OSTATNIE WOLNE MIEJSCA
Wyżej niż Kondory

Wyżej niż Kondory

6 - 29 listopada 2024
Argentyna   Chile 

Przed nami

  • cztery niepowtarzalne trekkingi w najpiękniejszym miejscu na Ziemi
  • eksploracja wspaniałych parków narodowych Ameryki Południowej
  • skaliste szczyty, lodowce i lądolody, kolorowe jeziora i rzeki
  • królestwo pumy, guanako, choique, flamingów, a przede wszystkim kondorów
  • noclegi w namiotach, drewnianych chatach i klimatycznych hostelach
  • przejazdy kultowymi drogami „Ruta 40” i Carretera Fin del Mundo
  • odkrywanie Santiago de Chile i klimatycznych miasteczek Patagonii

O wyprawie

Patagonia to jedna z najpiękniejszych krain geograficznych na Ziemi. Położona na terenie Argentyny i Chile stanowi esencję surowych i dziewiczych obszarów Ameryki Południowej. Niegdyś zamieszkiwana przez tubylcze ludy, dziś stała się ważnym rejonem turystycznej mapy świata. Jednak ci, którzy tu przybywają szukają nie tylko pięknych krajobrazów czy rzadkich okazów flory i fauny. Szukają dzikiej przygody, niecodziennych wyzwań, mocnych doznań i odrobiny szaleństwa. To wszystko co po dziś dzień daje ognista patagońska ziemia.

Patagonia rozciąga się na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów. Jej północną, umowną granicę stanowi rzeka Colorado mająca swe źródła w wysokich Andach i płynąca po kamienistej pustyni do Atlantyku. Na południu Patagonia sięga aż po Ziemię Ognistą. Ten archipelag składający się z kilku tysięcy w większości niezamieszkanych wysp traktowany jest jako część Patagonii, choć od stałego lądu oddziela go Cieśnina Magellana. Niegdyś obszary te stanowiły jedność, o czym świadczą liczne podobieństwa w świecie roślinnym i zwierzęcym. Do Patagonii należy również łańcuch Andów Patagońskich, ciągnący się wzdłuż zachodniego wybrzeża, ze wspaniałymi Lądolodami Patagońskimi będącymi największymi kontynentalnymi polami lodowymi poza Antarktydą i Grenlandią.

I to właśnie Andy Patagońskie stanowią esencję tej części świata. Skaliste, sięgające nieba szczyty pokryte śniegami i lodowcami, przeplatane bajecznie kolorowymi jeziorami, rzekami wody i lodu, otoczone od wschodu patagońską pustynią, a od zachodu zielonym wybrzeżem Pacyfiku. Mekka dla miłośników trekkingów, wspinaczkowych wyzwań, dziewiczej i surowej przyrody, cywilizacyjnego „outback’u” i noclegów w namiotach, drewnianych chatach lub bezpośrednio pod gwiazdami Krzyża Południa. Podczas naszej wyprawy Wyżej niż Kondory czaka nas eksploracja najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo ich fragmentów, które objęte zostały ochroną parków narodowych, Cerro Castillo i Torres del Paine w Chile oraz Perito Moreno i Los Glaciares w Argentynie.

Plan wyprawy

1-2 dzień: Przelot do Patagonii

Spotykamy się na Lotnisku Chopina w Warszawie i wylatujemy do Chile. Następnego dnia wczesnym rankiem przylatujemy do Santiago i od razu lecimy do miasta Coyhaique w środkowej Patagonii, stolicy regionu Aisén. Odbieramy samochody terenowe, które posłużą nam podczas podróży przez Patagonię i jedziemy do miasteczka Villa Cerro Castillo. Nocleg w hostelu.

3-5 dzień: Trekking dookoła Cerro Castillo

Ruszamy na pierwszy, 3-dniowy trekking, w Parku Narodowym „Cerro Castillo”. Naszym celem jest 57-kilometrowy szlak Circuito Cerro Castillo okrążający piękną górę Cerro Castillo i biegnący z Las Horquetas do Villa Cerro Castillo. Cerro Castillo to wyjątkowej urody skalna iglica o wysokości 2675 m n.p.m. (najwyższa w okolicy), pokryta lodowcami i śniegami, która z oddali przypomina warowny zamek, stąd nazwa szczytu. Trasa trekkingu poprowadzi nas przez najpiękniejsze zakątki parku narodowego. Podążymy przez występujące tylko w Patagonii wilgotne lasy Lenga i Ñire ubarwione o tej porze roku kwitnącymi orchideami, zamieszkane przez chilijskie huemules (ssaki z rodziny jeleniowatych), lisy i liczne gatunki ptaków. W wyższych partiach gór nad głowami krążyć będą charakterystyczne dla Andów kondory i złote orły. Pierwszego dnia przewędrujemy około 16 km, drugiego 18 km, a trzeciego 23 km. Pokonamy łącznie 2370 metrów przewyższeń i osiągniemy najwyższą wysokość 1670 m n.p.m. startując w Las Horquetas z 800 m n.p.m. Po drodze zatrzymamy się nad malowniczą Laguną Castillo i Laguną Duff. Noclegi spędzimy w namiotach na rustykalnych campingach w pobliżu górskich strumieni.

Trzeciego dnia wieczorem schodzimy do Villa Cerro Castillo. Nocleg w hostelu.

6 dzień: Przejazd do Parku Narodowego „Perito Moreno” w Argentynie

Ten dzień przeznaczamy na przejazd samochodami do Parku Narodowego „Perito Moreno” znajdującego się w argentyńskiej prowincji Santa Cruz (około 450 km). Po drodze zatrzymamy się nad największym jeziorem w Patagonii – Lago General Carrera, po stronie argentyńskiej nazywanym Lago Buenos Aires. W Argentynie wjedziemy na Ruta 40 – kultową drogę ciągnącą się u wschodnich podnóży Andów od Cieśniny Magellana na południu do granicy z Boliwią na północy. Zatrzymamy się na kawę w kultowym hotelu w Bajo Caracoles. A na koniec podążymy malowniczą szutrową drogą nr 37 w kierunku zachodzącego nad Andami słońca. Nocleg w drewnianej chacie lub w namiotach w parku narodowym.

7-9 dzień: Trekking wzdłuż jeziora Lago Belgrano do wodospadu Azara

Ruszamy na drugi trekking, tym razem w Parku Narodowym „Perito Moreno”. Naszym celem jest 59-kilometrowa pętla Circuito Azara prowadzącą od parkingu, na którym zostawimy samochody, do wodospadu Azara, znajdującego się pomiędzy jeziorami Lago Azara a Lago Belgrano. Pierwszego i drugiego dnia przewędrujemy po około 23 km, a trzeciego 13 km. Tym razem trasa trekkingu poprowadzi nas pagórkowatym terenem wzdłuż południowego brzegu jeziora Lago Belgrano, dlatego suma podejść nie będzie znacząca. Mimo to zahaczymy o kilka punktów widokowych z których rozpościerają się wspaniałe panoramy na szmaragdowe jezioro Lago Belgrano, półwysep Belgrano i otaczające je szczyty, w tym najwyższy w Santa Cruz szczyt Cerro San Lorenzo (3706 m n.p.m.). Po dojściu do wodospadu Azara wrócimy do parkingu nieco inną drogą. Noclegi spędzimy w drewnianych chatach lub namiotach.

Trzeciego dnia wczesnym popołudniem dochodzimy do samochodów i ruszamy w stronę El Chalten (430 km). Trasa przejazdu ponownie prowadzi nas szutrową drogą nr 37, następnie podążamy Ruta 40, by ostatnie 100 km pokonać widokową drogą nr 23 z widokiem na imponujące skalne iglice Fitz Roy i Cerro Torre. Nocleg w hostelu.

10-12 dzień: Trekking do laguny Toro i na przełęcz Paso del Viento

Ruszamy na trzeci trekking, tym razem w Parku Narodowym „Los Glaciares”. Naszym celem jest dotarcie na przełęcz Paso del Viento (1415 m n.p.m.), z której roztacza się daleki widok na Lądolód Patagoński (hisz. Campo de Hielo Patagónico), największy powierzchniowo lądolód poza Antarktydą i Grenlandią. Mimo iż El Chalten jest trekkingową stolicą Argentyny i przyciąga rzesze miłośników górskich wędrówek szlak do Przełęczy Wiatru (hisz. Paso del Viento) jest rzadko wybierany i mało uczęszczany. Trasa trekkingu poprowadzi nas łagodnie wznoszącą się ścieżką przez patagońskie lasy Lenga i Ñire. Przechodząc przez punkt widokowy Loma del Pliegue Tumbado (1520 m n.p.m.) będziemy mieli okazję do podziwiania w pełnej okazałości masywu Fitz Roy’a, Cerro Torre i Cerro Solo. Następnie zejdziemy w malowniczą dolinę polodowcowej rzeki Río Túnel, którą dojdziemy do jeziora Laguna Toro. Drugiego dnia trekkingu przekroczymy rzekę i lodowiec Túnel i ostatecznie wdrapiemy się na przełęcz Paso del Viento, z której podziwiać będziemy Lądolód Patagoński, wypływający z niego Lodowiec Viedma i zamykający go rozległy masyw górski Mariano Morno. Pierwszego dnia przewędrujemy 18 km, drugiego 15 km i trzeciego 16 km. Pokonamy łącznie 1600 metrów przewyższeń i osiągniemy najwyższą wysokość 1520 m n.p.m. startując w El Chalten z 400 m n.p.m. Oba noclegi spędzimy w namiotach na campingu w pobliżu jeziora Laguna Toro.

Trzeciego dnia wczesnym popołudniem schodzimy do El Chalten. Nocleg w hostelu.

13 dzień: Przejazd do Parku Narodowego „Torres del Paine” w Chile

Czas na najważniejszy punkt wyprawy, trekking w Parku Narodowym „Torres del Paine”. Po wczesnym śniadaniu ruszamy samochodami w kierunku najsłynniejszej atrakcji przyrodniczej Chile znajdującej się w regionie Magallanes (około 420 km). Trasa przejazdu ponownie prowadzi nas drogą nr 23, następnie podążymy kultową Ruta 40, by po przekroczeniu granicy z Chile wjechać do parku od strony wschodniej. Jeszcze tego samego dnia zostawiamy samochody na parkingu przy campingu Central i ruszamy na Circuito „O” (inaczej Circuito Grande) – 8-dniowy, najpiękniejszy szlak trekkingowy Ameryki Południowej, a może i świata. Pierwszego dnia docieramy do campingu Serón. Nocleg w namiotach na campingu.

14-20 dzień: Trekking szlakiem „Circuito Grande” w Parku Narodowym „Torres del Paine”

Pętla wokół Parku Narodowego „Torres del Paine” to bez wątpienia punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników trekkingu. Szlak jest jednokierunkowy, ciągnie się na długości 127 kilometrów i prowadzi dookoła imponujących masywów Torres del Paine (2800 m n.p.m.), Paine Grande (3050 m n.p.m.) i Cuernos (2600 m n.p.m.). Podczas trekkingu dotrzemy do najpiękniejszych miejsc parku. Zobaczymy imponujące wieże Torres, kolorowe ściany Cuernos, niekończący się lodowiec Grey i spływający ze szczytów Francés. Dotrzemy na wysoką przełęcz John Gardner (1200 m n.p.m.), do punków widokowych Británico (760 m n.p.m.) i Base de las Torres (860 m n.p.m.). Miniemy niezliczoną ilość jezior od największego o szarych wodach Lago Grey po mniejsze, ale dużo bardziej kolorowe Pehoé, Nordernskjöld czy Sköttsberg. Łącznie pokonamy ponad 4500 metrów przewyższeń i osiągniemy wysokości od 40 do 1200 m n.p.m. Dziennie pokonamy od 11 do 20 kilometrów, a miejsca kolejnych noclegów w namiotach wyznaczą nam malowniczo położone campingi Dickson, Perros, Grey, Paine Grande, Frances i Central.

Ostatniego dnia trekkingu po zejściu do campingu Central ruszamy samochodami do miasteczka Puerto Natales malowniczo położonego nad Zatoką Ostatniej Nadziei. Jeszcze tego samego wieczora udajemy się do restauracji na uroczystą kolację, by świętować pomyślne zakończenie trekkingów. Nocleg w hostelu.

21 dzień: Zwiedzanie Santiago de Chile

Wczesnym rankiem jedziemy widokową drogą Carretera Fin del Mundo do miasta Punta Arenas. Na lotnisku oddajemy samochody i lecimy do Santiago de Chile. Po południu ruszamy na zwiedzanie historycznego centrum stolicy i udajemy się na uroczystą, pożegnalną kolację. Nocleg w hostelu.

22-23 dzień: Przelot powrotny do Warszawy

Rankiem udajemy się na ostatni spacer po chilijskiej stolicy. Koło południa jedziemy na lotnisko i wylatujemy z Chile. Następnego dnia przylatujemy do Warszawy i kończymy wyprawę.

Mapa wyprawy

Dodatkowe informacje

Wyposażenie uczestnika

Sprawdź co rekomendujemy zabrać na wyprawę. Jak masz jakieś pytania skontaktuj się z nami.

  • Trekking

  • Góry wysokie

  • Noclegi w namiotach
Argentyna, Chile
6 - 29 listopada 2024
23 dni
4 - 9 osób
Przewodnik: Wojciech Marzec

Koszty wyprawy

10900 pln
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

  • organizację Wyprawy i opiekę polskiego Przewodnika
  • przelot na trasie Warszawa – Santiago de Chile – Warszawa (bagaż główny do 23 kg + bagaż podręczny), Santiago de Chile – Coyhaique i Punta Arenas – Santiago de Chile (bagaż główny do 20 kg + bagaż podręczny), w samolotach rejsowych w klasie ekonomicznej
  • udostępnienie sprzętu turystycznego (2-osobowe namioty, kuchenki gazowe, apteczka)
  • pakiet wyprawowy (koszulka, chusta wielofunkcyjna)
  • ubezpieczenie KL 60 000 EUR, NNW 30 000 PLN i BP 5 000 PLN
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
+ 2900 usd
sprawdź szczegóły

Obejmuje:

  • wynajęcie samochodów terenowych z ubezpieczeniem + zakup paliwa
  • przejazdy taksówkami i komunikacją miejską w Santiago de Chile
  • wyżywienie od 2 do 22 dnia Wyprawy (śniadania, lunche i kolacje w oparciu o lokalną gastronomię i podczas trekkingów posiłki przygotowywane wspólnie w warunkach turystycznych)
  • 20 noclegów w namiotach (2-osobowe), chatach (sale wieloosobowe) i hostelach (pokoje 2-osobowe lub wieloosobowe) zgodnie z Planem wyprawy
  • bilety wstępu do parków narodowych i zwiedzanych obiektów

Mapa wyprawy