W Siodło i przez Step

W Siodło i przez Step

25 czerwca – 13 lipca 2019
Mongolia

Przed nami

 • emocjonująca 10-dniowa przygoda w siodle
 • Jezioro Chubsuguł, czyli „Mongolskie Morze”
 • góry, dzika przyroda i niezapomniane biwaki w tajdze
 • wspaniałe krajobrazy Mongolii i eksploracja wielkiego stepu
 • spotkania z nomadami, wizyty w jurtach i tradycyjna mongolska kuchnia
 • obserwacja Koni Przewalskiego w Parku Narodowym „Khustain Nuruu”
 • zabytkowe buddyjskie klasztory – Erdene Zuu i Gandan
 • Festiwal Naadam w Ułan Bator

O wyprawie

Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąca lat. Najcenniejszym skarbem tego kraju jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Dopełnieniem krajobrazu są kryształowo czyste jeziora i bystre strumienie.

Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-chana. Dawne tradycje i zwyczaje wciąż obecne są podczas świąt jak i w codziennym życiu, a Mongołowie bardzo chętnie witają i zapraszają gości do swoich jurt. Nieodłącznym elementem krajobrazu są jurty i pasące się swobodnie ogromne stada zwierząt – owiec, kóz, koni, jaków i wielbłądów.

Chyba mało co kojarzy się też ze stepem bardziej niż tętent kopyt i galopujący jeźdźcy. Konie stały się dumą Mongołów i symbolem ich nieskrępowanej wolności na wielkim stepie. Dlatego właśnie odkrywanie Mongolii konno to fascynująca przygoda. Podczas dziesięciodniowego rajdu jedziemy przez rozległe górskie doliny, pokryte kwiecistymi łąkami i przepiękną modrzewiową tajgą. Przekraczamy kamieniste przełęcze, aby dotrzeć w wyjątkowe miejsca w okolicy „Mongolskiego Morza” Jeziora Chubsuguł. Po etapie konnym ruszamy ku Ułan Bator, odwiedzamy jurty pasterzy, buddyjskie klasztory i małe miasteczka chłonąc egzotykę Mongolii.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Mongolii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach przedpołudniowych i wylatujemy do Mongolii, z przesiadką w Moskwie (czas lotu ok. 8 godzin).

2 dzień: Pierwsze kroki w Mongolii

Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności i udajemy się na typowo mongolski posiłek. Przed południem wyruszamy samochodem na północ Mongolii. Nocleg w namiotach w stepie.

3 dzień: Podróż przez stepy

Jedziemy dalej do miasteczka Hatgal podziwiając mongolskie krajobrazy, święte kopce owoo i codzienne życie mieszkańców stepu. Po drodze stajemy na typowo mongolski posiłek w przydrożnej restauracji i robimy ostatnie zakupu przed rajdem konnym. Nocleg w jurtach.

4-13 dzień: 10-dniowy rajd konny

Dosiadamy koni i ruszamy! Przez pierwsze trzy dni trasa rajdu prowadzi nas szerokimi dolinami okresowych rzek oraz rozległymi i bardzo widokowymi przełęczami Gór Chubsugulskich. Następnie docieramy na malownicze rozległe stepy Kotliny Darchackiej. Dalej znów wjeżdżamy w górskie doliny w kierunku Jeziora Chubsuguł i przez kolejne cztery dni poruszamy się wzdłuż jego zachodniego brzegu łąkami i wśród modrzewiowych lasów.

 

Jezioro Chubsuguł, przez Mongołów zwane „Mongolskim Morzem”, to drugie co do wielkości i najgłębsze jezioro Mongolii. Znajduje się w północnej części kraju, tuż przy granicy z Rosją. Z uwagi na wiele podobieństw Chubsuguł zwany jest też „Małym Bajkałem”. Jezioro położone jest na wysokości 1645 m n.p.m., zaś okoliczne szczyty, które mijamy w trakcie rajdu dochodzą do wysokości 3193 m n.p.m. Doliny i zbocza gór porasta piękna modrzewiowa tajga. Region obfituje w dzikie zwierzęta – jelenie, łosie, owce argali, koziorożce górskie, wilki i lisy. Całość przyrody jest pod ochroną w postaci Parku Narodowego Chubsuguł i Rezerwatu Horidol-Saridag.

 

Trasa i charakter rajdu opracowane są tak, że mogą w nim uczestniczyć także początkujący jeźdźcy. Nie oznacza to jednak, że cały czas poruszamy się stępa. Grupa doświadczonych jeźdźców pod okiem przewodnika może galopować przodem, zaś mniej zaawansowani początkowo podążają wraz z drugim przewodnikiem i końmi jucznymi wolniejszym tempem, a jak poczują się na siłach, ruszają coraz szybciej. Nie jest to rajd tylko dla wytrawnych jeźdźców, choć ci na pewno nie będą narzekać na brak emocji. Dosiadamy koni mongolskich – jednej z najstarszych udomowionych ras. Są one spokojne i dobrze chodzą w zastępie. Wielkością, budową, wytrzymałością i charakterem przypominają one znane nam hucuły. Każdego dnia spędzamy w siodle około 5-7 godzin z przerwami. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, a cały nasz ekwipunek transportują dodatkowe juczne konie. Przez kilka dni jesteśmy z dala od cywilizacji i obcujemy z naturą na sto procent. Wsłuchujemy się w odgłosy tajgi, czujemy zapach stepu, pływamy w krystalicznie czystym jeziorze i podziwiamy rozgwieżdżone mongolskie niebo nad wieczornymi ogniskami.

 

Posiłki przyrządzamy wspólnie. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia jemy lunch na trasie, a wieczorem przyrządzamy sytą kolację na ognisku. Na rajd zabieramy prowiant zakupiony w Mongolii, między innymi wyśmienite suszone mięso. Menu wzbogacamy też o pyszne świeże ryby łowione w jeziorze. Śpimy w namiotach i biwakujemy zawsze w pobliżu dogodnych miejsc do kąpieli w strumieniach lub jeziorze. Ostatniego dnia wracamy do Hatgal i śpimy w jurtach.

14-15 dzień: Malownicze krajobrazy Arhangaju

Opuszczamy Hatgal i ruszamy samochodami do ajmaku Arhangaj. Mijamy ogromną rzekę Selengę i wkraczamy w najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu. Trasa wiedzie szutrowymi drogami przez step i góry. Wielokrotnie przeprawiamy się przez meandrujące rzeki, oglądamy setki pasących się swobodnie zwierząt. Odwiedzamy pasterskie jurty, gdzie kosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Noclegi w namiotach w stepie.

16 dzień: Najstarszy buddyjski klasztor i Konie Przewalskiego

Wcześnie rano zwiedzamy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum. Po południu ruszamy do Parku Narodowego „Khustain Nuruu”, aby zobaczyć żyjące na wolności takhi, czyli Konie Przewalskiego. Gatunek ten został reintrodukowany w parku w latach 90-tych ubiegłego wieku i obecnie składająca się z kilku tabunów populacja liczy ponad 200 sztuk. Nocleg w jurtach.

17 dzień: Przyjazd do Ułan-Bator

Około południa przyjeżdżamy do mongolskiej stolicy i zatrzymujemy się w hostelu w centrum miasta. Po południu zwiedzamy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Udajemy się też po zakup pamiątek oraz na Plac Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Nocleg w hostelu.

18 dzień: Festiwal Naadam

Ostatniego dnia udajemy się na słynne mongolskie święto – Festiwal Naadam. Jego tradycje sięgają czasów Czyngis-chana. To uroczystość dla zawodników i zwykłych ludzi. Podczas igrzysk sportowych odbywają się emocjonujące zapasy, zawody łucznicze, a przede wszystkim wyścigi konne. Widowiskowa impreza gromadzi najważniejsze osoby w kraju oraz tłumy publiczności. To doskonała okazja to podziwiania wspaniałych koni i umiejętności najlepszych mongolskich jeźdźców. Wieczorem spotykamy się na pożegnalnej kolacji w restauracji. Nocleg w hostelu.

19 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Mongolii, z przesiadką w Moskwie (czas lotu ok. 8 godzin). Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać wizę uprawniającą do wjazdu na teren Mongolii
  w celach turystycznych. Na prośbę Uczestnika Organizator składa w jego imieniu wniosek wizowy (do wizy wymagane są dwa zdjęcia; czas rozpatrzenia wniosku o wydanie wizy to o 3-5 dni roboczych), jednak nie ponosi odpowiedzialności za odmowę wydania wizy przez Ambasadę Mongolii.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://polakzagranica.msz.gov.pl/Mongolia,MNG.html.
 • Uczestnik powinien posiadać umiejętność jazdy konnej w stopniu co najmniej podstawowym (jazda stępem i kłusem; odbyte rekreacyjne wyjazdy w teren).
 • Wyprawa nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
 • Wyprawa jest dostępna dla osób z przynajmniej podstawową znajomością języka angielskiego.

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak/torba podróżna 60-80l
 • plecak na bagaż podręczny (do samolotu, podczas zwiedzania na miejscu itp.)
 • ciepły śpiwór (optimum ok. minus 5 stopni)
 • karimata (lepiej gruba dwuwarstwowa) lub mata do spania + folia NRC
 • obowiązkowo kask jeździecki, buty jeździeckie i dodatkowe lekkie buty na zmianę
 • sztylpy, rękawiczki, dodatkowo kamizelka ochronna do jazdy konnej
 • małe sakwy jeździeckie na rzeczy podręczne w trakcie rajdu (woda, przekąski, peleryna, aparat fotograficzny)
 • ciepły polar/sweter wełniany/bezrękawnik lub sweter puchowy/primaloft
 • wygodne długie spodnie/spodnie jeździeckie
 • lżejsza zapasowa bluza/koszula i zapasowe lżejsze długie spodnie na zmianę
 • kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell), peleryna/ponczo
 • ciepłe rękawiczki i czapka
 • bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem) i dodatkowe ciepłe skarpetki
 • cienkie nakrycie głowy (chustka/buff), opcjonalnie lekkie krótkie spodenki
 • sandały lub klapki, strój kąpielowy, ręcznik szybkoschnący
 • duże worki foliowe ok. 3 szt.
 • latarka i zapasowe baterie
 • menażka, kubek, sztućce (w tym nóż turystyczny), opcjonalnie termos
 • telefon komórkowy
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane
 • filtr przeciwsłoneczny i okulary, opcjonalnie środek na komary i kleszcze
 • paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe, coś na dolegliwości żołądkowe, plaster z opatrunkiem, bandaż elastyczny, gaziki jałowe)

Mapa wyprawy

Ułan Bator

Ulaanbaatar, Mongolia

Stolica Mongolii

Hatgal

Hatgal, Khuvsgul, Mongolia

10-dniowy rajd konny

Jezioro Chubsuguł

Khövsgöl Nuur, Khuvsgul, Mongolia

"Mongolskie Morze"

Harhorin

Kharkhorin, Uvurkhangai, Mongolia

Buddyjski klasztor Erdene Zuu

Park Narodowy Khustain Nuruu

Khustai Mountains Camp, Khustai Mountains Road, Mongolia

Obserwacja Koni Przewalskiego


 • Rajd konny

 • Noclegi w namiotach

 • Gotowanie na ognisku
Mongolia
25 czerwca – 13 lipca 2019
19 dni
5 - 10 osób
Przewodnik: Jakub Czajkowski

Koszty wyprawy

7800 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przelot na trasie Warszawa – Ułan Bator – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego + bagaż podręczny)
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • udostępnienie sprzętu zespołowego (dwuosobowe namioty, worki transportowe na rajd konny, sprzęt biwakowy)
 • koszt wizy
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 1200 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne wynajętym samochodem
 • wynajęcie koni i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem
 • wynajęcie lokalnych przewodników
 • wyżywienie od 2 do 18 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • 17 noclegów w namiotach (2-osobowe), jurtach (wieloosobowe), hostelu (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.

Mapa wyprawy

Ułan Bator

Ulaanbaatar, Mongolia

Stolica Mongolii

Hatgal

Hatgal, Khuvsgul, Mongolia

10-dniowy rajd konny

Jezioro Chubsuguł

Khövsgöl Nuur, Khuvsgul, Mongolia

"Mongolskie Morze"

Harhorin

Kharkhorin, Uvurkhangai, Mongolia

Buddyjski klasztor Erdene Zuu

Park Narodowy Khustain Nuruu

Khustai Mountains Camp, Khustai Mountains Road, Mongolia

Obserwacja Koni Przewalskiego