków. Przekraczamy liczne strumienie, łagodne pagórki i prawie czterotysięczne przełęcze, z których rozpościerają się wspaniałe wysokogórskie widoki. W połowie rajdu dojeżdżamy do gorących źródeł, w których zażywamy rozgrzewającej kąpieli i oddajemy się dłuższemu odpoczynkowi. Siódmego dnia docieramy do miejscowości Bokonbajewo w okolicy Jeziora Issyk-kul gdzie kończymy rajd.

Dosiadamy sprawdzonych koni rasy kirgiskiej, które dobrze chodzą w zastępie oraz świetnie radzą sobie w górskim terenie. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji. Każdego dnia spędzamy w siodle od 5 do 7 godzin, a w połowie trasy zatrzymujemy się przy pasterskich jurtach na dłuższą przerwę na lunch. Używamy miejscowych siodeł turystycznych, bardzo wygodnych i przystosowanych do długodystansowych rajdów. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują się siodłaniem i rozsiodływaniem. Pomoc uczestników zawsze jest mile widziana. Jedziemy „na lekko”, wyposażeni w sakwy jeździeckie do których pakujemy napoje, drobne przekąski, płaszcz przeciwdeszczowy czy aparat fotograficzny. Cały nasz ekwipunek między noclegami transportuje samochód terenowy.

Poruszamy się różnymi chodami dostosowanymi do zróżnicowanego terenu. Cały rajd spędzamy w siodle bez konieczności prowadzenia koni. W rajdzie mogą uczestniczyć jeźdźcy o różnym poziomie zaawansowania. Jeśli umiejętności uczestników są zróżnicowane, to w miarę potrzeby dzielimy zastęp na dwie grupy – chcących jechać szybciej, w bezpiecznym terenie galopując, i chcących jechać wolniejszym tempem. Każda z grup podąża pod opieką co najmniej jednego przewodnika. Niezależnie od podziału na grupy wszyscy jeźdźcy znajdują się zawsze w zasięgu wzroku, a w zachowaniu bezpieczeństwa pomaga nam kontakt radiowy między przewodnikami i apteczka ratunkowa.

Podczas rajdu śpimy w wygodnych 2-osobowych namiotach z dwoma wejściami i dwoma przedsionkami w pobliżu pasterskich jurt, w których przygotowywane będą dla nas posiłki. Będzie to doskonała okazja do posmakowania typowej kirgiskiej kuchni, opartej głównie na potrawach mięsnych. Mimo że Kirgizi słyną ze spożywania dużej ilości mięsa, nie ma problemu z przygotowaniem posiłków wegetariańskich. Higienę zapewniają nam górskie strumienie, gorące źródła lub ciepła woda podgrzana w jurcie na piecyku. Ostatniego dnia rajdu śpimy w guesthousie w Bokonbajewie.

10 dzień: Odpoczynek nad jeziorem Issyk-kul

Przed południem jedziemy busem nad jezioro Issyk-kul, by odpocząć chwilę po rajdzie na malowniczej plaży. Issyk-kul to drugie pod względem wielkości powierzchni górskie jezioro świata, po Titicaca. Przyciąga ciepłą wodą, malowniczymi plażami i obłędnymi widokami na otaczające szczyty Niebiańskich Gór. Nazwane jest „Perłą Kirgizji” lub „Morzem Azji Środkowej”, a dla Kirgizów stanowi miejsce wypoczynku i cel wakacyjnych wyjazdów.

Odpoczynek nad jeziorem to doskonała okazja na delektowanie się szaszłykami, soczystymi owocami, chłodnym piwem i kirgiskim koniakiem. Chętni mogą zażyć kąpieli w ciepłych wodach jeziora, w otoczeniu pięknych ośnieżonych gór.

Po południu ruszamy busem w kierunku jeziora Song-kol. Wieczorem docieramy nad jezioro położone na wysokości 3016 m n.p.m. na rozległej śródgórskiej równinie. Nocleg w jurtach.

11-13 dzień: Rajd konny dookoła jeziora Song-kol (około 100 km)

Rozpoczynamy trzydniowy rajd konny wokół jeziora Song-kol. Trasa trasa rajdu prowadzi równinnymi, trawiastymi brzegami jeziora, idealnie nadającymi się się do szybkich galopów. W ciągu trzech dni pokonamy w siodle około 100 km. Po tygodniu spędzonym w górzystym terenie pasma Terskej Ałatoo ten etap wyprawy to doskonała okazja by poćwiczyć umiejętności jazdy galopem, w zastępie lub wolnym szyku.

Podczas rajdu mijamy pasterskie jurty i stada wypasanych zwierząt. Zatrzymujemy się w miejscach, z których roztaczają się obłędne widoki na jezioro i otaczające góry. Przy dobrej pogodzie zażywamy orzeźwiającej kąpieli, a chętni mogą oddać się pławieniu koni. W wolnym czasie w miejscach noclegów rządni prawdziwej rywalizacji mogą spróbować swoich sił w kok boru, narodowej grze konnej Kirgizów, oraz w konnych wyścigach.

Nocujemy i stołujemy się w jurtach turystycznych. Towarzyszą nam lokalni przewodnicy. Podobnie jak podczas rajdu w pasmie Terskej Ałatoo jedziemy „na lekko”, a nasz ekwipunek między noclegami transportuje samochód terenowy.

14 dzień: Powrót do Biszkeku

Przed południem rozpoczynamy przejazd powrotny busem do Biszkeku. Po dotarciu do stolicy Kirgistanu kwaterujemy się w hostelu w centrum miasta. Następnie udajemy się na spacer główną ulicą Biszkeku Chui Avenue. Nocleg w hostelu.

15 dzień: Atrakcje kirgiskiej stolicy

Cały dzień spędzamy w Biszkeku. Wybieramy się m.in. na słynny Osz Bazar, gdzie możemy zakupić ciekawe pamiątki z Kirgistanu, odwiedzamy dom towarowy CUM, eksplorujemy place Ala Too i Zwycięstwa. Wieczorem spotkamy się na pożegnalnej kolacji. Nocleg w hostelu.

16 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i opuszczamy Kirgistan. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Mapa wyprawy

Dodatkowe informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać ważny paszport.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kirgistan.
 • Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz mieć opanowaną płynną umiejętność jazdy stępem, kłusem i galopem.

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

 • Rajd konny

 • Dzika przyroda

 • Noclegi w namiotach
Kirgistan
27 lipca – 11 sierpnia 2024
16 dni
5 - 10 osób
Przewodnik: Maciej Musil

Koszty wyprawy

8900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • przelot na trasie Warszawa – Biszkek – Warszawa (samolot rejsowy, klasa ekonomiczna, bagaż główny do 23 kg + bagaż podręczny do 8 kg)
 • udostępnienie ekwipunku osobistego (2-osobowe namioty, worki transportowe, sakwy jeździeckie)
 • zapewnienie ekwipunku zespołowego (sprzęt biwakowy, apteczka ratunkowa)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
 • ubezpieczenie KL 60 000 EUR, NNW 30 000 PLN, BP 5 000 PLN
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 1200 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne wynajętym busem
 • wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim
 • wynajęcie lokalnych przewodników i samochodu terenowego do przewozu bagaży
 • wyżywienie od 2 do 15 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane w jurtach)
 • 14 noclegów w namiotach (2-osobowe), jurtach (wieloosobowe), guesthousie i hostelu (pokoje wieloosobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Mapa wyprawy