Mongolia w Siodle

Mongolia w Siodle

10 – 25 sierpnia 2019
Mongolia

Przed nami

 • emocjonująca 7-dniowa przygoda w siodle
 • Jezioro Chubsuguł, czyli „Mongolskie Morze”
 • góry, dzika przyroda i niezapomniane biwaki w tajdze
 • wspaniałe krajobrazy Mongolii i eksploracja wielkiego stepu
 • spotkania z nomadami, wizyty w jurtach i tradycyjna mongolska kuchnia
 • zabytkowe buddyjskie klasztory – Erdene Zuu i Gandan

O wyprawie

Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii sięgającej tysiąca lat. Najcenniejszym skarbem tego kraju jest przyroda – nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Wprawdzie dominuje tu trawiasty step, jednak spotkamy również wysokie góry, dziką modrzewiową tajgę i pustynie z ogromnymi wydmami. Dopełnieniem krajobrazu są kryształowo czyste jeziora i bystre strumienie.

Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-chana. Dawne tradycje i zwyczaje wciąż obecne są podczas świąt jak i w codziennym życiu, a Mongołowie bardzo chętnie witają i zapraszają gości do swoich jurt. Nieodłącznym elementem krajobrazu są jurty i pasące się swobodnie ogromne stada zwierząt – owiec, kóz, koni, jaków i wielbłądów.

Chyba mało co kojarzy się też ze stepem bardziej niż tętent kopyt i galopujący jeźdźcy. Konie stały się dumą Mongołów i symbolem ich nieskrępowanej wolności na wielkim stepie. Dlatego właśnie rajd konny w Mongolii to fascynująca przygoda. Podczas dziesięciodniowego rajdu jedziemy przez rozległe górskie doliny, pokryte kwiecistymi łąkami i przepiękną modrzewiową tajgą. Przekraczamy kamieniste przełęcze, aby dotrzeć w wyjątkowe miejsca w okolicy „mongolskiego morza” Jeziora Chubsuguł. Po etapie konnym ruszamy ku Ułan Bator, odwiedzamy jurty pasterzy, buddyjskie klasztory i małe miasteczka chłonąc egzotykę Mongolii.

Plan wyprawy

1 dzień: Wylot do Mongolii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Mongolii.

2 dzień: Pierwsze kroki w Mongolii

Przylatujemy do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Załatwiamy niezbędne formalności i udajemy się na typowo mongolski posiłek. Przed południem wyruszamy samochodem na północ Mongolii. Nocleg w namiotach w stepie.

3 dzień: Podróż przez stepy

Jedziemy dalej do miasteczka Hatgal podziwiając mongolskie krajobrazy, święte kopce owoo i codzienne życie mieszkańców stepu. Po drodze stajemy na typowo mongolski posiłek w przydrożnej restauracji i robimy ostatnie zakupu przed rajdem konnym. Nocleg w jurtach.

4-10 dzień: 7-dniowy rajd konny

Przez pierwsze trzy dni trasa rajdu prowadzi nas szerokimi dolinami okresowych rzek oraz rozległymi i bardzo widokowymi przełęczami Gór Chubsugulskich. Osiągamy najwyższą przełęcz na naszej trasie – 2500 m, z której roztacza się niesamowita panorama na Jezioro Chubsuguł. Dalej znów wjeżdżamy w górskie doliny w kierunku Jeziora Chubsuguł i przez kolejne cztery dni poruszamy się wzdłuż jego zachodniego brzegu łąkami i wśród modrzewiowych lasów.

 

Jezioro Chubsuguł, przez Mongołów zwane morzem, to drugie co do wielkości i najgłębsze jezioro Mongolii. Znajduje się w północnej części kraju, tuż przy granicy z Rosją. Z uwagi na wiele podobieństw Chubsuguł zwany jest też „Małym Bajkałem”. Jezioro położone jest na wysokości 1645 m, zaś okoliczne szczyty, które mijamy w trakcie rajdu dochodzą do wysokości 3193 m. Doliny i zbocza gór porasta piękna modrzewiowa tajga. Region obfituje w dzikie zwierzęta – jelenie, łosie, owce argali, koziorożce górskie, wilki i lisy. Całość przyrody jest pod ochroną w postaci Parku Narodowego Chubsuguł i Rezerwatu Horidol-Saridag.

 

Trasa i charakter rajdu opracowane są tak, że mogą w nim uczestniczyć także początkujący jeźdźcy. Nie oznacza to jednak, że cały czas poruszamy się stępa. Grupa doświadczonych jeźdźców pod okiem przewodnika może galopować przodem, zaś mniej zaawansowani początkowo podążają wraz z drugim przewodnikiem i końmi jucznymi wolniejszym tempem, a jak poczują się na siłach, ruszają coraz szybciej. Nie jest to rajd tylko dla wytrawnych jeźdźców, choć ci na pewno nie będą narzekać na brak emocji. Dosiadamy koni mongolskich – jednej z najstarszych udomowionych ras. Są one spokojne i dobrze chodzą w zastępie. Wielkością, budową, wytrzymałością i charakterem przypominają one znane nam hucuły. Każdego dnia spędzamy w siodle około 5-7 godzin z przerwami. Towarzyszą nam sprawdzeni i doświadczeni lokalni przewodnicy, a cały nasz ekwipunek transportują dodatkowe juczne konie. Przez kilka dni jesteśmy z dala od cywilizacji i obcujemy z naturą na sto procent. Wsłuchujemy się w odgłosy tajgi, czujemy zapach stepu, pływamy w krystalicznie czystym jeziorze i podziwiamy rozgwieżdżone mongolskie niebo nad wieczornymi ogniskami. Przez kilka dni jesteśmy z dala od cywilizacji i obcujemy z naturą na sto procent. Wsłuchujemy się w odgłosy tajgi, czujemy zapach stepu, pływamy w krystalicznie czystym jeziorze i podziwiamy rozgwieżdżone mongolskie niebo nad wieczornymi ogniskami.

 

Posiłki przyrządzamy wspólnie. Zaczynamy dzień od solidnego śniadania, w ciągu dnia jemy lunch na trasie, a wieczorem przyrządzamy sytą kolację na ognisku. Na rajd zabieramy prowiant zakupiony w Mongolii, między innymi wyśmienite suszone mięso. Menu wzbogacamy też o pyszne świeże ryby łowione w jeziorze. Śpimy w namiotach i biwakujemy zawsze w pobliżu dogodnych miejsc do kąpieli w strumieniach lub jeziorze. Ostatniego dnia wracamy do Hatgal i śpimy w jurtach.

11 dzień: Malownicze krajobrazy Arhangaju

Opuszczamy Hatgal i ruszamy samochodami do ajmaku Arhangaj. Mijamy ogromną rzekę Selengę i wkraczamy najbardziej malowniczy region Mongolii, słynący ze wspaniałych pastwisk i najlepszego kumysu. Trasa wiedzie szutrowymi drogami przez step i góry. Wielokrotne przeprawiamy się przez meandrujące rzeki, oglądamy setki pasących się swobodnie zwierząt. Odwiedzamy pasterskie jurty, gdzie skosztujemy słynnej herbaty z mlekiem i solą, kumysu – czyli napoju z kobylego mleka, wyrabianych na miejscu serów, tradycyjnej wódki archi i innych przysmaków mongolskiej kuchni. Nocleg w namiotach w stepie.

12 dzień: Relaks w gorących źródłach

Po południu przejeżdżamy przez większe miasto Cecerleg, a następnie zbaczamy z drogi do położonych w malowniczej górskiej dolinie, wśród modrzewiowych lasów, źródeł termalnych Tsenger. Nocleg w jurtach.

13 dzień: Harhorin i najstarszy buddyjski klasztor

Ruszamy do Harhorin, gdzie zwiedzimy klasztor Erdene Zuu. To pierwszy klasztor buddyjski w Mongolii, wzniesiony pod koniec XVI w miejscu Karakorum – dawnej stolicy imperium Czyngis-chana. Kompleks klasztorny, na który składają się świątynie w stylu chińskim i tybetańskim, otacza wysoki mur ze 108 stupami. Klasztor wciąż jest miejscem modlitw i medytacji mnichów, funkcjonuje w nim też muzeum. Po południu wyjeżdżamy na wydmy Mongol Els. Nocleg w namiotach w stepie.

14 dzień: Wydmy Mongol Els

O poranku możemy spróbować jazdy na baktrianach – dwugarbnych wielbłądach żyjących w Azji Centralnej. Potem wyjeżdżamy do stolicy kraju. Zatrzymujemy się w nowym hostelu w centrum Ułan Bator.

15 dzień: Klasztor Gandan i atrakcje stolicy

Rano udajemy się do klasztoru Gandan, będącego najważniejszym ośrodkiem buddyjskim w kraju i słynący m.in. z 26-cio metrowej wysokości posągu bodhisattwy Awalokiteśwary. Po południu zwiedzamy Muzeum Narodowe Mongolii. Prezentuje ono kulturę, sztukę i życie ludzi wielkiego stepu na przestrzeni setek. Zobaczymy bogate kolekcje tradycyjnych ubrań, broni, przedmiotów religijnego i codziennego użytku. Przespacerujemy się na Plac Czyngis-chana, przy którym mieści się m.in. Wielki Churał, czyli siedziba władz Mongolii. Wieczorem spotykamy się na pożegnalnej kolacji w restauracji.

16 dzień: Powrót do Warszawy

Wcześnie rano ruszamy na lotnisko i opuszczamy Mongolię. Tego samego dnia przylatujemy do Warszawy.

Ważne informacje

 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać wizę uprawniającą do wjazdu na teren Mongolii
  w celach turystycznych. Organizator pośredniczy w ubieganiu się o wizę (do wizy wymagane są dwa zdjęcia; czas rozpatrzenia wniosku o wydanie wizy to od 3-5 dni roboczych), jednak nie ponosi odpowiedzialności za odmowę jej wydania przez Ambasadę Mongolii.
 • Uczestnik powinien zapoznać się z zalecanymi szczepieniami ochronnymi dostępnymi
  na stronie https://polakzagranica.msz.gov.pl/Mongolia,MNG.html.
 • Uczestnik powinien posiadać umiejętność jazdy konnej w stopniu co najmniej podstawowym (jazda stępem i kłusem; odbyte rekreacyjne wyjazdy w teren).

Wyposażenie uczestnika

 • duży plecak/torba podróżna 60-80l
 • plecak na bagaż podręczny (do samolotu, podczas zwiedzania na miejscu itp.)
 • ciepły śpiwór (optimum ok. minus 5 stopni)
 • karimata (lepiej gruba dwuwarstwowa) lub mata do spania + folia NRC
 • obowiązkowo kask jeździecki, buty jeździeckie i dodatkowe lekkie buty na zmianę
 • sztylpy, rękawiczki jeździeckie, dodatkowo kamizelka ochronna do jazdy konnej, dodatkowo małe sakwy jeździeckie na rzeczy podręczne w trakcie rajdu
 • ciepły polar/sweter wełniany/bezrękawnik lub sweter puchowy/primaloft
 • wygodne długie spodnie/spodnie jeździeckie
 • lżejsza zapasowa bluza/koszula i zapasowe lżejsze długie spodnie na zmianę
 • kurtka przeciwwiatrowa z kapturem (np. softshell), peleryna/ponczo
 • ciepłe rękawiczki i czapka
 • bielizna (najlepiej termoaktywna; w tym getry i koszulka z długim rękawem) i dodatkowe ciepłe skarpetki
 • cienkie nakrycie głowy (chustka/buff), dodatkowo lekkie krótkie spodenki
 • sandały lub klapki, strój kąpielowy, ręcznik szybkoschnący
 • duże worki foliowe 3 sztuki (wszystkie ubrania i śpiwór na rajd pakujemy najpierw w worki)
 • menażka, kubek, sztućce (w tym nóż turystyczny), dodatkowo termos
 • telefon komórkowy, ładowarka, powerbank
 • przybory higieniczne, chusteczki nawilżane, dodatkowo suchy szampon
 • filtr przeciwsłoneczny i okulary, dodatkowo środek na komary i kleszcze
 • tabletki musujące do rozpuszczania w wodzie (typu Isostar)
 • paszport, dokumenty i pieniądze (zabezpieczone przed wilgocią) + ksero paszportu
  (strony ze zdjęciem i z danymi)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (aspiryna, przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe)

Mapa wyprawy

Ułan Bator

Ulaanbaatar, Mongolia

Stolica Mongolii

Hatgal

Hatgal, Khuvsgul, Mongolia

7-dniowy rajd konny

Jezioro Chubsuguł

Khövsgöl Nuur, Khuvsgul, Mongolia

"Mongolskie Morze"

Harhorin

Harhorin, Uvurkhangai, Mongolia

Buddyjski klasztor Erdene Zuu


 • Rajd konny

 • Noclegi w namiotach

 • Gotowanie na ognisku
Mongolia
10 – 25 sierpnia 2019
16 dni
5 - 10 osób
Przewodnik: Sylwia Kubiak

Koszty wyprawy

7800 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • bilet lotniczy na trasie Warszawa – Ułan-Bator – Warszawa
 • organizację wyprawy i opiekę przewodnika
 • sprzęt zespołowy (dwuosobowe namioty, worki transportowe na rajd konny, sprzęt biwakowy)
 • pośrednictwo wizowe i opłatę konsularną
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
+ 1000 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

 • przejazdy lokalne wynajętym samochodem
 • wynajęcie koni i koni jucznych wraz z niezbędnym sprzętem
 • wynajęcie lokalnych przewodników
 • wyżywienie (śniadania, lunche i obiadokolacje w oparciu o lokalną gastronomię i posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
 • noclegi w namiotach, jurtach i hostelu
 • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Uwagi dodatkowe

szczegóły

Zaliczka w wysokości 1000 PLN płatna przy zgłoszeniu.

Mapa wyprawy

Ułan Bator

Ulaanbaatar, Mongolia

Stolica Mongolii

Hatgal

Hatgal, Khuvsgul, Mongolia

7-dniowy rajd konny

Jezioro Chubsuguł

Khövsgöl Nuur, Khuvsgul, Mongolia

"Mongolskie Morze"

Harhorin

Harhorin, Uvurkhangai, Mongolia

Buddyjski klasztor Erdene Zuu