W Siodło i przez Step

W Siodło i przez Step

10 – 28 lipca 2024
Mongolia 

Przed nami

 • niepowtarzalna 10-dniowa przygoda w siodle
 • Jezioro Chubsuguł, czyli „Mongolskie Morze”
 • góry, dzika przyroda i niezapomniane biwaki w tajdze
 • wspaniałe krajobrazy Mongolii i eksploracja wielkiego stepu
 • spotkania z nomadami, wizyty w jurtach i tradycyjna mongolska kuchnia
 • kąpiel w gorących źródłach
 • zabytkowe buddyjskie klasztory – Erdene Zuu i Gandan
 • mongolskie święto – Festiwal Naadam

O wyprawie

Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąca lat. Najcenniejszym skarbem tego kraju jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Dopełnieniem krajobrazu są kryształowo czyste jeziora i bystre strumienie.

Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-chana. Dawne tradycje i zwyczaje wciąż obecne są podczas świąt jak i w codziennym życiu, a Mongołowie bardzo chętnie witają i zapraszają gości do swoich jurt. Nieodłącznym elementem krajobrazu są jurty i pasące się swobodnie ogromne stada zwierząt – owiec, kóz, koni, jaków i wielbłądów.

Chyba mało co kojarzy się też ze stepem bardziej niż tętent kopyt i galopujący jeźdźcy. Konie stały się dumą Mongołów i symbolem ich nieskrępowanej wolności na wielkim stepie. Dlatego właśnie odkrywanie Mongolii konno to fascynująca przygoda. Podczas dziesięciodniowego rajdu jedziemy przez rozległe górskie doliny, pokryte kwiecistymi łąkami i przepiękną modrzewiową tajgą. Przekraczamy kamieniste przełęcze, aby dotrzeć w wyjątkowe miejsca w okolicy „Mongolskiego Morza” Jeziora Chubsuguł. Po etapie konnym ruszamy ku Ułan Bator, odwiedzamy jurty pasterzy, buddyjskie klasztory i małe miasteczka chłonąc egzotykę Mongolii.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Mongolii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie w godzinach przedpołudniowych i wylatujemy do Mongolii, z przesiadką w Stambule (czas podróży ok. 15 godzin).

2 dzień: Pierwsze kroki w Mongolii i uczestnictwo w Festiwalu Naadam

Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności i udajemy się na typowo mongolski posiłek. Następnie udajemy się na słynne mongolskie święto – Festiwal Naadam. Jego tradycje sięgają czasów Czyngis-chana. To uroczystość dla zawodników i zwykłych ludzi. Podczas igrzysk sportowych odbywają się emocjonujące zapasy, zawody łucznicze, a przede wszystkim wyścigi konne. Widowiskowa impreza gromadzi najważniejsze osoby w kraju oraz tłumy publiczności. To doskonała okazja to podziwiania wspaniałych koni i umiejętności najlepszych mongolskich jeźdźców. Wieczorem spotykamy się na powitalnej kolacji w restauracji. Nocleg w hostelu.

3-4 dzień: Podróż przez stepy

Opuszczamy Ułan Bator i wyruszamy samochodem na północ Mongolii. Jedziemy w kierunku miasteczka Mörön, i dalej Hatgal podziwiając mongolskie krajobrazy, święte kopce owoo i codzienne życie mieszkańców stepu. Po drodze stajemy na typowo mongolski posiłek w przydrożnej restauracji i robimy ostatnie zakupu przed rajdem konnym. Noclegi w namiotach w stepie i w jurtach.

5-14 dzień: 10-dniowy rajd konny

Dosiadamy koni i ruszamy! Przed nami ok. 300 km przez dzikie góry, lasy i strumienie…

Przez pierwsze trzy dni trasa rajdu prowadzi nas szerokimi dolinami okresowych rzek oraz rozległymi i bardzo widokowymi przełęczami Gór Chubsugulskich, przekraczającymi 2000 m n.p.m. Choć w przeważającej części teren jest twardy i suchy, mogą zdarzyć się miejsca kamieniste lub podmokłe, których pokonanie będzie wymagało większej ostrożności. Czwartego dnia wjeżdżamy na stepy Kotliny Darchadzkiej. W ciągu kolejnych czterech dni znów przemierzamy dzikie górskie doliny i modrzewiową tajgę by dotrzeć do Jeziora Chubsuguł. Przez Mongołów zwane jest ono „Mongolskim Morzem”. To drugie co do wielkości i najgłębsze jezioro Mongolii. Znajduje się w północnej części kraju, tuż przy granicy z Rosją. Z uwagi na wiele podobieństw do Bajkału, Chubsuguł zwany jest też „Małym Bajkałem”. Jezioro położone jest na wysokości 1645 m n.p.m., zaś okoliczne szczyty, które mijamy w trakcie rajdu przekraczają 3000 m n.p.m. Doliny i zbocza gór porasta piękna, pachnąca modrzewiowa tajga. Region obfituje w dzikie zwierzęta – jelenie, łosie, owce argali, koziorożce górskie, niedźwiedzie, wilki i lisy. Całość przyrody jest pod ochroną w postaci Parku Narodowego Chubsuguł i Rezerwatu Horidol-Saridag. Przez dwa ostatnie dni wracamy wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, łąkami i wśród lasów do Hatgal.

Dosiadamy sprawdzonych koni mongolskich – jednej z najstarszych udomowionych ras. Wielkością, budową, wytrzymałością i charakterem przypominają one znane nam hucuły. Doskonale radzą sobie w górskim terenie. Każdy jeździec otrzymuje konia możliwie dopasowanego do swoich umiejętności, warunków fizycznych i preferencji. Każdego dnia spędzamy w siodle ok. 5-8 godzin z przerwami, w tym dłuższą przerwą na lunch. Używamy miejscowych siodeł turystycznych, przystosowanych do długodystansowych rajdów.

Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy dobrze znający teren. Opiekują się oni końmi, zajmują siodłaniem i rozsiodływaniem (pomoc uczestników mile widziana). Przewodnicy prowadzą też dodatkowe konie juczne, które transportują nasz ekwipunek. My jedziemy „na lekko”, wyposażeni w sakwy jeździeckie, do których pakujemy np. napoje, płaszcz przeciwdeszczowy, czy aparat fotograficzny.

Podczas rajdu poruszamy się różnymi chodami, w zależności od terenu. W kilku miejscach może zdarzyć się konieczność prowadzenia koni. W rajdzie mogą uczestniczyć jeźdźcy o różnym poziomie zaawansowania. Jeśli umiejętności uczestników są zróżnicowane, to w miarę potrzeby możemy podzielić zastęp na dwie grupy – chcących jechać szybciej, w bezpiecznym terenie galopując, i chcących jechać wolniejszym tempem. Każda z grup jest wtedy pod opieką co najmniej jednego przewodnika. Osoby mniej zaawansowane mogą też całą trasę przejechać stępem/kłusem, w tempie przewodników prowadzących konie juczne. Niezależnie od podziału na grupy wszyscy jeźdźcy znajdują się w zasięgu wzroku, a w zachowaniu bezpieczeństwa pomaga komunikator satelitarny i apteczka ratunkowa.

Posiłki przyrządzamy wspólnie. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia jemy lunch na trasie, a wieczorem przyrządzamy sytą kolację w kociołku na ognisku. Na rajd zabieramy prowiant zakupiony w Mongolii, m.in. wyśmienite suszone mięso. Menu wzbogacamy też o świeże ryby kupione od rybaków znad jeziora. Mimo że Mongolia to kraj, w którym je się dużo potraw mięsnych, nie ma problemu z przygotowaniem posiłków wegetariańskich.

Podczas rajdu śpimy w wygodnych dwuosobowych namiotach, z dwoma wejściami i dwoma przedsionkami. Biwakujemy w zawsze w pobliżu wody i miejsc dogodnych do kąpieli – strumieni lub jeziora.

Ostatniego dnia po południu wracamy do Hatgal, przesiadamy się w samochód i jedziemy do miasta Moron, gdzie zatrzymujemy się na nocleg w jurtach.

15 dzień: Malownicze krajobrazy Arhangaju

Opuszczamy Hatgal i ruszamy samochodami do ajmaku Arhangaj. Mijamy ogromną rzekę Selengę i wkraczamy najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu. Trasa wiedzie szutrowymi drogami przez step i góry. Wielokrotne przeprawiamy się przez meandrujące rzeki, oglądamy setki pasących się swobodnie zwierząt. Odwiedzamy pasterskie jurty, gdzie skosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Nocleg w namiotach w stepie.

16 dzień: Relaks w gorących źródłach

Po południu przejeżdżamy przez większe miasto Cecerleg, a następnie zbaczamy z drogi do położonych w malowniczej górskiej dolinie, wśród modrzewiowych lasów, źródeł termalnych Tsenger. Wieczorem kąpiele w źródłach i nocleg w jurtach.

17 dzień: Harhorin i najstarszy buddyjski klasztor

Ruszamy do Harhorin, gdzie zwiedzimy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum. Po południu wyjeżdżamy na wydmy Mongol Els. Nocleg w namiotach przy wydmach.

18 dzień: Przyjazd do Ułan Bator

Około południa przyjeżdżamy do mongolskiej stolicy i zatrzymujemy się w hostelu w centrum miasta. Po południu zwiedzamy klasztor Gandan, będący najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Udajemy się też po zakup pamiątek oraz na Plac Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Nocleg w hostelu.

19 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i wylatujemy z Mongolii, z przesiadką w Stambule (czas podróży ok. 15 godzin). Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Mapa wyprawy

Dodatkowe informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych w tym zalecanych szczepieniach ochronnych dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/mongolia/informacje-dla-podrozujacych.
 • Uczestnik powinien posiadać doświadczenie w jeździe konnej w terenie (mieć za sobą kilkugodzinne wyjazdy w teren) oraz mieć opanowaną płynną umiejętność jazdy stępem, kłusem i galopem.

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

 • Rajd konny

 • Noclegi w namiotach

 • Gotowanie na ognisku
Mongolia
10 – 28 lipca 2024
19 dni
5 - 10 osób
Przewodnik: Wojciech Marzec

Koszty wyprawy

9900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
 • przelot na trasie Warszawa – Ułan Bator – Warszawa, w samolocie rejsowym w klasie ekonomicznej (1 sztuka bagażu głównego do 23 kg + bagaż podręczny)
 • udostępnienie ekwipunku osobistego (dwuosobowe namioty, worki transportowe, sakwy jeździeckie)
 • zapewnienie ekwipunku zespołowego (sprzęt biwakowy, telefon satelitarny, apteczka ratunkowa)
 • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta)
 • ubezpieczenie KL, NNW i BP
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 1800 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne wynajętym samochodem
 • wynajęcie koni wraz z rzędem jeździeckim
 • wynajęcie koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem
 • wynajęcie lokalnych przewodników
 • wyżywienie od 2 do 18 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • 17 noclegów w namiotach (2-osobowe), jurtach (wieloosobowe), hostelu (pokoje 2-4 osobowe) zgodnie z Planem wyprawy
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Mapa wyprawy